Najpotężniejsi polscy rolnicy

| 28 wrz 12, 11:00
Tom Axelgaard - Przewodniczący Rady Nadzorczej Poldanor SA
fot. poldanor.com.pl

Jest ich około dwustu i więcej szybko nie będzie. Każdy z gospodarzy na przynajmniej 1000 hektarów ziemi i zarabia minimum 7 mln zł. Polscy farmerzy, bo o nich mowa, to przedsiębiorcy, którzy pilnują kilkudziesięciotysięcznych gospodarstw i nie muszą bać się konkurencji.

Kto w Polsce posiada najwięcej ziemi? Wskazanie jednego właściciela ziemskiego jest bardzo trudne. Wszystko przez różną metodologię obliczania wielkości gospodarstw. Jedno jest pewne. Jeśli ktoś chciałby dziś zacząć przygodę z rolnictwem z zamiarem wykupienia kilku tysięcy hektarów, już tego nie zrobi. Od 11 kwietnia 2003 r. nie można bowiem kupić więcej niż 300 ha na osobę fizyczną (tzw. gospodarstwa rodzinne) i 500 ha na firmę. Takie ograniczenia narzuca ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.

Zdarza się, że ktoś kupuje na podstawione spółki lub przepisuje gospodarstwa na dzieci, wnuki i innych członków rodziny. Ale stworzenie dziś nowego gospodarstwa o powierzchni ponad 1000 ha jest praktycznie niemożliwe. Dlatego wielcy posiadacze ziemscy swoje gruntowe fortuny budowali przynajmniej 15 lat. A dzięki dotacjom unijnym, każdy z największych farmerów zarabia przynajmniej 7 milionów złotych rocznie. To tylko bezpośrednie, unijne dopłaty gruntowe. Jeśli dodamy do tego pieniądze zarobione z produkcji roślinnej i hodowli zwierząt, okazuje się, że są to jedne z najbardziej dochodowych przedsiębiorstw.

Bracia Romanowscy mistrzami

Wiedzą to bracia Romanowscy z Bartoszyc w woj. warmińsko-mazurskim. Roman, Marek i Bogdan zaczynali od półhektarowego kawałka ziemi, który odziedziczyli po dziadku Bronisławie Tyszkiewiczu. Jeden był piekarzem, drugi mechanikiem, a trzeci monterem kadłubów okrętowych. Dziadek Tyszkiewicz stracił część ze swojego 40-hektarowego majątku, bo nie chciał przystąpić do spółdzielni produkcyjnej, a część sam oddał państwu w 1974 roku. I tak bracia Romanowscy od 1978 roku z półhektarowego zagonu doszli do około 12 tys. ha, z czego ponad 8 tys. jest ich własnością. Resztę dzierżawią od Agencji Nieruchomości Rolnych, administrującej ziemią należącą do Skarbu Państwa. Sześć tysięcy hektarów we wsi Klewki pod Olsztynem przejęli po Rudolfie Skowrońskim, który musiał uciekać przed policją ścigającą go za oszustwa podatkowe. Dziś mają największe w Polsce gospodarstwo rolne, które należy do jednego właściciela (nie jest spółdzielnią).

Gospodarstwo Romanowskich nastawione jest na produkcję zbóż, mleka i mięsa. Bracia znają się na swojej robocie. Stąd sukces. Licząc każdy grosz, krok po kroku powiększali gospodarstwo. Dziś prócz tysięcy hektarów, mają stadninę koni, tartak, stolarnie, młyny, stację benzynową, piekarnię, hotel i pensjonat, handlują ciągnikami i serwisują maszyny lidera sprzętu dla rolnictwa – firmy John Deere. Mają ponad 2000 krów mlecznych  i drugie tyle hodowanych na mięso. Każdy hektar ziemi daje im ponad 3,5 tysiąca złotych przychodu i 500 złotych czystego zysku. Podczas jednych tylko żniw zbierają około 45 tysięcy ton pszenicy. Swoje produkty sprzedają największym koncernom spożywczym. Nic dziwnego, skoro produkty pochodzą z jednego z najnowocześniejszych gospodarstw. Ciągniki mają klimatyzację, nawigację GPS, a kierowca to wysokiej klasy specjalista.

