17 lip 13 17:16

Tusk: obowiązek uczestnictwa w OFE może zostać zniesiony

Państwo nie sięgnie po pieniądze, które Polacy odłożyli w otwartych funduszach emerytalnych (OFE), obiecał premier Donald Tusk. Według niego, możliwe jest wprowadzenie zasady dobrowolności przystępowania do OFE.

Udostępnij
0
Skomentuj
fot. PAP/Jacek Turczyk

"Dostałem kilka dni temu raport w sprawie OFE, który przygotowali ministrowie pracy i finansów. Będzie on niedługo dostępny szerokiej publiczności, a z niego będą wynikały rekomendacje, co dalej zrobić z OFE. Na pewno nie ma mowy o tym, żeby państwo sięgnęło po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE, niezależnie od tego, że to nie był system, który pozwalał Polakom odkładać je dobrowolnie" - powiedział Tusk w programie"Tomasz Lis. Na żywo".

Premier zapewnił, że środki te mają być gwarantem dobrej emerytury, więc nie ma mowy, by je zabrać. W rekomendacjach jest natomiast mowa o dobrowolności uczestnictwa.

"Dzisiaj dla nas najważniejszą kwestią jest, żeby Polak dysponujący swoimi pieniędzmi wiedział, że to jest naprawdę jego decyzja, w jaki sposób chce oszczędzać na emeryturę. Nie jestem doktrynalnym przeciwnikiem OFE, ale widzę, że dotychczasowe osiągnięcia OFE, w tym poziom emerytury, jaki oni gwarantują, w porównaniu do tego, ile pieniędzy one zarobiły, jest - mówiąc delikatnie - nie do zaakceptowania" - podkreślił Tusk.

W jego ocenie, wszystkie zmiany będą oczywiście dyskutowane z każdym uczestnikiem systemu, ale podstawowa zasada będzie dobrowolność, która jest już zapisana. Obecnie ma to stać się faktem.

"Konstrukcja OFE nie była doskonała. Nie chodzi o to, by jedynymi beneficjentami były instytucje finansowe, które zarobiły 10, 15, 18 mld zł. Ja bym chciał, aby te realne pieniądze były w dyspozycji przyszłych emerytów, a nie kilku instytucji" - podsumował Tusk.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała niedawno, że aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych wyniosły na koniec kwietnia 271,84 mld zł. Liczba członków OFE sięgnęła 16,215 mln na koniec kwietnia, zaś liczba prowadzonych przez nie rachunków wyniosła 16,775 mln sztuk.

Udostępnij
0
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (1 237)

