Onet
3 wrz 10 11:03

Złoty, choć trochę śmierdzący interes. Jak zarabiać na śmieciach?

Pan Marek to w tej okolicy znana postać. Znają go emeryci wynoszący rano śmieci, imprezowicze spijający piwo w weekendowe ciepłe wieczory, a nawet straż miejska czy policjanci pilnujący porządku przy prezydenckim pałacu.

Udostępnij
1
Skomentuj
fot. AFP

Bo Marek najczęściej pojawia się właśnie w centrum stolicy licząc na puszkowo-butelkowy łup, o który pod koniec tygodnia nadzwyczaj tu łatwo.

Wyrobił się już. Często sam podchodzi do grupek popijających na ławkach, by zdobyć świeży towar, wdając się przy okazji w dyskusję z rozweselonymi młodzianami. Stąd powszechnie wiadomo, ze Marek nie jest tzw. kloszardem. Ba, ma nawet własne mieszkanie. Marek po prostu dorabia sobie do niewielkiej renty. Takie ma hobby i tyle. Zbiera głównie puszki i butelki. Ale na początku tygodnia nie gardzi też makulaturą. Jeszcze niedawno narzekał. Ale ostatnio poprawił mu się humor.

Drukarnie biorą na pniu

Dlaczego na twarzy pana Marka zagościł uśmiech? Dlatego, że ceny surowców wtórnych poszły ostatnio w górę, ponieważ drukarnie biorą coraz więcej towaru. Marek ocenia, że miesięcznie na samym papierze może zarobić od 50 do 100 złotych. Ale musi się sporo nachodzić, bo za 1 kg makulatury dostaje od 15 gr (za gazety i książki) do 20 gr (za kartony). Lepiej w weekend pozbierać puszki czy butelki po wódce - za półlitrową dostaje nawet 10 gr.

Jednak żeby na tym interesie cokolwiek zarobić trzeba się naprawdę postarać. Normalnie ludziom się to nie opłaca. Nawet jeśli z uzbieraną makulaturą wybiorą się do punktu skupu to najczęściej wychodzą rozczarowani. - Przywożą do nas np. 10 kg makulatury i dostają za to marne grosze, nie starczy nawet na porządnego lizaka dla dziecka, nie mówiąc już o kosztach dowozu - mówi Andrzej Molenda, właściciel jednego z oświęcimskich punktów skupu makulatury i butelek.

- Rekordziści przynoszą jednak nawet po 200 kg puszek aluminiowych miesięcznie. Jeśli dorzucą do tego jeszcze inne metalowe zdobycze, mogą zupełnie nieźle zarobić. Ubolewają jednak nad tym, że wyręczają służby oczyszczania miasta, a mimo to od zarobionych pieniędzy (w tym roku od kwoty 1 tys. zł, a w ubiegłym już od 500 zł) odprowadzają 2-procentowy podatek – dodaje pan Andrzej w rozmowie z miejskim serwisem internetowym (UM Oświęcim).

Obecnie najbardziej opłaca się oddawać do skupu metale kolorowe. I tak np. srebro przemysłowe jest w cenie 300-360 zł za 1 kg, nikiel ponad 10 zł, miedź od 4,40 zł do 5,50 zł, a brąz ok. 3 zł, Za mosiądz dostaniemy 2,90 zł, za aluminium (puszki) – ok. 3 zł (ale na 1 kg wchodzi ich ponad 60), cynk to 2 zł, stal nierdzewna - 1,70 zł, a ołów - 80 gr.

Dlatego większość tzw. „szukaczy” operuje na wysypiskach śmieci, gdyż tam najłatwiej coś znaleźć. - Mnóstwo tam panie wszelkiego żelastwa, ale naszperać się trzeba strasznie, więc każdy zarobiony w ten sposób grosz cieszy człowieka podwójnie – twierdzi bywalec tego rodzaju przybytków.

Puszka ponad wszystko

Zdaniem Leszek Adamczyka, właściciela jednego z wrocławskich punktów skupu surowców wtórnych puszka aluminiowa ma szereg niezaprzeczalnych zalet: jest lekka, łatwa w transporcie i przechowywaniu (nie tłucze się), świetnie wypełnia przestrzeń; jej zawartość zajmuje aż 90 proc. powierzchni potrzebnej na przechowywanie, pozwala na szybkie chłodzenie napojów, a więc i oszczędność energii, jest atrakcyjna wizualnie i łatwa do zadrukowania, bez potrzeby stosowania etykiet, przede wszystkim zaś jest surowcem wtórnym, nadającym się w całości do odzysku.

