Zarabianie na pogodzie, powodziach i suszach

| 23 lip 12, 17:00

Trąby powietrzne w Polsce, klęska powodzi w Rosji, największa w historii susza w Stanach Zjednoczonych. Śledzenie prognozy pogody nie jest już tylko atrybutem turystów wyruszających na urlop. Coraz częściej najbardziej doświadczonych meteorologów zatrudniają fundusze, inwestujące pieniądze w kontrakty oparte na przewidywaniu zjawisk pogodowych.

Skala zniszczeń wywołanych przez trąbę powietrzną na Pomorzu wciąż nie jest znana. Na razie wiadomo, że żywioł ściął drzewa z powierzchni kilkuset hektarów, odbudować trzeba będzie też przynajmniej kilkadziesiąt budynków. Ponad 130 osób zginęło w wyniku powodzi w Rosji. Straty materialne wciąż są liczone. Po drugiej stronie globu, w Stanach Zjednoczonych rolnicy zmagają się z brakiem deszczu. Zdaniem ekspertów tak sucho nie było jeszcze nigdy w całej historii USA. Na takie anomalie pogodowe rynek finansowy reaguje natychmiast.

- Pogoda może mieć bardzo duży wpływ na rynki kapitałowe, zarówno w krótkim, jak i długim okresie, ponieważ jest wiele branż, spółek, których fundamenty i wyniki są szczególnie wrażliwe na warunki atmosferyczne – tłumaczy Maciej Hebda, szef zespołu analityków z Biura Maklerskiego Espirito Santo Investment Bank.

Ni mniej, ni więcej, to ile konkretna firma zarobi, zależy od tego, jaka w danym sezonie będzie pogoda. Logika podpowiada, że warunki atmosferyczne mają największy wpływ na sektor surowców rolnych, zwłaszcza tych, których produkcja skoncentrowana jest w jednym lub kilku krajach.  - Najbardziej podatne na pogodę są notowania kakao, którego podaż w ponad 40 proc. uzależniona jest od sytuacji na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rynku cukru i kawy, których największym producentem i eksporterem jest Brazylia - wyjaśnia analityk X-Trade Brokers, Paweł Kordala.

Trochę trudniej wpływ pogody  będzie można oszacować w przypadku cen kawy. Ta pochodzi zarówno z Ameryki Południowej, jak i Azji. Jednak wyjątkowo duże skoki cen, w przypadku załamania pogody, obserwuje się również na rynku zbóż. Może wydać się to dziwne bo przecież dominującymi producentami tego dobra jest kilka krajów, np. USA, Chiny, Rosja, Ukraina, Brazylia, Argentyna, Francja czy Australia. W tym przypadku, zdaniem analityków, duży wpływ na zawirowania cen, mogą mieć też media. To właśnie dziennikarze często straszą możliwymi wzrostami cen żywności, zapominając, że coraz więcej upraw jest ubezpieczona na takie wypadki  i jedynym kto może stracić w takiej sytuacji jest firma ubezpieczeniowa. - Dla rynku kukurydzy szczególnie niebezpieczne są susze w centralnych stanach USA (Iowa, Illinois, Indiana), w których skupia się większość podaży kukurydzy z USA. Dla rynku pszenicy strategiczne znaczenie ma Rosja i Ukraina. - dodaje Kordala z X Trade Brokers.

Trudno sobie wyobrazić, by w każdym z wymienionych krajów w ciągu roku doszło do kataklizmu pogodowego. A ewentualne straty, próbuje się niwelować plonami zebranymi w pozostałych krajach.

Jak zarabia się na pogodzie?

Na trafnym przewidywaniu pogody można zarobić. Wiedzą o tym fundusze hedgingowe oraz firmy ubezpieczające uprawy lub wydobycie surowców. Dlatego coraz częściej zatrudniają one doświadczonych meteorologów.