~Ssss :
W Polsce mamy czternaście OFE, a do tego co oni robią wystarczą cztery. Żadna to sztuka nic nie robić, przejadać zyski ( horendalne zarobki zarządów ), a na dodatek nie reagować, kiedy pada firma, w której OFE jest większościowym akcjonariuszem. Przykładem niech będzie tu Polimex, którym ING OFE zaczęło na dobre się interesować kiedy już był na dnie. Zacznijmy w końcu liczyć. Przecież gdybyśmy te składki odkładali na konto w banku to dziś mielibyśmy konkretne pieniądze! Dziś konkretne pieniądze maja ci którzy są właścicielami OFE, tzn Amerykanie , Francuzi, Niemcy , Holendrzy , Włosi i jeszcze inni. Polacy jak zwykle dostali w plecy ! Zyski z naszych składek już dawno diabli wzięli. Ludzie, którzy płacili kilka setek PLN miesięcznie przez kilkanaście lat otrzymują dzisiaj z OFE kilkadziesiąt złotych emerytury.Ten co umie liczyć powinien wiedzieć , że rocznie tracił 120% jednej składki, czyli zamiast 12 składek miał tylko 10, 8 składek zaliczonych, więc ile zarobił ? Za to właściciele funduszy, bez względu na wzrosty lub spadki na giełdzie swoje zyski dzięki wymienialności złotego wyprowadzają na konta w rajach podatkowych. Przypominam, że w ciągu istnienia OFE mieliśmy na giełdzie parę krachów, które przetrzebiły wartość naszych portfeli i odzyskanie realnej wartości pieniądza jest raczej niemożliwe, nie mówiąc już o wartości nominalnej. Zarobił obcy kapitał i ci wszyscy pośrednicy i doradcy ubezpieczeniowi, którzy patrząc wam prosto w oczy namawiali na różnego rodzaju ubezpieczenia obiecując na stare lata kokosy. Prowizja na wejściu, prowizja na wyjściu, horrendalne zarobki zarządów, podatek. OFE to dziejowy przekręt a przy nim Amber Gold, Miro, Zbycho, Rycho i wszystkie afery III RP razem wzięte to mały pryszcz. Proszę wyobrazić sobie 100 PLN, które 15 lat temu włożyliście do materaca. Wtedy można było za nie kupić 40 bochenków chleba, a dziś już tylko 20. Fundusze obracały naszymi pieniędzmi ale zyski zostały przez nie przejedzone. Oczywiście ważne jest by resztę naszych pieniędzy nie dać na przeżarcie przez nadmiar biurokracji państwowej, ale kto poradzi na prawo kaduka ? Stańmy się w końcu społeczeństwem dojrzałym i kiedy u naszych progów pojawi się bankier, pośrednik ubezpieczeniowy i inna tego typu kanalia, to spuszczajmy psa z łańcucha i nie zapraszajmy kanalii do środka.
11 cze 13 12:20 | ocena: 100%
Liczba głosów:22
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Lola : Czy ktos jeszcze wierzy w obietnice premiera który łgał tyle razy że jego perfidne kłamstwa przerosły już dawno Himalaje. No cóz na szacunek trzeba sobie zapracowac a jak ktos na okrągło łże jak pies to niech nie liczy że po jakiejś obietnicy zaraz ludzie uwierzą. Za człowiekiem ida jego czyny a tu wszystkie czyny uderzały w zwykłych obywateli a wynosiły na piedestał i pozwalały jeszcze bardziej sie bogacić już i tak bogatym ludziom. Ja takim kłamliwym przeniewiercom nie ufam i nigdy nie zaufam bo tacy sie nie zmieniają.Fałszywy, krzywy uśmiech mnie nie oczaruje ani nie ogłupi. Licza sie fakty a te sa przeciwko całemu rządowi i premierowi ktorzy nabijają swoje kieszenie kosztem biednych ludzi.To rząd który dba o 5% ludności a pozostałe 95% po prostu olali robiąc z nas prawie darmową siłe roboczą dlatego podziekujemy im odpowiednio przy następnych wyborach i następnej kadencji już dla nich nie będzie.Finito ! Amen.
11 cze 13 13:23 | ocena: 100%
Liczba głosów:15
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~antysolidaruch : Oglądałem właśnie Lisa na żywo, a czułem jakby to było martwe. Tak nas znowu ten fachura koleś, Tuska urządził. Z tego wywiadu dowiedziałem się mniej więcej tego: co sągkgabi pa. o uektagut itd.... Za co płacić abonament, przecie tego nie da się ani ogladać ani słuchać. Chyba że to jest celowe, by ludzie nic nie wiedzieli co i gdzie się dzieje, bo z sejmu juz tego kabaretu na żywo nie nadają kilka lat, PO obawia się że to może popsuć ich wizerunek i słusznie, przecie idiotów w żadnym ugrupowaniu nie brakuje i to co mówią jest żenujące. Tusk doszedł do wniosku ze jak ma być źle to niech lepiej nie będzie wcale, szczwany lis. Przywrócić obrady sejmu na żywo do trójki-info. Kto będzie chciał to będzie oglądał., a;e będzie na bieżąco.
11 cze 13 13:20 | ocena: 100%
Liczba głosów:9
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~To nie wszystko : ~Lista sukcesów pana Tuska jest długa i każdy powinien mieć szanse się z nią zapoznać.:
Zacznijmy od twardo wypowiedzianych słów Tuska w 2007 roku.
Wszyscy pamiętamy jak pan Tusk przemawiał do Polaków i mówił, że jak ktoś w rządzie PO, choćby tylko pomyśli o podwyżce podatków, to on Tusk, osobiście go z rządu wyrzuci.

