20 lut 13 18:14

Eksperci o liberalizacji rynku gazu w Polsce

Rynek gazu w Polsce nie jest zliberalizowany, bo nasz kraj jest uzależniony od dostaw z Rosji. Zmieni to jednak m.in. budowany terminal LNG i rozbudowa połączeń gazowych z innymi krajami. Dzięki temu w ciągu kilku lat ceny gazu spadną - wskazują eksperci.

Udostępnij
0
Skomentuj
fot. archiwum GAZ-SYSTEM S.A.

Kraje zachodniej Europy płacą mniej za gaz niż Polska m.in. dlatego, że ich rynki gazu są już zliberalizowane. Działają tam terminale LNG, dzięki którym można sprowadzać gaz w postaci skroplonej. Sieci gazowe są rozwinięte i połączone interkonektorami z sieciami państw sąsiadujących, zaś magazyny gazu - rozbudowane.

Dzięki temu funkcjonują tam tzw. huby gazowe, czyli punkty obrotu surowcem, które kształtują rynkowe ceny gazu. Ceny te są niższe niż płacone w ramach kontraktów długoterminowych, które często są powiązane z cenami ropy naftowej czy produktów ropopochodnych. Przykładami takich hubów są holenderski TTF, austriacki w Baumgarten czy też hub wirtualny (giełda gazu) w Wielkiej Brytanii.

Polska swój import gazu opiera na długoterminowym kontrakcie z Gazpromem. Rosja to obecnie jedyny kierunek, z którego fizycznie możemy odbierać duże ilości gazu. W ciągu następnych lat to się jednak ma zmienić. Spółka Polskie LNG zamierza w połowie 2014 roku uruchomić terminal gazu skroplonego w Świnoujściu. Planowana jest też budowa kolejnego interkonektora (łącznika gazowego pomiędzy państwami) z Czechami, i nowych - ze Słowacją i Litwą. Pierwszy interkonektor z Czechami o przepustowości 0,5 mld m sześc. został uruchomiony we wrześniu 2011 r.

Budowane są też nowe magazyny gazu. PGNiG zapowiada, że w 2013 r. skończy się budowa największego magazynu gazu w Polsce - Wierzchowice w okolicach Wrocławia. Pozwoli on zmagazynować ok. 1,2 mld m sześć. surowca. W planach jest rozbudowa kolejnych. Tymczasem Gaz-System rozbudowuje wewnętrzną sieć gazową Polski - m.in. w centralnej i południowej Polsce. W perspektywie kilku lat pozwoli to Polsce sprowadzać duże ilości błękitnego paliwa z innych niż Rosja kierunków, zarówno drogą morską, jak i lądową. Będzie to szansa dla dużych przedsiębiorstw, które zużywają znaczne ilości gazu - jak np. zakłady azotowe czy PKN Orlen - na obniżenie ich kosztów. Niższe rachunki zapłacą i gospodarstwa domowe.

Oznaczać to będzie stopniową utratę udziałów w rynku przez PGNiG, który obecnie praktycznie jest na nim monopolistą. Dyskusja na temat zmian toczy się w parlamencie - posłowie pracują nad rządowym projektem nowelizacji Prawa energetycznego, który zakłada, że sprzedawcy gazu będą musieli obligatoryjnie kierować na uruchomioną w grudniu ub.r. giełdę gazu 70 proc. oferowanego surowca.

We wtorek decyzję o częściowym uwolnieniu cen gazu dla przemysłu podjął prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk. Oznacza ona, że przedsiębiorstwa energetyczne, które mają koncesje na obrót gazem, nie będą musiały występować do URE o zatwierdzenie taryf. Jak powiedział Woszczyk, ta decyzja to „krok w kierunku uwolnienia cen gazu największych odbiorców końcowych, czyli dla przemysłu”.

Ekspert ds. energetyki Instytutu Sobieskiego dr Robert Zajdler podkreśla, że liberalizacja rynku łączy się zawsze z konkurencyjnością. "Rynek będzie konkurencyjny wtedy, gdy powstanie na nim odpowiednia infrastruktura gazowa i kiedy nie będzie taryfowany przez Urząd Regulacji Energetyki. Wtedy będziemy mogli mówić o dywersyfikacji dostaw i konkurencji pomiędzy dostawcami gazu. Trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi. Na pewno w perspektywie najbliższych kilku lat" - zaznaczył.