Zarabia się na tzw. derywatach pogodowych. To instrumenty pochodne, najczęściej kontrakty terminowe, opcje, swapy, które rozliczane są na podstawie określonych czynników atmosferycznych. Mogą nimi być: temperatura, wielkość opadów deszczu lub śniegu, wiatr. Korzystając z takich produktów, np. rolnicy są w stanie zabezpieczać się przed suszą, przymrozkami, a firmy turystyczne mogą uzyskać korzyści finansowe na wypadek deszczowych wakacji, które w normalnej sytuacji mogłyby przełożyć się na spadek przychodów.

A pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. - Z jednej strony modele prognozy pogody są ulepszane i przez to horyzont prognozy wiarygodnej się wydłuża. Z drugiej strony obecne prognozy pogody przy załamaniach barycznych mają jeszcze większe prawdopodobieństwo błędy niż parę lat temu, co wynika ze wzrostu zmienności warunków pogodowych na całym świecie. Zatem w codziennej pracy prognozy są coraz lepsze, jednak przy anomaliach ekstremalnych rozmiar błędu jest znacznie większy niż parę lat temu – mówi Juliusz Preś z DM Consus.

Wykorzystanie derywatów pogodowych jest rzeczą powszechną w przypadku miast w Stanach Zjednoczonych, krajach skandynawskich, niektórych hrabstwach w Wielkiej Brytanii. Derywaty pogodowe to rodzaj zakładu, że pewne czynniki wystąpią lub nie. Załóżmy, że władze Warszawy, nie chcąc ponosić zbyt wysokich kosztów odśnieżania ulic zimą, kupują derywat związany z opadami śniegu. Gdy wielkość opadów białego puchu publikowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przekroczy odpowiednią wartość, władze Warszawy otrzymują premię, która można być np. przeznaczona na odśnieżanie. Pieniędzy tych nie muszą więc przeznaczać z kasy miasta. Problemem derywatów są ich wysokie koszty. Z tego powodu decydują się na nie prawie wyłącznie globalne firmy lub – znacznie rzadziej – władze bogatych miast lub regionów.

W tym momencie najbardziej rozwiniętym rynkiem instrumentów finansowych opartych o pogodę są Stany Zjednoczone. Jak to działa? Weźmy dwa typowe instrumenty pogodowe: to kontrakty terminowe na liczbę dni grzewczych (HDD – Heating Degree Days) oraz na liczbę dni chłodzenia, klimatyzowania pomieszczeń (CDD – Cooling Degree Days). Takie indeksy pomagają zabezpieczać zyski firmom energetycznym i gazowym. - Z tego powodu często na stronach w USA czy w UE są podawane nie tylko prognozy temperatur na najbliższe dni w stopniach Fahrenheita, ale także w stopniodniach co ułatwia analizy w tym sektorze – mówi  Kordala.

Firma dostarczająca ciepło kalkulując cenę musi wiedzieć przez ile dni będzie musiała dostarczać ciepło do mieszkań. Gdyby nie było derywatów, w przypadku wyjątkowo srogiej zimy od razu przełożyłoby się to na cenę energii. Na konieczność zabezpieczania się przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi przygotowane są zwłaszcza firmy wydobywcze.

  - Najlepszym przykładem mogą być powodzie w Queensland w Australii, które poprzez ograniczenie produkcji w wielu kopalniach, wywołały globalny szok podażowy na rynku węgla koksującego. Ceny w 2011roku  wywindowane zostały do rekordowych poziomów, co miało pozytywny wpływ na kursy spółek wydobywczych (np. NWR) i zarazem negatywny na branżę stalową (wyższe koszty wsadu do produkcji stali). - przypomina Maciej Hebda z ESIB.

