30 kwi 13 22:24

Rozpoczęto rozmowy ws. budowy elektrowni atomowej

Ruszyła trzecia tura negocjacji z firmami i bankami zainteresowanymi udziałem w budowaniu elektrowni atomowej w Polsce. Jesienią PGE EJ1, odpowiedzialna za tę inwestycję, ma ukończyć prace nad regulaminem przetargu.

Udostępnij
0
Skomentuj
fot. Shutterstock

Na rozstrzygnięcie czekają też kwestie prawne związane np. z prawem zamówień publicznych. Niejasne przepisy mogą utrudnić realizację tego wieloletniego projektu. Dlatego zdaniem Aleksandra Grada, prezesa spółki, pomysł ujednolicenia rządowego nadzoru nad tym sektorem jest wart rozważenia.

 – Prowadzone są badania lokalizacyjne, które w ciągu kilkunastu miesięcy zostaną zakończone. Wysłaliśmy już ostateczną specyfikację przetargową z projektem umowy w procesie wyboru inżyniera kontraktów. Prowadzimy postępowanie zintegrowane: mieliśmy jesienną rundę negocjacji, teraz jest wiosenna runda – powiedział Agencji Informacyjnej Newseria Aleksander Grad.

PGE EJ1 spotyka się z potencjalnymi partnerami atomowego projektu, którzy zdecydowali się jesienią ubiegłego roku na dalszy udział w przygotowaniach do budowy elektrowni. Wówczas zostały im zaproponowane nowe zasady przeprowadzenia przetargu. Wiosenna runda negocjacji potrwa do końca maja, a ostateczne decyzje dotyczące zasad tzw. postępowania zintegrowanego zapadną po wakacjach.

Jednymi z tych partnerów jest zespół EdF i AREVA, który przedstawi PGE swoje rozwiązania techniczne i finansowe, a także koncepcje rozwiązań oraz międzynarodowych praktyk związanych z inwestycją. Typ reaktora, jaki firmy chcą zaoferować Polsce to EPR III+. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, elektrownia jądrowa ma korzystać z reaktorów jądrowych generacji III lub III+. Oznacza to, że mają być bezpieczniejsze niż na przykład ten, który pracował w elektrowni w Czarnobylu (był to reaktor II generacji).  

 – Podczas tej wstępnej fazy rozmów z PGE zaproponujemy długoterminowe partnerstwo, spójne rozwiązania techniczne i finansowe dla budowy, finansowania i eksploatacji przyszłej elektrowni jądrowej – informuje Bruno Blotas, odpowiedzialny za interesy Arevy w Polsce i krajach bałtyckich.

Postępowanie zintegrowane zakłada przeprowadzenie jednego postępowania, które łączy kluczowe elementy projektu, tj. wybór partnera strategicznego lub biznesowego, który zapewni dostawę technologii, generalnego wykonawcy, dostawę usług wsparcia w zakresie eksploatacji i utrzymania ruchu elektrowni, dostawy paliwa oraz zapewni finansowanie dłużne. 

 – Dokonaliśmy zmiany w naszej strategii budowania elektrowni w sierpniu minionego roku, żeby nie wybierać najpierw partnera strategicznego, dostawcy technologii czy generalnego wykonawcy, a później szukać pieniędzy dla tej inwestycji. Tylko w jednym procesie wybieramy dostawcę technologii, generalnego wykonawcę, kapitał, który idzie z partnerem strategicznym, finansowanie dłużne, rozstrzygamy kwestię gospodarki paliwem. Zatem w całym postępowaniu zintegrowanym staramy się ustalić to, co jest najistotniejsze z punktu widzenia tego projektu – wyjaśnia Aleksander Grad.