2012:
3 krotny wzrost podatku od “ użytków wieczystych “
Likwidacja prawie wszystkich ulg podatkowych
2 miliony Polaków w “ pętli zadłużenia “ na 30 mld. złotych. 14 mld. złotych długu na kartach kredytowych.
Zadłużenie samorządów – 12 mld. złotych.
Zadłużenie przedsiębiorstw – 240 mld. złotych.
Długi polskich banków komercyjnych – 60 mld. euro = ponad 240 mld. złotych,
Zagrożone kredyty gospodarstw domowych – 36 mld.
Polska tonie w długach; wszyscy, od noworodków do emerytów, jesteśmy zadłużeni po 21,5 tys. zł na głowę.
podwyżka cen energii
drastyczny wzrost bezrobocia
benzyna po 6 zł
podpisanie paktu fiskalneg
podpisanie ACTA
pan Tusk wywalczył w Unii prawo do zasiadania raz do roku przy stole państw strefy euro, na dostawionym stołku, dodatkowo Polska ma prawo milczeć.
podarowanie 7 mld EURO na ratowanie Grecji i ich 3x większych od naszych emerytur
podwyżka VAT do 23 % na ubranka dla dzieci ( POlityka prorodzinna w wykonaniu PO )
kompromitaca rządu w.s stadionu Narodowego
zrujnowana służba zdowia i kompletny chaos z listą leków
- 200 mln, złotych corocznych odsetek od elastycznej linii kredytowej 30 mld, euro, podpisanej przez Tuska z której nie korzystamy. 200 milionów corocznie w błoto !!!
- rzeczywista prywatyzacja służby zdrowia w Polsce. Ubezpieczenie społeczne wynikające z zapłaconych składek ZUS praktycznie nie istnieje. Leki i usługi medyczne są de-facto odpłatne. Bezrobotni maja być pozbawieni prawa do szczątków istniejącego jeszcze ubezpieczenia zdrowotnego. Nie masz pracy i pieniędzy – umieraj!
- W perspektywie Polacy będą płacili ok. 30% drożej za prąd ze względu na podpisany przez Tuska pakiet klimatyczny.
- Podatek katastralny w wysokości 1% wartości nieruchomości juz w 2014r.

2011:
zmniejszenie zasiłku pogrzebowego o 50%.
podwyżka podatku VAT
podwyżka AKCYZY
podwyżka podatku od ciężarówek
podwyżka opłaty klimatycznej
podwyżka składki rentowej
podwyżka wieku emerytalnego
podwyżka podatku gruntowego
podwyżka opłaty targowej
podatek od miedzi
akcyza na węgiel
uchwalenie ustawy drowotnej ( chaos w służbie zdrowia )
likwidacja ulg (jak na internet, rodzinne, na edukacje i kursy, przedsiębiorcze)


2010:

