25 sty 14 21:03

Ceny działek budowlanych w Polsce

Wielu Polaków myślących o własnym dachu nad głową zadaje sobie pytanie: kupić gotowe mieszkanie lub dom czy pobudować się samemu? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Decydując się na budowę w pierwszej kolejności trzeba zainwestować w działkę budowlaną, której cena często jest wyższa od ceny gotowego, sporego mieszkania w tej samej okolicy – wynika z raportu przygotowanego przez portal nieruchomości domy.pl

Udostępnij
0
Skomentuj

Czynników, które decydują o wartości gruntu jest wiele. Zalicza się do nich m.in. powierzchnia, kształt działki, potencjał wynikający z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uzbrojenie, sąsiedztwo. Jednak kluczowe znaczenie, tak jak w przypadku innych nieruchomości, ma lokalizacja.

Najwyższe ceny osiągają działki w dużych miastach, zwłaszcza w ich centrach, w których stanowią ‘towar’ deficytowy. Mierzące często zaledwie kilkaset m2, pozwalają na budowę wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych albo obiektów komercyjnych. Dlatego właściciele, którzy wystawiają je na sprzedaż, żądają kwot mogących przyprawić przeciętnego Kowalskiego o zawrót głowy. Np. na terenie warszawskiego Śródmieścia można znaleźć oferty, w których m2 gruntu przekracza 10 000 zł.

Z analizy cen przeprowadzonej przez portal nieruchomości domy.pl wynika, że ceny działek budowlanych w Warszawie należą do najwyższych w Polsce. W stolicy średnia stawka za m2 wynosi aż 1117 zł, czyli blisko dwa razy więcej niż w zajmującym drugie miejsce pod względem wysokości cen Wrocławiu (604 zł/m2). Stolicy Dolnego Śląska tylko nieznacznie ustępuje Kraków, w którym średnia stawka za m2 wynosi 598 zł.

Trzy razy tańsze niż w Warszawie są działki budowlane w Szczecinie (373 zł/m2), Białymstoku (348 zł/m2) i Łodzi (344 zł/m2), a prawie cztery razy mniej trzeba zapłacić za m2 działki pod budowę domu w Katowicach (307 zł/m2).

Miastem wojewódzkim z najniższą średnią ceną działki budowlanej wynoszącą 105 zł/m2 jest Gorzów Wielkopolski. Więcej niż w stolicy woj. lubuskiego trzeba zapłacić za m2 działki m.in. w Elblągu (111 zł), Piotrkowie Trybunalskim (146 zł) i Gliwicach (207 zł) – wynika z obliczeń portalu domy.pl.

Wysokie ceny działek budowlanych w obrębie miast sprawiają, że tylko najzamożniejsi klienci indywidualni mogą sobie pozwolić na ich zakup i budowę domu. Analiza ofert dostępnych w portalu domy.pl dowodzi, że kwota, jaką trzeba przeznaczyć na 1000-metrową działkę, nie licząc kosztów samej budowy, w każdym mieście wystarczy na zakup mieszkania – w Gorzowie 50-metrowego, a w Warszawie nawet 100-metrowego apartamentu.

Ceny działek budowalnych w województwach (poza ich stolicami)

Województwem z najwyższymi cenami metra kwadratowego działki budowlanej jest woj. mazowieckie. Za sprawą bliskości stolicy średnia stawka wynosi w nim 264 zł/m2 i jest o ponad 50% wyższa niż w woj. pomorskim (173 zł/m2). Trzecie w kolejności jest woj. wielkopolskie (153 zł/m2), a czwarte z ceną 145 zł/m2 zajmują ex aequo woj. małopolskie i zachodniopomorskie. Województwami z najniższymi cenami działek budowlanych, nieprzekraczającymi 100 zł za m2, są: woj. opolskie (96) zł/m2), podkarpackie (93 zł/m2), lubuskie (84 zł/m2) i warmińsko-mazurskie (79 zł/m2).

Ceny działek budowalnych
Udostępnij
0
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

~utks : 1000 złotych za metr w mazowieckim, to chore kwoty. Moja firma inwestuje pod Warszawą, ale w hale magazynowe. Obserwowaliśmy newsletter od 2 lat, tj. http://www.jartom.com Dopiero teraz oferty są na tyle atrakcyjne, że warto się było nimi zainteresować. Przejęcie powinno przynieść dobry zysk - hala jest już w całości zagospodarowana.
16 kwi 13 12:39
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~adi : Co z tego, że ceny są niskie jak nie ma ciekawych ofert. W sprzedaży są same nieużytki, a ciekawych gruntów nikt nie sprzedaje. Czekają na lepsze czasy. Tych co miało przycisnąć już przycisnęło i albo sprzedali albo ich zlicytowali. Chodziłem, pytałem i albo nie na sprzedaż, albo za taką cenę, że można sobie darować.
13 sty 13 14:05 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~hania : Napisz komentarz...ajapolecamzrynkuwtornegodomekzdzialka.samaznalazlamtakowyna
http://top-ogloszenia.net
ijestemzadowolona.zadnejwtopyinietrzebawkladackaskiwremonttakzepolecam
11 lis 12 21:27
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~niniax : a według was 230tys.zł za prawie 10tys.m w Bieszczadach (konkretnie to tu: http://www.bieszczady-dzialki.pl ) to dużo czy mało? no i tak ogólnie: warto się w Bieszczady pakować?
19 lip 13 11:33
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~lucjan : Co za głupoty i wprowadzanie ludzi w błąd. Realna cena transakcyjna jest nawet 20% niższa niż cena ofertowa.
3 sie 12 20:43 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
67%
33%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~zoom : kto buduje dom w centrum miasta? bez sensu totalnie.. dzialki na peryferiach sa wiele tansze
3 sie 12 23:28 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
67%
33%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~IMB : Działki budowlane lecą na łeb na szyję. Podane średnie są już mocno nieaktualne.
3 lis 12 22:32 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Podwijam kiece do ~IMB: Juz lece do ciebie deweloperku kupic w blokowisku
8 lis 15 22:04
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~gajec : Ceny działek idą w dół. Obserwuję serwis http://www.ofertygruntow.pl W zasadzie codziennie pojawia się okazja. Trzeba tylko posiadać odpowiednio wysoki kapitał, i reagować w dobrym momencie. Jeśli pojawi się kryzys, to ludzie będą musieli zacząć sprzedawać - przez ten serwis można szukać działki nawet w konkretnej odległości od morza, lasu, jeziora itp. Bardzo użyteczne narzędzie.
27 gru 12 16:19 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Milewski & Partnerzy
Nie pracuj nigdy więcej chyba, że b...
Wczoraj rozpoczęło się niesamowite szkolenie Never Work Again w Londynie i...
Milewski & Partnerzy
Grant Thornton
Rewolucja w opodatkowaniu telefonów...
Unia Europejska szykuje rewolucję w opodatkowaniu VAT tzw. telefonów na kartę...
Grant Thornton
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Jak finansujemy zakup nieruchomości...
Branża nieruchomości, szczególnie rynek mieszkaniowy, są ściśle skorelowane z...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Księgowość jest sexy
Przewrót lipcowy w pełnomocnictwach...
Od 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące pełnomocnictwa ogólnego...
Księgowość jest sexy
  • Copyright © 2016 Biznes.pl