Aby wybudować elektrownię atomową, trzeba zmienić prawo

Polska Grupa Energetyczna od ponad roku apeluje o zmiany w prawodawstwie, dotyczące np. przepisów podatkowych. Chce, by nakłady na wstępną fazę projektu budowy elektrowni jądrowej mogły być zaliczone jako koszty uzyskania przychodów. W przeciwnym razie cały projekt może okazać się droższy. Obecne regulacje są niewystarczające do realizacji tak długotrwałej i skomplikowanej inwestycji.

 – W ramach zamówień publicznych prowadziliśmy wybór na badania lokalizacyjne i na inżyniera kontraktów. Ale w istocie tak duże przedsięwzięcie, które jest rozciągnięte w czasie, wymaga uregulowania wielu obszarów. Niektóre, jak chociażby wybór partnera strategicznego czy dostawcy kapitału, w ogóle nie podlegają prawu zamówień publicznych. W związku z tym chcemy we współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych, z polską administracją, jak również z administracją europejską tę kwestię rozstrzygnąć – informuje Aleksander Grad.

Zdaniem prezesa PGE EJ1 pomysł na stworzenie odrębnej komórki zajmującej się tylko energetyką, jest warty przemyślenia. Dyskusja nad tym pomysłem rozgorzała, gdy premier Donald Tusk zaproponował powołanie ministerstwa ds. energetyki lub pełnomocnika rządu ds. energetyki. Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że koordynacją prac w tym sektorze będzie się zajmować kierowany przez niego zespół energetyczny, w którego skład wchodzi pięciu ministrów.

 – Tutaj na pewno jest potrzebna lepsza koordynacja w kwestiach energetycznych – uważa Aleksander Grad. – Jest mnóstwo rzeczy, które wymagają spójności w działaniu. Z jednej strony one są ważne wtedy, kiedy się przygotowuje jakieś rozwiązania w strategii. Ale jeszcze ważniejsza jest spójność działań, jeśli chodzi o całą stronę realizacyjną. Kiedy pewne narzędzia są już zaproponowane i ktoś w sposób spójny, jednorodny nadzoruje, jak to co sobie założyliśmy w naszych strategiach, jest realizowane w praktyce i ma dobry kontakt z całym sektorem.

Udostępnij
0
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (338)

~PO-PiSy to zwisy do ~Kielczanin : Człowieku, jakie mniej za prąd? Przy cenie ponad 20 mld euro za tę planowaną (w rzeczywistości wyjdzie pewnie ze dwa razy tyle, jak ze stadionami;) elektrownię, to zapłacimy za atomowy prąd podwójnie.

Od 1989 r. jeszcze się nie zdarzyło, żebyśmy z powodu prywatyzacji, modernizacji czy reklamowanych oszczędności zapłacili za coś taniej - znasz taki przypadek?

