VAT: rozbito europejską siatkę, która wyłudziła 320 mln euro z tego tytułu

VAT jest jedym z tych podatków, który upodobali sobie oszuści. Służby policyjne z Niemiec, Holandii i Polskii wspólnie rozbiły siatkę przestępców odpowiedzialnych za wyłudzenie około 320 mln euro z tytułu podatku VAT - podała unijna agencja wymiarów sprawiedliwości Eurojust.

Tę skoordynowaną operację zainicjowały ze strony niemieckiej prokuratura w Augsburgu i Krajowy Urząd Kryminalny Bawarii, ze strony holenderskiej Biuro Ścigania Poważnych Nadużyć i Przestępczości Środowiskowej w Zwolle oraz Służba Informacji i Dochodzeń Fiskalnych w Almelo, a ze strony polskiej prokuratura okręgowa w Olsztynie i tamtejsza delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Otrzymały one wsparcie ekspertów Eurojustu i Europolu.

Jak podaje komunikat mającego swą siedzibę w Brukseli Eurojustu, w ramach operacji przeprowadzono co najmniej 49 przeszukań oraz 27 przesłuchań świadków i podejrzanych w 15 państwach unijnych: Belgii, Czechach, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Polsce, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

"Ta wspólna akcja o nazwie Operation Vertigo 3 jest częścią zakrojonego na szerszą skalę śledztwa w sprawie zorganizowanego oszustwa z tytułu podatku VAT" - głosi komunikat. Dodaje, że działania powołanego w tej sprawie przez Czechy, Holandię, Niemcy i Polskę wspólnego zespołu śledczego były koordynowane i częściowo finansowane przez Eurojust od lipca 2013 roku.

Według Eurojustu siatce przestępczej udawało się unikać płacenia VAT-u dzięki - jak to ujęto - "wyrafinowanemu" systemowi polegającemu na unikaniu zadeklarowania prawidłowej kwoty podatku. Więcej szczegółów na ten temat nie podano.

"Ścisła współpraca pomiędzy wszystkimi partnerami na początku tego śledztwa" pozwoliła określić kluczowe postacie uwikłane w to zorganizowane oszustwo i podjąć "skuteczne ukierunkowane działania ponad granicami" - dodała agencja.

Prokurator okręgowy w Olsztynie Jan Przybyłek poinformował w piątek PAP, że w olsztyńskiej prokuraturze prowadzone są dwa tego rodzaju postępowania. "Są w nich powołane zespoły międzynarodowe, współpracujemy z Czechami, Niemcami i Holendrami" - podkreślił Przybyłek i dodał, że tzw. mechanizm karuzeli VAT-owskiej polegał na wyłudzaniu podatku przy sprzedaży sprzętu elektronicznego.

Współpraca polskich śledczych z przedstawicielami innych krajów polega m.in. na wymianie informacji i dokumentów. Jest to konieczne, ponieważ biorący udział w procederze działali w wielu unijnych krajach.

Prokurator Przybyłek przyznał, że śledztwo prowadzone w Olsztynie obejmuje także obcokrajowców. "Kilka osób było aresztowanych, ale zostały zwolnione za poręczeniami majątkowymi" - dodał prokurator.

Olszyńska prokuratura okręgowa oraz miejscowy Urząd Kontroli Skarbowej od kilku lat specjalizują się w tropieniu tzw. karuzel VAT-owskich, które polegają na wyłudzaniu podatku VAT. Do sądu trafił już m.in. akt oskarżenia, który obejmował ponad 90 osób, które wyłudziły ponad 50 mln zł, a usiłowały wyłudzić drugie tyle.