Na rynku ropy wpływ pogody objawia się najczęściej podczas sezonu huraganów w USA, czyli zwykle w okresie od czerwca do października. Wtedy koncerny wydobywcze muszą wycofywać swoich pracowników z platform na Zatoce Meksykańskiej. - Na rynkach surowców, takich jak miedź czy węgiel, pogoda -głównie deszcze- może skutecznie generować problemy z wydobyciem w kopalniach odkrywkowych. Jednak przestoje w tym przypadku zdarzają niezmiernie rzadko. Od strony popytu pogoda odgrywa dużą rolę w popycie na gaz. Skrajne temperatury w czasie zimy lub lata generują wysoki popyt na ciepło lub energię elektryczną, co przekłada się na ceny gazu, który stanowi coraz ważniejsze źródło energii na świeci – dodaje Paweł Kordala z X-trade Brokers.

Kolejną branżą zależną od pogody jest sektor budowlany – zarówno długość zimy, jak i potencjalne powodzie determinują długość sezonu budowlanego i tym samym ryzyko potencjalnych opóźnień na kontraktach.

Gdzie można kupić derywaty?

W USA notowane są one na giełdzie Chicago Mercantile Exchange (CME). A w Polsce?  Transakcje te w naszym regionie geograficznym organizowane są przez spółkę Consus SA, która  jest jedynym podmiotem w Polsce należącym do Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem Pogodowym (Weather Risk Management Association). Na derywatach pogodowych trudno będzie zarobić indywidualnemu inwestorowi. Unijne OTC to niestety wciąż rynek ogromnych kontraktów, z racji wysokich kosztów obsługi prawnej takich transakcji. - Na giełdzie CME w USA są w zwykłym obrocie kontrakty na temperaturę, a ich wielkość jest podobna do kontraktu giełdowego na WIG20. Zatem w USA inwestor indywidualny może zarabiać na zmianach pogodowych, o ile ma narzędzia, tj. prognozy lub inne metody, które pozwalają ocenić czy temperatury będą rosnąć czy spadać. - mówi Juliusz Preś, członek zarządu DM Consus, specjalizującego się w transakcjach na rynku derywatów pogodowych.

Jeśli prywatni inwestorzy są zaangażowani w derywaty, to najczęściej zależy im na spekulowaniu ich wyceną. Takie produkty inwestycyjne spotyka się w niektórych ofertach private bankingu.

A co z kataklizmami, od których rozpocząłem? Większość derywatów nie przewiduje katastrof pogodowych. Żeby uchronić się przed skutkami tajfunów, trzęsień ziemi czy innych nieprzewidywalnych zdarzeń, można skorzystać z tzw. obligacji katastrofalne (CAT bonds). Działają one jak zwykłe obligacje, tzn. dłużne papiery wartościowe o określonej wartości nominalnej, terminie wykupu, oprocentowaniu, częstotliwości wypłaty kuponów. Przez okres posiadania obligatariusz posiadający obligację otrzymuje określone płatności (kupony), a na koniec okresu (termin wykupu) otrzymuje on wypłatę w wysokości wartości nominalnej. Obligacje katastrofalne różnią się od zwykłych umorzeniem całości, lub części wierzytelności na podstawie spełnienia określonego warunku - katastrofy naturalnej takiej jak np. huragany, powodzie etc. W zamian za ryzyko wzięcia na siebie odpowiedzialności emitenta nabywcy nagradzani są wyższą rentownością. W naszym regionie geograficznym tego typu instrumenty wciąż traktowane są jako egzotyczne, natomiast w krajach o “wyższej kulturze” finansowej – jak np. USA wykorzystanie tego typu instrumentów jest dość powszechne, wynika to również z specyfiki geograficznej USA, w poszczególnych regionach takie katastrofy jak huragany, trzęsienia ziemi są regularne.

