Najpotężniejsi polscy rolnicy

| 28 wrz 12, 11:00
Tom Axelgaard - Przewodniczący Rady Nadzorczej Poldanor SA
fot. poldanor.com.pl

Jest ich około dwustu i więcej szybko nie będzie. Każdy z gospodarzy na przynajmniej 1000 hektarów ziemi i zarabia minimum 7 mln zł. Polscy farmerzy, bo o nich mowa, to przedsiębiorcy, którzy pilnują kilkudziesięciotysięcznych gospodarstw i nie muszą bać się konkurencji.

Kto w Polsce posiada najwięcej ziemi? Wskazanie jednego właściciela ziemskiego jest bardzo trudne. Wszystko przez różną metodologię obliczania wielkości gospodarstw. Jedno jest pewne. Jeśli ktoś chciałby dziś zacząć przygodę z rolnictwem z zamiarem wykupienia kilku tysięcy hektarów, już tego nie zrobi. Od 11 kwietnia 2003 r. nie można bowiem kupić więcej niż 300 ha na osobę fizyczną (tzw. gospodarstwa rodzinne) i 500 ha na firmę. Takie ograniczenia narzuca ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.

Zdarza się, że ktoś kupuje na podstawione spółki lub przepisuje gospodarstwa na dzieci, wnuki i innych członków rodziny. Ale stworzenie dziś nowego gospodarstwa o powierzchni ponad 1000 ha jest praktycznie niemożliwe. Dlatego wielcy posiadacze ziemscy swoje gruntowe fortuny budowali przynajmniej 15 lat. A dzięki dotacjom unijnym, każdy z największych farmerów zarabia przynajmniej 7 milionów złotych rocznie. To tylko bezpośrednie, unijne dopłaty gruntowe. Jeśli dodamy do tego pieniądze zarobione z produkcji roślinnej i hodowli zwierząt, okazuje się, że są to jedne z najbardziej dochodowych przedsiębiorstw.

Bracia Romanowscy mistrzami

Wiedzą to bracia Romanowscy z Bartoszyc w woj. warmińsko-mazurskim. Roman, Marek i Bogdan zaczynali od półhektarowego kawałka ziemi, który odziedziczyli po dziadku Bronisławie Tyszkiewiczu. Jeden był piekarzem, drugi mechanikiem, a trzeci monterem kadłubów okrętowych. Dziadek Tyszkiewicz stracił część ze swojego 40-hektarowego majątku, bo nie chciał przystąpić do spółdzielni produkcyjnej, a część sam oddał państwu w 1974 roku. I tak bracia Romanowscy od 1978 roku z półhektarowego zagonu doszli do około 12 tys. ha, z czego ponad 8 tys. jest ich własnością. Resztę dzierżawią od Agencji Nieruchomości Rolnych, administrującej ziemią należącą do Skarbu Państwa. Sześć tysięcy hektarów we wsi Klewki pod Olsztynem przejęli po Rudolfie Skowrońskim, który musiał uciekać przed policją ścigającą go za oszustwa podatkowe. Dziś mają największe w Polsce gospodarstwo rolne, które należy do jednego właściciela (nie jest spółdzielnią).

Gospodarstwo Romanowskich nastawione jest na produkcję zbóż, mleka i mięsa. Bracia znają się na swojej robocie. Stąd sukces. Licząc każdy grosz, krok po kroku powiększali gospodarstwo. Dziś prócz tysięcy hektarów, mają stadninę koni, tartak, stolarnie, młyny, stację benzynową, piekarnię, hotel i pensjonat, handlują ciągnikami i serwisują maszyny lidera sprzętu dla rolnictwa – firmy John Deere. Mają ponad 2000 krów mlecznych  i drugie tyle hodowanych na mięso. Każdy hektar ziemi daje im ponad 3,5 tysiąca złotych przychodu i 500 złotych czystego zysku. Podczas jednych tylko żniw zbierają około 45 tysięcy ton pszenicy. Swoje produkty sprzedają największym koncernom spożywczym. Nic dziwnego, skoro produkty pochodzą z jednego z najnowocześniejszych gospodarstw. Ciągniki mają klimatyzację, nawigację GPS, a kierowca to wysokiej klasy specjalista.