-wprowadzenie e-myta
-podatek pielegnacyjny, 1 % dochodow brutto,
-podniesienie oplaty rejestracyjnej dla samochodow,
-anulowanie budow polowy autostrad ( te które wybudowano się po prostu sypią )
-totalny chaos z pociagami
-likwidacja ulg na obowiazkowe biokomponenty do paliwa,
-umozenie miliardowych dlugow Rosji za gaz (bez powodu, w ramach przyjazni polsko radzieckiej)
-likwidacja ulg na internet,
-zamrozenie skladek do OFE,
-ogołocenie Funduszu Rezerwy Demograficznej
-zatrudnienie ponad 100 tysiecy nowych, zbednych urzednikow
-"kreatywna ksiegowosc", czyli liczenie szarej strefy (to jeszcze niepewne)
-ustawa o zabieraniu dzieci pod BYLE pozorem na wzor Szwecji
-portet prezydenta w kazdej ambasadzie (ostatnio bylo tak za Gierka)
-spotkanie ambasadorow Polski z calego swiata z Sikorskim i Ławrowem (byle sluzby specjalne Rosji, obecnie sprawy zagraniczne) w celu wyznaczenia "wskazowek".
-oblozenie VATem (najwyzszym) kursow ksztalcacych i szkolen, w tym na prawo jazdy.
-Pozyczka z EBI 2 miliardow Euro. Najwyzsza pozyczka, jakiej Europejski Bank Inwestycyjny udzielil od 2004.
-brak JAKICHKOLWIEK uzgodnien w sprawie gazociagu z Rosji do Niemiec. W efekcie, Polscy rybacy jako jedyni nie dostaja odszkodowan (Szwedzi i Estonczycy dostaja rownowartosc 150 tys zlotych kazdy).
-zablokowanie mozliwosci wplywania do portow w CALEJ POLSCE statkow o zanurzeniu wiekszym niz 7-8m. Statki te kierowane sa do Niemiec.
-Umowa na gaz z Rosja, o ktorej Unia Europejska wyrazila sie, ze jest skrajnie niekorzystna dla Polski.
11 cze 13 12:52 | ocena: 100%
Liczba głosów:12
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Gonzo : OFE to największy przewał od dwudziestu lat. Prywatne zachodnie korporacje zarabiają miliardy a do ZUS dopłacamy co roku kilkadziesiąt miliardów zadłużając kraj niemiłosiernie. W żadnym kraju ten system się nie sprawdził, szczególnie w tych krajach z których są te korporacje. Znaleźli głombów w Polsce, przekupną lodziarnię więc golą frajerów ile się da. Dobrze, że chociaż powoli ale rządzący idą po rozum do głowy. Miliardów strat i tak już nie odzyskamy.
11 cze 13 12:43 | ocena: 100%
Liczba głosów:8
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
lowca idiotow1 : Donald Tusk nieustannie coś obiecuje. Jednak słowa nie dotrzymuje, co gorsza, swoimi działaniami, albo raczej brakiem działań, obrzydził pojęcie liberalizmu. Taki z Tuska liberał, jak z koziego tyłka trąbka. Tusk to typowy aparatczyk, żywcem klon czerwonego barona z PZPR. Arogancja władzy, kolesiostwo, partyjniactwo, dbanie tylko o interes partyjny, brak reform, zwiększanie podatków, marnotrawienie dziesiątków milionów zł na odprawy dla nieudolnych prezesów i niebotyczne pensje na niejawnych kontraktach. Tak oto Donald Tusk i jego kolesie marnotrawią nasze pieniądze wmawiając nam, że wszystkiemu winny jest kryzys. Chorobliwe parcie na władzę jest wszystkiemu winne panie Tusk. Ludzie widzą co się dzieje, niedługo Wasz koniec, nie tylko PO, ale całej nieudolnej "bandy czworga"!
11 cze 13 12:02 | ocena: 92%
Liczba głosów:13
92%
8%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~tak,tak : Pan premier Tusk, jak w bagnie, tonie w swoich kłamstwach, niespełnionych obietnicach i dziś dokłada jeszcze następnego balastu, by utonąć jak najszybciej. Żałosna to postać w naszej historii. On już tak się zamotał w tych swoich oszustwach i kłamstwa, że pozostaje mu tylko jedno, by wyjść z twarzą i z jakimś honorem......pif, paf. Tylko w ten sposób może on oczyści siebie, scenę polityczną i zlikwidować aferalną PO.
11 cze 13 13:32 | ocena: 100%
Liczba głosów:7
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~janusz1950 : Słowo premiera Tuska nic nie jest warte. A juz w sprawie emerytur to mniej niż zero. Czy to nie jest debilizm podnosić wiek emerytalny jak młodzi nie maja pracy albo pracują na umowach o dzieło które nie są oskładkowane. Zamiast więcej pieniędzy do ZUS-u wpływa mniej. Wielcy eksperci od nowego systemu emerytalnego który miał zapewnić godną starość nie przewidzieli / podstawowy brak wiedzy / , że duża część społeczeństwa będzie bez pracy nie ze swojej winy. Taką to przyszłość zapewniła nam ta uzyskana '' wolność'' . Społeczeństwo jest wolne tylko coraz więcej żyje w biedzie , a emerytury będą głodowe jak przyznają ci sami eksperci którzy kilkanaście lat temu obiecywali emerytom dostatnie życie.
11 cze 13 11:47 | ocena: 91%
Liczba głosów:11
91%
9%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Amber Tusk z Modlina : Myśliwy też bardzo kocha zwierzęta ale jak tylko się pojawi jakieś w jego otoczeniu-strzela.
Kanalia Ryża to myśliwy-a my zwierzęta.
Dopóki ta gnida będzie u władzy w Polsce dobrze nie będzie.
Dobrze będzie dla Rycha,Zbycha i Grzecha dla Lisa,Olejnik,Wajdówny,Pasentów..... i całej tej masy sprzedawczyków.
Te pseudoelity zawsze będą sprzedawać biednych ludzi,to lewactwo,które z mlekiem komuszej matki i sbeckiego ojca
wie ,że im gorzej dla ludu tym lepiej dla nich
11 cze 13 13:48 | ocena: 94%
Liczba głosów:16
94%
6%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~szp do ~Oglądałam: Ty idiotko a co on osiągnął w walce z bezrobociem? przecież on podwyższając wiek emerytalny automatycznie zwiększył bezrobocie! dziadkowie przecież będą musieli pracować praktycznie do śmierci blokując stanowiska pracy młodym ludziom! to nazywasz osiągnięciem tępa babo? Tusk już niech odejdzie sam od władzy oszukał Polaków i ciągle to robi ale zawsze znajdzie się jakiś baran który ponownie uwierzy w te brednie Tuska.
11 cze 13 14:13 | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Jarosław Skoczeń, Emmerson
Droższe nieruchomości
Według GUS cena jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Grant Thornton
Podatki w Polsce: co sześć lat nowy...
Dlaczego polskie podatki są tak uciążliwe dla podatników? Problemy są przede...
Grant Thornton
Kuba Karliński
ZIELONY PIERŚCIEŃ WARSZAWY
Oprócz licznych uroków, jakie niesie ze sobą życie w dużej metropolii, Warszawa...
Kuba Karliński
Lotnisko Chopina
Nowy terminal na Lotnisku Chopina n...
Modernizacja starej-buraczkowej części Terminala A na Lotnisku Chopina została...
Lotnisko Chopina
 • Copyright © 2016 Biznes.pl