Jak zatrudnić pracownika od 1 maja i rozliczyć jego czas pracy

Chcemy zatrudnić pracownika od 1 maja 2014 r. Czy jest to dopuszczalne, jeżeli ten dzień jest u nas wolny od pracy? Czy temu pracownikowi będzie przysługiwać dzień wolny za święto 3 maja przypadające w sobotę, jeżeli oddaliśmy już taki wolny dzień pracownikom w kwietniu br.? Obowiązuje u nas bowiem 3-miesięczny okres rozliczeniowy przypadający od 1 kwietnia do 30 czerwca. Pracownik będzie pracował od poniedziałku do piątku po 8 godzin.

RADA

Mogą Państwo zatrudnić pracownika od 1 maja br., mimo że w tym dniu pracownik nie podejmie pracy. Pracownikowi będzie też przysługiwał dodatkowy dzień wolny za święto 3 maja, ponieważ tego dnia będzie już u Państwa zatrudniony, a nie odebrał tego dnia wolnego w kwietniu, tak jak pozostali pracownicy.

UZASADNIENIE

Pracownik może zostać zatrudniony od dowolnego dnia. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy pierwszy dzień zatrudnienia jest dniem świątecznym wolnym od pracy, czy dniem pracy. Stosunek pracy nawiązuje się bowiem w dniu określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy (art. 26 Kodeksu pracy). Jeżeli w umowie nie określono terminu rozpoczęcia pracy, do zatrudnienia dochodzi w dniu zawarcia umowy.

Aby zatem pracownik mógł zostać zatrudniony od 1 maja 2014 r., w umowie o pracę powinni Państwo wpisać ten termin jako rozpoczęcie pracy. Nie ma znaczenia, że w tym dniu pracownik faktycznie nie podejmie pracy, nastąpi to dopiero 2 maja br.

Jeżeli Państwa firma nie funkcjonuje 1 maja br., to aby stosunek pracy został nawiązany z tym dniem, umowę należy podpisać z pracownikiem najpóźniej 30 kwietnia br.

UWAGA!

Pracownikowi zatrudnianemu od 1 maja 2014 r. trzeba wpisać tę datę do umowy o pracę jako termin rozpoczęcia pracy.

Ponieważ w tym roku święto 3 maja przypada w sobotę, pracownikom, którzy mają ten dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, trzeba oddać dodatkowy dzień wolny. Święto, które przypada w sobotę, powoduje, że taki dzień jest wolny z tytułu tego święta. Pracownikom należy natomiast zapewnić jeszcze dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Dzień ten trzeba wyznaczyć w okresie rozliczeniowym czasu pracy, w którym występuje święto 3 maja. W Państwa przypadku należy to zrobić w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca. Jeżeli zatrudnią Państwo pracownika od 1 maja, a dzień wolny za święto pracownicy odebrali już w kwietniu, to trzeba nowo zatrudnionemu pracownikowi oddać dzień wolny w innym terminie. Wymiar czasu pracy pracownika będzie bowiem liczony od dnia podjęcia zatrudnienia do końca okresu rozliczeniowego.

Należy go wyliczyć w następujący sposób:

Krok 1. Liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin.

W maju i w czerwcu 2014 r. występuje 8 pełnych tygodni, a zatem 8 x 40 godz. = 320 godz.

Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin trzeba dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku.

W okresie od maja do czerwca 2014 r. występują 3 takie dni, tj. 26, 27 i 30 czerwca, a zatem 320 godz. + 24 godziny = 344 godziny.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć każde święto uznane za dzień wolny od pracy, który przypada w innym dniu niż niedziela.

W maju i w czerwcu 2014 r. są takie 3 dni (1 maja – Święto Pracy, 3 maja – święto narodowe Trzeciego Maja i 19 czerwca – święto Bożego Ciała). Na wymiar czasu pracy nie wpływa natomiast dzień ustawowo wolny od pracy 8 czerwca – pierwszy dzień Zielonych Świątek, ponieważ święto to zawsze przypada w niedzielę.

A zatem 344 godziny – 24 godziny = 320 godzin.

Gdyby w okresie od 1 maja do 30 czerwca br. pracownik nie odebrał dnia wolnego za święto przypadające w sobotę 3 maja, to wypracowałby 8 godzin więcej. Przedstawiają to poniższe harmonogramy. Pracownik wypracuje wówczas 328 godzin, zamiast 320 godzin, które powinien przepracować. Należy mu zatem wskazać w tym okresie dodatkowy dzień wolny.