Ale i tak areał ich upraw jest wciąż niski. Wśród gospodarstw z polskim kapitałem niekwestionowanym liderem jest Spółdzielcza Agrofirma Witkowo koło Stargardu Szczecińskiego. Spółdzielnia gospodaruje na obszarze ponad 13,2 tys. hektarów. Grunty położone są w 10. Zakładach Rolnych. „Dzięki racjonalnemu i ekonomicznemu gospodarowaniu i zarządzaniu przy udziale naszego Prezesa Mariana Ilnickiego, nasze wyniki produkcyjne należą do najwyższych w kraju” – chwalą się na stronie internetowej pracownicy spółdzielni. To jeden z fenomenów polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego. Spółdzielnia Rolnicza istnieje od połowy lat 50-tych. Spółdzielcy zaczynali prawie od zera, a dziś funkcjonują pod nazwą Agrofirma i są potentatem polskiego rolnictwa z Witkowa, którzy przetrwali historyczne i polityczne zawirowania i dalej robią to, co potrafią najlepiej. Uprawiają ziemię, hodują zwierzęta i produkują żywność najwyższej jakości. Prezes spółdzielni to sympatyczny osiemdziesięciolatek, który od ponad pół wieku rządzi gospodarstwem. Jak podkreślają pracownicy od lat cieszy się ogromnym szacunkiem. Nic dziwnego, dobre zarządzanie widać na każdym kroku. Gdy na pola wyjeżdża najnowocześniejszy sprzęt należący do spółdzielni wydaje się, że to zagraniczne przedsiębiorstwo.

Tak duże gospodarstwa radzą sobie świetnie ponieważ mają całe zaplecze dostosowane do powierzchni: obory, spichrze, elewatory, niezawodne maszyny. Często są praktycznie samowystarczalne, z własnymi mieszalniami pasz, oczyszczalniami ścieków. Przy mniejszej powierzchni gospodarstw, byłyby nie w pełni wykorzystane, co zmniejszyłoby znacznie rentowność. I na tym praktycznie kończy się lista wielkich właścicieli ziemskich. Pozostali to raczej gospodarze. Duże, często zagraniczne koncerny, które na własność ziemi nie mogą kupić.

Poprzednia Następna
Widzisz błąd na stronie? Wyślij wiadomość do redakcji

Napisz do nas

zamknij
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (214)

