Świadectwo pracy po nowelizacji Kodeksu pracy

10 sie 12, 17:24
fot. Shutterstock

Proszę o pomoc w kwestii wystawiania świadectwa pracy w świetle nowych przepisów K.p.

Pracownik był zatrudniony następująco: 01.10.2011-31.12.2011 - okres próbny, 01.01.2012-30.06.2012 - czas określony. Wystawiam z datą 30.06.2012 r.:

1) dwa świadectwa pracy oddzielnie za każdy okres;

2) jedno świadectwo pracy i wypisuję w nim poszczególne okresy, na jakie były zawarte umowy;

3) jedno świadectwo za cały okres zatrudnienia bez wyodrębniania poszczególnych umów?

Pracodawca chce wydawać świadectwa pracy po okresie próbnym. Czy w punkcie dotyczącym okresu zatrudnienia powinna znaleźć się adnotacja, że umowa była zawarta na okres próbny?

Od dnia 21.03.2011 r. zmianie uległ przepis art. 97 K.p. dotyczący świadectw pracy. Utrzymana została zasada, że pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo bez jego wniosku (z urzędu) w związku z ustaniem stosunku pracy (§ 1). Wprowadzono od tej zasady wyjątki (§ 11 i 12), które dotyczą tylko umów terminowych, czyli umowy na okres próbny, na czas określony i na czas wykonania określonej pracy.

Wprowadzone w art. 97 § 11 i 12 K.p. ułatwienie dla pracodawcy polega na tym, że w miejsce obowiązku wydania z urzędu świadectwa pracy po ustaniu każdego terminowego stosunku pracy wprowadzony został obowiązek wydania z urzędu jednego świadectwa pracy obejmującego wszystkie zakończone stosunki pracy, które powstały na podstawie umów terminowych zawartych w okresie 2 lat. Nie ma wymogu, aby kolejna umowa obowiązywała bezpośrednio po ustaniu poprzedniej, wystarczy między nimi taka więź, aby był zachowany przewidziany w § 11 warunek „pozostawania w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy.

Obowiązek wydania świadectwa powstaje wówczas po ustaniu ostatniej z tych umów, zawartej nie później niż z upływem 24 miesięcy, licząc od dnia zawarcia pierwszej umowy terminowej. Z ww. art. wynika, że jeżeli umowa terminowa jest zawarta na okres co najmniej 24 miesięcy, to zawsze powstaje obowiązek wydania świadectwa wraz z jej ustaniem.

Każdorazowo, na pisemne żądanie pracownika (§ 13) pracodawca jest obowiązany – w terminie 7 dni od jego zgłoszenia – wydać, jedno świadectwo obejmujące wszystkie zakończone okresy zatrudnienia z w/w art. lub oddzielne świadectwa dla wskazanych we wniosku okresów zatrudnienia. Wydanie pracownikowi świadectwa pracy na podstawie art. 97 § 13 K.p. (na żądanie pracownika), to obowiązek wydania łącznego świadectwa ulega ograniczeniu o okresy zatrudnienia objęte tym świadectwami. Odnosząc się do zadanego pytania, czy należy odwołać się do przepisów regulujących treść świadectwa pracy.

Treść świadectwa, poza informacjami z art. 97, powinny stanowić dane wskazane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (§ 1 ust. 1). Dotyczą one: wymiaru czasu pracy; podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy; urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, z zaznaczeniem, ile było dni urlopu na żądanie; wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego dodatkowego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy; należności ze stosunku pracy uznanych i niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku z powodu braku środków finansowych; okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia; wykorzystanego urlopu wychowawczego; liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie zgodnie z art. 92 K.p., w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy; wykorzystania w tymże roku zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 K.p.; okresu, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy na podstawie art. 361 § 1 K.p.; okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych; okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze; okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

W świadectwie pracy należy podać, m.in. okres zatrudnienia wskazując datę początkową i końcową stosunku pracy. Nie trzeba wyszczególniać rodzaju umowy o pracę.

Termin wydania świadectwa Kodeks pracy określa jako niezwłoczny, a ww. rozporządzenie precyzuje go jako dzień ustania stosunku pracy (przy doręczeniu bezpośrednio pracownikowi lub osobie upoważnionej). Przesłanie pocztą lub doręczenie w inny sposób powinno nastąpić nie później niż w ciągu 7 dni od ustania stosunku pracy (§ 2 ust. 2 w/w rozporządzenia). Termin wydania świadectwa pracy nie uległ zmianie.

Paulina Matyjas-Łysakowska – aplikantka radcowska

Kancelaria Filipek & Kamiński sp.k. Lublin

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.

2. Ustawa z dn. 05.01.2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy – Dz.U. z 2011 r. Nr 36, poz. 181.

3. E. Maniewska, Komentarz do art. 97 kodeksu pracy. System informacji prawnej Lex.

4. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 15.05.1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania – Dz.U. z 1996 r. Nr 60, poz. 282.

Widzisz błąd na stronie? Wyślij wiadomość do redakcji

Napisz do nas

zamknij
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 












Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Dodaj do "Ulubionych"

zamknij

Aby dodać naszą stronę do Ulubionych naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + D na klawiaturze.

Zamknij