10 sty 14 15:38

Kalemba: 42 mld euro na realizację unijnej polityki rolnej w Polsce

Ponad 42 mld euro będzie na realizację Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w Polsce na lata 2014-2020 wobec 39,2 mld euro w latach 2007-2013 - poinformował PAP minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Dodał, że resort pracuje nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Udostępnij
3
Skomentuj
fot. iStock/Thinkstock

Wiadomo już, że 25 proc. środków z tzw. II filara, czyli z puli przeznaczonej na rozwój obszarów wiejskich zostanie przesunięta na dopłaty bezpośrednie. Dzięki temu rolnik otrzyma do hektara ok. 240 euro. Taka decyzja Polski o przesunięciu środków została już zgłoszona do Komisji Europejskiej w końcu grudnia - poinformował minister.

Kalemba zaznaczył, że II filar WPR zostanie dofinansowany z budżetu krajowego w wysokości 35 proc. Oznacza to, że na rozwój rolnictwa i wsi będzie 13,5 mld euro. Ponadto, W tym tygodniu Rada Ministrów uchwaliła, że na rozwój infrastruktury i przedsiębiorczość na wsi przeznaczy z Funduszu Spójności 5,2 mld euro. Dzięki temu będziemy kontynuować "wielki" projekt modernizacji polskiej wsi - powiedział minister.

Na modernizacje gospodarstw resort chce przeznaczyć do 2020 r. 2,8 mld euro. W latach 2007-2013 na ten cel było 2,5 mld euro. Ministerstwo chce te pieniądze skierować głównie na dofinansowanie inwestycji w obiekty inwentarskie do produkcji trzody, bydła mlecznego i mięsnego.

Kalemba wyjaśnił, że prace nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 są w resorcie rolnictwa zaawansowane.

Nowy program na lata 2014–2020 będzie wymaga także przygotowania ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zdaniem ministra Agencja jest już gotowa do podjęcia nowych zadań, ale czeka na szczegółowe decyzje, bo to będzie w niektórych przypadkach wymagało zmiany programów informatycznych i uzyskania akredytacji.

Nabór wniosków na nowy PROW rozpocznie się w 2014 roku, a na działania inwestycyjne w 2015 r. Minister przypomniał, że na programy rolno–środowiskowe przewidziano 30 proc. środków PROW.

Wdrożenie programów przeznaczonych dla polskiej wsi, rolnictwa i przetwórstwa będzie najważniejszym w tym roku zadaniem ministerstwa - podkreślił Kalemba.

Udostępnij
3
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (61)

~realizacja konstytucji przez Polską władzę ??????? do ~Art. 23. Podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne: Jest ich około dwustu i więcej szybko nie będzie. Każdy z gospodarzy na przynajmniej 1000 ha ziemi i zarabia minimum 7 mln zł rocznie i to tylko z dopłat bezpośrednich. Polscy farmerzy, bo o nich mowa, to przedsiębiorcy, którzy pilnują pokaźnych gospodarstw – informuje Onet.pl.
Wskazanie w naszym kraju, kto jest największym właścicielem ziemskim jest bardzo trudne, ze względu na różną metodologię obliczania wielkości gospodarstw.

Największe jednak w Polsce gospodarstwo rolne, które należy do jednego właściciela (nie jest spółdzielnią) to gospodarstwo braci Romanowskich z Bartoszyc w woj. warmińsko-mazurskim: Romana, Marka i Bogdana, którzy od 1978 roku z półhektarowego zagonu doszli do około 12 tys. ha, z czego ponad 8 tys. jest ich własnością. Resztę dzierżawią od Agencji Nieruchomości Rolnych, administrującej ziemią należącą do Skarbu Państwa. Gospodarstwo Romanowskich nastawione jest na produkcję zbóż, mleka i mięsa. Dziś prócz tysięcy hektarów, mają stadninę koni, tartak, stolarnie, młyny, stację benzynową, piekarnię, hotel i pensjonat, handlują ciągnikami i serwisują maszyny lidera sprzętu dla rolnictwa. Mają ponad 2000 krów mlecznych i drugie tyle hodowanych na mięso. Każdy hektar ziemi daje im ponad 3,5 tysiąca złotych przychodu i 500 złotych czystego zysku - podaje Onet.pl.

Wśród gospodarstw z polskim kapitałem niekwestionowanym liderem jest Spółdzielcza Agrofirma Witkowo koło Stargardu Szczecińskiego. Spółdzielnia gospodaruje na obszarze ponad 13,2 tys. hektarów. Grunty położone są w 10. Zakładach Rolnych.