Ale i tak areał ich upraw jest wciąż niski. Wśród gospodarstw z polskim kapitałem niekwestionowanym liderem jest Spółdzielcza Agrofirma Witkowo koło Stargardu Szczecińskiego. Spółdzielnia gospodaruje na obszarze ponad 13,2 tys. hektarów. Grunty położone są w 10. Zakładach Rolnych. „Dzięki racjonalnemu i ekonomicznemu gospodarowaniu i zarządzaniu przy udziale naszego Prezesa Mariana Ilnickiego, nasze wyniki produkcyjne należą do najwyższych w kraju” – chwalą się na stronie internetowej pracownicy spółdzielni. To jeden z fenomenów polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego. Spółdzielnia Rolnicza istnieje od połowy lat 50-tych. Spółdzielcy zaczynali prawie od zera, a dziś funkcjonują pod nazwą Agrofirma i są potentatem polskiego rolnictwa z Witkowa, którzy przetrwali historyczne i polityczne zawirowania i dalej robią to, co potrafią najlepiej. Uprawiają ziemię, hodują zwierzęta i produkują żywność najwyższej jakości. Prezes spółdzielni to sympatyczny osiemdziesięciolatek, który od ponad pół wieku rządzi gospodarstwem. Jak podkreślają pracownicy od lat cieszy się ogromnym szacunkiem. Nic dziwnego, dobre zarządzanie widać na każdym kroku. Gdy na pola wyjeżdża najnowocześniejszy sprzęt należący do spółdzielni wydaje się, że to zagraniczne przedsiębiorstwo.

Tak duże gospodarstwa radzą sobie świetnie ponieważ mają całe zaplecze dostosowane do powierzchni: obory, spichrze, elewatory, niezawodne maszyny. Często są praktycznie samowystarczalne, z własnymi mieszalniami pasz, oczyszczalniami ścieków. Przy mniejszej powierzchni gospodarstw, byłyby nie w pełni wykorzystane, co zmniejszyłoby znacznie rentowność. I na tym praktycznie kończy się lista wielkich właścicieli ziemskich. Pozostali to raczej gospodarze. Duże, często zagraniczne koncerny, które na własność ziemi nie mogą kupić.

Poprzednia Następna
Widzisz błąd na stronie? Wyślij wiadomość do redakcji

Napisz do nas

zamknij
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (214)

