29 wrz 13 22:21

Mieszkania dla młodych, szczególnie z dziećmi

Nowy program wsparcia zakupu pierwszego mieszkania ma w porównaniu do poprzedniego dwa plusy: zwiększa zdolność kredytową i promuje posiadanie potomstwa.

Udostępnij
0
Skomentuj
fot. iStockphoto/Thinkstock

W piątek Sejm uchwalił ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Ustawa wkrótce trafi pod obrady senatu, a wejść w życie miałaby w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Co oferuje program Mieszkania dla Młodych (MdM)? Dopłaty do wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt. Skorzystać z tej propozycji mogą osoby poniżej 35 roku życia (w przypadku małżeństw chodzi o młodszą osobę), które nigdy wcześniej nie były właścicielami lub współwłaścicielami domu lub mieszkania. Biorąc kredyt na co najmniej 15 lat, dostaną od państwa 10 proc. wartości mieszkania jako wkład własny. Warunek, że kwota kredytu musi być większa niż 50 proc. wartości mieszkania, samo mieszkanie nie większe niż 75 m kw. (100 m kw. w przypadku domu), a dopłata będzie dotyczyła wyłącznie 50 m kw. Ważny jest także limit cenowy mieszkania: jego metr kwadratowy nie może być droższy niż ogłaszany przez GUS wskaźnik przeliczeniowego kosztu odtworzenia. Licząc według obowiązujących teraz wskaźników, do programu kwalifikują się mieszkania w Warszawie w maksymalnej cenie 5,944 tys. zł za m kw., po najtańsze – w woj. lubelskim (poza Lublinem) za 2,959 zł.

MdM wprowadza całkowicie nową formułę wspierania w ścisłej zależności od dzietności. Dopłata dla małżeństwa bezdzietnego czy singla wyniesie 10 proc., jednak dla osób wychowujących co najmniej jedno dziecko, wsparcie wyniesie już 15 proc. Jeśli dzieci jest co najmniej troje, o 10 m kw. rośnie dopuszczalny limit wielkości mieszkania czy domu. Jeżeli w rodzinie w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania z rządowym wsparciem, pojawi się trzecie dziecko, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) za pomocą którego program będzie realizowany, wypłaci dodatkowe 5 proc. wartości mieszkania, co powiększy wsparcie do 20 proc.

- To pierwszy tego typu program wspierający rodziny posiadające dzieci w zakupie pierwszego mieszkania. Obok wydłużenia urlopów rodzicielskich i przedszkola za złotówkę to trzeci komponent prorodzinnego programu rządu – mówi Sławomir Nowak, minister transportu i budownictwa.

Jak dodaje, po raz pierwszy rząd będzie dopłacał do samego kredytu, a nie do odsetek. Poprzedni program wsparcia Rodzina na Swoim (RnS) polegał na spłacaniu przez osiem lat połowy odsetek od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. Nie zwiększał więc zdolności kredytowej, a jedynie wspierał beneficjentów do kupowania większych mieszkań niż mogliby sobie na to pozwolić bez RnS. Z tej okazji korzystały banki, oferując nieco droższe kredyty. Jednak również MdM jest krytykowany za sprzyjanie – tym razem deweloperom. Dlaczego? Bo wyklucza możliwość wsparcia na zakup mieszkania na rynku wtórnym.

- Według danych GUS w 3/4 powiatów w Polsce nie rozpoczęto budowy mieszkań w systemie deweloperskim, lub są to ilości śladowe. Żaden z młodych ludzi żyjących na terenie tych powiatów nie będzie mógł skorzystać z dopłaty do kredytu, jeżeli nadal zechce tam mieszkać – zauważa Andrzej Adamczyk, poseł PiS.

Zdaniem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN), ograniczenie programu MdM do nowych mieszkań utrzyma ich wysokie ceny, wynikające z wysokich marż deweloperów i zamiast ułatwić - ograniczy dostęp do mieszkań ogromnej rzeszy młodych osób.

- W naszym stanowisku wskazywaliśmy przede wszystkim konieczność rozszerzenia zakresu programu przez dofinansowanie także zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Niestety nasze argumenty nie zostały uwzględnione – mówi Leszek Hardek, prezydent PFRN.

Poseł Andrzej Adamczyk zwraca też uwagę, że ten problem pogłębi również likwidacja możliwości zwrotu podatku VAT na materiały budowlane, która jest związana ze źródłem finansowania MdM. Poprzedni program dopuszczał kupowanie mieszkania na rynku wtórnym, a także budowę domu jednorodzinnego. W nowych rozwiązaniach, budowa pierwszego domu w systemie gospodarczym również będzie objęta pomocą dotyczącą zwrotu VAT, ale pod warunkiem, że inwestor uzyska pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2014 r.

MdM będzie obowiązywać w latach 2014-2018. Na jego realizację jest przeznaczone 3,6 mld zł, nie licząc wydatków budżetowych w formie zwrotów części poniesionych wydatków na zakup materiałów budowlanych. RnS funkcjonował przez pięć lat (2007-2012) i skorzystało z niego 175 tys. gospodarstw domowych, które wzięły kredyty hipoteczne o wartości ponad 31 mld zł.

Jak zwraca uwagę wielu ekspertów, wyzwaniem dla posłów będzie teraz opracowanie takich mechanizmów, które dadzą szansę na dach nad głową ludziom, którzy nie mają zdolności kredytowej, zasobów gotówki. Sejmowa podkomisja ds. gospodarki mieszkaniowej pracuje nad programem wsparcia systemu budownictwa komunalnego i socjalnego, który będzie mobilizował najemców do usamodzielniania się.

Tomasz Szymański

Udostępnij
0
Tematy:
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Kuba Karliński
Działki z warunkami zabudowy – czy ...
Ziemia od lat jest traktowana jako sprawdzone aktywo inwestycyjne. Mizerne...
Kuba Karliński
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Dobre wieści z GUS
Najnowsze odczyty danych GUS przynoszą kolejne dobre informacje dla rynku...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Milewski & Partnerzy
Nie pracuj nigdy więcej chyba, że b...
Wczoraj rozpoczęło się niesamowite szkolenie Never Work Again w Londynie i...
Milewski & Partnerzy
Grant Thornton
Rewolucja w opodatkowaniu telefonów...
Unia Europejska szykuje rewolucję w opodatkowaniu VAT tzw. telefonów na kartę...
Grant Thornton
  • Copyright © 2016 Biznes.pl