Silny spadek kontraktów na indeksy amerykańskie

Kontrakty na indeksy giełdowe w USA tracą, sugerując silne spadki na otwarciu wtorkowej sesji na Wall Street, po tym jak o spowolnieniu gospodarczym w Chinach przypominały inwestorem wtorkowe odczyty indeksów PMI z tej gospodarki.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 2,7 proc. do 1.915 pkt.

Dow Jones Industrial Average futures idą w dół o 2,6 proc. do 16.090 pkt.

Nasdaq-100 futures spadają o 2,8 proc. do 4.152 pkt.

Nastroje na rynkach popsuły we wtorek słabe wskazania PMI dla sektora wytwórczego w Chinach.

Rządowe wyliczenie chińskiego indeks PMI w sektorze przemysłowym wskazało w sierpniu na 49,7 pkt. wobec 50,0 pkt. miesiąc wcześniej. To najniższy poziom tego wskaźnika od sierpnia 2012 r. Analitycy spodziewali się właśnie takiego poziomu. Odczyt poniżej 50 pkt oznacza spadek aktywności w sektorze.

Z kolei końcowe wyliczenie przygotowywane przez niezależne od chińskiego rządu instytucje Markit/Caixin wskazało na jeszcze na wynik 47,3 pkt, co jest najniższym wskazaniem od marca 2009 roku.

Azjatyckie giełdy zareagowały na te dane zniżkami indeksów. Nikkei 225 spadł o 3,8 proc., a SCI w Szanghaju zniżkował o 1,2 proc., chociaż w trakcie sesji jego spadki momentami sięgały 4 proc. W końcówce sesji indeks giełdy w Szanghaju odrobił jednak sporą część wcześniejszych strat.

Rynek spekuluje, że poprawa wyniku chińskich indeksów giełdowych pod koniec kilku ostatnich sesji to zasługa władz skupujących akcje, które chcą w ten sposób poprawić wyniki giełd przed zaplanowanymi w dalszej części tego tygodnia obchodami zakończenia II Wojny Światowej.

Z powodu obchodów chiński rynek akcji będzie nieczynny w czwartek i w piątek. Środowa sesja może być tym samym ostatnią, na której chińskie władze będą interwencyjnie skupować akcje. Z nieoficjalnych informacji, jakie napływają na rynek wynika bowiem, że później chińskie władze mają zamiar zrezygnować z dalszych interwencji, wobec ich ograniczonej skuteczności do tej pory.

Przed sesją we wtorek na rynek napłynęły również odczyt indeks PMI w sektorze przemysłowym strefy euro. Wskaźnik wyniósł w sierpniu 52,3 pkt. wobec również 52,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano 52,4 pkt.

Stopa bezrobocia w strefie euro spadła w lipcu do 10,9 proc. z 11,1 proc. w czerwcu. To pozytywne zaskoczenie, bo analitycy nie spodziewali się w lipcu żadnych zmian. Poziom 10,9 proc. to najniższa stopa bezrobocia w eurolandzie od 2012 r.

O blisko 4 proc. spadają we wtorek ceny ropy naftowej po bardzo silnym odbiciu na poprzednich sesjach. W trakcie trzech poprzedni sesji ceny ropy WTI wzrosły o ponad 27 proc. co było najlepszym trzydniowym wynikiem tego indeksu od 1990 r.