20 lut 13 18:14

Eksperci o liberalizacji rynku gazu w Polsce

Rynek gazu w Polsce nie jest zliberalizowany, bo nasz kraj jest uzależniony od dostaw z Rosji. Zmieni to jednak m.in. budowany terminal LNG i rozbudowa połączeń gazowych z innymi krajami. Dzięki temu w ciągu kilku lat ceny gazu spadną - wskazują eksperci.

Udostępnij
0
Skomentuj
fot. archiwum GAZ-SYSTEM S.A.

Kraje zachodniej Europy płacą mniej za gaz niż Polska m.in. dlatego, że ich rynki gazu są już zliberalizowane. Działają tam terminale LNG, dzięki którym można sprowadzać gaz w postaci skroplonej. Sieci gazowe są rozwinięte i połączone interkonektorami z sieciami państw sąsiadujących, zaś magazyny gazu - rozbudowane.

Dzięki temu funkcjonują tam tzw. huby gazowe, czyli punkty obrotu surowcem, które kształtują rynkowe ceny gazu. Ceny te są niższe niż płacone w ramach kontraktów długoterminowych, które często są powiązane z cenami ropy naftowej czy produktów ropopochodnych. Przykładami takich hubów są holenderski TTF, austriacki w Baumgarten czy też hub wirtualny (giełda gazu) w Wielkiej Brytanii.

Polska swój import gazu opiera na długoterminowym kontrakcie z Gazpromem. Rosja to obecnie jedyny kierunek, z którego fizycznie możemy odbierać duże ilości gazu. W ciągu następnych lat to się jednak ma zmienić. Spółka Polskie LNG zamierza w połowie 2014 roku uruchomić terminal gazu skroplonego w Świnoujściu. Planowana jest też budowa kolejnego interkonektora (łącznika gazowego pomiędzy państwami) z Czechami, i nowych - ze Słowacją i Litwą. Pierwszy interkonektor z Czechami o przepustowości 0,5 mld m sześc. został uruchomiony we wrześniu 2011 r.

Budowane są też nowe magazyny gazu. PGNiG zapowiada, że w 2013 r. skończy się budowa największego magazynu gazu w Polsce - Wierzchowice w okolicach Wrocławia. Pozwoli on zmagazynować ok. 1,2 mld m sześć. surowca. W planach jest rozbudowa kolejnych. Tymczasem Gaz-System rozbudowuje wewnętrzną sieć gazową Polski - m.in. w centralnej i południowej Polsce. W perspektywie kilku lat pozwoli to Polsce sprowadzać duże ilości błękitnego paliwa z innych niż Rosja kierunków, zarówno drogą morską, jak i lądową. Będzie to szansa dla dużych przedsiębiorstw, które zużywają znaczne ilości gazu - jak np. zakłady azotowe czy PKN Orlen - na obniżenie ich kosztów. Niższe rachunki zapłacą i gospodarstwa domowe.

Oznaczać to będzie stopniową utratę udziałów w rynku przez PGNiG, który obecnie praktycznie jest na nim monopolistą. Dyskusja na temat zmian toczy się w parlamencie - posłowie pracują nad rządowym projektem nowelizacji Prawa energetycznego, który zakłada, że sprzedawcy gazu będą musieli obligatoryjnie kierować na uruchomioną w grudniu ub.r. giełdę gazu 70 proc. oferowanego surowca.

We wtorek decyzję o częściowym uwolnieniu cen gazu dla przemysłu podjął prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk. Oznacza ona, że przedsiębiorstwa energetyczne, które mają koncesje na obrót gazem, nie będą musiały występować do URE o zatwierdzenie taryf. Jak powiedział Woszczyk, ta decyzja to „krok w kierunku uwolnienia cen gazu największych odbiorców końcowych, czyli dla przemysłu”.

Ekspert ds. energetyki Instytutu Sobieskiego dr Robert Zajdler podkreśla, że liberalizacja rynku łączy się zawsze z konkurencyjnością. "Rynek będzie konkurencyjny wtedy, gdy powstanie na nim odpowiednia infrastruktura gazowa i kiedy nie będzie taryfowany przez Urząd Regulacji Energetyki. Wtedy będziemy mogli mówić o dywersyfikacji dostaw i konkurencji pomiędzy dostawcami gazu. Trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi. Na pewno w perspektywie najbliższych kilku lat" - zaznaczył.

