8 gru 11 10:13

Nagrody roczne nie tylko w budżetówce

Nagroda roczna potocznie kojarzy się z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym dla pracowników sfery budżetowej. Popularna trzynastka nie jest jednak zarezerwowana tylko dla budżetówki. Świadczenia podobnego rodzaju mogą też otrzymywać pracownicy spoza tej sfery, chociaż na zupełnie odmiennych zasadach.

Udostępnij
0
Skomentuj
fot. Shutterstock

Pracodawca "prywatny" nie musi nagradzać

Zatrudnienie w sferze budżetowej w dużym stopniu regulowane jest przepisami odrębnymi, dotyczącymi określonej grupy pracowniczej w obrębie tej sfery. Akty rangi ustawowej ustalają w tym przypadku zasady zatrudniania czy wynagradzania, a wydane na ich podstawie przepisy wykonawcze precyzują warunki przyznawania konkretnych świadczeń dla pracowników budżetowych. Pracodawca nie ma w tych kwestiach dużej swobody w zakresie kształtowania warunków pracy i płacy konkretnego pracownika. O większości spraw rozstrzygają bowiem przepisy powszechnie obowiązujące. Dotyczy to m.in. prawa pracowników do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, potocznie zwanego trzynastką, zagwarantowanego na mocy ustawy i wypłacanego na określonych w niej warunkach.

Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku zatrudnienia w sferze pozabudżetowej. Tutaj pracodawca ma o wiele większą możliwość swobodnego ustalenia warunków zatrudnienia pracownika. W szczególności od jego decyzji zależy prawo do różnego rodzaju premii, dodatków czy nagród, w tym nagrody rocznej. Zdarza się, że również tacy pracodawcy są objęci przepisami odrębnymi, narzucającymi określony zakres i wysokość świadczeń dla pracowników (np. tzw. ustawą kominową). Jednak generalnie o świadczeniach płacowych dla pracownika rozstrzyga umowa o pracę, przepisy wewnątrzzakładowe lub jednostkowa decyzja pracodawcy. Pracownik "pozabudżetowy" może więc otrzymać świadczenie, do którego prawo nie wynika z powszechnie obowiązujących przepisów (ustaw, rozporządzeń), ale wcale nie musi. Jeżeli jednak zostanie mu ono zagwarantowane, to pracodawca samodzielnie ustala warunki jego wypłaty. Ustawa regulująca przyznawanie wynagrodzenia rocznego w sferze budżetowej nie jest dla niego w żadnym stopniu wiążąca.

Dodatkowa pensja na dowolnych zasadach

Pracodawca pozabudżetowy ma wolną rękę, jeżeli chodzi o przyznanie prawa do nagrody rocznej (o ile nie wynika ona z wiążących go przepisów odrębnych). Do momentu podjęcia decyzji o nagrodzie, pracownicy nie mają więc roszczenia o jej wypłatę. Nawet jeżeli w danym zakładzie pracy taka nagroda wypłacana jest regularnie co roku, nie przesądza to jeszcze o prawie pracowników do jej otrzymania. Pracodawca zawsze może uznać, że z powodu np. gorszej sytuacji finansowej firmy, w danym roku nagrody nie będzie. Jednak ta uznaniowość odnośnie przyznania omawianego świadczenia kończy się w momencie uzewnętrznienia (w formie uchwały, zarządzenia, postanowienia w prawie zakładowym lub w umowie o pracę) decyzji o jej wypłacie. Od tej chwili, jeżeli pracodawca tej decyzji nie zrealizował, pracownik może dochodzić wypłaty przed sądem pracy. Wcześniej jednak nie może skutecznie żądać, aby pracodawca zagwarantował mu świadczenie, nie ma też zasadniczo wpływu na ukształtowanie warunków, na jakich będzie przyznane.