Widzisz błąd na stronie? Wyślij wiadomość do redakcji

Napisz do nas

zamknij
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

~Tornad USA do ~klimat: Mlody zamiast pisac piRdoly wez sie zainteresuj fizyka. To zbior zasad i zaleznosci niezaleznych ani od aktualnie rzadzacej kliki ani mody. Piszesz bzdury ze jak sie zwieksza parowanie to wzrasta cisnienie a z nim wiry... Na poczatek polecam swoja strone tornadosolution.com ,na ktorej znajdziesz kilka cikawych artykulow na te tematy w nowym ujeciu. Para wodna to gaz lzejszy od powietrza i jesli tej pary w powietrzu jest wiecej to cisnienie baryczne maleje a nie rosnie. Zawirowania powstaja w specyficznych warunkach klimatycznych, w ktorych najwazniejsza jest elektryka. Niestety meteorologowie o tym nie maja zielonego pojecia ale im jest dobrze, maja cieple, dobrze platne posadki wiec po co sie maja wysilac? A ze tam komus dach zdjelo czy kogos przywalilo to przecie nie ich dzialka...
Pzdr
Tornad
24 lip 12 03:55
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~tss : Wołk-Łaniewska - tak po prostu - http://www.stachurska.eu .
23 lip 12 21:44
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~młody fizyk do ~goy anonim: Z tego co wiemy TESLA wszelkimi sposobami bronił dostępu syjonostom do swoich wynalazków,a już sprzedaż nie wchodziła wogóle w grę.Ten człowiek miał zasady i dobrze żydostwo o tym wiedziało.
Prawdopodobnie ten wypadek,tuż przed śmiercią nie był przypadkiem.Tak czy inaczej to właśnie oni stali się posiadaczami jego tych cennych dokumentów(opisów,wyliczeń,wzorów)Jaki użytek z tego robią sami widzimy.A tymczasem TESLA tak bardzo chciał aby te wszystkie jego dokonania służyły człowiekowi,dla jego rozwoju
23 lip 12 21:18 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Rychu : a ja wam mowie idzie taaaaka zima...kupujcie sanie ..konie...i renifery... bedzie zima 100-lecia..snieg zacznie padac z gory...rowno na ziemie... zasypie tu ..i tam... zaspy beda na kilometry..w zdluz...drogi....zamiecie ..w srodkowej Polsce... i zawieje na Poludniu kraju...Polnoc bedzie zasypana ...wiadomosciami... ktore nie beda docierac wogole... ozieblosc Polakow spowoduje ze Boze Narodzenie dopiero ich Ogrzeje czesciowo... w nowym roku dopiero 3-ej Krolowie Jarek Kaczynski...Tadziu Rydzyk...i Joachim Brudzinski przyniosa Dary Polakom...!!!! Zlota...Praca....Tadziu da Kadzidlo...a Joachim Mirre...zeby naznaczyc drzwi Sprawiedliwych........!!!!!!!!!!!!!!!!
23 lip 12 21:03 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~pawełek do ~goy anonim: Telewizornia coraz częściej podaje przypadki kataklizmów nie mających miejsca w historii,przynajmniej tej
udokumentowanej.Goje zaś z otwatrymi japami łykają to wszystko bezmyślnie i głęboko w to wierzą.
Wymordowali tych najbardziej myślących Polaków,tchórzy zastraszyli,chciwych opłacają ,osadzając ich na