Zajdler uważa, że ceny gazu w Polsce w najbliższych latach będą spadać, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. "Trudno oszacować o ile, bo będzie to też uzależnione od globalnych rynków surowcowych. Spodziewam się też, że polskie firmy, które odbierają duże ilości gazu, będą w warunkach liberalizacji podpisywały znacznie korzystniejsze umowy na dostawy surowca, niż obecne ceny gazu odbieranego od PGNiG. Dla PGNiG to będzie oznaczało oczywiście stopniową utratę udziałów w rynku, co można porównać na przykład do utraty udziałów przez TPSA w rynku telekomunikacyjnym w ciągu ostatnich lat. Monopolista gazowy będzie pewnie musiał zmienić model biznesowy na bardziej elastycznie nastawiony na potrzeby klienta" - podkreślił.

Zdaniem eksperta ds. energetyki, byłego wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Steinhoffa, liberalizacja rynku nastąpi w ciągu kilku lat. "Polska podejmuje wszelkie możliwe działania, by rynek gazu powstał. Budujemy interkonektory i gazoport. Za kilka lat nasze drogi dostaw będą zdywersyfikowane. Wtedy będziemy mogli myśleć o całkowitym uwolnieniu cen gazu, w tym dla odbiorców komunalnych. (...) Obecnie taka decyzja nie jest możliwa" - zaznaczył.

Steinhoff uważa, że dzięki liberalizacji ceny gazu w Polsce spadną. "Dążymy do konkurencyjnego rynku gazu z niskimi cenami surowca. Po drugie, problem konkurencji rynkowej należy postrzegać w wymiarze europejskim, a nie poszczególnych krajów. Dywersyfikacja i magazynowanie gazu powinny stanowić o bezpieczeństwie energetycznym na szczeblu kontynentu" - powiedział. W jego opinii liberalizacja na pewno będzie oznaczała utratę udziałów w rynku przez PGNiG.

"PGNiG zamierza być graczem na rynku gazu, ale oczywiście ma świadomość, że takiego udziału spółki w rynku nie utrzyma na dłuższą metę. Może wejść w obszar obrotu energią elektryczną i - z tego co wiem - o tym się myśli" - ocenił.

PGNiG informowało, że ma świadomość, iż po liberalizacji rynku gazu w Polsce wejście konkurencji pogorszy sytuację spółki. Firma przygotowuje się na te zmiany m.in. inwestując w energetykę. Przedstawiciele spółki podkreślają jednak, że PGNiG jest o tyle w dobrej sytuacji, że wydobywa gaz w kraju. Firma liczy także na sukcesy w poszukiwaniach i wydobyciu węglowodorów.

Udostępnij
0
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

~jk : Widać, ze ci co to piszą, nie mają pojęcia ile kosztuje utrzymane sieci gazowej - jest to gotowość pracowników, a nie panów spod budki z piwem, szkolenie, pogotowie gazowe, maszyny i inne... Prywaciarz oszczędza zatrudniając na zlecenie i często ludzi bez uprawień i bez nadzoru BHP....Rozwalili stocznie to rozwala resztę, a porównywanie TP do PGNIG świadczy o braku całkowitym merytorycznego przygotowania do tematu ponieważ TP a obecnie Orange jest francuskie a PGNIG to spółka całkowicie polska na którą ma ochotę parę innych spółek
20 lut 13 18:21 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Pierdola : Ale bzdury , Kiedys pytano rolnika co to jest agrominimum rolnik odpowiada gadania maksimum roboty minimum
20 lut 13 18:29
Liczba głosów:0
0%
0%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~jk : Proszę sobie przypomnieć o liberalizacji rynku lotniczego w Polsce - czym to się skończy - w najgorszym przypadku bankructwem Lotu ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tak to jest jak rządzą sami swoi i kupują samoloty giganty na które je nie stać...
20 lut 13 18:24
Liczba głosów:0
0%
0%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
GAZZIEMNY
2,06 -0,34 -0,01
PGN
4,92 0,82 0,04

Blogi

Grant Thornton
Kumulacja w lotto. Święto fiskusa
Prognozowana wygrana w dużego lotka ma wynieść w dniu 5 maja aż 40.000.000...
Grant Thornton
Kuba Karliński
Praga dla dzieci! Inicjatywy na Pra...
Bycie rodzicem w mieście jest dużym wyzwaniem nie tylko dla dorosłych, ale też...
Kuba Karliński
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Czy 500+ może przełożyć się na zaku...
Wystarczył miesiąc funkcjonowania programu „Rodzina 500+” by ponad milion...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
M. Szulikowski i Partnerzy
Prawne podsumowanie kwietnia 2016 r...
Niniejsze memorandum stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich...
M. Szulikowski i Partnerzy
  • Copyright © 2016 Biznes.pl