- Na świecie zużywa się dziś rocznie ponad 220 miliardów puszek, z czego 178 miliardów to puszki aluminiowe. W samej Polsce już osiem lat temu wprowadzono ich na rynek ponad 2 mld sztuk, a ich produkcja wciąż szybko rośnie - tłumaczy.

Statystyczny Amerykanin konsumuje dziś zawartość ponad 400 puszek rocznie. Anglik - około 150. Polak ponad połowę mniej. Ale ten rynek rośnie jak na drożdżach, a to m. in. dlatego, że aluminiowa puszka jest liderem recyklingu wśród opakowań po napojach.

Widać to po wynikach - na świecie odzyskuje się już blisko dwie trzecie (ponad 60 proc.) puszek. W przodującej pod tym względem Szwajcarii i Finlandii powtórnie wykorzystuje się ich ponad 90 proc. W Polsce wskaźnik ten zbliża się do połowy, choć jeszcze w 1998 r. sięgał zaledwie 13 proc.

Leszek Adamczyk tłumaczy, że recykling puszek aluminiowych, w stosunku do produkcji aluminium z boksytu, powoduje zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95 proc., a zanieczyszczeń wody o 97 proc. Wymaga też o 95 proc. mniej energii elektrycznej. Oszczędza się w ten sposób również naturalne złoża rudy - recykling 1 tony złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 tony boksytu. Produkcja aluminium z puszek jest też o 60 proc. tańsza od uzyskiwania go z rudy.

Warto przy okazji przyjrzeć się temu, jak wygląda droga życia zwykłej puszki. Zanim trafi do huty poddawana jest kilku zabiegom. Jeszcze w punkcie skupu puszki są sprawdzane magnesem, by oddzielić od aluminiowych te wykonane ze stali. Także w punkcie skupu dokonuje się oczyszczenia puszkowego złomu z odpadów. Po sprawdzeniu i oczyszczeniu, część skupów dostarcza puszki bezpośrednio do przetwórców. Inne korzystają z usług pośredników.

Śmieciowy biznes to złoty interes

Śmieciowy biznes w Zielonej Górze to bardzo dobry biznes – informuje Gazeta Lubuska. Tamtejszy ZGKiM zarabia na wywozie nieczystości nawet do 1,5 mln zł rocznie. Szef zakładu chce, by Zielona Góra była miastem ekologicznym, co w znacznej części ma być zasługą powszechnej segregacji odpadów. Nie jest tajemnicą, że na śmieciach zarabia się krocie, szczególnie w krajach zamożnych. Dość przypomnieć, że swego czasu w walkę o oczyszczanie miast włączyła się nawet włoska mafia, dla której stał się to z czasem bardzo dochodowy interes.

Operujący w centrum Warszawy pan Marek wcale się temu nie dziwi. – Panie, gdybym tylko mógł to założyłbym firmę, która sprząta miasto. Ale mi się nie chce, ja wolę działać prywatnie i po swojemu.

Najbardziej lukratywna jest zdaniem spółek oferujących tego rodzaju usługi obsługa osiedli podmiejskich domów jednorodzinnych. Całkowita cena podstawienia i odbioru kontenera 1,7 m3 w Poznaniu wynosi ok. 90zł, podobne ceny są w innych dużych miastach, choć sama Warszawa jest nawet dwa razy droższa. Oferty firm sprzątających znaleźć można nawet na serwisach aukcyjnych.

- Posiadamy wszystkie wymagane zezwolenia w zakresie odbioru i transportu odpadów. Wszystkie śmieci wywozimy na certyfikowane składowiska. Wystawiamy karty przekazania odpadów – możemy przeczytać w anonsie.

Brak ekologicznej świadomości

Wszystko pięknie, ale patrząc na kosze uliczne czy pojemniki do segregacji odpadów obłożone stosami plastikowych worków z domowych kubłów, zastanawiamy się pewnie często, czy ustawianie takich śmietników ma jakikolwiek sens? Szacuje się bowiem, że zaledwie 5 do 10 proc. z nas sortuje swoje śmieci. Tymczasem w krajach starej UE czy w przodującej pod tym względem Norwegii każdy właściciel posesji już od dawna dostaje kilka worków w różnych kolorach na sortowanie odpadów. Co ciekawe Norwegowie nie mają już nawet pojemników na śmieci. I słusznie, bo wtedy pokusa wrzucania wszystkiego do jednego pudła jest większa.