dobrze płatnych stołkach (oczywiście z naszych,polskich pieniędzy)a resztą sterują za pomocą michnikowszczyzny.Taak,to jest żydokracja.
23 lip 12 20:55 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~bierny obserwator do ~goy anonim: Porównajmy skalę,wykres kataklizmów w ostatnich latach,ba miesiącach,z tymi które miały miejsce
w latach wcześniejszych a wtedy bedziemy mieć lepszy obraz tego co sie dzieje.Bez żadnych wątpliwości jest to dziełanie kontrolowane............Ludzi ci,pozbawieni wszelkich zasad,służący jedynie szatanowi,są zdolni do wszystkiego.
23 lip 12 20:37 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~starszy oborowy do ~goy anonim: Masz rację,bawią się z nami w kotka i myszke.Jak dobrze zastraszą masy to może naciągną na ubezpieczenia.Najważniejsze aby trzymać goja w strachu,bo wtedy,jak to tonący brzytwy się chwyci.
Są przygotowani na wszystkie warianty i zawsze zarobią.Straty,nawet w milionach istnień ludzkich mogą ich tylko ucieszyć.
23 lip 12 20:25 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~l do ~Michał: Ta pomoc ich to wygladala w ten sposob ze musiales dojechac do miejsca gdzie ci wskazali i tam ci dawali broszurki za darmo do poczytania jacy to oni sa hojni, no i bulke z pasztetem i czarna kawe aby w statystykach figurowalo ze biednym i potrzebujacym dali cos do jedzenia i napicia.
23 lip 12 20:20
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Michał : Na ludzkim nieszczęściu najwięcej zarabia Caritas. Gdziekolwiek coś się stanie,podają numer konta. Czy ktoś otrzymał od nich pomoc? Po zawaleniu w Katowicach hali z gołębiami zebrali ponad 5 milionów zł. Nie pomagali od razu, obiecali pomoc długofalową. Czy komuś pomogli? Na pomoc przeznaczyli kilkaset tysięcy. A reszta to czysty zysk czarnej mafii.
23 lip 12 20:11 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~goy anonim : Wykradzione wynalazki Tesli,umożliwiły żydosyjonistom skonstruowanie broni HAARP a ci wykorzystują
tę broń do siania postrachu,zamętu,zniszczeń i masowej śmierci.Nie powinno to nikogo dziwić,gdyż żydostwo i sataniści żądzą dziś swiatem,a tego typu działania mają poklask u ich "bustwa"
23 lip 12 20:09 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Ans do ~klimat: wez przestan juz brac te pastylki. zmien lekarza. zadnego ocieplenia nie ma , a juz na pewno nie zalezy ono od czlowieka.
23 lip 12 19:39 | ocena: 66%
Liczba głosów:3
66%
33%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~dzik do ~klimat: ocieplanie klimatu-hehehe dobre-przypomnij mi to w zimie przy -27C
23 lip 12 19:29 | ocena: 50%
Liczba głosów:4
50%
50%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~klimat : Prognozy pogody beda coraz trudniejsze. Ocieplenie klimatu powoduje coraz silniejsze parowanie oceanow a wiec wzrost cisnienia w atmosferze a wiec silniejsze zawirowania i tym samym trudniejsze ustalanie prognozy.
23 lip 12 17:52 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Finanse

