Katainen w Polsce o planie inwestycyjnym dla Europy

Unijny plan inwestycyjny dla Europy to jeden z punktów wizyty w Polsce wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Jyrki Katainena. Spotka się on m.in. z premier Ewa Kopacz, ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem, wicepremierem Januszem Piechocińskim i prezesem NBP Markiem Belką.

Komisja Europejska poinformowała w komunikacie, że Katainen - odpowiedzialny za zatrudnienie, wzrost, inwestycje i konkurencyjność - odwiedzi Polskę w poniedziałek i wtorek w ramach objazdowej prezentacji planu inwestycyjnego dla Europy.

Katainen rozpocznie swoją wizytę w Polsce od spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Następnie weźmie udział w otwarciu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Wystąpi z prezentacją, po której odbędzie się dyskusja w panelu na temat programu inwestycyjnego Unii Europejskiej.

W panelu ma uczestniczyć także komisarz Elżbieta Bieńkowska. Oboje spotkają się następnie z przedstawicielami polskiego sektora bankowego. W ramach EKG Katainen spotka się również z ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim oraz polskimi przedsiębiorcami.

"Polska należy do gorących zwolenników planu inwestycyjnego, dlatego spodziewam się owocnej dyskusji i pomysłów na ścisłą współpracę przy jego skutecznej realizacji" - ocenił cytowany w komunikacie KE Katainen.

Wiceprzewodniczący KE weźmie też udział w debacie „Przyszłość Europy” ze studentami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Po debacie planuje odwiedzić innowacyjne polskie przedsiębiorstwo.

We wtorek w Warszawie były premier Finlandii weźmie udział w konferencji prasowej z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Następnie spotka się z przedsiębiorcami z Konfederacji Lewiatan.

Katainen spotka się także tego dnia z premier Ewą Kopacz, prezesem NBP Markiem Belką, oraz z prezydiami sejmowych komisji ds. UE, gospodarki i finansów publicznych.

Komisja wskazała w komunikacie, że Polskę wyróżnia stabilna dynamika wzrostu gospodarczego z opartym na silnym popycie wewnętrznym wzrostem PKB rzędu 3,5 proc. przewidywanym na rok 2015 i 2016 (GUS podał w piątek, że w 2014 r. PKB Polski wzrosło o 3,4 proc., a deficyt sektora finansów publicznych wyniósł 3,2 proc. PKB).

Według KE pomimo znacznego wzrostu realnych inwestycji w Polsce (łącznie około 30 proc. w okresie 2008-2016) udział inwestycji w PKB, czyli stopa inwestycji jest wciąż zaskakująco niska.

"Ponadto w latach 2015-2016 oczekiwany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych jest niższy, podczas gdy utrzymanie trwałej dynamiki wzrostu wymaga zwiększenia nakładów - w szczególności na badania i rozwój oraz infrastrukturę. W tym kontekście celem planu inwestycyjnego dla Europy jest wzmocnienie inwestycji i wzrostu gospodarki w Polsce w perspektywie średnio- i długoterminowej" - wskazano w komunikacie.

Zaznaczono, że plan inwestycyjny dla Europy (tzw. plan Junckera - PAP) ma uruchomić publiczne i prywatne inwestycje rzędu co najmniej 315 mld euro w ciągu najbliższych trzech lat (2015-2017). Objazdowe prezentacje Katainena w ramach wizyty obejmą trzy elementy planu inwestycyjnego dla Europy.

Pierwszy to uruchomienie finansowania inwestycji. Komisja przyjęła wniosek ustawodawczy dotyczący Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) 13 stycznia. Dąży do przyjęcia rozporządzenia ws. EFIS do lata 2015 r., co umożliwiłoby ustanowienie funduszu najpóźniej we wrześniu 2015 r. i faktyczne uwolnienie środków finansowych do jesieni.

Drugi element dotyczy stworzenia europejskiego wykazu projektów inwestycyjnych. "Powstanie specjalny portal możliwości inwestycyjnych w Europie zwiększający przejrzystość dla inwestorów. Nowy ośrodek pomocy technicznej pomoże autorom projektów w ich prawidłowym ustrukturyzowaniu i w przestrzeganiu wymogów prawnych" - wyjaśnia KE.

Trzeci element to reformy regulacyjne. "Komisja dąży do usunięcia barier regulacyjnych utrudniających inwestycje i wzmocnienia jednolitego rynku, jak określono w programie prac Komisji na 2015 r." - wskazano. 18 lutego br. Komisja przyjęła zieloną księgę w sprawie unii rynków kapitałowych, co zdaniem KE jest pierwszym ważnym krokiem w kontekście usuwania barier i poprawy dostępu do finansowania, w szczególności dla małych i średnich firm (MŚP).