A tu trzeba będzie jeszcze francuskie kredyty spłacać, nie mówiąc o tym, że budować ją będą polskie firmy, które rozkradną co się da i odwala fuszerkę jak na Basenie Narodowym. Dziękuję, ja postoję.
30 kwi 13 12:35 | ocena: 91%
Liczba głosów:145
91%
9%
| odpowiedzi: 20
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Don Aldzik : Może lepiej poczekać na takie czasy aby elektrownię jądrową zaprojektowali i zbudowali nam fachowcy a nie lodziarze i pociotkowie prominentnych działaczy PO. Należy pamięć, ze awaria takiej elektrowni może skazić teren porównywalny z obszarem województwa na kilkaset a nawet kilka tysięcy lat. O awarię nie będzie trudno znając jakość wykonania dróg, stadionów i innych obiektów inżynieryjnych wykonanych przez ekipę fachowców Donalda Tuska http://werdykt.blogspot.com
30 kwi 13 11:51 | ocena: 81%
Liczba głosów:171
81%
19%
| odpowiedzi: 21
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~kim : Taniej w POLSCE za prąd ? A to dobre. Chłopie wszędzie jest to możliwe ale nie w POLSCE nie obudziłeś się jeszcze ze snu zimowego czy co,nasz kraj jest skorumpowany do szpiku chocby wyprodukowanie 1KW kosztowało 1grosz to ty tak zapłacisz 1 ale złoty bo złodziei u nas po drodze nie brakuje a rządzący -bidule jedne z czego by żyły.ATOM to wielkie zło a w rękach naszych specjalistów to już tragedia można powiedzieć katastrofa nuklearna przed wybuchem.
30 kwi 13 12:06 | ocena: 95%
Liczba głosów:150
95%
5%
| odpowiedzi: 8
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~dokładny : Oczywiście ma być po Polsku czyli najtaniej? co to oznacza:
1. nędznej jakości materiały budowlane (jak budowano Żarnowiec to wiele okolicznych domów powstało z kradzionego cementu, wiele lat temu spotkałem w pociągu gościa który na ten temat się rozgadał i powiedział, że dobrze, że zatrzymano tę budowę bo rozkradziono tyle materiału budowlanego, że strach pomysleć co by było jakby na takich lewych fundamentach postawiono reaktor.
Okolicznym mieszkańcom takiej budowanej elektrowni radzę by dobrze patrzyli czy z budowy nie znikają na lewo materiały - bo mogą mieć przeąbane w razie czego.
2. Starsze rozwiązania zabezpieczające itp.
Każde dziecko nawet rozumie, że dobry towar za małe pieniądze można kupić tylko od złodzieja albo wyprzedającego się nałogowca - czyli nasze prawo promuje złodziei - co nie jest żadnym odkyciem.
30 kwi 13 12:43 | ocena: 91%
Liczba głosów:81
91%
9%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~perspektywa : Nie ma idealnych rozwiązań, są tylko lepsze i gorsze. W przypadku elektrowni atomowych, bardzo dużo jest plusów, ale nie brakuje minusów a wychodzenie z założenia, że czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal, nie jest dobrym wyjściem (promieniowanie radioaktywne nie jest lepsze niż zanieczyszczenia widoczne). Może źródła surowców kopalnych, kiedyś się skończą, ale i złoża uranu nie są niewyczerpane (określa się je na około 100 lat). Poza tym, znając życie to odkupimy jakiś starzejący się (jeżeli nie przestarzały) patent i jeszcze będziemy zagranicznym firmom płacić za obsługę elektrowni, a może ona okazać się wulkanem przed erupcją.
perspektywapracy.pl
30 kwi 13 12:56 | ocena: 87%
Liczba głosów:31
87%
13%
| odpowiedzi: 7
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~a do ~kim: Niemcy i Francuzi:) zamykają swoje elektrownie a nam (raczej sprzedajnym politykom) wciska się niebezpieczne technologie.W kraju ,który ma pod dostatkiem węgla i prawdopodobnie gazu to takie rządzenie to zbrodnia!
Jest jeszcze jedna sprawa zamiatana pod dywan ponad ćwierć wieku ! To wzrost zachorowań na tarczycę . Na ten temat niech wypowiedzą się lekarze . Od kiedy? Od awarii w Czarnobylu .
30 kwi 13 12:46 | ocena: 84%
Liczba głosów:45
84%
16%
| odpowiedzi: 7
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Edi : Jeszcze nic nie zrobili a już chcą by specjalnie dla" Nich" zmieniać prawo.
