System finansowania rynku mieszkaniowego dla Polski

| 20 sie 12, 07:00
fot. Shutterstock

Z sektorem bankowym zawsze były i są kłopoty. Ludzi zawsze kusiło, aby szybko (na ogół nieuczciwie) zarobić, ale dopiero system bankowy, którego przedmiotem działalności są pieniądze i to w dodatku innych osób, stworzył ku temu znakomite możliwości.

Historia bankowości zna wiele przykładów nadużyć zarówno bankierów (właścicieli banków), jak i bankowców (czyli menadżerów i urzędników bankowych), od prostego zawłaszczenia zdeponowanych wkładów i kredytu udzielonego wspólnikowi złodzieja po bardziej wyrafinowane metody, jak zakupy nic nie wartych papierów wartościowych, czy wdawanie się w spekulacje, nazywaną chętnie ryzykownymi operacjami. Problemu tego nie da się dobrze rozwiązać, gdyż banki, a zwłaszcza ich funkcje rozliczeniowe, zapewnianie płynności obrotu gospodarczego oraz przekształcania oszczędności w realny kapitał, są niezbędne we współczesnej gospodarce. Dlatego systemowi bankowemu musi towarzyszyć nadzór oraz odpowiednie regulacje, ograniczające skłonność do ryzykowania nie swoimi pieniędzmi, które to praktyki zwykliśmy nazywać zarządzaniem ryzykiem.

Problemy zaczynają się, gdy dyskutujemy o konkretnych rozwiązaniach. Najprostsze to zwiększenie kapitału własnego banków, który jest rezerwą na straty i powinien mitygować ich właścicieli przed podejmowaniem przez nich nadmiernego ryzyka. Jednak zbyt wysokie wymogi powodują, że zyski w tym biznesie przestają być satysfakcjonujące, w konsekwencji banki chcąc je zwiększyć, będą wchodzić w ryzykowne operacje. Podobnie, jak uczy historia, może działać nadmierne mnożenie sankcji wobec właścicieli. Doświadczenia angielskie pokazują przykładowo, że w sektor bankowy mogą wtedy wchodzić podmioty zupełnie przypadkowe, nie zdające sobie sprawy z przyjmowanego ryzyka lub ryzykanci. Odmiennych doświadczeń dostarcza nam średniowieczne ustawodawstwo hiszpańskie, które brak wypłacalności banku karało publiczną egzekucją bankiera, a mimo że egzekucje zdarzały się często, nie zanotowano braku chętnych do tego zawodu.

Połączenie sektora bankowego z sektorem nieruchomości znakomicie zwiększyło możliwości spekulacji, ze względu na podatność tego rynku. Prawdziwą gratką okazała się dopiero globalizacja i związane z nią przepływy kapitałowe. Pojawienie się dużych, międzynarodowych banków spowodowało problemy z ich nadzorem. Często przestawał też działać nadzór właścicielski, gdyż okazywało się, że własność banku jest rozproszona lub realnym właścicielem banku jest fundusz inwestycyjny, który jest zainteresowany szybkim zyskiem, co w przypadku banku zawsze oznacza zawsze problemy. Często rzeczywistymi decydentami była kadra menadżerska, której interesem rzadko była stabilność systemu finansowego. Okazało się też, że można liczyć na poparcie polityków, którzy zamiast stać na straży stabilności makroekonomicznej, destabilizowali sektor i gospodarkę w imię własnych interesów.

Patrząc na te doświadczenia wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest powrót do korzeni, czyli konserwatywnych rozwiązań bankowości hipotecznej, wypracowanych po burzliwym rozwoju bankowości i rynków nieruchomościowych na początku 20 wieku, gdy nikt nie wierzył w efektywność rynków finansowych i niewidzialną rękę rynku nieruchomości.

