Zaległy urlop wypoczynkowy

„Czy urlop 14 dni kalendarzowych (urlop 2-tygodniowy) musi być przez pracownika wykorzystany tylko z roku bieżącego, czy może być wykorzystany z ubiegłego roku (zaległy urlop), oraz czy urlop 14 dni kalendarzowych może być wykorzystany przez pracownika po części z urlopu zaległego, (np. 5 dni urlopu zaległego) oraz po części z urlopu bieżącego (np. 9 dni urlopu bieżącego) co łącznie daje 14 dni w roku kalendarzowym?”

W myśl obowiązującego przepisu art. 161 Kodeksu pracy (K.p.) Pracodawca powinien udzielić pracownikowi wypoczynkowego urlopu w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się urlopu na żądanie.

Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu w roku, w którym uzyskał prawo do urlopu, zgodnie z art. 168 K.p., pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego, przy czym nie dotyczy to części urlopu udzielanego na żądanie.

Pracownik może nie wykorzystać przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w danym roku, w którym nabył do niego prawo, z różnych powodów. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

3) powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,

4) urlopu macierzyńskiego,

pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy i jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.

Zaległy urlop wypoczynkowy nie różni się niczym od bieżącego urlopu i jest udzielany na takiej samej zasadzie jak bieżący. Pracodawca udzielając urlopu wypoczynkowego w pierwszej kolejności powinien udzielić urlopu zaległego a następnie bieżącego.

Omawiając na przykładzie:

Pracownik składając wniosek o urlop wypoczynkowy na 14 dni ma urlop zaległy w ilości 5 dni, i bieżący w ilości 26 dni, to pracodawca udzieli go w następujący sposób:

5 dni zaległego urlopu + 9 dni bieżącego urlopu co w sumie da nam 14 dni. Pozostaje pracownikowi 17 dni należnego urlopu wypoczynkowego do wykorzystania.

Podstawa prawna - art. 161 i następne Kodeksu pracy.

Dorota Stangreciak-Karpierz – wiceprezes zarządu

Grażyna Kruczek – specjalista ds. kadr i płac

Abistema Kancelaria Prawna Stangreciak, Karpierz sp.k. Kraków

www.abistema.pl