Miejsce świadczenia usług a podatek VAT

"Osoba wykonująca usługi dziennikarskie wystawiła fakturę sprzedaży o treści >>organizacja zleceń prasowych<< dla kontrahenta niemieckiego. W jaki sposób ta usługa powinna być opodatkowana podatkiem VAT? Czy jest to: 0%-eksport, nie podlega, czy może nie podlega - export usług? A może jeszcze inna opcja?"

Niezwykle doniosłe znaczenie prawno-podatkowe ma miejsce wykonania świadczenia- niezależnie od tego, czy dotyczy świadczenia usług czy dokonania dostawy towarów. Decyduje ono o wielu aspektach, które wywołują skutki na gruncie prawa podatkowego.

W myśl art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika-usługobiorcy jest miejsce, w którym posiada on siedzibę działalności gospodarczej, z pewnymi wyjątkami dotyczącymi np. usług dotyczących nieruchomości. Naturalnie to wyłączenie nie będzie miało zastosowania w omawianym przypadku. Zatem będziemy mieli tutaj do czynienia z eksportem usług, ponieważ, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego przedsiębiorca ma siedzibę na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

W takiej sytuacji usługodawca nie będzie obciążony podatkiem od towarów i usług, lecz obowiązek ten spoczywał będzie na usługobiorcy, czyli niemieckim podatniku. Polski usługobiorca winien wówczas wystawić fakturę za wykonaną usługę w kwocie netto, nie zawierając informacji o podatku VAT, natomiast ma obowiązek zawrzeć dodatkową informację "odwrotne obciążenie". Świadcząc taką usługę usługodawca nie będzie rozliczał podatku VAT w Polsce.

Inaczej sprawa wyglądałaby, gdyby usługa świadczona była na rzecz tzw. nie-podatnika (czyli osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej). Wówczas miejsce świadczenia pojmowane jest inaczej, mianowicie jest nim miejsce siedziby usługodawcy, a  nie usługobiorcy. W tym przypadku byłaby to Polska, ponieważ tam siedzibę ma osoba wykonująca usługi dziennikarskie. Wówczas to po jej stronie powstałby obowiązek podatkowy.

Iwona Strzępka - prawnik

Abistema Kancelaria Doradcza Sp. z o.o.

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2011 r. Nr 177 z późn. zm.