U nas przestrzeganie przepisów przez właścicieli nieruchomości powinna kontrolować straż miejska i lokalny Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Ale to tylko teoria, bo mało kto się tym interesuje. Stąd wielu właścicieli posesji wywozi swe śmieci do lasu lub wrzuca je do miejskich śmietników nie płacąc za to ani grosza. Kary za taki proceder są rzadko egzekwowane i dość niskie (do 500 zł), dlatego ludzie podrzucający swoje śmieci innym czują się bezkarnie.

Wywóz i składowanie śmieci to u nas najtańsza metoda na ich pozbycie się. Jeśli nie zaczniemy ich szybko segregować i likwidować dostaniemy surowe kary. Unia Europejska zacznie nas kontrolować już w przyszłym roku. I jeżeli nie dostosujemy się do unijnego standardu, kary pieniężne mogą być znaczne (nawet do 260 tys. euro za każdy dzień opóźnienia). Trzeba więc działać szybko. Ale nie będzie to proste, bo trudno zlikwidować stare nawyki, które stały się naszą drugą naturą.

- Powodów, dla których ludzie nie sortują śmieci jest wiele – pisze na blogu internauta rozie. - Przede wszystkim niska świadomość społeczna i brak nawyku. Przykładowo u mnie na klatce wisi informacja w stylu kartony podrzyj przed wrzuceniem do kubła. No cudownie. Tylko czemu w ogóle wyrzucać je do kubła, żeby gniły na wysypisku, a nie wynieść, jeśli nie do skupu, bo to dla wielu - w tym dla mnie - gra niewarta świeczki, to chociaż do stosownego "segregatora"? – słusznie zauważa rozie.

I dodaje: - Przykładowo, nieoczywiste jest, gdzie wyrzucać kartony po napojach i mleku. Puszki aluminiowe? Nawet nie myślę - stawiam obok śmietnika (akurat "segregatora", ale to bez znaczenia), na szczęście są "złomiarze", którzy chętnie je wezmą i zaniosą za parę groszy do punktu skupu. Kolejna sprawa - kubły są daleko, więc mało kto z nich korzysta. Poważnie, to, że do "segregatorów" jest 5 minut na piechotę, to nie znaczy, że są blisko. Gdyby stały przy jakichś ważniejszych węzłach komunikacyjnych, to może, ale to pisze sprawny człowiek. Staruszka czy matka z małym dzieckiem nie pójdzie na 5 minutowy spacer tylko po to, żeby plastiki wyrzucić do "segregatora", skoro może do zwykłych śmieci wyrzucić.

Trudno odmówić racji internaucie, prawda jest taka, że gubimy się w tym wszystkim, a jeszcze częściej nam się po prostu nie chce swoich śmieci segregować, bo trudno przełamać wieloletnie nawyki (szczególnie wśród osób starszych).

- Na deser dochodzą nierealne wymagania dotyczące mycia, odkręcania zakrętek, elementów metalowych itp. Jak oni to sobie wyobrażają? Jak mam uwalony słoik po ketchupie czy butelkę po soku, to albo wywalę ją do śmieci ogólnych, albo wyniosę do dedykowanego "segregatora", ale na pewno nie będę jej mył (praca, koszt) czy odkręcał, jak śmieci wyrzucam w drodze do pracy (czas, poza tym pewnie się upapram). Olewam te zalecenia, w końcu te śmieci powinny i tak trafić na sortownię. Plastików jest wiele rodzajów i nie ma co się łudzić, że ludzie będą się doktoryzować z tego, jak dokładnie segregować. Zamiast tego powinny być ogólne wytyczne, typu tu metale, tu szkło (ew. białe i reszta), tu plastik, tu papier, a reszta powinna być robiona w sortowniach – oto kolejne ciekawe uwagi internatów, którzy przywołują szwedzki model sortowania.

- Kaucjowane puszki i butelki PET znacznie redukują problem. Przy szwedzkich śmietnikach są dedykowane pojemniki na resztę plastików i papier (IIRC). I tyle. Pewnie i tak wychodzili na tym sto razy lepiej, niż my, bo ludzie jednak masowo oddawali i puszki, i butelki plastikowe. Z tego, co widziałem, zwykłe śmieci też były sortowane. W końcu jak kubły stoją obok siebie, to żaden problem podzielić w domu na papier, plastik, reszta – podsumowuje rozie.