Dodatkowa pensja w zakładach pozabudżetowych, jeżeli opiera się na zasadach uznaniowości, może więc być przyznana, ale nie musi. Kwestie terminu wypłaty, wysokości nagrody, okoliczności wyłączających lub ograniczających do niej prawo zależą od pracodawcy - do chwili ich uregulowania w przepisach zakładowych, umowie o pracę czy wewnętrznym zarządzeniu. Wówczas to te akty prawne, a nie indywidualna decyzja pracodawcy, staną się podstawą prawną przyznania i wypłaty świadczenia.

Nagroda "kominowa" w zależności od uznania

Pewna grupa pracowników zatrudnionych w jednostkach, w których Skarb Państwa ma dominujący udział, ma ściśle reglamentowany poziom i zakres wynagrodzenia za pracę. To pracownicy objęci tzw. ustawą kominową, tj. ustawą o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Należą oni do kadry zarządzającej zakładów podlegających wskazanej ustawie. Generalnie tacy pracownicy mogą otrzymać tylko zasadnicze wynagrodzenie za pracę, do wysokości określonej w ustawie. Wynagrodzenie to powinno mieć charakter jednoskładnikowy (patrz uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 2 września 2003 r., sygn. akt I PK 290/02). Poziom wynagrodzenia może być jednak uzupełniony poprzez przyznanie nagrody rocznej, o której mowa w art. 10 ustawy kominowej.

Decyzja pracodawcy o przyznaniu nagrody uznaniowej daje pracownikowi roszczenie o jej wypłatę.

Przesłanki jej wypłaty oraz maksymalna wysokość nagrody są wyraźnie wskazane w ustawie, nie przeczy to jednak jej uznaniowemu charakterowi. W wyroku z dnia 13 stycznia 2011 r., sygn. akt III PK 20/10, Sąd Najwyższy orzekł, że "Art. 10 ust. 1 ustawy z 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, nie ustanawia prawa podmiotowego do nagrody rocznej, lecz tylko «zezwala» na przyznanie takiej nagrody po spełnieniu ściśle określonych przesłanek". Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 listopada 2005 r. (sygn. akt I PK 86/05), zgodnie z którym "Nagroda roczna określona w art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (…) ma charakter uznaniowy".

Należy nadmienić, że podstawą ustalenia górnego pułapu nagrody rocznej jest tylko zasadnicze wynagrodzenie miesięczne. Nie ma podstaw, aby uwzględniać w tym przypadku świadczenia dodatkowe (m.in. nagrodę jubileuszową, odprawę emerytalno-rentową), które również mogą być przyznane na mocy ustawy kominowej. Przy czym pułap ten nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego osoby, której nagrodę przyznano, w roku poprzedzającym jej przyznanie.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 3.03.2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. nr 26, poz. 306 ze zm.)

Gazeta Podatkowa nr 98 (826) z dn. 2011.12.08, strona 7

Dział: Prawo pracy w praktyce

Autor: Agata Barczewska

Udostępnij
0
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (334)

