Brytyjska Mennica Królewska zarobiła krocie na rosnącym popycie na złoto

Brytyjska Mennica Królewska zakończyła rok finansowy z ponad 13 milionami funtów zysku. Był to "najbardziej dochodowy" okres w jej 1100-letniej historii. Należąca do brytyjskich władz instytucja zarabia m.in. na produkcji złotych i srebrnych monet, które są sprzedawane w 40 krajach.

We wtorek Mennica Królewska ogłosiła, że w zakończonym w marcu roku finansowym jej zysk operacyjny wzrósł o jedną piątą do 13,1 mln funtów. Zysk z handlu monetami wyniósł 2,87 mln funtów, a przychody z tego tytułu zwiększyły się o 64 proc. do 185,6 mln funtów.

Wobec rekordowo niskich stóp procentowych inwestycje w szlachetne kruszce stały się atrakcyjną alternatywą dla oszczędzania w bankach.

W osiągnięciu dobrych wyników pomogła Mennicy Królewskiej uruchomiona w 2014 roku platforma internetowa do handlu złotem. Od jej powstania do końca marca na portalu otwarto prawie 20 tys. kont.

Za pośrednictwem serwisu internetowego inwestorzy mogą kupić bilon w kilka minut, a flagowym produktem jest "Sovereign" - 22-karatowa złota moneta sprzedawana obecnie za ok. 260 funtów.

Od 2015 roku za zaledwie 20 funtów można także nabyć ułamek sztaEbki złota. Dla porównania sztabka złota o wadze 1 kg kosztuje 33.123 funty.

Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku Mennica Królewska również może spodziewać się dobrych wyników finansowych. Popyt na złoto wzrósł po referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu, w następstwie którego osłabił się funt oraz pojawiły się oczekiwania dalszego obniżenia stóp procentowych.

Mennica Królewska ogłosiła, że w ciągu dwóch tygodni od referendum w Zjednoczonym Królestwie, sprzedaż sztabek złota wrosła 7-krotnie.

Cena złota, które w obliczu niepewności na rynkach traktowane jest przez inwestorów jako "bezpieczna przystań" wzrosła od początku 2016 roku o 25 proc. do 1.320 USD za uncję.