Recykling na poważnie

Na sortowaniu odpadów można i w Polsce naprawdę nieźle zarabiać. Przykładów nie jest jeszcze dużo, ale niektórym świetnie prosperującym interesom warto przyjrzeć się bliżej.

Początki Krynicki Recykling S.A. sięgają 1998 roku, kiedy Adam Krynicki, współwłaściciel i prezes zarządu spółki, rozpoczął działalność zawodową na rynku odzysku stłuczki szklanej. W kwietniu 2003 r., na bazie dotychczasowej jednoosobowej działalności gospodarczej, utworzona została Krynicki Recykling spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W październiku 2007 r. firma przekształcona została w spółkę akcyjną, a od lutego 2008 r. Krynicki Recykling S.A. jest pierwszą firmą z branży ochrony środowiska, której akcje notowane są na rynku alternatywnym NewConnect.

Wcześniej spółka przeprowadziła emisję prywatną (private placement) akcji serii B, uzyskując dzięki niej 4 mln zł. W ciągu ponad 2 lat obecności na rynku kapitałowym, firma dokonała jeszcze dwóch emisji prywatnych. W czerwcu 2008 r. emisja akcji serii C przyniosła ponad 2,6 mln zł, zaś w grudniu emisja akcji serii D 10 mln zł. Tę ostatnią emisję objął w całości podmiot z grupy kapitałowej BZ WBK (BZ WBK Inwestycje).

- Środki z wcześniejszych emisji posłużyły przede wszystkim rozbudowie głównej bazy recyklingowej koło Wyszkowa, a w szczególności umożliwiły zakup oraz instalację najnowocześniejszej w Polsce linii do uzdatniania i sortowania stłuczki szklanej na poszczególne kolory. Dzięki tym środkom uruchomiona została też linia technologiczna na Litwie, pierwsza tego typu w krajach nadbałtyckich – tłumaczy Adam Kryniki, prezes i współwłaściciel firmy. A to wcale nie koniec - w marcu 2009 r. spółka uruchomiła pierwszą w krajach nadbałtyckich linię do uzdatniania szkła opakowaniowego i samochodowego. Inwestycja kosztowała łącznie blisko 2,2 mln zł, ale dzięki niej Krynicki Recykling stał się liderem technologicznym przetwórstwa szkła w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Na czym zarabia spółka? Główną jej działalnością jest pozyskiwanie, uzdatnianie i sortowanie stłuczki szkła opakowaniowego o granulacji w przedziale od 10 do 25 mm dla największych polskich i litewskich hut szkła. Z uzdatnionej stłuczki szklanej wytwarza się wszelkiego rodzaju opakowania szklane (butelki, słoiki), wykorzystywane w polskim oraz zagranicznym przemyśle spożywczym. Dodajmy, że firma jako jedna z nielicznych w Polsce, odbiera szkło od dostawców własnym transportem oraz udostępnia własne pojemniki do segregacji odpadów szkła.

Recykling szkła. Na czym to polega?

Stłuczka szklana jest niezwykle cennym surowcem wykorzystywanym przez huty szkła. Pozwala na duże oszczędności energii: ilość ciepła potrzebnego do wytopienia szkła ze stłuczki wynosi ok. 66% ilości ciepła potrzebnego do wytopienia szkła z zestawu szklarskiego (głównie z piasku). Jeden kilogram stłuczki zastępuje też 1,2 kg innych surowców, obniżając przez to dodatkowo materiałowe koszty produkcji. Ocenia się, że jedna tona stłuczki pozwala zaoszczędzić ok. 250 kg sody oraz 800 kg piasku. A samo wykorzystanie stłuczki w 50% procesu produkcyjnego przedłuża czas użytkowania pieca hutniczego nawet dwukrotnie. Dlatego w krajach zachodnich udział stłuczki szklanej w hutach dochodzi do 85%, niezależnie od koloru surowca.

Poza tym zastosowanie stłuczki pozwala znacząco ograniczyć emisję szkodliwych gazów (przede wszystkim węglanów, azotanów i siarczanów) oraz pyłów. W dobie walki z ocieplaniem klimatu aspekt ten staje się kluczowym czynnikiem rozwoju całej branży w Europie i na świecie.

