26 sty 14 21:03

Co wybrać: lokaty czy obligacje skarbowe?

Ze względu na porównywalne bezpieczeństwo, a często także i zyski, problem wyboru między lokatami a obligacjami skarbowymi wydaje się błahy. Lecz zupełnie różne terminy oraz diametralnie inna dostępność obu rozwiązań pokazują, że wybór ten należy dobrze przemyśleć.

Udostępnij
0
Skomentuj
fot. Shutterstock

Przeciętne oprocentowanie krótko- i średnioterminowych lokat bankowych wynosi ok. 2,5-2,6 proc. w skali roku. Depozyty długoterminowe (dwuletnie) dają zarobić więcej, bo ok. 3 proc. Tymczasem oprocentowanie obligacji skarbowych od kilku miesięcy utrzymuje się pomiędzy 3, a 4 proc. I gdyby na tym zakończyć porównanie, to papiery skarbowe okazałyby się bardziej opłacalnym sposobem na ulokowanie oszczędności. Ale już zagłębiając się w szczegóły okazuje się, że nie zawsze musi to być prawda.

Zyski z obligacji tylko pozornie wyższe

Na wstępie warto podkreślić, że choć obligacje przewyższają pod względem oprocentowania przeciętne lokaty, to już w przypadku najlepszych depozytów różnica nie występuje wcale lub jest ona na korzyść banków

Oprocentowanie papierów dłużnych emitowanych przez Ministerstwo Finansów w imieniu skarbu państwa uzależnione jest od terminu ich wykupu, im dłuższy tym wyższe zyski. Dwuletnie obligacje stałokuponowe dają zarobić 3 proc. w skali roku, natomiast oprocentowanie trzech pozostałych serii zmienia się w trakcie trwania inwestycji. I tak oprocentowanie trzylatek w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym wynosi 3,3 proc., a w kolejnych okresach równe będzie stopie WIBOR 6M. Obligacje cztero- i dziesięcioletnie oferują natomiast odpowiednio 3,5 oraz 4 proc. w pierwszym roku. W kolejnych latach stopa procentowa zostanie ustalona poprzez powiększenie wskaźnika inflacji o marżę, która w pierwszym przypadku wynosi 1,25 pkt proc., w drugim zaś 1,5 proc.

Wybór obligacji teoretycznie ma gwarantować dostosowanie oprocentowania do warunków rynkowych. Jednak ze względu na stosunkowo atrakcyjne oprocentowanie, które ustalono dla pierwszego okresu odsetkowego, można spodziewać się, że odsetki od aktualnie nabywanych obligacji ulegną istotnemu obniżeniu. Brak oczekiwań wobec wzrostu stóp procentowych nie daje większych szans na wzrost stawki WIBOR 6M do 3,3 proc. za pół roku, a tyle musiałaby ona wynieść, aby oprocentowanie tych obligacji pozostało na niezmienionym poziomie. Podobnie w przypadku inflacji, z obecnego poziomu (0,7 proc. r/r) musiałby ona za rok wzrosnąć do ok 2,2-2,5 proc. r/r, żeby odsetki od cztero- i dziesięcioletnich papierów nie spadły.

Zupełnie różny horyzont

Wprawdzie banki oferują długoterminowe lokaty, ale w tym przypadku mowa raczej o dwóch, maksymalnie trzech latach. Na próżno szukać w instytucjach finansowych depozytów dziesięcioletnich na wzór obligacji skarbowych. Co więcej, zdecydowanie największą popularnością cieszą się lokaty krótkoterminowe, do sześciu miesięcy włącznie. I nie sposób rozstrzygnąć co jest lepsze: krótkie lokaty, czy kilkuletnie obligacje. W tym przypadku wybór powinien zależeć od celu oszczędzania czy indywidualnych preferencji.

Warto jednak pamiętać, że detaliczne papiery skarbowe dają możliwość zakończenia inwestycji przed czasem. I to na warunkach korzystniejszych niż w przypadku lokat, gdzie wcześniejsze zakończenie zwykle oznacza niemal całkowity brak odsetek. Przedstawienie 2-, 3- i 4-letnich obligacji do przedterminowego wykupu, to koszt 1 zł od każdego papieru (1 proc. wartości nominalnej). W przypadku obligacji 10-letnich opłata jest dwukrotnie wyższa.