Podstawowym założeniem, popartym wieloletnim doświadczeniem we wszystkich rozsądnych rozwiązaniach tego typu, było oparcia systemu na konserwatywnych warunkach udzielania kredytów i zarządzania finansami banku. Dotyczyło to wyceny nieruchomości, oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy oraz jego wiarygodności. Oprócz konserwatywnej polityki kredytowej, systemy te ograniczały możliwości polityki finansowej banku, w imię jego bezpieczeństwa. Podstawowym założeniem tej polityki było ograniczanie, a nawet całkowita likwidacja luki płynnościowej, co oznaczało, że 30-letnie kredyty refinansujemy 30- lub minimum 10-letnimi środkami. Dla zachowania większej przejrzystości instytucji zakres jej funkcjonowania ograniczano z reguły do kredytów nieruchomościowych czy mieszkaniowych, a instrumenty finansowe do dwóch, trzech podstawowych. Ograniczano też zasięg działania do rynku krajowego. W istotny sposób zawężano więc obszar, na którym banki mogły wchodzić w ryzykowne operacje i generować krótkookresowo nadzwyczajne zyski.

W systemach tych istotnym założeniem było oddzielenie problemów socjalnych, związanych z dostępnością mieszkania, od problemów bezpiecznego udzielenia kredytu. Ten pierwszy problem miały rozwiązywać programy rządowe, podczas gdy system bankowy miał tylko dostarczyć kredytu w sposób zapewniający bezpieczeństwo dawcy kapitału. Postulat ten nie zawsze udawało się zrealizować pomyślnie, gdyż politycy w imię interesów wyborczych często wprowadzali elementy polityki socjalnej do instytucji finansowych, co na ogół negatywnie wpływało na jej przejrzystość i wyniki, a w następnym kroku niezbędne bywały gwarancje rządowe lub bezpośrednie wsparcie. Bezpieczeństwo kapitału pozytywnie przekładało się na jego cenę, gdyż ludzie chętnie inwestowali w bezpieczne, chociaż mniej zyskowne papiery wartościowe. W konsekwencji kredyty były tańsze.

Dwa najbardziej znane z tych systemów, do których tak naprawdę sprowadza się wybór polskiego modelu to amerykański system oparty na sekurytyzacji i niemiecki system banków hipotecznych. Były one kopiowane z różnym powodzeniem i w różnych wersjach zarówno w krajach europejskich, jak też rozwijających się. Na rynkach narodowych pojawiały się też rozwiązania łączące cechy obydwu systemów (przykładowo Hiszpania), z różnymi rezultatami.

Model amerykański zawiera się w szerokiej gamie rozwiązań nazywanych modelem centralnego banku hipotecznego i był budowany oraz funkcjonuje dzięki wsparciu państwa. Tak więc całe rozwiązanie instytucjonalne jest de facto nierynkowe, natomiast w miarę przechodzenia w dół do podmiotów operujących w sektorze rośnie znaczenie rynku i konkurencji. Właśnie ta nierynkowość w połączeniu z presją na liberalizację wymogów, które konstytuowały system, była przyczyną jego zapaści. System amerykański powstał trochę przypadkowo, gdyż małe banki amerykańskie nie miały dostatecznej płynności, aby udzielać kredytów hipotecznych, tym bardziej, że przepływy pieniężne pomiędzy bankami były limitowane granicami stanów. Z drugiej strony własny dom miał być siłą napędową społeczeństwa. Początkowo po prostu skupowano kredyty spełniające ściśle określone standardy, potem zaczęto je sprzedawać pod postacią papierów wartościowych, następnie po bankructwie systemu opartego na kasach oszczędnościowych, stał się on podstawowym systemem finansującym zakup mieszkań. Dodatkowo państwo musiało wziąć na siebie prawie całe ryzyko kredytowe, ubezpieczając rynkową wartość mieszkań.