~bieda z nędzą : moim zdaniem dla rolników powinny powstać osobne resorty na które szły by ich składki krus i z których mieli by opłacane leczenie i wypłacane emerytury ,lub odprowadzać do budżetu tyle co i my , ja osobiście czuję się wykorzystywana ...
29 cze 13 14:38
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~bądecz do ~der BAuer: dla wyjaśnienia w RKS Bądecz pracuje 96 osób a nie 500, za mleko dziennie jest ok.36 tys. a nie 200,
i RKS nigdy nie był w państwowych rękach tak jak PGR . W 1953 r. trzech rolników utworzyło spółdzielnię produkcyjną do której w późniejszych latach dołączyli inni rolnicy .Co do zarobków to wachają się od 1500 zł. dla niewykfalikowanych ( w okresie zimowym ,w letnim jest to więcej ) do 4000 tys. dla produkcji zwierzęcej, pensja jest wypłacana zawsze w ten sam dzień każdego miesiąca a składki odprowadzane uczciwie od zarobku dlatego przechodząc na emeryturę ma się ok.2 tys. i więcej.
18 sty 13 10:14 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~hdKUclzijuJP do ~robotnik miastowy: Thanks for your touhghts. Its helped me a lot.
4 sty 13 03:41
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~RKyWMbdpvtFZsLzDg do ~ak: Hey, subtle must be your mdilde name. Great post!
3 sty 13 20:17
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~JnChZPljRyzgN do ~yntelygent: A plesaingly rational answer. Good to hear from you.
3 sty 13 19:37
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~jb do ~zyczliwy: Rolnicy nie płacą podatku dochodowego, dostają olbrzymie dotacje unijne , nie płacą składki emerytalnej a dostają emerytury, nie płacą na opiekę zdrowotną a leczą się w przychodniach ,. Rolnicy to najbardziej uprzywilejowana grupa społeczna przynosząca nie dokładająca się do dochodu narodowego. Bardzo mocno obniżają efektywność naszej gospodarki.
12 paź 12 12:50 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~cham do ~TERROR_PRAWDY: Skoro ci juz nawet "chamy zabierają pracę to ty juz jestes totalnie niższy sort... może jakiś kurs? wiem !!!zacznij sie ruszać!! moze to o to chodzi?sprobój jedna rączka potem druga.. moze od tego i mózg zacznie pracować... Nie dziekuj za radę masz gratisa od chama ze wsi
9 paź 12 21:48 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~TOM do ~szaraczek : juz niedługo zaczynaja się zastanawiać dlaczego im sie jedzenie z marketów swieci!!;
9 paź 12 21:44 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~karla do ~rolnik zagraniczny: no ten to ma kompleksy
9 paź 12 21:41 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~kali do ~mniodek: ....no super .. ktos opowiada o swoich emocjach a jedyną rzeczą jaka ty widzisz jest błąd ortograficzny. Człowieku albo masz znieczulice albo jedyna rzecza jaką potrafisz jest umiejetnosc pisania poprawnego.Jestes jednym z tych ktorzy podchodząc do rannego patrzą czy efektownie leży..
9 paź 12 21:39 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~P. do ~koko$: I dlatego coraz więcej słyszy się o grupach producentów. Np. w pt. kolejna oficjalnie rozpoczęła gospodarowanie na 800 ha gruntów rolnych.
http://www.fresh-market.pl
9 paź 12 14:22
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Konserwator zabytków do ~Roman: Odpowiedz brzmi tak: Konserwator zabytków nie pozwala nic dotykać dla właściciela!
8 paź 12 21:47
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~andres : jede jest uczciwy,rolni,przedsiebiorca to bracia Jazdon,tez sąwielcy....
8 paź 12 20:36
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~gość do ~pomme de terre: bulwy
8 paź 12 20:27 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
0%
100%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~konan : Rolnik zarabia 7mln rocznie, ja ok 35tys. On płaci 700zł krusu raz na pól roku , a ja więcej zusu miesięcznie. W jakim kraju my żyjemy ?
8 paź 12 20:23 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Rolnictwo

wczoraj, 16:56 | Rolnictwo

"Mleczna pikieta" przed gmachem ministerstwa rolnictwa

"Mleczna pikieta" przed gmachem ministerstwa rolnictwa więcej
26 lis, 14:44 | Rolnictwo

868 mln euro dla rolników, którym zmniejszono dopłaty w 2014 r.

868 mln euro dla rolników, którym zmniejszono dopłaty w 2014 r. więcej
20 lis, 18:45 | Rolnictwo

Polskie jabłka dotarły do Singapuru i Indii zepsute

Polskie jabłka dotarły do Singapuru i Indii zepsute więcej
20 lis, 17:03 | Żywność | Napoje

Polska pominięta przy rekompensatach z UE za mleko

Polska pominięta przy rekompensatach z UE za mleko więcej
19 lis, 15:53 | Żywność | Napoje

Mleczarze: pogarsza się sytuacja na rynku mleka

Mleczarze: pogarsza się sytuacja na rynku mleka więcej
19 lis, 14:46 | Rolnictwo

Do Singapuru dotarła kolejna partia jabłek z Polski

Do Singapuru dotarła kolejna partia jabłek z Polski więcej
18 lis, 13:43 | Rolnictwo

Rolnicy otrzymają odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki

Rolnicy otrzymają odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki więcej
17 lis, 17:25 | Rolnictwo