~eks komendant do ~komendant: Tak to była podpucha ale w 90 %. Zawyżyłem nieco otrzymywaną emeryturę. Te 40 % pensji to jest właśnie fikcja. Większość Policjantów w trakcie kariery - służby zalicza różnych specjalistów od różnych chorób włącznie z psychiatrą. Z tytułu tych chorób dolicza im się dodatkowe procenty do przyszłej emerytury. Opisałem tutaj karierę znanego mi z widzenia byłego policjanta.I właśnie dzięki takim ludziom jak on nasze dzieci nie mogą znaleźć sobie pracy bo ktoś dzięki układom towarzyskim dostaje dwie pensje.
8 gru 11 16:58
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Ala : Elity polskie do ścieków Teraz widać mizerie wśród elit w olsce,Ci handlarze idei i pomysłow gospodarczych zamilkli.Jest w Polsce brak przywodcow narodu/ zyjacy problemami narodu,majacy pomysły jak rozwiazywać te pomysly w zgodzie z oczekiwaniami narodu/Czasy-kupie wszystko,nawet kota, moze być w worku minęły bezpowrotie.Amen.Mój apel do Narodu-zmuśmy polityków aby wprowadzili regółe De Gola do administraci i samorzadow:płaca najnizsza/ renta równiez/ a najwyzsza moze być 10 krotnoscia.Od Prezydenta,Dyrektora Orlenu po Sprzatacza,Stróża czy renciste,emeryta.Kto pomoze zachamować obrzydliwe bogacenie sie urzedasow,ktorzy na grzbietach robotnikow żyja w luksusie.AVE.
8 gru 11 11:35
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~komendant : jestem emerytem policyjnym z 4tyś emki w trakcie 15 letniej służby zrobiłem licencjata i magistra.
Dzięki zdobytej wiedzy udało mi się załapać na stanowisko komendanta Straży Miejskiej.Mało roboty gdyż podlegli mi strażnicy doskonale znają się na robocie ( a ci co się mniej znają mają czas do 67 roku życia). Tam mam drugie 4 tysiaki, trzynastka, premie itp. Wszystkim narzekającym mówię : Trzeba było iść do Policji.
8 gru 11 11:39
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 13
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~As do ~edek: Człowieku nie wiesz na czym polega istota pracy w administracji. Pociesze cie,że ja do niedawna tez nie wiedziałem, dopóki mój brat nie zaczął pracować jako "urzedas", jest po politologii. Na początek owszem dostał 1800 złotych * co i tak nie było tak naprawde złą kasą dla człowieka zaraz po studiach). Ale cała zabawa zaczyna się po dwóch latach. Teraz zrobił nazwijmy to kurs ( w godzinach pracy i płacony przez urząd)na specjaliste i po zakończeniu dostaje 3500 na reke:)Za pięc lat zrobi sobie starszego specjalistę i w wieku 32 lat będzie wyciągał z dodatkami do 8000 złotych!!!To jest administracja!
8 gru 11 21:23
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Xamtur. do ~emeryt: Jestem pracownikiem SŁużby Zdrowia i nie dostanę "13".Nasz szpital przekształcony został w S.C. i nie będzie żadnych premii.Nie jestem tzw. białym personelem i moje "wynagrodzenie" powinno nazywać się jałmużną.Pracuję ciężej aniżeli "biały personel" i nigdy nie zrównamy się z koleżanką z pensjami np.pielęgniarskimi.Pracujemy w magazynie techniczno-medycznym .Musimy wprowadzać wszystkie dane do komputera,wydać towar na odddziały i inne działy pomocnicze.Jesteśmy fizyczno-umysłowe.Po tygodniu takiej pracy jesteśmy po prostu wykończone.Ja mam 1030 nettto, a koleżanka 1300- ma dłuższy staż w magazynie.Bardzo często nie mamy czasu zjeść drugiego śniadania , a o kawce czy pogaduszkach możemy tylko pomarzyć.Pozdrawiam wszystkich psioczących na "biurwy"
8 gru 11 20:10
