"Asymilacja imigrantów w Niemczech wymaga radykalnych reform społecznych"

Niemiecki ekonomista Hans-Werner Sinn uważa, że Niemcy będą mogły poradzić sobie ze skutkami napływu imigrantów tylko wtedy, gdy wdrożą radykalne reformy społeczne. Konieczne będzie jego zdaniem m.in. wydłużenie wieku emerytalnego.

W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit" Sinn ostrzegł, że pojawienie się na niemieckim rynku pracy wielu niewykwalifikowanych pracowników z Bliskiego Wschodu i Afryki doprowadzi do spadku zarobków w tym segmencie gospodarki.

Polacy obawiają się imigrantów, a rąk do pracy brakuje

Stopa bezrobocia w sierpniu w Polsce spadła do 10 proc. i w kolejnych miesiącach będzie już zapewne jednocyfrowa. Niektóre branże już teraz mają problemy ze znalezieniem pracowników i mowa tu nie tylko o informatykach.

"Wśród uchodźców jest wielu analfabetów i osób bez ukończonej szkoły. Syryjski lekarz jest raczej wyjątkiem od reguły" - powiedział Sinn, uważany za najbardziej wpływowego niemieckiego ekonomistę. Sinn kieruje monachijskim instytutem badań nad gospodarką Ifo.

Imigranci będą zabiegać o miejsca pracy wymagające niewielkich kwalifikacji, a ucierpią na tym gorzej wykształceni niemieccy pracownicy. "To oni będą przegranymi" - podkreślił ekonomista.

Na imigrantach skorzystają natomiast zdaniem Sinna osoby lepiej sytuowane, które korzystają z usług. "Łatwiej będzie można znaleźć sprzątaczkę albo tanią myjnię samochodową, ponieważ wynagrodzenie za proste usługi spadnie" - powiedział.

Sinn zaznaczył, że jeżeli utrzymana zostanie płaca minimalna (obecnie 8,50 euro za godzinę), to tanie miejsca pracy w ogóle nie powstaną, a nisko wykwalifikowani imigranci pójdą na bezrobocie. "Bez pracy imigranci nie zintegrują się, a to będzie oznaczało poważne napięcia społeczne" - wyjaśnił Sinn. Jego zdaniem rząd powinien obniżyć płacę minimalną.

Niemiecki ekonomista uważa, że opanowanie kryzysu migracyjnego wymagać będzie podwyższenia wieku emerytalnego. "Powinniśmy raczej podnieść wiek emerytalny (niż zwiększyć zadłużenie państwa), aby wyżywić uchodźców" - powiedział Sinn. Starsi pracownicy będą ponadto potrzebni, by przyuczać imigrantów do zawodu.

Według szacunków MSW do Niemiec przyjedzie w tym roku co najmniej 800 tys. uchodźców. Koszty ich zakwaterowania, wyżywienia oraz ich integracji szacowane są na 10 mld euro rocznie.