wczoraj, 16:17 | Finanse | Banki

Deutsche Bank Polska najlepszym bankiem dla biznesu wg "Bloomberg Businessweek Polska"

więcej
wczoraj, 15:25 | Finanse | Banki

Powstanie siódmy pod względem wielkości bank w Polsce

Powstanie siódmy pod względem wielkości bank w Polsce więcej
wczoraj, 15:17 | Finanse | Banki

Ranking hipotek: kredyt w złotych za ok. 4 proc.

Ranking hipotek: kredyt w złotych za ok. 4 proc. więcej
wczoraj, 14:33 | Finanse

KNF: w SKOK-ach trzeba zrobić porządek

KNF: w SKOK-ach trzeba zrobić porządek więcej
wczoraj, 06:15 | Finanse | Banki

Starcie o depozyty

Starcie o depozyty więcej
21 paź, 18:19 | Finanse | Banki

KE przyjęła zasady obliczania składek do funduszy na likwidację banków

KE przyjęła zasady obliczania składek do funduszy na likwidację banków więcej
21 paź, 17:14 | Finanse | Giełda

KNF cofnęła zezwolenie na działalność DM First International Traders

więcej
21 paź, 15:58 | Finanse

KE: 94 mln euro kary dla trzech banków za zmowy kartelowe

KE: 94 mln euro kary dla trzech banków za zmowy kartelowe więcej
21 paź, 13:50 | Finanse | Banki

mBank przeniósł część swojego portfela kredytów do mBanku Hipotecznego

mBank przeniósł część swojego portfela kredytów do mBanku Hipotecznego więcej
21 paź, 11:18 | Finanse | Banki

Alior Bank kupi Meritum Bank? Jest przedwstępna umowa

Alior Bank kupi Meritum Bank? Jest przedwstępna umowa więcej
21 paź, 10:58 | Finanse

NBP: od wprowadzenia celu CPI średni poziom inflacji był prawie zgodny z celem

NBP: od wprowadzenia celu CPI średni poziom inflacji był prawie zgodny z celem więcej
21 paź, 10:44 | Finanse

Wysokie kary za polisolokaty

Wysokie kary za polisolokaty więcej
21 paź, 07:03 | Finanse

Skarbówka jak banki sprawdzi wiarygodność podatników

Skarbówka jak banki sprawdzi wiarygodność podatników więcej
21 paź, 05:55 | Finanse

Skuteczne strategie na rynkach obligacji

Skuteczne strategie na rynkach obligacji więcej
20 paź, 21:26 | Finanse

Sejmowa podkomisja przyjęła projekt zmian w janosikowym

Sejmowa podkomisja przyjęła projekt zmian w janosikowym więcej
20 paź, 18:45 | Finanse | Banki

Członek RPP: Państwo nie powinno ratować kredytobiorców walutowych

Członek RPP: Państwo nie powinno ratować kredytobiorców walutowych więcej
20 paź, 17:58 | Finanse

MF: dług Skarbu Państwa wzrósł w sierpniu o 0,6 proc. wobec lipca

MF: dług Skarbu Państwa wzrósł w sierpniu o 0,6 proc. wobec lipca więcej
20 paź, 16:27 | Finanse | Prawo

KNF liczy, że jednolitą licencję bankową wprowadzi Sejm obecnej kadencji

KNF liczy, że jednolitą licencję bankową wprowadzi Sejm obecnej kadencji więcej
20 paź, 15:11 | Finanse | Banki

KNF chce wprowadzić maksymalne limity inwestycji własnych banków na giełdzie

KNF chce wprowadzić maksymalne limity inwestycji własnych banków na giełdzie więcej
20 paź, 13:54 | Finanse | Giełda

Kapitał krąży od akcji do obligacji

Kapitał krąży od akcji do obligacji więcej
20 paź, 13:53 | Finanse

Czarny Czwartek. Wybudzenie z amerykańskiego snu

Czarny Czwartek. Wybudzenie z amerykańskiego snu więcej
20 paź, 12:02 | Finanse | Giełda

Prezes GPW: na NewConnect zbudowaliśmy masę, teraz czas na rzeźbę

więcej
17 paź, 17:01 | Finanse

Niższy wiek emerytalny? "Sprawa jest zamknięta"

Niższy wiek emerytalny? "Sprawa jest zamknięta" więcej
17 paź, 16:14 | Finanse

W nadchodzącym tygodniu

W nadchodzącym tygodniu więcej
17 paź, 16:13 | Finanse

Kłopotliwa gotówka

Kłopotliwa gotówka więcej

Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
WIG-BANKI
8 149,63 0,11 8,68
BOS
40,70 0,02 0,01
MBK
490,60 1,08 5,25
GNB
2,34 -0,85 -0,02
GTN
2,41 0,42 0,01
MIL
8,70 -0,46 -0,04
PEO
182,00 -0,27 -0,50
PKO
36,85 -0,41 -0,15
BHW
114,00 1,06 1,20
BGZ
69,45 0,67 0,46

Wszystko o podatku

Pokaż

Dodaj do "Ulubionych"

zamknij

Aby dodać naszą stronę do Ulubionych naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + D na klawiaturze.

Zamknij