RPP utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie

Stopy procentowe bez zmian – zdecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej. Główna stopa referencyjna pozostała na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest zgodna z oczekiwaniami analityków. RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp proc. w marcu tego roku, obniżając je o 50 pb. Niektórzy spodziewają się jednak, że stopy procentowe mogą zostać w Polsce obniżone w perspektywie następnych miesięcy.

"W Polsce mamy rekordowo niskie stopy procentowe – stopa referencyjna wynosi zaledwie 1,5 proc. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one być jeszcze niższe. Na rynku do tej pory panowało przekonanie, iż obecna Rada już stóp nie zmieni, natomiast może to zrobić nowy skład powołany przez nowe władze już na posiedzeniu w marcu. Globalne, jak i lokalne okoliczności jedynie do tego zachęcają" – przekonuje dr Przemysław Kwiecień z XTB.

W opinii Marcina Kiepasa z Admiral Markets wątpliwe jest, aby podczas zaplanowanej na godzinę 16:00 konferencji prasowej po posiedzeniu RPP padły nowe sugestie w sprawie polityki monetarnej.

Konferencja prasowa, na której RPP poda uzasadnienie do swojej decyzji, rozpocznie się o godz. 16.00. W komunikacie RPP znajdą się również elementy najnowszej projekcji inflacji i wzrostu PKB, opracowanej przez Instytut Ekonomiczny NBP. Będą to przedziały, w jakich z 50-procentowym prawdopodobieństwem ukształtują się roczne wskaźniki inflacji oraz wzrostu gospodarczego w latach 2015–2017. Projekcja stanowi jedną z przesłanek, na podstawie których RPP podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych. Pełny raport o inflacji wraz z projekcją zostanie opublikowany przez NBP kilka dni później.

Kolejne, decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 1–2 grudnia. Będzie to ostatnie posiedzenie RPP w obecnym składzie. 10 stycznia 2016 r. upływają kadencje Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch powołanych przez Sejm. Styczniowe decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 13–14.

Zgodnie z ustawą o NBP kadencja członka Rady wynosi 6 lat. Funkcję członka Rady można pełnić tylko jedną kadencję. Powołanie nowych członków Rady powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich.