Tanie mieszkanie pod palmami

| 22 mar 13, 13:10

Rekordowo niskie ceny mieszkań i domów na południowym wybrzeżu Hiszpanii, Portugalii, a także w Grecji kuszą inwestorów. Warto teraz kupić mieszkanie za granicą, by przez większość czasu na nim zarabiać. Dla niektórych to najlepszy sposób zbierania pieniędzy na przyszłą emeryturę.

Szczególnie duże zainteresowanie dotyczy Hiszpanii. Kryzys hiszpańskiego rynku nieruchomości, wręcz jego dramatyczne załamanie, skłaniać może Polaków do inwestowania właśnie w tej części Europy.

- Początkowy boom przejawiający się w gorączce cenowej oraz lawinowo rosnącej skali działań inwestycyjnych przerodził się w dramatyczne załamanie popytu i rekordową liczbę pustostanów. W konsekwencji rozpoczęły się szalone przeceny i dramatyczne poszukiwanie nabywców. W ramach promocji przy zakupie domu wakacyjnego można było otrzymać gratis drugie, mniejsze mieszkanie – mówi Jarosław Skoczeń z Biura Nieruchomości Emmerson.

Taki stan rzeczy nie dziwi.  Według oficjalnych statystyk państwowych w ciągu pięciu lat ceny nieruchomości wakacyjnych spadły przynajmniej o 23 proc. w zależności od regionu. Jednak zdaniem przedstawicieli branży faktyczne spadki były znacznie większe i mogły przekraczać 30 proc. Gigantyczne bezrobocie, sięgające 25 proc. spowodowało, że ogromna rzesza Hiszpanów ma problemy ze spłatą kredytów zaciągniętych na ich kupno. Są zmuszeni do sprzedaży nieruchomości. Banki wystawiają na licytacje zastawione wcześniej domy swoich klientów. Jak obliczają eksperci, tylko w ciągu ostatnich trzech lat, w Hiszpanii przeprowadzono ponad 400 tysięcy eksmisji. Każdego dnia banki odbierają mieszkania kilkuset klientom. Chęć szybkiego spieniężenia nieruchomości powoduje, że na rynku nie brakuje wybornych okazji.

Mieszkania prawie za darmo

Pan Ryszard zdecydował się większą część swojego życia na emeryturze spędzić w cieplejszym niż polski klimacie.

- Dwa miesiące temu widziałem mieszanie na Costa Blanca za 30 tys. euro – mówi i coraz poważniej myśli o przeprowadzce do Hiszpanii. Tak duże przeceny dotyczą głównie mieszkań w niezbyt dobrym stanie. Kupujący traktują je jako świetną inwestycję. Po przeprowadzeniu remontu będą mogli sprzedać je z dużym zyskiem.

Takich osób jest w naszym kraju coraz więcej. Niestety nie tak wiele, jak w przypadku obywateli Niemiec, czy krajów skandynawskich. To właśnie oni szczególnie upodobali sobie nieruchomości w Hiszpanii i traktują je jako wspaniałe miejsce na spędzanie czasu na emeryturze.

Zgodnie z powiedzeniem, że najlepsze interesy robi się w czasach kryzysu, korzystają oni z gigantycznych przecen. Apartamentos (czyli polskie kawalerki) można kupić już po 20 tys. euro, a trafiają się jeszcze tańsze do generalnego remontu. A niedawno trudno było znaleźć mieszkanie poniżej 100 tys. euro.

- Nie mamy dzieci, a nie przekonuje nas tzw. hipoteka odwrócona. Sprzedaliśmy więc nasze mieszkanie w Warszawie i dwa tygodnie temu kupiliśmy stumetrowe mieszkanie na południu Hiszpanii – chwalą się Maria i Zbigniew Robakowie. – Za miesiąc się przenosimy – mówią. Do zakupu akurat teraz przekonały ich korzystne ceny. W okresie zimowym już i tak okazyjne ceny, spadają jeszcze o kilka procent. – Jak tłumaczyli nam agenci nieruchomości, zimą sprzedaje się mieszkania ciężko. Stąd ceny są lepsze – dodaje pan Zbigniew.

Ale na taki zakup decydują się nie tylko emeryci. Nieruchomości w Polsce wciąż są drogie, zwłaszcza te wakacyjne: nadmorskie apartamenty nad Bałtykiem. Znacznie łatwiej jest nam zgromadzić pieniądze na zakup nieruchomości np. na Cyprze, w Hiszpanii, czy Portugalii.

Sprzedajemy polskie mieszkanie

Załóżmy, że jesteśmy właścicielem pięćdziesięciometrowego mieszkania. W Warszawie, Krakowie czy Poznaniu powinno udać się je sprzedać za ponad 450 tys. zł. Po transakcji mamy więc w kieszeni około 100 tys. euro. Za taką kwotę nie powinno być  problemu z kupnem atrakcyjnej nieruchomości.

- Radziłbym jednak uważać na super okazje – mówi pan Andrzej, który remontuje domy w tej części Europy. - Boom na rynku nieruchomości sprzed kilku lat spowodował, że  wiele domów jest wybudowanych byle jak. I to zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Znane są przypadki Polaków, którzy „ściągali” do Hiszpanii budowlańców-rodaków, bo tylko oni gwarantują, że mieszkanie będzie ok – dodaje.

Z wynajmu nie wystarczy pieniędzy

A co jeśli zechcemy wynająć swoje mieszkanie w Polsce i wyjechać na dłużej w ciepłe rejony? W naszym wyliczeniu przyjęliśmy, że pomagamy wybrać taką lokalizację seniorom.

Jeśli emeryt ma mieszkanie w Warszawie o powierzchni 50 m kw. o dobrej lokalizacji i standardzie, to dostanie za nie przynajmniej 2500 zł. Jeśli dorzucimy do tego 1800 złotych jako średnia kwota emerytury, to daje nam razem 4300 zł, czyli około 1000 euro. - Jeżeli będziemy szukali małego mieszkania z jedną sypialnią w raczej niskim standardzie  w małej miejscowości i nie będzie to kurort w Hiszpanii, Portugali czy na Cyprze to koszt wynajęcia będzie się kształtował między 300 a 500 euro. – mówi Jarosław Skoczeń z Emmersona.  - Do tego dochodzą opłaty za prąd, wodę, wywóz śmieci. W skali miesiąca mogą one wynieść nawet 300 euro. Te elementy są dosyć drogie w tych krajach. – dodaje Skoczeń.

Mając do dyspozycji 1000 euro po odliczeniu kosztów mieszkaniowych zostanie nam na życie 200 – 400 euro. Jest to stanowczo za mało, aby godnie żyć we wspomnianych wyżej miejscach. Zdaniem mieszkających już w tym rejonie Polaków, minimum jakie jest nam potrzebne do życia w tych krajach to  1500 euro czyli około 6000 tys. zł. Zwłaszcza, że życie w ciepłym kraju jest trochę inne. Jeśli jednak jesteśmy młodsi i chcemy wyjechać w tamte rejony, zostawiając sobie mieszkanie w Polsce, to zakładając taką samą stawkę za wynajem, którą otrzymamy w Polsce, będziemy na znacznie lepszej pozycji. Załóżmy bowiem, że jako przedstawicielom młodszego pokolenia udaje nam się znaleźć pracę. Oczywiście dostajemy minimalną stawkę. Zgodnie z ostatnimi danymi na koniec 2012 roku, najniższa pensja w Hiszpanii to 1365 euro, a to w połączeniu z pieniędzmi otrzymywanymi przy okazji polskiego wynajmu, daje całkiem sporą sumkę. Problem oczywiście w tym, by przy tak gigantycznym bezrobociu w tym rejonie znaleźć jakieś zajęcie.

A może zakup na wynajem?

Jeśli jednak nie zdecydujemy się sprzedać mieszkania w Polsce, lokal w letnim kurorcie możemy potraktować jako inwestycję. Po zakupie można go wynajmować turystom. Jeden apartament przyniesie spokojnie 30 000 złotych dodatkowego dochodu rocznie. Decydując się na taki wariant, można wyspecjalizowanej firmie zlecić opiekę nad naszą nieruchomością. Zajmie się bieżącą konserwacją, podlewaniem trawników, a także obsługą turystów, którzy będą chcieli z naszej nieruchomości skorzystać. W zamian za to firma policzy sobie określoną kwotę pieniędzy. Jednak przy założeniu wykorzystania apartamentu na poziomie 70 proc. uda nam się zarobić szacowane 30 000 złotych rocznie. A to nie lada zastrzyk gotówki.

Inwestycje zagraniczne są wspaniałą okazją do zarobku. Zgodnie z wykresem, który pochodzi z raportu OECD, ceny nieruchomości w krajach europejskich od początku kryzysu, czyli od roku 2007 spadły drastycznie.

Rys. 1 Krzywa cen mieszkań (100 - wartość wyjściowa)

Żródło: Christophe Andre, A birds eye view of OECD housinh markets, OECD Economic Departnent Working Papers No.746

Inwestycja w lokale za granicą może być wspaniałą alternatywą gromadzenia kapitału na emeryturę: lokaty bankowe dają dziś zysk niewiele wyższy niż inflacja, a inwestycja w giełdę i fundusze wiąże się z ryzykiem.  Jeśli takie źródło dochodu przygotujemy sobie kilka lat przed emeryturą, zanim na nią przejdziemy, uda nam się spłacić kredyt, a już jako emeryt można będzie cieszyć się pełną życia, korzystając z pieniędzy uzyskanych z wynajmu.

Wyspecjalizowane firmy pomogą też zorganizować sam proces kupna apartamentu wakacyjnego. Załatwią notariusza, tłumacza, a także będą współpracować przy załatwianiu kredytu bankowego. Koszt całej transakcji można ocenić na 15 proc. W porównaniu do zakupu nieruchomości w Polsce, jest to więc koszt zbliżony.

Ciekawą opcją jest też zakup nieruchomości na Cyprze. 2- pokojowe mieszkanie, blisko morza w kompleksie z basenem można kupić za nieco ponad 70 000 euro. Wynajęcie mieszkania to ok. 450 euro. Jeżeli założymy, że mamy dwie emerytury (np. małżeństwo), to może się to opłacać.

Generalnie zakupu nieruchomości na Cyprze dokonują raczej osoby na emeryturze. Należy także pamiętać, że będąc rezydentem podatkowym Cypru (tzn. mieszkając tam ponad pół roku) nie płacimy podatku dochodowego do kwoty 19 500 euro rocznie. Czyli pobierając emeryturę na Cyprze możemy sporo zaoszczędzić na samych podatkach. Co ważne nasze ubezpieczenie upoważnia nas także do korzystania z publicznej opieki medycznej na Cyprze.

Widzisz błąd na stronie? Wyślij wiadomość do redakcji

Napisz do nas

zamknij
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (274)

~pablik : Nieruchomości inwestycyjne - jak najbardziej, ale w Polsce. Popatrzcie na JARTOM, jak mocno poleciały ceny magazynów. Teraz do przejęcia są nawet hale w strefach ekonomicznych. Potencjał inwestycji ogromny, kwestia tego, czy pojawią się środki.
16 lip 11:30
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~krk : Witam znam firmę która oferuje mieszkania na Costa Blanca za 600 euro za metr kwadratowy,wystarczy poszukać
29 sie 13 21:00
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Mirka do ~eu emerytka: bez przesady...drzwi przeciwwłamaniowych codziennie się nie kupuje!
4 kwi 13 14:31
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~sopel : Czy ktoś mógłby wysłać konkretny link do takiego mieszkania, domu. Byle było blisko do plaży ;)
29 mar 13 13:13
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Mirene : A ja nie wiem, czy chciałabym mieć takie mieszkanie, pod palmami - jeździć tam na wakacje raz w roku? A co w pozostałym czasie? Można wynająć, no ale jakoś tego nie widzę. Lubię różnorodność i na wakacje lubię jeździć każdego roku w inne miejsce. W tym zdecydowałam się na objazdówkę po Bałkanach (Serbia, Czarnogóra, Albania i Macedonia), konkretnie wycieczka nazywa się "Słoneczne Bałkany", z oferty biura podróży Almatur:)
28 mar 13 18:41
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~emeryt do ~pol: ...ja nie mysle pracowac ale spedzac emeryture; mamy z zona 1500euro emerytury, mysle, ze na zycie i oplaty nam wystarczy, troche oszczednosci.
25 mar 13 23:30 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~emeryt do ~pawka morozow: Mowimy o Hiszpanii a nie o Francji.... Warto znac podstawy geografii.
25 mar 13 23:28
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~pol do ~seboa: rozumirm ze podstawy jezyka masz opanowane jak nie to lepiej nie ruszaj sie z polski,tu w hiszpani nikt nie zatrudni i nie bedzie rozmawial z kims kto nie zna jezyka,a o pracy to mozesz pomazyc,chyba ze masz kogos na miejscu kto ci zalatwi,a te 1200 to jest utrzymanie rodziny przez jeden miesiac,pomysl dobrze zanim cos zrobisz,
25 mar 13 22:13
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Sabina do ~turysta: Ty uwazaj z dzialkami w Hiszpanii jak - ludzie pobudowali domy chcieli sie wprowadzic a tu z Urzedu Miasta
niepozwolili i nakazali rozebrac - uwazaj z kupnem czegokolwiek w Hiszpanii albo na Wyspach Kanaryjskich
bo mozesz sie przeliczy. Ja mam time share na Kanarach i mysle sprzedac bo na wolnym rynku zawsze
moge taniej wynajac a tu ciagle place sama nie wiem za co. Nie zaluje bo to daje mi mozliwosc podrozy po calym swiecie, ale ciagle musze wracac do mojego apartamentu.
25 mar 13 22:00
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~grecs do ~Rafałek: W regionie nadmorskim w promieniu 100 km zawsze jest lotnisko a nawet trzy.
25 mar 13 21:52
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~emeryt : Na Gran Canarii znalazlem mieszkanko 45 m2 z duzym tarasem/ 22 m2/ kilkadziesiat m od plazy za 35000euro/ czesciowo umeblowane/. Ze sprzedazy mojego mieszkania zopstalo 20000 euro.. Niebawem przenosze sie aby godnie spedzac emeryture
25 mar 13 21:50 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Jankes : A ja za pieniadze uzyskane ze sprzedazy odziedziczonego mieszkania w Warszawie (58 metrow)
kupilem sobie bardzo ladny szeregowiec w Las Vegas. 120 metrow, 3 pokoje (2 sypialnie), 2 lazienki,
kuchnia ze wszystkimi urzadzeniami, pralka, suszarka, podwojny zamykany garaz, basem w kompleksie oraz sala do cwiczen ze wszystimi maszynami, ciezarami itd.
Po zaplaceniu gotowka zostalo mi jeszcze $60 000
Dziekuje ci Polsko za taki dar
25 mar 13 21:23
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~JOSHUA USA do ~Janka: CO WY ZA PIERDOLY PISZECIE JAK TAM DAJA PRAWIE ZA DARMO TO GONCIE TAM I KUPCIE SOBIE OSLA DO JAZDY
25 mar 13 21:18 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~66-latek : 1500 euro czyli około 6000 tys. zł.
czy ten pismak skończył szkołę podstawową? Jaki stopień miał z rachunków?
25 mar 13 20:34 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~kaja : jakbym sie tylko mogla tam przeprowadzic to chetnie kupilabym tam mieszkanie, ale pracuje w polsce i tutaj musze sobie zycie ukladac, zobaczymy czy mi sie uda dostac kredyt w getin banku, maja tam dobra dostepnosc
25 mar 13 19:45 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
0%
100%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Nieruchomosci | Mieszkania

4 minuty temu | Nieruchomosci | Mieszkania

BIK: od stycznia do lipca banki udzieliły 116 tys. kredytów mieszkaniowych

BIK: od stycznia do lipca banki udzieliły 116 tys. kredytów mieszkaniowych więcej
wczoraj, 17:52 | Nieruchomosci | Mieszkania

Ile kosztuje komfort samodzielnego mieszkania?

więcej
wczoraj, 14:08 | Nieruchomosci | Mieszkania

Związek Deweloperów: złagodzić kryteria MdM dla rodzin wielodzietnych

Związek Deweloperów: złagodzić kryteria MdM dla rodzin wielodzietnych więcej
wczoraj, 10:06 | Nieruchomosci | Statystyka

Polski rynek nieruchomości wtórnych

więcej
15 wrz, 12:45 | Nieruchomosci | Mieszkania

Domy w górach nie są drogie

Domy w górach nie są drogie więcej
15 wrz, 11:59 | Nieruchomosci | Mieszkania

NBP: ożywienie w mieszkaniówce; deweloperzy dostosowali ofertę do rynku

NBP: ożywienie w mieszkaniówce; deweloperzy dostosowali ofertę do rynku więcej
15 wrz, 06:00 | Nieruchomosci | Mieszkania

Powstanie europejski rynek kredytów mieszkaniowych?

Powstanie europejski rynek kredytów mieszkaniowych? więcej
12 wrz, 15:17 | Nieruchomosci | Mieszkania

Zadłużamy się na mniejsze sumy i na krótsze okresy

Zadłużamy się na mniejsze sumy i na krótsze okresy więcej
11 wrz, 15:41 | Nieruchomosci | Mieszkania

Resort finansów przeciwny przeniesieniu środków z MdM na 2015 r.

Resort finansów przeciwny przeniesieniu środków z MdM na 2015 r. więcej
10 wrz, 16:07 | Nieruchomosci | Mieszkania

Mieszkanie dla młodych coraz mniej popularne

Mieszkanie dla młodych coraz mniej popularne więcej
10 wrz, 12:46 | Nieruchomosci | Mieszkania

PZFD: pod koniec roku wzrost cen mieszkań poniżej 5 proc. rdr

PZFD: pod koniec roku wzrost cen mieszkań poniżej 5 proc. rdr więcej
10 wrz, 11:19 | Nieruchomosci | Mieszkania

Pięć impulsów do zmiany mieszkania

Pięć impulsów do zmiany mieszkania więcej
8 wrz, 15:33 | Nieruchomosci | Mieszkania

Mieszkanie dla Młodych do poprawki

Mieszkanie dla Młodych do poprawki więcej
8 wrz, 13:39 | Nieruchomosci | Mieszkania

Mieszkania używane już nie tanieją

Mieszkania używane już nie tanieją więcej
4 wrz, 22:37 | Nieruchomosci | Mieszkania

Zdrowy styl życia, a miejsce zamieszkania

więcej
4 wrz, 19:27 | Nieruchomosci | Mieszkania

Jeden lub pięć pokoi za 300 tys. zł w Warszawie

więcej
2 wrz, 13:44 | Nieruchomosci | Mieszkania

Sprawdź okolicę przed zakupem nieruchomości

więcej
1 wrz, 13:14 | Nieruchomosci | Mieszkania

Ciągle tańsze są mieszkania używane - średnio 700 zł za metr

więcej
31 sie, 21:34 | Nieruchomosci | Mieszkania

Dlaczego mieszkania spółdzielcze są gorsze?

Dlaczego mieszkania spółdzielcze są gorsze? więcej
29 sie, 19:16 | Nieruchomosci | Mieszkania

Hipoteki: kredyty mniej dostępne, choć na dużo wyższe kwoty niż przed rokiem

Hipoteki: kredyty mniej dostępne, choć na dużo wyższe kwoty niż przed rokiem 
więcej
29 sie, 12:17 | Nieruchomosci | Mieszkania

Mieszkania z hipoteką nie trzeba się bać

więcej
27 sie, 17:28 | Nieruchomosci | Mieszkania

Studencki najem: liczą się cena i lokalizacja

więcej
27 sie, 10:13 | Nieruchomosci | Mieszkania

Ostre hamowanie MDM. Program traci popularność?

Ostre hamowanie MDM. Program traci popularność? więcej
25 sie, 06:00 | Nieruchomosci | Mieszkania

Gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej?

Gdzie ceny mieszkań rosną najszybciej? więcej
22 sie, 16:04 | Nieruchomosci | Mieszkania

Za co płacisz kupując mieszkanie w Warszawie?

więcej

Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
WIG-BUDOW
2 183,39 2,06 44,07
WIG-DEWEL
1 315,18 0,87 11,34
BDX
138,00 3,29 4,40
PXM
0,08 -11,11 -0,01
AWB
0,35 -5,41 -0,02
PBG
1,53 -1,29 -0,02
MSZ
2,25 0,45 0,01
MSP
14,00 5,26 0,70
DOM
42,11 -2,07 -0,89
ECH
6,50 3,67 0,23
GNT
0,20 -- --
GTC
5,69 2,15 0,12
JWC
3,29 5,79 0,18
LCC
1,84 1,10 0,02
OPG
1,69 -3,43 -0,06
TRI
0,70 -- --
PND
7,70 2,26 0,17

Stopy procentowe

Rodzaj
Stopa
proc.
Zmiana
(pkt %)
Data
2,50
-0,22
10.09.2014
2,30
-0,22
10.09.2014
0,09
-0,24
08.09.2014
0,01
-0,01
08.09.2014
Rodzaj
Stopa
proc.
Zmiana
(pkt %)
Data
2,50
-0,25%
04.07.2013
4,00
-0,25%
04.07.2013
1,00
-0,25%
04.07.2013
Źródło: NBP

Dodaj do "Ulubionych"

zamknij

Aby dodać naszą stronę do Ulubionych naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + D na klawiaturze.

Zamknij