Ciepło ukryte w budynkach

26 cze 09, 16:11

W Polsce można zaoszczędzić ok. 35-37 proc. energii zużywanej w obiektach. W oszczędności miały pomagać świadectwa energetyczne budynków, jednak zainteresowanie nimi jest niewielkie. Czy Polska stanie przed trybunałem za nieumiejętne oszczędzanie energii?

W całej Unii Europejskiej potencjał oszczędnościowy w budynkach jest szacowany na 40 proc.

- W Polsce można zaoszczędzić w sposób ekonomicznie uzasadniony ok. 35-37 proc. energii w budynkach - przekonuje prof. Tadeusz Skoczkowski, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE). Można by uzyskać większe oszczędności, ale przy obecnych cenach energii i kosztach działań termomodernizacyjnych byłoby to działaniem nieopłacalnym. Największy potencjał oszczędności tkwi w budownictwie mieszkaniowym i w budynkach z tzw. wielkiej płyty.

Kompleksowa termomodernizacja powinna zacząć się od ocieplenia budynku i wymianie okien. Może się skończyć na instalacji własnych źródeł ciepła.

Renowacja, wentylacja

- W przypadku budownictwa pierwszym etapem, od którego należy rozpocząć działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii, jest termorenowacja. To powinno być działanie kompleksowe, obejmujące modernizację m.in. przegród zewnętrznych, wymianę okien, stropo-dachów i ścian szczytowych - mówi Bogdan Świątek, członek zarządu Dalkii Poznań, dyrektor rozwoju spółki na Wielkopolskę.

Jak podkreśla Świątek, taka termorenowacja dotyczy olbrzymiej skali budownictwa w Polsce, ponieważ znaczna większość istniejących budynków budowana była w oparciu o stare wskaźniki i normy dotyczące izolacyjności.

Termorenowacja jest zabiegiem wymagającym znacznych środków finansowych, dlatego stan jej zaawansowania jest różny w różnych miejscach Polski. Według ocen Dalkii Poznań, w Polsce średni stopień zaawansowana termorenowacji jest na poziomie ok. 50 proc., podczas gdy w Poznaniu sięgnął 75 proc. Zdaniem Dalkii, w okresie 4-5 lat w Poznaniu uda się osiągnąć poziom blisko 100 proc.

- Wtedy stare budownictwo w zakresie termoizolacyjności osiągnie poziom zbliżony do nowoczesnych budynków, spełniających aktualne normy - wskazuje Bogdan Świątek.

Oprócz termomodernizacji, jest jeszcze wiele innych działań skutkujących m.in. zmniejszeniem pozyskiwania energii do budynków. Mówiąc o energii dla budynku, zazwyczaj ma się na myśli energię pozyskiwaną z zewnątrz, np. z sieci gazowej, elektroenergetycznej i cieplnej. Jednak potrzebną energię w dużej części budynek może... sam sobie dostarczyć. To następny krok w zmniejszaniu zakupów energii i innego sposobu zaopatrywania w energię.

- Takim rozwiązaniem może być m.in. odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego, co jest możliwe dzięki zastosowaniu rekuperatorów pozwalających na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego - wyjaśnia Bogdan Świątek.

Budynek na potrzeby wentylacji zużywa kilkadziesiąt proc. ciepła. W tradycyjnych układach następuje wywiew tego ciepła, bez jego odzysku. W przypadku wprowadzania wentylacji mechanicznej (nawiew/wywiew) istnieje możliwość odzyskania znacznej części ciepła i podgrzewania powietrza nawiewanego. Dzięki temu można zmniejszyć, już po przeprowadzeniu termorenowacji, zapotrzebowanie ciepła w budynku o ok. 25-30 proc.

Kolejna możliwość zmniejszenia ilości energii pozyskiwanej z zewnątrz budynków to wykorzystanie energii słonecznej. W naszej strefie klimatycznej energia słoneczna może być wykorzystywana głównie do podgrzewania ciepłej wody. Stopień promieniowania słonecznego w ciągu roku jest zmienny, latem dzięki solarom można nawet w 100 proc. pokryć zapotrzebowanie na podgrzanie ciepłej wody użytkowej. W ciągu roku ten wskaźnik będzie się oczywiście wahał, ale średniorocznie dzięki wykorzystaniu energii słonecznej zapotrzebowanie na energię ze źródeł zewnętrznych można zmniejszyć o ok. 10-15 proc.