70 mln euro dla grup producenckich zagrożone

70 mln euro dla grup producenckich zagrożone więcej
12 lis, 12:26 | Rolnictwo

ARiMR: dużo chętnych na pomoc dla producentów cebuli, kapusty i jabłek

ARiMR: dużo chętnych na pomoc dla producentów cebuli, kapusty i jabłek więcej
8 lis, 15:35 | Rolnictwo

Polacy pracują nad nową formą hodowlaną jęczmienia

Polacy pracują nad nową formą hodowlaną jęczmienia więcej
7 lis, 12:46 | Rolnictwo

Do 14.11. producenci jabłek, kapusty i cebuli mogą składać wnioski o wsparcie

Do 14.11. producenci jabłek, kapusty i cebuli mogą składać wnioski o wsparcie więcej
6 lis, 14:49 | Żywność | Napoje

Plocke: raczej nie uda się uniknąć kar za nadprodukcję mleka

więcej
31 paź, 06:14 | Rolnictwo

Polski rolnik jak niemiecki

Polski rolnik jak niemiecki więcej
30 paź, 16:38 | Rolnictwo

KE zatwierdziła środki na promocję rolną; blisko 6 mln euro dla Polski

KE zatwierdziła środki na promocję rolną; blisko 6 mln euro dla Polski więcej
21 paź, 06:22 | Rolnictwo

Producenci podróbek wykorzystują rosyjskie embargo

Producenci podróbek wykorzystują rosyjskie embargo więcej
20 paź, 18:37 | Rolnictwo

GUS: w ciągu roku podrożało tylko pszenżyto i owies

GUS: w ciągu roku podrożało tylko pszenżyto i owies więcej
20 paź, 14:16 | Rolnictwo

IERiGŻ: drób drożeje, ale i tak jest najtańszy z mięs

IERiGŻ: drób drożeje, ale i tak jest najtańszy z mięs więcej
16 paź, 13:32 | Żywność

Rusza kampania "Jem, bo polskie"

więcej
10 paź, 17:22 | Rolnictwo

ARR: 1,3 tys. wniosków od producentów warzyw o rekompensaty

ARR: 1,3 tys. wniosków od producentów warzyw o rekompensaty więcej
9 paź, 17:00 | Rolnictwo

Związek Sadowników: jest szansa na eksport polskich jabłek do Indii

Związek Sadowników: jest szansa na eksport polskich jabłek do Indii więcej
7 paź, 06:08 | Rolnictwo

Gęś pójdzie śladem kaczki

Gęś pójdzie śladem kaczki więcej
6 paź, 17:43 | Rolnictwo

MRiRW: trudna sytuacja na rynku mleka skutkiem spadku cen na świecie

MRiRW: trudna sytuacja na rynku mleka skutkiem spadku cen na świecie więcej
2 paź, 10:46 | Rolnictwo

Sawicki: na początek ok. 500 mln zł w funduszu stabilizacji dla rolników

Sawicki: na początek ok. 500 mln zł w funduszu stabilizacji dla rolników więcej
29 wrz, 21:33 | Rolnictwo

KE: dodatkowe 165 mln euro na pomoc dla sektora owoców i warzyw

KE: dodatkowe 165 mln euro na pomoc dla sektora owoców i warzyw więcej
29 wrz, 20:19 | Rolnictwo

Piechociński: USA za ułatwieniami w imporcie warzyw i owoców z Polski

więcej

Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
KUKURYDZA
3,90 0,90 0,03
OLEJSU
0,34 0,42 --
KAKAO
1 940,00 0,78 15,00
CUKIERL
413,80 -0,91 -3,80
SOKP
1,48 0,41 0,01
SOJAU
10,47 -0,33 -0,04
BAWELNA
0,60 -- --
PSZENICAL
127,80 -1,54 -2,00
WOŁOWINA
1,69 -0,91 -0,02

Dodaj do "Ulubionych"

zamknij

Aby dodać naszą stronę do Ulubionych naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + D na klawiaturze.

Zamknij