EUR-PLN w czwartek w przedziale 4,05-4,07

Kurs złotego w czwartek pozostanie pod wpływem sentymentu globalnego, a para EUR-PLN poruszać się będzie prawdopodobnie w przedziale 4,05-4,07.

"Dzisiejsza, mocno już przedświąteczna sesja na rynkach finansowych, należeć powinna do spokojnych, a aktywność będzie ograniczona. +Płytkość+ rynku może jednak powodować podwyższoną zmienność w notowaniach walut" - napisała w porannym raporcie Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

"Ważne dane makroekonomiczne opublikowane zostaną dziś właściwie tylko w USA, i będzie to zeszłotygodniowa liczba nowych podań o zasiłek oraz lutowa dynamika zamówień w przemyśle. Dziś także o 14.40 w Waszyngtonie na konferencji przemawiać będzie szefowa Fed Yanet Yellen" - dodała.

Kurtek zaznacza, że w Polsce nie będzie przed świętami już żadnych publikacji danych makroekonomicznych, dlatego kurs złotego pozostanie pod wpływem sentymentu globalnego.

"Para EUR-PLN w trakcie dzisiejszej sesji poruszać się będzie prawdopodobnie w przedziale 4,05-4,07" - napisała.

Joanna Bachert z Biuro Strategii Rynkowych PKO BP zwraca zaś uwagę w porannym raporcie, że złoty coraz bardziej zbliża się do psychologicznego poziomu 4,00 wobec euro.

"Po tym jak od momentu, gdy prezes EBC Mario Draghi zapowiedział uruchomienie programu QE, notowania eurozłotego powoli, lecz systematycznie spadają. W środę kurs EURPLN testował już poziom 4,05" - napisała.

Bachert zaznacza, że przed złotym rysuje się dobra perspektywa.

"W naszej ocenie deklaracja zakończenia cyklu obniżek stóp przez RPP wraz z prowadzonym programem ilościowego luzowania monetarnego przez EBC i duże prawdopodobieństwo wyjścia poza czerwiec momentu rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej Fed będą nadal wywierały silnie pozytywny wpływ na złotego" - napisała.

Dodała, że spowalniające Chiny oraz niejasna sytuacja geopolityczna na wschodniej Ukrainie mogą jednak hamować potencjalnie możliwą aprecjację złotego wobec euro.

"Jednak dopóki Fed wyraźniej nie zasygnalizuje woli rychłego podwyższania stóp procentowych trend aprecjacji złotego będzie kontynuowany. Oczekujemy, że w II kwartale 2015 roku (ok. kwietnia-maja) dojdzie do testu wspomnianego już wsparcia na poziomie 4,00 na eurozłotym" - napisała.

"W czerwcu zaś spodziewany przez nas jastrzębi wydźwięk komunikatu Fed do zakończonym posiedzeniu decyzyjnym ponownie wykreuje na rynku trend łagodnej aprecjacji pary eurozłoty" - dodała.

DŁUG BĘDZIE STABILNY DO DANYCH Z USA

Konrad Soszyński z Biuro Strategii Rynkowych PKO BP wskazuje w raporcie, że krajowe papiery dłużne pozostawały przez większą część środy względnie stabilne.

"W czwartek przed południem spodziewamy się stabilizacji wycen krajowych papierów dłużnych. Brak publikacji ważniejszych danych makro z Europy powinien utrzymywać wyceny przed południem bez większych zmian" - napisał.

"Po południu spodziewana jest publikacja danych o zamówieniach w przemyśle USA oraz tygodniowe dane z rynku pracy. Oczekiwane słabsze dane o zamówieniach w amerykańskim przemyśle będą sprzyjać po południu niewielkiej poprawie wycen amerykańskiego i krajowego długu" - dodał.

W USA liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 28 marca zostanie podana o 14.30. Informacja o zamówieniach w przemyśle w II zostanie podana o 16.00.

czwartek środa środa
8.40 16.00 9.15
EUR/PLN 4,0606 4,0665 4,0730
USD/PLN 3,7542 3,7843 3,7900
EUR/USD 1,0817 1,0751 1,0748
OK0717 1,62 1,61 1,61
PS0420 1,92 1,92 1,94
DS0725 2,30 2,30 2,30