- Te szacunki dotyczą budynków mieszkalnych, ale w przypadku zakładów przemysłowych można uzyskać podobne efekty. W wielu sytuacjach można rozważyć pomysł wykorzystania energii wiatrowej - przekonuje Bogdan Świątek.

Świątek przyznaje, że część technologii pozyskiwania energii, jak np. solary, jest obecnie droższa od metod tradycyjnych, bazujących na paliwach kopalnych. Jednak polityka Unii Europejskiej i system dotowania inwestycji energooszczędnych powoduje, że te technologie zaczynają stawać się opłacalne. Do instalacji kolektora słonecznego można pozyskać dotację nawet do 50 proc. nakładów inwestycyjnych, w takim przypadku atrakcyjność przedsięwzięcia rośnie.

Wzrost cen energii z paliw pierwotnych, przy jednoczesnym rozwoju technologicznym i spadku cen solarów, pomp ciepła i rekuperatorów, w sposób oczywisty poprawi atrakcyjność inwestowania w nowe lokalne źródła energii.

Świadectwa wylane z kąpielą

Od 1 stycznia br. obowiązuje zapis o sporządzaniu tzw. świadectw charakterystyki energetycznej budynków. System certyfikatów energetycznych budynków miał być znaczącym wsparciem działań termomodernizacyjnych. Jednym ze wskaźników wskazanych przez certyfikat energetyczny ma być zużycie energii cieplnej przez budynek w ciągu roku. Dzięki temu łatwo będzie można obliczyć, ile kosztuje ciepło w danym budynku, co będzie miało przełożenie na jego wartość rynkową. W założeniach miał to być kolejny mechanizm mobilizujący do tego, aby oszczędzać energię. Teoretycznie posiadanie świadectwa potwierdzającego, że dany budynek posiada wysoką efektywność energetyczną, jest w interesie zarówno sprzedawcy (bo łatwiej mu sprzedać lokal o niskich kosztach utrzymania), jak i kupującego (bo wie, jakie będzie ponosił koszty i może wybrać ten o kosztach niższych).

W ustawie wprowadzającej świadectwa nie wprowadzono jednak żadnych sankcji za brak takiego dokumentu. Według informacji Instytutu Gospodarki Nieruchomościami, koszt uzyskania świadectwa wynosi od 500 zł do 2,5 tys. zł. W praktyce zainteresowanie sprzedających, jak i kupujących świadectwami energetycznymi jest jednak niewielkie.

- Jeśli chodzi o świadectwa energetyczne, to jest zupełna tragedia, wylano dziecko z kąpielą. Świadectwa energetyczne, według obowiązującego prawa, nie są wymagane, znaleziono skuteczne sposoby obejścia wymagalności tych świadectw - ocenia prof. Tadeusz Skoczkowski.

Według prezesa KAPE, pokazano, że można świadectw energetycznych nie posiadać i usankcjonowano to prawnie. W efekcie Ministerstwo Infrastruktury jest w konflikcie z audytorami energetycznymi i certyfikatorami, ponieważ w przeszłości uruchomiono ogromny proces kształcenia certyfikatorów, a nie spowodowano, że te certyfikaty będą wymagane. Instytucje i osoby przygotowujące przepisy prawa nie zrozumiały idei wprowadzenia certyfikatów energetycznych.

- W najbliższym czasie będziemy mieli z tego bardzo poważne kłopoty ze strony Komisji Europejskiej. Spodziewam się, że Polska zostanie oddana do Trybunału Europejskiego w Strasburgu jako kraj, który nieprawidłowo implementował dyrektywę o efektywności energetycznej budynków - twierdzi prof. Skoczkowski.

Dodaje, że ze świadectwami energetycznymi mają kłopot wszystkie kraje Unii Europejskiej, w innych krajach jednak zrozumiano, że wprowadzenie certyfikatów ma zdecydowanie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w budownictwie i jest to opłacalne. W Polsce odczytano dyrektywę Unii Europejskiej o efektywności energetycznej budynków jako obowiązek, z którego powinno się wymigać.

Prezes KAPE informuje, że przygotowywana jest nowelizacja tej dyrektywy, która będzie jeszcze bardziej restrykcyjna.

