Indeks oczekiwań ZEW dla Polski w VII spadł o 15 pkt.

W lipcu pogorszyły się oceny perspektyw gospodarczych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności w przypadku Czech i Polski - wynika z badania instytutu ZEW i banku Erste. Wyraźnie pogorszyły się również nastoje względem waluty polskiej i węgierskiej.

W lipcu bieżąca sytuacja gospodarcza, podobnie jak w czerwcu, najgorzej jest oceniana w Turcji, a najlepiej na Słowacji i w Rumunii. Najwyraźniej ocena bieżącej sytuacji gospodarczej pogorszyła się w Polsce (spadek o 19,6 pkt do 11,9 pkt) oraz na Słowacji (spadek o 19,3 pkt do 47,4 pkt).

Mocno, o 24,8 pkt, pogorszyły się oczekiwania perspektyw gospodarczych w Czechach. Również w Polsce oczekiwania perspektyw gospodarczych spadły wyraźnie o 15 pkt Oczekiwania pogorszyły się na Słowacji (spadek o 13,4 pkt) oraz w strefie euro (spadek o 4,2 pkt).

W lipcu wśród ankietowanych poprawiły się nastroje w stosunku do indeksu grupującego największe spółki strefy euro oraz parkietów węgierskiego i austriackiego.

W bieżącym miesiącu wyraźnie pogorszyły się oceny perspektyw waluty węgierskiej i polskiej, poprawiły waluty chorwackiej i czeskiej.

Poniżej tabela z wynikami ankiety wraz ze zmianą w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Ankietę przeprowadzono wśród 41 ekspertów, w tym 8 z Turcji, w okresie 6-18 lipca 2016 roku. Ankieta przeprowadzana jest przez Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką w Mannheim (ZEW) i bank Erste.