~bieda z nędzą : moim zdaniem dla rolników powinny powstać osobne resorty na które szły by ich składki krus i z których mieli by opłacane leczenie i wypłacane emerytury ,lub odprowadzać do budżetu tyle co i my , ja osobiście czuję się wykorzystywana ...
29 cze 13 14:38
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~bądecz do ~der BAuer: dla wyjaśnienia w RKS Bądecz pracuje 96 osób a nie 500, za mleko dziennie jest ok.36 tys. a nie 200,
i RKS nigdy nie był w państwowych rękach tak jak PGR . W 1953 r. trzech rolników utworzyło spółdzielnię produkcyjną do której w późniejszych latach dołączyli inni rolnicy .Co do zarobków to wachają się od 1500 zł. dla niewykfalikowanych ( w okresie zimowym ,w letnim jest to więcej ) do 4000 tys. dla produkcji zwierzęcej, pensja jest wypłacana zawsze w ten sam dzień każdego miesiąca a składki odprowadzane uczciwie od zarobku dlatego przechodząc na emeryturę ma się ok.2 tys. i więcej.
18 sty 13 10:14
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~hdKUclzijuJP do ~robotnik miastowy: Thanks for your touhghts. Its helped me a lot.
4 sty 13 03:41
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~RKyWMbdpvtFZsLzDg do ~ak: Hey, subtle must be your mdilde name. Great post!
3 sty 13 20:17
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~JnChZPljRyzgN do ~yntelygent: A plesaingly rational answer. Good to hear from you.
3 sty 13 19:37
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~jb do ~zyczliwy: Rolnicy nie płacą podatku dochodowego, dostają olbrzymie dotacje unijne , nie płacą składki emerytalnej a dostają emerytury, nie płacą na opiekę zdrowotną a leczą się w przychodniach ,. Rolnicy to najbardziej uprzywilejowana grupa społeczna przynosząca nie dokładająca się do dochodu narodowego. Bardzo mocno obniżają efektywność naszej gospodarki.
12 paź 12 12:50 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~cham do ~TERROR_PRAWDY: Skoro ci juz nawet "chamy zabierają pracę to ty juz jestes totalnie niższy sort... może jakiś kurs? wiem !!!zacznij sie ruszać!! moze to o to chodzi?sprobój jedna rączka potem druga.. moze od tego i mózg zacznie pracować... Nie dziekuj za radę masz gratisa od chama ze wsi
9 paź 12 21:48 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~TOM do ~szaraczek : juz niedługo zaczynaja się zastanawiać dlaczego im sie jedzenie z marketów swieci!!;
9 paź 12 21:44 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~karla do ~rolnik zagraniczny: no ten to ma kompleksy
9 paź 12 21:41 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~kali do ~mniodek: ....no super .. ktos opowiada o swoich emocjach a jedyną rzeczą jaka ty widzisz jest błąd ortograficzny. Człowieku albo masz znieczulice albo jedyna rzecza jaką potrafisz jest umiejetnosc pisania poprawnego.Jestes jednym z tych ktorzy podchodząc do rannego patrzą czy efektownie leży..
9 paź 12 21:39 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~P. do ~koko$: I dlatego coraz więcej słyszy się o grupach producentów. Np. w pt. kolejna oficjalnie rozpoczęła gospodarowanie na 800 ha gruntów rolnych.
http://www.fresh-market.pl
9 paź 12 14:22
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Konserwator zabytków do ~Roman: Odpowiedz brzmi tak: Konserwator zabytków nie pozwala nic dotykać dla właściciela!
8 paź 12 21:47
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~andres : jede jest uczciwy,rolni,przedsiebiorca to bracia Jazdon,tez sąwielcy....
8 paź 12 20:36
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~gość do ~pomme de terre: bulwy
8 paź 12 20:27 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
0%
100%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~konan : Rolnik zarabia 7mln rocznie, ja ok 35tys. On płaci 700zł krusu raz na pól roku , a ja więcej zusu miesięcznie. W jakim kraju my żyjemy ?
8 paź 12 20:23 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Rolnictwo

16 kwi, 12:36 | Rolnictwo

Eksport zbóż w tym sezonie może zmaleć do 4,5 mln ton

Eksport zbóż w tym sezonie może zmaleć do 4,5 mln ton więcej
16 kwi, 07:31 | Żywność

Eksperci ARR: wieprzowina będzie tańsza niż w 2013 r.

Eksperci ARR: wieprzowina będzie tańsza niż w 2013 r. więcej
9 kwi, 12:00 | Rolnictwo

Sawicki: W połowie maja nabór wniosków na wsparcie młodych rolników

Sawicki: W połowie maja nabór wniosków na wsparcie młodych rolników więcej
8 kwi, 10:01 | Rolnictwo

Sawicki: relacje gospodarcze Ukrainy z Polską nie są równoprawne

Sawicki: relacje gospodarcze Ukrainy z Polską nie są równoprawne więcej
2 kwi, 18:51 | Rolnictwo

Rosja wprowadza embargo na wieprzowinę z Polski i Litwy

Rosja wprowadza embargo na wieprzowinę z Polski i Litwy więcej
31 mar, 11:37 | Żywność