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Nadpucharz do ~komendant: Znam opisany przypadek ale prowadze korekte- emerytura po 15 latach okolo 1400 zl netto,os tam mial z cywila, faktycznie skonczyl lincencjata i magistra w zakresie leserstwa, bo to panstwo na to przyzwolilo dajac wykszlacenie 33 % polskim matolom, teraz jest komendantem w SM ale ile on zarabia, nie wiem. Znam go z pracy z policji jako niesamowitego lesera i niekompetentnego policjanta. Dobrze ze sobie poszedl. Te kroki juz powinno zrobi nie mniej niz 35% podobnych leserow. Zlwaszcza tych co to juz maja 25 i wiecej stazu pracy w policji. Oni teraz czekaja kiedy tusek wprowadzi nowe przepsiy i ... znowu to towarzystwo uwalszczy. Obecny model memrytalny jest dobry. Ludzi nabija ise w butelke a zyskaja nie ci mlodzi i prezni, ale wlasnie lesery milicyjno-policyjni. Pozdrawiam podpucharzy .
8 gru 11 18:06
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~autor podpuchy do ~klin: To jest właściwy komentarz do mojej podpuchy. Niesprawiedliwość państwa wobec innych grup zawodowych ciężko pracujących.Pomimo przepracowanych 45 latach ( nawet nie wiem czy dożyję emerytury bo mi Tusk chce jeszcze coś dołożyć)to moja 100% emerytura będzie na poziomie młodego policyjnego emeryta a może i niższa.Zdrowie mi już nie dopisuje więc nie będę w stanie nigdzie dorobić. Znaczną część przyszłej emerytury zostawię w aptece.Często słyszę słowa: trzeba było wybrać inny zawód to dawno byłbyś na emeryturze....
Krew mnie zalewa.
8 gru 11 17:40
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~cywil : ZLIKWIDOWAĆ 13-TKI DLA BUDZETÓWKI Na każdym rogu ulicy gdzie mieści sie jakaś knajpka, można spotkać policjantów którzy żrą zamiast pracowac. Chyba nigdzie w Europie nie ma takiego dziadostwa jak w Polsce, policjanci samochodami służbowymi na wszystkich stacjach benzynowych, w zajazdach itd... siedzą i jedzą i noszą takie "wanciochy" że wstyd. Widziałem kiedyś policjanta który biegł za złodziejem, ludzie to horror, dosłownie przebiegł 20m i KONIEC, wrócił do samochodu służbowego zapalił papierosa i miał wszystko w du....
8 gru 11 17:22
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~autor podpuchy do ~skimar1: Tak , masz rację . Każdy zawód jest potrzebny. Jest wiele zawodów wyniszczających zdrowie a mimo tego tym ludziom nie obniża się wieku emerytalnego. Z moich obserwacji wiem , że wielu obecnych Komendantów Straży Miejskiej to byli policjanci, którzy nie zrobili wielkiej kariery w Policji i odeszli po 15 latach służby i to z 40 % emeryturami, które są znacznie wyższe od 100 % emerytur, wielu ciężko pracujących ludzi.Niestety na naszych oczach powstaje Policja Bis dla Rychów, Zbychów, Zdzichów itp.
8 gru 11 17:10
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~andzia : Kiedyś państwowe zakłady pracy wypłacały 13-tą pensję o ile wypracowały zysk.Potem zakłady przekształciły się w spółki i zaprzestały wypłacania 13-tek gdyz zwyczajnie nie było je na to stać lub właściciel zabierał zysk.Od kiedy przepisy przyznały te nagrody sferze budżetowej w tym i posłom to jest dla mnie zagadka.Kiedy była tak dobra sytuacja polskiego budzetu aby zanikający relikt komunizmu wprowadzić do kanonu obowiązkowych praktyk sfery budżetowej.
Czy w dobie kryzysu i oszczędzania na dzieciach,emerytach i wszystkim co się da rząd nie chce podjąć w tej sprawie wyzwania? Czy też jest mu z tym po prostu wygodie.Swoim się nie odbiera.
8 gru 11 14:21
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Kuba Karliński
Polski rynek nieruchomości zyska du...
Duże fundusze brytyjskie, inwestujące w rynek nieruchomości, już zamroziły...
Kuba Karliński
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Powstaje rynek małych mieszkań
Przepisy nie będą ograniczać wielkości pokojów czy łazienek, powstanie rynek...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
M. Szulikowski i Partnerzy
Ustawa o swobodzie działalności gos...
W dniu 19 maja 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 września 2015 r. o...
M. Szulikowski i Partnerzy
Grant Thornton
Podatek akcyzowy - uproszczenie prz...
Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, w...
Grant Thornton
  • Copyright © 2016 Biznes.pl