Porównywalne bezpieczeństwo

Lokaty w bankach, a od niedawna także w SKOK-ach, do równowartości 100 tys. euro objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na wypadek upadłości instytucji, która przyjęła środki w depozyt. Natomiast w przypadku obligacji skarb państwa odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem.

Czy to rozwiązania wystarczająco bezpieczne? Wydaje się, że tak. Przynajmniej w polskich warunkach, bo trudno żeby podobnie myśleli posiadacze choćby greckich obligacji (które także były gwarantowane całym majątkiem), czy depozytów w największych cypryjskich bankach, gdzie znacjonalizowano 47,5 proc. kwoty powyżej 100 tys. euro.

Środki jakimi w 2012 r. dysponował BFG, to ok 14 mld zł, co zabezpieczało wówczas 2,82 proc. depozytów objętych gwarancjami. Od tego czasu kwota ta jeszcze wzrosła, ponieważ nie było konieczności wypłat, a instytucje finansowe wpłacają kolejne składki. Nie brakuje krytyków, którzy twierdzą, że to i tak za mało, choć zapominają jednocześnie, że BFG może uzyskać dotację lub pożyczkę z budżetu państwa oraz krótkoterminowy kredyt z NBP. Nie ma więc powodów, aby twierdzić, że bankowe lokaty (przynajmniej te do 100 tys. euro) są zabezpieczone gorzej niż obligacje skarbowe. Wszak już nie raz pokazano, że zabezpieczenie majątkiem państwa może znaczyć tyle co nic.

Znacznie łatwiej założyć lokatę

Nie bez znaczenia jest także dostępność obligacji i lokat. Te pierwsze można kupować w nieco ponad 1 tys. placówek PKO Banku Polskiego (oraz jego domu maklerskiego), przez telefon lub przez internet (na stronie ministerstwa lub poprzez konto Inteligo). Dostępność lokat jest bez porównania większa, ponieważ można je zakładać w ponad 30 bankach komercyjnych, ponad 570 bankach spółdzielczych i 55 SKOK-ach. Mowa więc o przeszło 7 tys. placówek, do czego także i w tym przypadku należy doliczyć kanały zdalne (bankowość internetowa i mobilna oraz infolinia).

Udostępnij
0
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (37)