Jak informuje Onet.pl zagraniczne koncerny, które zaczęły kilka lat temu gospodarować na polskich ziemiach, osadziły się na dobre, a przedsiębiorstwa które prowadzą, są dochodowe. Jednym z liderów jest spółka Poldanor, która należy w większości do Duńczyka Toma Axelgaarda. Spółka gospodaruje na ponad 15 tys. ha w okolicy Człuchowa w województwie pomorskim. Kiedy przeniesiemy się na południowy zachód, natkniemy się na Top Farms. W Polsce to gospodarstwo należące do Brytyjczyków, którzy wynajęli popegeerowski kombinat Głubczyce. Zajmują się produkcją zbóż, rzepaku, ziemniaków i buraków, a także mleka.

Dla porównania na Ukrainie największe gospodarstwo ma ponad 700 tys. ha. Rosyjski potentat rolniczy Ivolga to właściciel 1,5 mln hektarów w Rosji i Kazachstanie. A na półkuli zachodniej jest nim gospodarstwo El Tejar z Argentyny, które ma ponad mln hektarów.
10 sty 14 16:39 | ocena: 77%
Liczba głosów:9
77%
22%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~rolnik : ...a co najlepsze w tym, że te wpisy i artykuł generują tylko niesmak i narastające kłótnie pomiędzy mieszczuchami i rolnikami, a nikt pewnie nie napisze, że rolnik który korzysta z tych niby dopłat płaci ZUS, a ten co nie chce korzystać nie ma prawa odliczyć VATu. Może by tak zrównać wszystkich, zlikwidować ZUS i przenieść wszystko do KRUSu? wszyscy by zyskali. A najciekawsze jest to, że te wpisy to pewnie takich nieudaczników, którzy pracy nie potrafią znaleźć lub nie chce im się w ogóle pracować, lepiej klepać biedę, pić wódę i szlajać się po miasteczkach, miastach i tylko narzekać jaki to rząd nie dobry, wszystko wina rolników i tylko myśleć, że wszystko mi się należy. Na wszystko trzeba zapracować drodzy malkontenci, nie tylko czekać a może się coś skapnie samo.