- W Polsce zmarnowaliśmy szansę, aby wprowadzić certyfikaty według starej dyrektywy. Będziemy mieli ogromne problemy, ponieważ rozporządzenia, które są wydawane, są obarczone licznymi błędami. To działania wbrew interesem polskiego społeczeństwa. Za świadectwo energetyczne warto zapłacić, ponieważ z tego wynikają korzyści społeczne i ekonomiczne - ocenia Tadeusz Skoczkowski.

Cieplej, czyściej, taniej

Na Politechnice Częstochowskiej przeprowadzono termomodernizację budynków o kubaturze blisko 19 tys. m sześc., zmodernizowano system przesyłu i dystrybucji ciepła na potrzeby c.o. i ciepłej wody użytkowej, gdzie długość sieci wynosi 1450 m. Przeprowadzono modernizację lokalnej kotłowni zasilającej w ciepło budynki politechniki o mocy kotłów 2,2 MW. Ponadto zainstalowano kolektory słoneczne skojarzone z systemem zaopatrzenia w ciepło. Powierzchnia kolektorów wynosi 336 mkw.

Unikatowym rozwiązaniem jest skojarzony układ wytwarzania ciepła z biomasy i słońca, który zaopatruje w ciepło (rozdysponowane na ciepłą wodę użytkową oraz centralne ogrzewanie) zespół obiektów należących do Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska. Zapotrzebowanie na moc cieplną stanowi łącznie 350 kW, głównie w okresie zimowym.

W skład układu wchodzi zestaw próżniowych kolektorów słonecznych, kotły opalane biomasą, zespół zbiorników buforowych, komputerowy monitoring parametrów pracy układu. W układzie pracuje także czujnik promieniowania słonecznego z rejestratorem, a także ciepłomierze, armatura oraz system automatyki i kontroli pracy.

- Dzięki racjonalizacji gospodarki ciepłem osiągnięto spore oszczędności - ocenia prof. Robert Sekret z Politechniki Częstochowskiej. - Wśród nich jest uzyskanie 1724 GJ rocznie ciepła do przygotowania c.w.u. z instalacji kolektorów słonecznych. Zmniejszono zapotrzebowanie na ciepło dla odbiorców i zapotrzebowanie własnego źródła ciepła o 20 proc. oraz zmniejszono ilości wytwarzanego ciepła o 28 proc. Nastąpiło również zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 49 proc. Koszty eksploatacyjne ponoszone przez politechnikę spadły o około 30 proc.

Dodatkowym efektem modernizacji jest zmniejszenie rocznej emisji do atmosfery substancji szkodliwych, w tym SO2 , CO, CO2, NOx przeciętnie o 53 proc. i pyłu o 67 proc.

Dariusz Ciepiela

Widzisz błąd na stronie? Wyślij wiadomość do redakcji

Napisz do nas

zamknij
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Energetyka

dzisiaj, 19:53 | Energetyka | Surowce

Ludzki łańcuch przeciwników węgla brunatnego

Ludzki łańcuch przeciwników węgla brunatnego więcej
dzisiaj, 13:08 | Energetyka

PGE: informacja na temat realizacji projektu Gubin

więcej
dzisiaj, 08:31 | Energetyka | Surowce

Mimo niskich cen ropy inwestorzy obawiają się o przyszłe dostawy

Mimo niskich cen ropy inwestorzy obawiają się o przyszłe dostawy więcej
wczoraj, 15:48 | Energetyka | Paliwa

Analitycy: ceny paliw w przyszłym tygodniu mogą minimalnie spaść

Analitycy: ceny paliw w przyszłym tygodniu mogą minimalnie spaść więcej
wczoraj, 13:14 | Energetyka | Surowce

Reuters: Niemcy nie zablokują sprzedaży Dei

Reuters: Niemcy nie zablokują sprzedaży Dei więcej
wczoraj, 12:49 | Energetyka | Paliwa

Powroty z wakacji tańsze niż wyjazdy

więcej
wczoraj, 12:40 | Energetyka | Paliwa

Koniec wakacji przyniósł obniżki cen

Koniec wakacji przyniósł obniżki cen więcej
wczoraj, 10:09 | Energetyka

Litwa podpisała kontrakt na dostawy gazu skroplonego z Norwegii

Litwa podpisała kontrakt na dostawy gazu skroplonego z Norwegii więcej
wczoraj, 08:39 | Energetyka | Surowce

