Dijsselbloem: Grecja nie wzmocni pozycji negocjacyjnej przez referendum

Grecja nie wzmocni swej pozycji negocjacyjnej przed zaplanowanym na najbliższą niedzielę referendum. Plebiscyt dotyczy tego, czy Grecy są przygotowani na przyjęcie bolesnego programu oszczędnościowego - podkreślił w czwartek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Głosowanie na "tak" zaoferuje lepsze perspektywy na podjęcie rozmów z międzynarodowymi wierzycielami, a głosowanie na "nie" - postawi Grecje i Europę "w bardzo trudnym położeniu" - powiedział Dijsselbloem na posiedzeniu jednej z komisji holenderskiego parlamentu. Szef eurogrupy jest ministrem finansów Holandii.

Jak dodał, sytuacja w Grecji "dramatycznie pogarsza się z dnia na dzień", a Europejski Bank Centralny (EBC) aktualnie nie zapewnia płynności greckim bankom.

Dijsselbloem podkreślił, że zdecydowana większość Greków chce pozostania w strefie euro, a referendum pokaże, czy są oni przygotowani na zaakceptowanie bolesnego programu oszczędności.

Ciężko jest przezwyciężyć "fundamentalne różnice" między Gracją a Unią Europejską - ocenił, dodając że wszystkie rozmowy z Atenami zostały bardzo upolitycznione i były stratą czasu. Poza samą Grecją członkowie eurogrupy byli zjednoczeni - zauważył.

Zwrócił uwagę, że propozycje międzynarodowych instytucji dla Grecji "zostały pocięte na kawałki" przez greckich przywódców.

Uwagi szefa eurogrupy zdają się być - jak pisze agencja Reutera - odpowiedzią na środową wypowiedź premiera Grecji Aleksisa Ciprasa o tym, że głosowanie na "nie" w referendum pomoże w uzyskaniu lepszych warunków i silniejszej pozycji negocjacyjnej.