Niepewna Rosja

więcej
28 mar, 16:35 | Rolnictwo

Strefa i podstrefa

Strefa i podstrefa więcej
24 mar, 18:19 | Rolnictwo

Sawicki: do wykupienia jest ponad 100 tys. trzody ze strefy buforowej

Sawicki: do wykupienia jest ponad 100 tys. trzody ze strefy buforowej więcej
19 mar, 12:47 | Rolnictwo

Sawicki: ruszył skup tuczników na rezerwy państwowe

Sawicki: ruszył skup tuczników na rezerwy państwowe więcej
17 mar, 21:26 | Rolnictwo

Sawicki: straty hodowców świń w związku z ASF - 200-250 mln zł

Sawicki: straty hodowców świń w związku z ASF - 200-250 mln zł więcej
16 mar, 13:58 | Rolnictwo

Marek Sawicki o pomocy dla rolników

Marek Sawicki o pomocy dla rolników więcej
14 mar, 21:44 | Rolnictwo

Ciche porozumienie z Rosją za plecami Polski?

Ciche porozumienie z Rosją za plecami Polski? więcej
12 mar, 21:20 | Rolnictwo

MG chce zwiększenia rezerw strategicznych półtusz wieprzowych

więcej
8 mar, 17:18 | Rolnictwo

Trzeba ratować polską ziemię przed wykupem

Trzeba ratować polską ziemię przed wykupem więcej
6 mar, 06:02 | Rolnictwo

Agencja rodzinna modernizacji rolnictwa

Agencja rodzinna modernizacji rolnictwa więcej
17 lut, 11:55 | Żywność

Ziemniaki odporne na zarazę

Ziemniaki odporne na zarazę więcej
12 lut, 17:33 | Rolnictwo

KE: kukurydza GMO 1507 raczej nie będzie zasiana w UE w tym roku

KE: kukurydza GMO 1507 raczej nie będzie zasiana w UE w tym roku więcej
4 lut, 12:50 | Rolnictwo

Litwa chce od KE ok. 20 mln euro na walkę z afrykańskim pomorem świń

Litwa chce od KE ok. 20 mln euro na walkę z afrykańskim pomorem świń więcej
3 lut, 19:27 | Żywność

Kalemba: skala eksportu ziemniaków na Białoruś jest niewielka

Kalemba: skala eksportu ziemniaków na Białoruś jest niewielka więcej
30 sty, 13:19 | Rolnictwo

Rosja zażądała od UE wstrzymania certyfikowania wieprzowiny

Rosja zażądała od UE wstrzymania certyfikowania wieprzowiny więcej
30 sty, 12:59 | Rolnictwo

KE: rosyjski zakaz importu wieprzowiny z UE nieproporcjonalny

KE: rosyjski zakaz importu wieprzowiny z UE nieproporcjonalny więcej
29 sty, 14:40 | Żywność

5 lutego spotkanie w resorcie rolnictwa ws. wędzonych wędlin

5 lutego spotkanie w resorcie rolnictwa ws. wędzonych wędlin więcej
28 sty, 07:34 | Żywność | Napoje

ARR: do czerwca utrzymają się wysokie ceny mleka

ARR: do czerwca utrzymają się wysokie ceny mleka więcej
27 sty, 16:41 | Rolnictwo

Eksperci: mały ruch na rynku zboża

Eksperci: mały ruch na rynku zboża więcej
27 sty, 15:42 | Żywność

ARR: kurczaki w skupie będą tańsze niż przed rokiem

ARR: kurczaki w skupie będą tańsze niż przed rokiem więcej

Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
KUKURYDZA
5,10 -0,20 -0,01
OLEJSU
0,43 1,04 --
KAKAO
1 853,00 -1,01 -19,00
CUKIERL
475,20 -1,08 -5,20
SOKP
1,66 -0,48 -0,01
SOJAU
14,65 -- --
BAWELNA
0,93 -- --
PSZENICAL
170,70 0,15 0,25
WOŁOWINA
1,35 0,36 --

Dodaj do "Ulubionych"

zamknij

Aby dodać naszą stronę do Ulubionych naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + D na klawiaturze.

Zamknij