Z pozdrowieniami dla buraków miastowych co im słoma jeszcze wystaje :)
10 sty 14 21:53 | ocena: 59%
Liczba głosów:32
59%
40%
| odpowiedzi: 13
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~bauer : czy wyliczono już ile to środków unijnych z wcześniejszej perspektywy przeżarła ARIMR, a ile przeżre w bieżącej? armia pracowników agencji, armia pracowników tzw doradztwa rolniczego, służbowe auta, mierniki GPS itd, itp, to są miliardy złotych straconych bezpowrotnie
10 sty 14 21:56 | ocena: 90%
Liczba głosów:30
90%
10%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~rolnik do ~jjjj: i tu jest problem, wszystko byłoby OK, gdyby "przedsiębiorstwa, pseudo rolnicy,którzy swego czasu kupili 1ha ziemi tylko po to by mieć dopłaty, to nie jest normalne. Dopłaty powinien dostać ten który wykaże, że zarabia na rolnictwie i jego dochód pochodzi z uprawy ziemi. wytłumacz mi jak to jest ani ZUS ani KRUS, coś trzeba płacić inaczej nie ma dopłat.
10 sty 14 22:20 | ocena: 76%
Liczba głosów:13
76%
23%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~rolnik do ~Rolnik: to u mnie sad i dopłat jest około 6k nie starcza nawet na paliwo, dodatek taki trochę parafrazując na waciki tylko, a byłoby łatwiej gdyby spokojnie można było wyżyć z tego co sie własnymi rękoma wypracuje i sprzeda. Ale wszyscy mówia ile to rolnicy zarabiają patrząc przez pryzmat cen w sklepach, osiedlowych , marketach itp. nikt nie mówi, że ceny w nich są 4-5 razy wyższe niż to co rolnik dostał przy sprzedaży. przecież lepiej kupcowi kupić 20kg i sprzedać po 10zł niż kupić 100kg i sprzedać po 2-3zł. zarobek nawet wyższy ale pracy mniej (przecież nikomu nie chce się pracować) a klient na pewno byłby zadowolony, wzrosły by obroty takich sklepów i zarobki, nowe miejsca pracy. Ale kogo to obchodzi lepiej narzekać, że wszystko drogie i rolnik to mercedesami sie rozbijają.
10 sty 14 22:39 | ocena: 60%
Liczba głosów:10
60%
40%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~markus do ~igor: Nie my inwestujemy tylko UE od jakiś 40 lat to jest główny cel i powód istnienia tej organizacji wszystko inne razem z finasowaniem autostrad powstało później i dopóki zachód będzie chciał to ten system będzie istniał. Rozumiem że jak się widzi taką sumę to od razu każdy ma pomysł co z nią zrobić pracownicy uniwersytetów na badania naukowe nauczyciele na edukacje murarze na budowę mieszkań nie mówiąc o różnych tzw. przedsiębiorcach czy politykach ale niestety o wszystkim decyduje Bruksela polska nawet nie mogła by nie wziąć tych pieniędzy bo wtedy trybunał orzekł ogłosił by że dyskryminuje się polskich rolników w UE.
11 sty 14 00:12 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
75%
25%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Davidow : Tusk nie myśli, chociaż wydaje mi się, że on specjalnie to wszystko robi. P.S. Rolnicy wejdźcie sobie na stronę PO, tam pisze co zostanie wprowadzone w 2014 i tam macie podatek dla rolników! hahaha nawet z was chcą jeszcze więcej "wydoić". Chociaż już nasze rolnictwo NIE JEST OPŁACALNE. Demokracja, Solidaruchy, byli komuniści- oni zniszczyli naszą Polskę. Wstąpienie do Unii też było błędem, bo nie ma nic cenniejszego niż własna niezależność. Tusk teraz tylko błaga o forsę z Unii, zapomniał, że Polska sama by mogła się bogacić, gdyby była dobrze zarządzania. CH__j mi po drogach z Unii, skoro nie mam zatrudnienia, a przez to kasy na paliwo, aby po nich jeździć. Polska dla Polaków, przecz z POlaczkami.
11 sty 14 09:48
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~ekonomista do ~16 mld zł rocznie trzeba na KRUS, SKANDAL !: to moze policzmy dokladnie,,te 10ha ...i ...kalkulacje WIR dla np jeczmienia ..ktory to w (12 mil ha :36 mil ludzi-3ludzi na hektar)czyli 9ha x3 ludzi=27 ludzi zjadlotenze jeczmien (mieso mleko i setki innychproduktow ...coz te 27 ludzi dało mu w zamian za caloroczne wyzywienie:wpisz kalkulacje wir..i tam 1 hektar 124 zl dochodu/hektar = x10 = 1240 zł Za cały rok....i twierdzisz ze to ty jeden z tych 27 ,dales mu za caloroczne wyzywienie (1240:27)=40 zl zysku i to jeszcze za duzo...piszesz o sprawach o ktorych masz zerowe pojecie..
11 sty 14 09:09
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~sw : Kiedy 25 lat temu wyjechalem na Zachod najbardziej zaskoczylo mnie, ze tu nie ma roznicy cywilizacyjnej czy kulturowej miedzy ludzmi z miast i wsi. W Polsce nawet najgorsza biedota zyjaca w blokowiskach patrzyla z pogarda na ludzi za wsi. Jezeli dzieki pomocy Unii uda sie podniesc poziom cywilizacyjny polskiej wsi, to bedzie to najwazniejszy przelom w 1000-letniej historii Polski. Dotychczas punktem honoru polskiej arystokracji, Kleru i szlachty bylo trzymanie slowianskiego chlopstwa w biedzie, ciemnocie i zabobonie.
11 sty 14 05:04 | ocena: 100%
Liczba głosów:5
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~arti : A może zamiast w buraki ( te w ziemi i te co je uprawiają) zainwestować w to co cały cywilizowany świat? ??? Zawsze będziemy jedynie konsumentami wysokich technologii która będzie powstawać gdzieś obok bo p...ony rząd boi się postawić burakom ! Też prowadzę firmę! Tez k...a chcę dopłatę do m2 mojej firmy! Gdzie tutaj jest konstytucyjna równość? ?? Powie mi ktoś?
10 sty 14 21:37 | ocena: 58%
Liczba głosów:24
58%
41%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Jarosław Skoczeń, Emmerson
Ile kredytów hipotecznych udzielono...
Poznaliśmy już wyniki akcji kredytowej w III kw. 2015 r. Przypomnijmy, iż w...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Kuba Karliński
Czarny Piątek w nieruchomościach
Black Friday - dwa słowa, które wzbudzają istne szaleństwo zakupów na całym...
Kuba Karliński
Księgowość jest sexy
Import usług – jak prawidłowo rozli...
Z importem usługi na gruncie ustawy VAT mamy do czynienia, w przypadku gdy...
Księgowość jest sexy
Grant Thornton
Oszustwo karuzelowe – sprawdzaj swo...
  Co jakiś czas, ze strony Ministra Finansów, pojawiają się informacje o...
Grant Thornton