~inwestor : co za kłamliwa firma ten open finance i niejaki Sadrak. Prawie każdy inwestor, który chociaż trochę liznął ekonomii i rozumie rynek wie że obligacje w chwili obecnej to najgorsza z mozliwych inwestycji, która nie tylko może nie przynieść zysków ale przynieść realną stratę. To samo z lokatami, które próbuje się teraz wcisnąć za wszelką cenę, szczególnie te 1-3 letnie, dając 2-3% brutto z klauzulą utraty odsetek w przypadku wcześniejszego zerwania( darmowy pieniądz dla banku), kiedy powszechnie wiadomo że za 1-2 lata WIBOR będzie na poziomie 5-8 %
26 sty 14 22:02 | ocena: 100%
Liczba głosów:11
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~hora : Cała zła sytuacja w Kraju wynika z patologii w której pogrążone jest całe społeczeństwo.
Media takie jak TVN i rządzący od 6-ciu lat nieudacznicy skutecznie przekonują społeczeństwo ,
że złodziej to nie złodziej, tylko człowiek kreatywny , idiota w telewizji to nie idiota, tylko
celebryta który wszystko wie najlepiej bo jest znany, niespełniający obietnic polityk to nie oszust ,
tylko zręczny i skuteczny przedstawiciel elit politycznych, dyrektor z nadania POlitycznego to nie matoł mający znajomości ,tylko wybitna siła fachowa , człowiek sukcesu, znawca problemów i Wielki Naprawiacz i nieważne ,
że rozłożył firmę, bo to nie jego wina, tylko poprzedników. Media przekonują także, że można kraść, robić przekręty itp.
tylko trzeba przy tym mówić w mediach ładnym językiem nie używać tzw. " mowy nienawiści " , nikogo nie obrażać ,
to wszystko jest dozwolone i ujdzie na sucho. Ten kto nawie złodzieja złodziejem , przekręta przekrętem itd. jest nazwany oszołomem.A najlepiej wychodzi im wyszukiwanie tematów zastępczych dla odwracania uwagi od tego co istotne i obarczania winą za całe zło innych!
26 sty 14 19:15 | ocena: 90%
Liczba głosów:59
90%
10%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~kozieoko : Brawo! a inflacja 4% zyski jak cholera i do tego podatek Belki. Bo niech mi k.. a nikt nie mowi,ze inflacja w ubieglym roku wynisla 1,5 %.Chleb faktycznie nie zdozal w ubieglym roku ale na przelomie zdrozal o okolo 30%.Wedliny i mieso zdrozalo ponad 20% ryby i ich prztwory zdrozaly ponad 25%,nabial i przetwory okolo 10%, lokomotywy mnie nie interesuja.Co wybrac, odpowiadam jasiek,Kazda forma niby oszczedzania jest NIEoPLACALNA. Kto tego nie rozumie niech buli zlodziejom,czytaj bankom.
26 sty 14 23:22 | ocena: 90%
Liczba głosów:10
90%
10%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
seifert123 : Wyrok Trybunał Konstytucyjnego 49/05 NIE WYKONANY . Chodziło o Polskie obligacje skarbowe gwarantowane przez Panstwo Polskie całym majątkiem i złotem przez Skarb Panstwa Polskiego.
Za te przedwojenne obligacje sprzedawane przez intniejacy Bank Gospodarstwa Krajowego polacy nie otrzymali wpłaconych pieniedzy i kapitału. Obcokrajowcy tajnymi umowami dostali odszkodowania. POLACY NIC
Taka jest gwarancja POLSKICH OBLIGACJI. Uwaga Polska nie skupuje wlasnych obligacji!!!!!
26 sty 14 19:54 | ocena: 89%
Liczba głosów:19
89%
11%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~pozd5 : Rząd PL potajemnie szykuje się do nacjonalizacji (kradzieży) oszędnosci Polaków - podobnie jak na Cyprze tylko granica ma być 2 tys Euro, , jak kradzież oszczednosci z OFE - wielu ludzi nie wierzy, smieje się ze mnie, na Cyprze już po podpisaniu ustawy ludzie nie wierzyli..., jedyne wyjście to ucieczka z kasa z systemu finansowego PL
26 sty 14 20:01 | ocena: 79%
Liczba głosów:14
79%
21%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Pancho Villa : A mnie bank PKO BP nalicza 1 grosz odsetek i obciąża mnie 2 groszami podatku Belki miesięcznie.
26 sty 14 22:50 | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~człowiek : Oddajcie podatek BELKI bo od tych marnych procentów jakie dają banki to nam się w głowie przewraca od tych zysków
26 sty 14 20:05 | ocena: 94%
Liczba głosów:16
94%
6%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~mcx2cx : - tym kraju tylko dziupla albo skarpeta .......
26 sty 14 17:28 | ocena: 100%
Liczba głosów:21
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~nie dajcie się! : Naganianie baranów do strzyżenia trwa!
26 sty 14 23:21 | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Emeryt Staszek do ~inwestor: Całkowicie się zgadzam, bo u mnie było tak:
Z papierami dłużnymi jest tak: http://www.copernicus.pl
Kupiłem, po dwóch latach chcę wypłacić na remont mieszkania a Coprnicus odmawia wypłaty. (grudzień 2013)
Mówią, że za miesiąc. W tym czasie wartość spada, jak widać na wykresie, pionowo w dół. Kupiłem po 120 zł, po dwóch latach są po 119,80 zł i dalej nie mogę otrzymać własnej kasy bo zablokowane odkupienia do 16 lutego 2014. A kasa leci do dołu codziennie. Zastanówcie się za nim kupicie jakieś papiery, bo ja straciłem 5 lat oszczędności na emeryturze.
26 sty 14 23:32 | ocena: 100%
Liczba głosów:5
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Jarosław Skoczeń, Emmerson
Pierwsza butikowa inwestycja Zdrojo...
Kołobrzeska grupa rozpoczyna sprzedaż lokali w kameralnym apartamentowcu w...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Kuba Karliński
Działki z warunkami zabudowy – czy ...
Ziemia od lat jest traktowana jako sprawdzone aktywo inwestycyjne. Mizerne...
Kuba Karliński
Milewski & Partnerzy
Nie pracuj nigdy więcej chyba, że b...
Wczoraj rozpoczęło się niesamowite szkolenie Never Work Again w Londynie i...
Milewski & Partnerzy
Grant Thornton
Rewolucja w opodatkowaniu telefonów...
Unia Europejska szykuje rewolucję w opodatkowaniu VAT tzw. telefonów na kartę...
Grant Thornton
 • Copyright © 2016 Biznes.pl