Sasiednie kraje mają kilkadziesiąt elektrowni atomowych w pobliżu polskich granic,
a Ci jeszcze "regulaminu" nie wymyślili jak przeprowadzić prace przygotowawcze.
Tania energia atomowa dla innych. Dla nas drogi węgiel , obciążony dodatkowymi opłatami
za zanieczyszczenie środowiska
30 kwi 13 11:59 | ocena: 91%
Liczba głosów:58
91%
9%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~~~ATMPB : Jakoś muszą Francja i Niemcy odebrać to co zainwestowali w biedniejsze kraje wspólnotowe.
Czy to będzie elektrownia jak stara lodówka czy pralka - poniemieckie, podszykowane na cacy wygląd ?
Jeśli wraca przestarzałe i nie modne, to niech powrócą konie i furmanki !!!- Precz z plastikami za to piece na drewno niech wrócą.
A na lokalizację to wybieram Warszawę- naszą dumę narodową!!!
W sercu miasta a i rzeka jest do chłodzenia. I ośrodek jądrowy w pobliżu.
- "Wszystko się dwa razy zdarza i dlatego z tej przyczyny...." - Głupota także.
Owszem wyrosło już nowe, powierzchownie myślące pokolenie, nie identyfikujące się z ziemią ani nacją.
Ale wolę Narodu poznana już przy pracach w Żarnowcu. Zmarnowane nakłady i zdrowie.
W ślad za rozwojem elektrowni atomowej idzie rozwój onkologii. A powinien ekologii i to harmonijny. -Jak u Indian Płn.Ameryki było w zwyczaju.-
Poza tym elektrownię atomowa zapewni światu lada moment ....ten tam...nie ten co straszy, ale jego wielki brat.
Wara od Lubiatowa !!!!!! Wara z tym od Polski. Z dymem z pieca przyrodzie trzeba pomóc sobie poradzić. I nic więcej. Proponuję ochronę człowieka, zwykłego człowieka.
Wokół elektrowni atomowej wyeksmituje się mieszkańców na odległość 30 km wokoło. Od Lubiatowa 35 km jest Wejherowo, 27 km Lębork, 20 km Łeba. - Może wystarczą "atomowe turnusy wypoczynkowe"
nad Bałtykiem bez ryb i roślinności morskiej, która to wodna roślinność produkuje 95% tlenu dla Ziemi ? Tę roślinność niszczy DDT wpuszczone rzekami do wód z powodu nawozów wymyślonych przez człowieka dla sukcesu finansowego i politycznego. Wara od Gąsek ! ara od Konina i Tureka!
Jeśli już to elektrownia atomowa musi być w Warszawie !
30 kwi 13 12:12 | ocena: 71%
Liczba głosów:51
71%
29%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
OSTPREUSSEN. : Zamiast wielokrotnie przeplaconego pana Prezesa Grada na tym etacie daloby sie bez trudu zatrudnic jakiegos innego Polaka, bardziej zdolnego, utalentowanego menedzera i z wyzszymi kompetencjami za maxymalna pensje 8 000,- PLN-a a zaoszczedzone w ten sposob pieniadze przeznaczyc na chleb i mleko dla glodujacych dzieci z powodu alkoholizmu swoich Tatusiow.
30 kwi 13 11:55 | ocena: 86%
Liczba głosów:74
86%
14%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~licens : Najpierw trzeba mieć mózg, fachowców, pieniądze oraz bezpieczne granice, silną armię, nowoczesną obronę terytorialną, sprawne służby specjalne przed zagrożeniem terrorystycznym i obcych służb, a nie emerytów z prywatnych agencji ochrony, chroniących m.in. jednostki wojskowe, a dopiero później można myśleć o elektrowni atomowej. Kolejna propaganda przedwyborcza POpaprańców.
30 kwi 13 12:17 | ocena: 85%
Liczba głosów:46
85%
15%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Poradnik HR
ZASIŁKI W PIGUŁCE – część II
  Zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią, zapraszamy na kolejną część...
Poradnik HR
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Budownictwo mieszkaniowe – pełną pa...
Informacje napływające z rynku mieszkaniowego cały czas mają pozytywny...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Grant Thornton
Korekta kosztów uzyskania przychodu...
Od 1 stycznia w ustawie CIT uregulowano kwestie ujmowania korekt przychodów i...
Grant Thornton
Kuba Karliński
Dojazdy ze wsi do pracy – jak, czym...
Decyzja o kupnie działki i budowie domu za miastem, poza radością i ekscytacją,...
Kuba Karliński
 • Copyright © 2016 Biznes.pl