Komentarz tygodniowy z rynku PLN

Tak dynamicznej przeceny złotego, jak w minionym tygodniu, dawno już nie oglądaliśmy. Złotówka traciła względem wszystkich głównych walut. Natomiast indeks syntetyczny rodzimej waluty wyznaczył nowe dwuletnie minima.

INDEKS PLN

Foto: EFIX Dom Maklerski S.A.

Wzrostowy ruch korekcyjny, który wykształcił się na indeksie syntetycznym złotego w listopadzie okazał się być jedynie krótkoterminowym odreagowaniem. Na początku grudnia wzrosty wyhamowały, a miniony tydzień przyniósł silne cofnięcie. W wyniku takiego obrotu spraw indeks ten wykształcił nową średnioterminową falę spadkową i wyznaczył nowe dwuletnie minima. W ten sytuacji celem strony podażowej są obecnie okolice poziomu 72,47 pkt. Na tym poziomie zasięg obecnej fali spadkowej stanowiłby 61,8% zasięgu spadków z czerwca br. (patrz wykres). Biorąc jednak pod uwagę silne wyprzedanie na wskaźnikach impetu na danych dziennych, z dużym prawdopodobieństwem powinniśmy się spodziewać krótkoterminowej korekty wzrostowej w najbliższych dniach. Cykliczność na indeksie złotego sugeruje, że dno na tym instrumencie wypadnie na przełomie 2014 i 2015 roku.

EURPLN

Foto: EFIX Dom Maklerski S.A.

Po silnych spadkach na początku grudnia, ostatni tydzień przyniósł jeszcze dynamiczniejszy wzrost kursu EUR/PLN. Odbicie to zdołało pokonać nie tylko ostatnie maksima zanotowane w listopadzie, ale także tegoroczne ekstrema z 31 stycznia i jednocześnie 61,8% zniesienie sekwencji spadkowej czerwiec 2013 – czerwiec 2014 (poziom 4,26). Odbicie to zostało wygenerowane po tym, jak na początku grudnia notowania tej pary dotarły do ważnego wsparcia – 61,8% zniesienia sekwencji wzrostowej z czerwca br. (4,1450). Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z nową średnioterminową falą wzrostową oraz że otwarta została droga do zeszłorocznych ekstremów w okolicy poziomu 4,37. W krótkim terminie wskazany jednak byłby ruch korekcyjny z uwagi na silne wykupienie widoczne na RSI w ujęciu dziennym oraz wypełnienie impulsu wzrostowego z genezą 4 grudnia.

USDPLN

Foto: EFIX Dom Maklerski S.A.

Silną aprecjację dolara amerykańskiego do pozostałych walut, w tym złotego, zawdzięczamy komunikatowi po ostatnim posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Decyzja o usunięciu z komunikatu zwrotu: „dłuższy okres czasu” odnoszącego się do momentu najbliższej podwyżki stóp (interpretowanego przez inwestorów jako min. 6 miesięcy) została odebrana jako jastrzębia i umocniła amerykańską walutę. Kurs USD/PLN pokonał ostatnie maksima, stanowiące jednocześnie tegoroczne ekstrema (3,42), co tym samym potwierdziło zakończenie spadkowej korekty i kontynuację wzrostów w średnim terminie. Jednocześnie otworzyło to drogę do szczytu z maja 2012 roku – poziom 3,60. Z uwagi na dotarcie w piątek w pobliże ekstremum z lipca 2012 i silnego wykupienia na wskaźnikach impetu, na początku tego tygodnia możliwa jest jednak lokalna korekta ostatnich wzrostów. Kurs nie powinien jednak zejść poniżej poziomu 3,42.

CHFPLN

Foto: EFIX Dom Maklerski S.A.

Umocnienie franka szwajcarskiego do złotego sprowadziło w miniony piątek kurs tej pary do poziomu maksimów z czerwca 2013 roku (3,56). Pokonanie listopadowych ekstremów stanowiło sygnał kontynuacji średnioterminowej sekwencji wzrostowej i zakończenia spadkowej korekty z genezą 14 listopada. Podobnie jak na pozostałych parach złotówkowych, wskaźniki impetu pokazują silne wykupienie na tym rynku, co wraz z dotarciem do ważnych oporów powinno skutkować przynajmniej krótkoterminową korektą w dół.

GBPPLN

Foto: EFIX Dom Maklerski S.A.

Nowe tegoroczne maksima oglądaliśmy w zeszłym tygodniu także na parze GBP/PLN. Tym samym sekwencja wzrostowa budująca się od początku minionego roku jest kontynuowana. Notowania wybiły się także górą z długoterminowego kanału wzrostowego, w którym poruszały się przez ostatnie dwa lata. W tym momencie celem notowań są maksima z maja 2012 roku (5,53). W krótkim terminie natomiast możliwe jest korekcyjne cofnięcie na tym rynku.