System ten działał dobrze dopóki przestrzegano jego podstawowej zasady tj. standaryzacji kredytów oraz związanych z nimi papierów wartościowych. Była to metoda, aby ograniczyć zjawisko tzw. negatywnej selekcji, tj. zostawiania sobie przez banki dobrych kredytów w portfelu i sprzedaży najgorszych. Scentralizowany i nierynkowy charakter systemu spowodował, że trudno było uniknąć związanych z tym problemów. Jego konsekwencją była zmiana struktury systemu udzielania kredytów mieszkaniowych - powstał system de facto niebankowy, gdzie pojawili się wyspecjalizowani brokerzy kredytowi oraz firmy specjalizujące się w zarządzaniu portfelami kredytowymi. System obsługiwał najlepszą część rynku, stworzył też odpowiednią infrastrukturę. Ponieważ instytucje prywatne nie były w stanie podjąć w tym obszarze konkurencji weszły w sektor kredytów o wysokim ryzyku (tzw. alt a i subprime), znanym w Polsce jako subprime. Nie był on regulowany, nie było też ustanowionych konserwatywnych standardów oceny jakości kredytów, co dalej doprowadziło do znanych problemów.

System niemiecki opierał się na podobnych zasadach, ale ich realizacja wyglądała zupełnie odmiennie. On też miał dostarczać środków na własne mieszkania klasie średniej, aby utrzymać stabilizację polityczną kraju. Państwo nie gwarantowało jednak bezpośrednio ryzyka kredytowego inwestorom finansującym kredyty, tylko pośrednio uprzywilejowując tę grupę na okoliczność bankructwa banku. Dodatkowo, podobnie jak w systemie amerykańskim, system oparto się na bardzo konserwatywnych zasadach mających ograniczyć ryzyko kredytowe oraz finansowe (ryzykowne inwestycje). Bank mógł się finansować się tylko specjalnymi papierami wartościowymi i udzielać de facto tylko kredytów nieruchomościowych. Zamiast państwowych gwarancji bezpieczeństwa zabezpieczenia hipotecznego, wprowadzono bardzo konserwatywne zasady wyceny nieruchomości, mające uwzględniać cykliczny charakter rynku. W konsekwencji powstał system rynkowy, w którym banki hipoteczne konkurowały między sobą oraz z bankami uniwersalnymi, mogąc zaoferować bardziej rygorystycznie udzielane, ale korzystniejsze (stałe stopy procentowe, często niższe oprocentowanie) kredyty. System sprawdził się pod względem bezpieczeństwa, nigdy nie było bankructwa banku hipotecznego, lecz z wyjątkiem Danii, nawet w Niemczech nie miał charakteru dominującego.

Widzisz błąd na stronie? Wyślij wiadomość do redakcji

Napisz do nas

zamknij
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

~Wojtek : Po ostatnim zamianach w postaci rekomendacji rewelacji nie ma są problemy w kredytach i trzeba trochę poszukać zanim się znajdzie. Ostatecznie w getinie mi się udało. Z takim podejściem to nasza gospodarka cały czas będzie spowalniać, a my będziemy się z rodzicami gnieździć.
21 sie 12 09:01
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Piotr : Na czym zarabiają banki w POlsce ?ktoś wie? Bo przeciez nie na kredytach i wkładach od ciułacza.
20 sie 12 17:44
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~2+2=4 : Banki przekształcają oszczędności w realny kapitał ??? Pan profesor naczytał się propagandy i teraz sam propaguje bzdury. Realny kapitał powstaje w fabrykach, które wytwarzają realne maszyny lub w kopalniach, które wydobywają realne surowce.
Może już by się profesor zajął lepiej dywagacjami na temat wad nieistniejącego rynku rolnego, do czego zostałą powołana jego szanowna katedra.
A może artykuł sponsorowany ?
20 sie 12 16:37
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~morgan : Żądza posiadania napełnia lasy zbójcami, mieszkania złodziejami, targi - oszustami, a domy porządnych ludzi - nędzą.
Chciwość nigdy nie ma końca.
Rodzi jednakże nowe niebezpieczeństwo: zazdrość.
Groza zazdrości zaś polega na tym, że wyzwala agresję...
(Św. Bazyli, kiedystam, dawno temu):

