Samorządy w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej

W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej regiony będą zarządzać większą niż dotąd pulą europejskich pieniędzy. Władze regionalne będą musiały zatem coraz częściej podejmować wspólne inicjatywy, gdyż dzięki większej elastyczności i otwartości łatwiej im będzie przyjmować konkretne rozwiązania. Od tego jak sobie poradzą w międzyregionalnej współpracy, wymianie wiedzy i doświadczeń oraz poszukiwaniu rozwiązań problemów, które ograniczają ich rozwój, zależeć będzie skuteczność wykorzystania większych niż dotychczas środków.

W panelu „Nowa perspektywa finansowa UE. Jak efektywnie wydać pieniądze?” podczas Europejskiego Kongresu Samorządów dyskutować o tym będą m.in.: Cristina Bargero - Członek Komisji Finansów, Izba Deputowanych, Włochy; Lorraine de Bouchony, Prezes, Welcomeurope, Francja, Denitsa Nikolova, Wiceminister, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Bułgaria oraz Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Edukacja to najdroższa pozycja na liście samorządowych wydatków. Przekazywana przez rząd subwencja oświatowa nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów. W praktyce ponad 93% samorządów wydaje na kształcenie więcej niż pozwala na to ich budżet. Czy wprowadzone od 2015 roku zmiany zasad subwencjonowania szkół będą rozwiązaniem tego problemu? Czy warto zastanowić się nad rozwiązaniem alternatywnym dla subwencji oświatowej? Jak z finansowaniem oświaty radzą sobie inne państwa UE? O tym dyskutować będą uczestnicy panelu „Finansowanie oświaty w Polsce i Europie z perspektywy samorządu”.

Zwiększenie innowacyjności europejskich regionów to jeden z głównych celów UE. Aby to osiągnąć, konieczna jest ścisła i aktywna współpraca pomiędzy władzami samorządowymi, placówkami naukowymi oraz przedsiębiorcami. Wykorzystanie unikalnego potencjału i specyfiki danego regionu jest kluczem do sukcesu. Samorządy powinny nie tylko tworzyć warunki do rozwoju innowacyjności, ale przede wszystkim wzmacniać konkurencyjność regionu. Czy Polska ma szansę dołączyć do grona liderów? W jakim kierunku rozwijać współpracę władz samorządowych z przedstawicielami nauki i biznesu? Jak dużą szansę na rozwój daje tworzenie centrów B+R?

Odpowiedzi na te pytanie poszukiwać będą uczestnicy panelu „Parki technologiczne i klastry – wpływ na rozwój regionu”, do którego zaproszeni zostali m.in.: Raffaele Buompane - Starszy Doradca, The European Business & Innovation Centre Network, Belgia; Thomas Laemmer-Gamp - Dyrektor, Europejski Sekretariat do Badań nad Klastrami , Niemcy; Kazimierz Murzyn - Prezes Zarządu, Fundacja Klaster LifeScience Kraków; Malcolm Parry - Dyrektor zarządzający, Park Badawczo-Naukowy w Surrey, Uniwersytet w Surrey, Wielka Brytania; Elżbieta Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego.

Konferencja odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie w dniach 4 i 5 maja 2015. W programie znajdzie się około 60 wydarzeń podzielonych na 4 ścieżki tematyczne: gospodarka, finanse, środowisko i społeczeństwo, obejmujące bloki programowe, raporty, panele, warsztaty, wykłady, prezentacje oraz uroczystą galę. Organizatorem Europejskiego Kongresu Samorządów jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój.

Więcej informacji: www.forum-ekonomiczne.pl