Milion ton szklanych opakowań

Tylko w 2008 r. na polski rynek wprowadzono ponad 1 mln ton opakowań szklanych, co stanowi jedną czwartą wszystkich opakowań w kraju. W roku 2007 było to 777 tys. ton, a rok wcześniej niespełna 700 tys. ton. W 2008 r. sprzedaż krajowa opakowań szklanych, będąca sumą wartości produkcji krajowej i importu pomniejszoną o wartość eksportu, przekroczyła 334 mln euro. W roku 2007 było to tylko 274 mln euro, co dobrze pokazuje ogromną dynamikę branży.

O tej dynamice i perspektywach świadczą wciąż dalekie od zaspokojenia potrzeby hut. Rozwój rynku recyklingowego wymuszają wprost przepisy prawa i zobowiązania międzynarodowe wobec Unii Europejskiej. Zgodnie z ustawą o opakowaniach, której zapisy wynikają z Traktatu Akcesyjnego, do 2014 r. Polska musi osiągnąć 60-proc. wskaźnik recyklingu odpadów szklanych. W przeciwnym razie nasz kraj czekają dotkliwe kary finansowe, a nawet zablokowanie środków z Funduszu Spójności. Tymczasem obecnie stopień recyklingu oscyluje wokół 40%, dlatego w najbliższych latach (na skutek presji administracyjnej) należy oczekiwać jeszcze szybszego zwiększenia dynamiki rynku.

Wystarczy powiedzieć, że w celu dotrzymania poziomów recyklingu stłuczki szkła w latach 2009 – 2014 (przy założeniu ilości wprowadzanych na rynek opakowań ze szkła z 2008 r.) można szacować, że ilość poddawanych recyklingowi opakowań ze szkła będzie rosła w średnim tempie wynoszącym ok. 7% rocznie (co najmniej).

Kłopotliwe DPR-y

Rynkowi recyklingu w naszym kraju doskwiera jednak obieg wirtualnych Dokumentów Potwierdzających Recykling (DPR). Są to zaświadczenia wydawane przez recyklerów potwierdzające odbiór i przerób danej ilości stłuczki, przez huty wprowadzające szkło do obiegu gospodarczego. Od kilku lat można zaobserwować patologię w postaci wydawania po zaniżonych cenach takich certyfikatów przez podmioty, nie mające żadnych zdolności recyklingowych. W wyniku takiej sytuacji, DPR-y wystawiane przez rzetelne przedsiębiorstwa recyklingowe, gdzie cena odpowiada faktycznym kosztom, przestają być konkurencyjne.

- Prowadzimy już, w imieniu całej branży konsekwentną walkę z tą patologią. Aktywizujemy przede wszystkim Organizacje Odzysku czyli podmioty odpowiedzialne za obrót DPR-ami. Ostatnio też nowe kierownictwo Ministerstwa Środowiska zapowiedziało radykalną walkę z fałszywymi certyfikatami: wszczęta została fala kontroli ze strony Inspekcji Ochrony Środowiska; zapowiadane są także zmiany prawne mające eliminować z obrotu gospodarczego nierzetelne podmioty recyklingowi – dodaje Adam Krynicki.

Krynicki Recykling chce do końca 2013 roku osiągnąć poziom 200 tys. ton uzdatnianej stłuczki szkła rocznie. Program inwestycyjny, który umożliwi osiągnięcie tego celu, szacowany jest na ponad 15 mln zł.

Taryfy lokalne:

Woda:

Udostępnij
1
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

~Biznesmen : Tu można przeczytac naprawdę znakomity poradnik na ten temat.
http://sh.st
15 lis 14 18:34 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
25%
75%
| odpowiedzi: 1
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~biznesmenka do ~Biznesmen: hahahaha błazen
23 cze 15 18:26 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
KRC
7,29 2,82 0,20

Blogi

Jarosław Skoczeń, Emmerson
Polska powinna awansować, gdyby dec...
Gdyby o wynikach meczów podczas Euro 2016 miały przesądzać ceny mieszkań, to...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Kuba Karliński
Działki z warunkami zabudowy – czy ...
Ziemia od lat jest traktowana jako sprawdzone aktywo inwestycyjne. Mizerne...
Kuba Karliński
Milewski & Partnerzy
Nie pracuj nigdy więcej chyba, że b...
Wczoraj rozpoczęło się niesamowite szkolenie Never Work Again w Londynie i...
Milewski & Partnerzy
Grant Thornton
Rewolucja w opodatkowaniu telefonów...
Unia Europejska szykuje rewolucję w opodatkowaniu VAT tzw. telefonów na kartę...
Grant Thornton
  • Copyright © 2016 Biznes.pl