20 sie 12 14:43 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~znudzona : ha ha ha nie ma mozliwości zwiekszyć kapitałow własnych banków, bo to można zrobic tylko z wypracowani wartości dodanej a tu pole manewru banków jest zadene, najwyżej 2- 3% w skali roku bo jest duza konkurencja. Drukwanie obligacji, i emisja papierów dłużnyc praktycznie elimunuje bank z rynku do roli banbkruta.
Szkoda pisac na ten temat bo ekonomiści nie rozumieją problemu a oszuści chca dalej iśc tą samą drogą bo im się bardzo dobrze powodziało... ale ktoś powiedział sprawdzam i nastąpił krach większy jak w latach 30 ale jeszcze ukrywany. przez polityków.. Dopiero głód i zimno w zimie pokaże prawdziwe oblicze kryzysu i walke już z wylegającą sie teraz rewolucją..
20 sie 12 14:32 | ocena: 80%
Liczba głosów:5
80%
20%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~mar : Jeśli planujesz zakup mieszkania, zapoznaj się z ofertą kredytów hipotecznych na stronie http://www.kupmieszkanienakredyt.pl - oferta obejmuje zarówno kredyty zwykłe, jak i z dopłatami państwowymi.
20 sie 12 14:31 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Nieruchomosci | Mieszkania

wczoraj, 14:55 | Nieruchomosci | Dewelopment

Murapol chce sprzedać 2,5-3 tys. mieszkań w przyszłym roku

Murapol chce sprzedać 2,5-3 tys. mieszkań w przyszłym roku więcej
26 lis, 18:52 | Nieruchomosci | Mieszkania

Nabywca "M" musi szykować dwa razy wyższy wkład

Nabywca "M" musi szykować dwa razy wyższy wkład więcej
26 lis, 18:40 | Nieruchomosci | Prawo

Umowy odwróconego kredytu hipotecznego nie będą podpisywane przed notariuszem

Umowy odwróconego kredytu hipotecznego nie będą podpisywane przed notariuszem więcej
26 lis, 18:27 | Nieruchomosci | Mieszkania

Rośnie rynek aranżacji na zamówienie

Rośnie rynek aranżacji na zamówienie więcej
25 lis, 07:35 | Nieruchomosci | Mieszkania

Bankowcy: kompleksowe zmiany w kredytowaniu nieruchomości są niezbędne

Bankowcy: kompleksowe zmiany w kredytowaniu nieruchomości są niezbędne więcej
24 lis, 18:57 | Nieruchomosci | Mieszkania

Masz wolne środki finansowe? Zastanów się nad kupnem mieszkania pod wynajem

Masz wolne środki finansowe? Zastanów się nad kupnem mieszkania pod wynajem więcej
24 lis, 18:32 | Nieruchomosci | Mieszkania

Możesz przyjść po gotowe

Możesz przyjść po gotowe więcej
24 lis, 06:00 | Nieruchomosci | Mieszkania

Nowe dane o cenach mieszkań i zadłużeniu kredytowym

Nowe dane o cenach mieszkań i zadłużeniu kredytowym więcej
21 lis, 19:38 | Nieruchomosci | Mieszkania

W Zakopanem mieszkania drogie jak w Warszawie

W Zakopanem mieszkania drogie jak w Warszawie więcej
21 lis, 18:02 | Nieruchomosci | Mieszkania

Ceny mieszkań: Warszawa dwa razy droższa niż Łódź

Ceny mieszkań: Warszawa dwa razy droższa niż Łódź więcej
21 lis, 14:12 | Nieruchomosci | Mieszkania

Ceny mieszkań w Polsce nieznacznie w górę

Ceny mieszkań w Polsce nieznacznie w górę więcej
19 lis, 17:35 | Nieruchomosci | Mieszkania

Nabici w bańkę cenową

więcej
19 lis, 06:37 | Nieruchomosci | Mieszkania

Skazani na pokój dziecięcy

Skazani na pokój dziecięcy więcej
17 lis, 19:03 | Nieruchomosci | Mieszkania

Czynsz najmu w blokach – niższy o 10 proc.