San Leon planuje kolejne odwierty w tym roku, zrezygnował z 9 koncesji

San Leon planuje kolejne odwierty w tym roku, zrezygnował z 9 koncesji więcej
21 sie, 17:49 | Energetyka | Gazownictwo

Gazprom dopłaca Naftohazowi za tranzyt gazu, ten chce zwrócić pieniądze

Gazprom dopłaca Naftohazowi za tranzyt gazu, ten chce zwrócić pieniądze więcej
21 sie, 14:58 | Energetyka | Elektryczność

Oszczędności w Tauronie mogą być wyższe o 10 proc. niż zakładane 864 mln zł

Oszczędności w Tauronie mogą być wyższe o 10 proc. niż zakładane 864 mln zł więcej
21 sie, 13:19 | Energetyka

Tauron rozważa wyodrębnienie aktywów wiatrowych i uwolnienie gotówki

Tauron rozważa wyodrębnienie aktywów wiatrowych i uwolnienie gotówki więcej
21 sie, 12:12 | Energetyka | Gazownictwo

Wnioski o współfinansowanie z UE gazociągu Polska-Litwa złożone

Wnioski o współfinansowanie z UE gazociągu Polska-Litwa złożone więcej
20 sie, 18:04 | Energetyka | Paliwa

Nadal spadają ceny paliw na stacjach

więcej
20 sie, 15:32 | Energetyka | Paliwa

W sierpniu taniej na stacjach benzynowych

więcej
20 sie, 15:15 | Energetyka

Naciągnięci na prąd

Naciągnięci na prąd więcej
20 sie, 14:54 | Przemysł

772 mln zł straty górnictwa węgla kamiennego w pierwszym półroczu

772 mln zł straty górnictwa węgla kamiennego w pierwszym półroczu więcej
20 sie, 09:51 | Energetyka | Paliwa

Dlaczego, pomimo kryzysów, tanieje ropa?

Dlaczego, pomimo kryzysów, tanieje ropa? więcej
19 sie, 20:49 | Energetyka | Surowce

Ukraina zarzuca Gazpromowi niechęć do kompromisu

Ukraina zarzuca Gazpromowi niechęć do kompromisu więcej
19 sie, 14:52 | Energetyka | Surowce

BAML podniósł prognozy średniorocznej ceny ropy za lata 2014-15

więcej
19 sie, 13:47 | Energetyka | Surowce

"FT": Rosjanie z Norwegami zaczynają wydobywać ropę na Morzu Barentsa

"FT": Rosjanie z Norwegami zaczynają wydobywać ropę na Morzu Barentsa więcej
19 sie, 13:35 | Energetyka | Paliwa

Grupa Lotos planuje otworzyć do końca roku 40 nowych stacji benzynowych

Grupa Lotos planuje otworzyć do końca roku 40 nowych stacji benzynowych więcej
19 sie, 12:23 | Energetyka | Gazownictwo

Kolejny raz zarządzono wstrzymanie budowy South Streamu

Kolejny raz zarządzono wstrzymanie budowy South Streamu więcej
18 sie, 16:55 | Energetyka | Ciepłownictwo

Kto i za ile dostarczy nam ciepło do kaloryferów?

Kto i za ile dostarczy nam ciepło do kaloryferów? więcej
17 sie, 13:49 | Energetyka

Mniej stacji paliw, więcej zysku

Mniej stacji paliw, więcej zysku więcej

Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
WIG-SUROWC
4 367,50 -0,54 -23,56
WIG-PALIWA
3 094,91 -0,66 -20,69
WIG-ENERG
4 549,47 -0,43 -19,46
PGE
22,30 -0,67 -0,15
TPE
5,23 -- --
PKN
39,35 -0,58 -0,23
LTS
29,55 -0,03 -0,01
KGH
135,20 -0,04 -0,05
LWB
114,55 -0,87 -1,00
CEZ
92,50 -- --
ENA
16,00 -1,17 -0,19
JSW
31,90 -4,89 -1,64
NWR
0,48 -7,69 -0,04
SGR
0,79 -- --
DUO
1,60 -- --
SEN
5,83 4,67 0,26
MOL
158,95 1,34 2,10
OIL
0,18 -- --
PGN
4,89 -1,21 -0,06

Dodaj do "Ulubionych"

zamknij

Aby dodać naszą stronę do Ulubionych naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + D na klawiaturze.

Zamknij