PE poparł wymianę informacji podatkowych dot. korporacji w UE

Parlament Europejski poparł w czwartek propozycję przepisów ws. automatycznej wymiany informacji podatkowych pomiędzy administracjami państw członkowskich, wskazując jednak, że regulacje powinny zostać wzmocnione, by więcej możliwości działania miała KE.

Raport w tej sprawie, który jest wymaganą przez prawo UE opinią dla państw członkowskich, przygotował należący do Europejskiej Partii Ludowej europoseł Dariusz Rosati (PO). Dokument podczas czwartkowego głosowania na sesji plenarnej w Strasburgu poparło 567 europosłów, 30 było przeciw, a 53 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie ze styczniowym projektem Komisji Europejskiej administracje podatkowe państw członkowskich będą między sobą wymieniać informacje podatkowe dotyczące korporacji. Ogólną zasadą ma być dostęp wszystkich państw do kluczowych informacji pozwalających im zidentyfikować ryzyko unikania opodatkowania i co za tym idzie lepiej ukierunkowywać kontrole podatkowe.

Jako dodatek do tych przepisów KE zaproponowała w kwietniu, by duże międzynarodowe firmy z globalnymi przychodami powyżej 750 mln euro działające w UE musiały ujawniać informacje na temat podatku płaconego w każdym państwie unijnym oraz w tzw. rajach podatkowych.

Europosłowie zaproponowali, by dać Komisji Europejskiej pełny dostęp do informacji przekazywanych pomiędzy krajowymi organami podatkowymi, tak, by mogła ona ocenić, czy polityka podatkowa państw jest zgodna z unijnymi zasadami ws. pomocy publicznej (tak się dzieje np. gdy zagraniczna filia jakiejś firmy płaci niższe podatki niż jej krajowy odpowiednik). PE zwrócił uwagę, że to szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które działają na terenie tylko jednego kraju.

"Te firmy płacą zwykle efektywną stawkę podatkową, która jest znacznie bliższa stawkom ustawowym, niż dzieje się to w przypadku firm międzynarodowych (...). Firmy krajowe nie powinny być stawiane w niekorzystnej pozycji z powodu ich rozmiaru lub jeśli działają tylko na rynku lokalnym" - napisano w opinii.

W UE - jak zwracał uwagę w rozmowie z PAP Rosati - było wiele przykładów, gdy indywidualne umowy poszczególnych rządów z korporacjami pozwalały im na obniżenie efektywnych stawek podatkowych poniżej progów płaconych przez mniejsze firmy.

Europosłowie chcą też, by państwa członkowskie wprowadziły sankcje w przypadku gdyby korporacje nie wywiązywały się z obowiązku raportowania o przychodach i podatkach płaconych w poszczególnych krajach. Zgodnie z proponowanymi przepisami termin składania sprawozdań wynosiłby 12 miesięcy od zamknięcia roku podatkowego oraz kolejne trzy miesiące na wymianę informacji pomiędzy państwami.

Państwa członkowskie wypracowały polityczne porozumienie w sprawie tych przepisów w marcu. Teraz dzięki stanowisku PE (które nie jest dla nich wiążące) mogą zatwierdzić regulacje.(PAP)

stk/ kot/ ro/