Zajdler uważa, że ceny gazu w Polsce w najbliższych latach będą spadać, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. "Trudno oszacować o ile, bo będzie to też uzależnione od globalnych rynków surowcowych. Spodziewam się też, że polskie firmy, które odbierają duże ilości gazu, będą w warunkach liberalizacji podpisywały znacznie korzystniejsze umowy na dostawy surowca, niż obecne ceny gazu odbieranego od PGNiG. Dla PGNiG to będzie oznaczało oczywiście stopniową utratę udziałów w rynku, co można porównać na przykład do utraty udziałów przez TPSA w rynku telekomunikacyjnym w ciągu ostatnich lat. Monopolista gazowy będzie pewnie musiał zmienić model biznesowy na bardziej elastycznie nastawiony na potrzeby klienta" - podkreślił.

Zdaniem eksperta ds. energetyki, byłego wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Steinhoffa, liberalizacja rynku nastąpi w ciągu kilku lat. "Polska podejmuje wszelkie możliwe działania, by rynek gazu powstał. Budujemy interkonektory i gazoport. Za kilka lat nasze drogi dostaw będą zdywersyfikowane. Wtedy będziemy mogli myśleć o całkowitym uwolnieniu cen gazu, w tym dla odbiorców komunalnych. (...) Obecnie taka decyzja nie jest możliwa" - zaznaczył.

Steinhoff uważa, że dzięki liberalizacji ceny gazu w Polsce spadną. "Dążymy do konkurencyjnego rynku gazu z niskimi cenami surowca. Po drugie, problem konkurencji rynkowej należy postrzegać w wymiarze europejskim, a nie poszczególnych krajów. Dywersyfikacja i magazynowanie gazu powinny stanowić o bezpieczeństwie energetycznym na szczeblu kontynentu" - powiedział. W jego opinii liberalizacja na pewno będzie oznaczała utratę udziałów w rynku przez PGNiG.

"PGNiG zamierza być graczem na rynku gazu, ale oczywiście ma świadomość, że takiego udziału spółki w rynku nie utrzyma na dłuższą metę. Może wejść w obszar obrotu energią elektryczną i - z tego co wiem - o tym się myśli" - ocenił.

PGNiG informowało, że ma świadomość, iż po liberalizacji rynku gazu w Polsce wejście konkurencji pogorszy sytuację spółki. Firma przygotowuje się na te zmiany m.in. inwestując w energetykę. Przedstawiciele spółki podkreślają jednak, że PGNiG jest o tyle w dobrej sytuacji, że wydobywa gaz w kraju. Firma liczy także na sukcesy w poszukiwaniach i wydobyciu węglowodorów.

Udostępnij
0
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

~jk : Widać, ze ci co to piszą, nie mają pojęcia ile kosztuje utrzymane sieci gazowej - jest to gotowość pracowników, a nie panów spod budki z piwem, szkolenie, pogotowie gazowe, maszyny i inne... Prywaciarz oszczędza zatrudniając na zlecenie i często ludzi bez uprawień i bez nadzoru BHP....Rozwalili stocznie to rozwala resztę, a porównywanie TP do PGNIG świadczy o braku całkowitym merytorycznego przygotowania do tematu ponieważ TP a obecnie Orange jest francuskie a PGNIG to spółka całkowicie polska na którą ma ochotę parę innych spółek
20 lut 13 18:21 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Pierdola : Ale bzdury , Kiedys pytano rolnika co to jest agrominimum rolnik odpowiada gadania maksimum roboty minimum
20 lut 13 18:29
Liczba głosów:0
0%
0%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~jk : Proszę sobie przypomnieć o liberalizacji rynku lotniczego w Polsce - czym to się skończy - w najgorszym przypadku bankructwem Lotu ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tak to jest jak rządzą sami swoi i kupują samoloty giganty na które je nie stać...
20 lut 13 18:24
Liczba głosów:0
0%
0%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
GAZZIEMNY
2,16 0,33 0,01
PGN
5,39 -0,92 -0,05

Blogi

Grant Thornton
Środki z UE wzmocnią innowacyjny po...
Po raz pierwszy w perspektywie finansowej 2014-2020, przedsiębiorcy z...
Grant Thornton
Jarosław Sobkowiak, HBC
Dekalog: po dziesiąte i ostatnie...
Ostatnia odsłona mojego cyklu o fundamentalnych zasadach Lean znowu troszkę...
Jarosław Sobkowiak, HBC
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Droższe nieruchomości
Według GUS cena jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Kuba Karliński
ZIELONY PIERŚCIEŃ WARSZAWY
Oprócz licznych uroków, jakie niesie ze sobą życie w dużej metropolii, Warszawa...
Kuba Karliński
  • Copyright © 2016 Biznes.pl