Czynsz najmu w blokach – niższy o 10 proc. więcej
17 lis, 19:01 | Nieruchomosci | Mieszkania

Kto ma szansę na kredyt w walucie obcej?

więcej
17 lis, 18:56 | Nieruchomosci | Mieszkania

Jakie informacje powinien dostarczyć deweloper osobie zainteresowanej kupnem mieszkania?

Jakie informacje powinien dostarczyć deweloper osobie zainteresowanej kupnem mieszkania? więcej
13 lis, 14:39 | Nieruchomosci | Mieszkania

Warszawa: ponad 920 mln zł na budownictwo społeczne w latach 2015-2022

więcej
13 lis, 13:24 | Nieruchomosci | Mieszkania

Mieszkanie kupuj na lata

Mieszkanie kupuj na lata więcej
10 lis, 06:00 | Nieruchomosci | Mieszkania

Co najbardziej wpływa na ceny mieszkań?

Co najbardziej wpływa na ceny mieszkań? więcej
6 lis, 17:56 | Nieruchomosci | Mieszkania

MdM: wyższe limity zwiększyły sprzedaż kredytów hipotecznych z dopłatami

MdM: wyższe limity zwiększyły sprzedaż kredytów hipotecznych z dopłatami więcej
5 lis, 20:24 | Nieruchomosci | Mieszkania

Dwa światy na polskim rynku nieruchomości

Dwa światy na polskim rynku nieruchomości więcej
2 lis, 22:38 | Nieruchomosci | Mieszkania

Cuda na rynku, czyli urzędnicy rozdają pieniądze

Cuda na rynku, czyli urzędnicy rozdają pieniądze więcej
31 paź, 18:21 | Nieruchomosci | Mieszkania

BBI Development określiło warunki udziału w ukończeniu Złotej 44 w Warszawie

więcej
29 paź, 15:03 | Finanse | Banki

Kredyty coraz tańsze

Kredyty coraz tańsze więcej
24 paź, 16:34 | Nieruchomosci | Mieszkania

W Krakowie lubią 2 pokoje, w Łodzi kawalerki

W Krakowie lubią 2 pokoje, w Łodzi kawalerki więcej

Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
WIG-BUDOW
2 184,63 0,42 9,14
WIG-DEWEL
1 322,79 -0,02 -0,26
BDX
134,25 0,83 1,11
PXM
0,09 -11,11 -0,01
AWB
2,10 -- --
PBG
1,71 -1,72 -0,03
MSZ
2,40 -0,83 -0,02
MSP
11,95 -1,65 -0,20
DOM
44,02 -4,30 -1,98
ECH
6,67 0,30 0,02
GNT
0,43 -- --
GTC
6,06 -0,66 -0,04
JWC
2,45 0,41 0,01
LCC
1,64 2,50 0,04
OPG
2,18 -2,68 -0,06
TRI
0,61 -- --
PND
6,92 -0,43 -0,03

Stopy procentowe

Rodzaj
Stopa
proc.
Zmiana
(pkt %)
Data
2,06
0,00
28.11.2014
1,86
0,00
28.11.2014
0,08
0,00
26.11.2014
0,00
0,00
27.11.2014
Rodzaj
Stopa
proc.
Zmiana
(pkt %)
Data
2,00
-0,50%
09.10.2014
3,00
-1,00%
09.10.2014
1,00
-0,25%
04.07.2013
Źródło: NBP

Dodaj do "Ulubionych"

zamknij

Aby dodać naszą stronę do Ulubionych naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + D na klawiaturze.

Zamknij