Na giełdach lekkie wzrosty po publikacji wskaźnika aktywności w przemyśle w USA

Zachodnie indeksy giełdowe rozpoczynają tydzień od lekkich wzrostów. Ważny dla inwestorów wskaźnik aktywności w amerykańskim przemyśle okazał się nieco niższy od prognoz, ale utrzymał się powyżej 50 pkt. Kurs EUR/USD – po raz pierwszy od sierpnia – zanotował w poniedziałek poziom 1,15. Ceny ropy w dół.

Indeks Euro Stoxx 600 zyskuje w poniedziałek 0,1 proc. Indeks S&P 500 idzie w górę o 0,3 proc.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim (ISM) spadł w kwietniu bardziej, niż przewidywano, ale utrzymał się powyżej poziomu 50 pkt., który stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze. W marcu ISM w amerykańskim przemyśle wzrósł powyżej poziomu 50 pkt. po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku.

Zgodny z oczekiwaniami okazał się indeks PMI w sektorze przemysłowym w USA w kwietniu.

W piątek inwestorzy poznają bardzo ważne dane na temat amerykańskiego rynku pracy.

W poniedziałek nieczynne są giełdy w Wielkiej Brytanii, Chinach, Hongkongu, Singapurze, Malezji i Tajwanie.

Do pracy, po wolnym piątku, powrócili za to Japończycy, a Nikkei 225 zaliczył spadek o ponad 3 proc. Silne umocnienie jena w ubiegłym tygodniu negatywnie wpłynęło na perspektywy eksportu, co pociągnęło za sobą spadki akcji części spółek na azjatyckich parkietach. Notowania Toyoty spadły w poniedziałek o 3,75 proc., Nissana o 4,95 proc., a Hondy o 3,98 proc.

W Europie zyskują akcje Allianz po tym, jak gigant ubezpieczeniowy zaraportował zysk netto w I kwartale w wysokości 2,2 mld euro wobec 1,8 mld euro w analogicznym okresie rok temu i zapowiedział spełnienie prognoz na 2016 rok.

Rosną też notowania BMW i Fiat Chrysler zyskują po publikacji dobrych dla branży danych – w kwietniu liczba nowych samochodów zarejestrowanych we Francji wzrosła o 7,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.

Po drugiej stronie rynku znajdują się włoskie banki, których notowania spadają po tym, jak fiaskiem zakończyła się emisja akcji Banca Popolare di Vicenza. Dzięki emisji bank planował zebrać 1,5 mld euro, ale – jak ogłoszono w weekend – inwestorzy złożyli oferty kupna jedynie na 7,7 proc. akcji.

Spadają także akcje Deutsche Bank po tym, jak brytyjska organizacja nadzorcza Financial Conduct Authority (FCA) ogłosiła, że niemiecki bank ma "poważne" i "systemowe" nieprawidłowości w obszarze przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

W Europie opublikowano końcowe wyliczenia PMI dla sektora przetwórczego we Francji, Niemczech i w strefie euro.

W USA Nasdaq jest lekko powyżej kreski, ale w dół ciągną go spadające o 1 proc. notowania Apple. W ubiegłym tygodniu Apple zanotował duży spadek po publikacji słabych wyników kwartalnych.

W poniedziałek w USA wyniki kwartalne opublikuje m. in. AIG.

W niedzielę odwołano szacowaną na 28 mld USD fuzję koncernów zajmujących się obsługą pól naftowych - Halliburton and Baker Hughes. Fuzja została odwołana po sprzeciwie europejskich i amerykańskich urzędów antymonopolowych.

Na rynku walutowym, po silnym umocnieniu jena w ubiegłym tygodniu, japońska waluta przestała się umacniać. Kurs USD/JPY rośnie do poziomu 106,5, co oznacza zwyżkę o 0,04 proc.

Kurs EUR/USD rośnie o 0,53 proc. do poziomu 1,151. W poniedziałek kurs EUR/USD po raz pierwszy od sierpnia przebił poziom 1,15.

Spadają ceny ropy po informacji, że produkcja ropy w krajach OPEC wzrosła w kwietniu do 32,64 mln baryłek dziennie. Cena Brent spada o 2 proc., a cena WTI o 1,6 proc.

Cena kontraktów na złoto przekroczyła w poniedziałek poziom 1.300 USD za uncję – po raz pierwszy od stycznia 2015 roku. Do zwyżki notowań złota przyczynia się słabość amerykańskiego dolara.

WSKAŹNIK AKTYWNOŚCI W PRZEMYŚLE W USA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim (ISM) spadł w kwietniu do 50,8 pkt. z 51,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 51,4 pkt. Poziom 50 pkt. przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.

INDEKS PMI W SEKTORZE PRZEMYSŁOWYM USA WYNIÓSŁ W KWIETNIU 50,8 PKT.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym wyniósł w kwietniu 50,8 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępny odczyt wskaźnika był na poziomie 50,8 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 51,5 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

INDEKS PMI W STREFIE EURO W PRZEMYŚLE W KWIETNIU NIECO POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w kwietniu 51,7 pkt. wobec 51,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 51,5 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

INDEKS PMI W NIEMCZECH W PRZEMYŚLE W KWIETNIU WYNIÓSŁ 51,8 PKT.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec wyniósł w kwietniu 51,8 pkt. wobec 50,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 51,9 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

INDEKS PMI WE FRANCJI W PRZEMYŚLE W KWIETNIU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji wyniósł w kwietniu 48,0 pkt. wobec 49,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe dane. Wstępnie szacowano 48,3 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

WSKAŹNIK PMI W CHINACH W SEKTORZE PRZETWÓRCZYM W KWIETNIU WYNIÓSŁ 50,1 PKT.

Wskaźnik PMI w sektorze przetwórczym w Chinach wyniósł w kwietniu 50,1 pkt. wobec 50,2 pkt. w marcu i wobec spodziewanych przez ekonomistów 50,3 pkt.- podano w niedzielę. Wskaźnik jest już 2. miesiąc powyżej 50,0 pkt., które wskazują na rozwój sektora.

PMI w usługach Chin wyniósł zaś w kwietniu 53,5 pkt. wobec 53,8 pkt. w marcu.