18 lut 13 15:44

Rosjanie masowo kupują w Polsce mięso, wędliny i nabiał

Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego, którzy w ramach małego ruchu granicznego przyjeżdżają do Polski na zakupy wywożą ogromne ilości wędlin, mięsa i nabiału. Polacy się z tego cieszą i robią promocje, media rosyjskie alarmują, że ich rodacy łamią prawo.

Udostępnij
30
Skomentuj
fot. Shutterstock

Rosjanie przyjeżdżają do Polski na zakupy, bo u nas taniej można kupić wszystko poza paliwem (po ten towar Polacy masowo jeżdżą do Rosji - PAP). Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego - jak zauważyli samorządowcy - po żywność przyjeżdżają do przygranicznych miast: Braniewa, Bartoszyc, czy Gołdapi, zaś po sprzęt RTV, AGD, meble i ubrania jeżdżą do Trójmiasta.

Rosjanie kupują w Polsce żywność, bo - jak mówią - jest ona nie tylko tańsza, ale i jakościowo lepsza niż u nich.

"Nie ma dnia, by nie przyjeżdżali do naszych dyskontów na zakupy spożywcze. To wyczekiwani klienci, wózki mają pełne towaru, płacą gotówką, są grzeczni i mili. Promocji u nas w sklepach jest pełno, by tylko zachęcić Rosjan" - powiedział PAP burmistrz przygranicznego Braniewa Henryk Mroziński, który przyznał, że jedna z firm handlowych zrobiła w Braniewie badania wśród Rosjan.

"Pytali ich jak często przyjeżdżają na zakupy, co kupują i w efekcie już się u nas buduje sklep o powierzchni 1,8 tys. m.kw." - powiedział PAP Mroziński.

Rosjanie nie tylko z przygranicznych miast obwodu, ale i z Kaliningradu często robią w Polsce tak duże zakupy, że popadają z tego powodu w kłopoty. Gazeta "Kalinigradzka Prawda" na swoim portalu informacyjnym przypominała niedawno, że legalnie z Polski do obwodu można wwieźć jedynie 5 kg jedzenia. Tymczasem - jak podała gazeta - tylko w styczniu rosyjskie służby celne skonfiskowały na granicy w sumie 938,4 kg produktów, przede wszystkim mięsa, wędlin i produktów mlecznych. Z tego powodu wszczęto 46 postępowań administracyjnych.

Rosyjscy dziennikarze podawali m.in., że na przejściu w Bagrationowsku zabrano jednej z mieszkanek Kaliningradu 32 kg produktów z mięsa i mleka, a na przejściu Mamonowo II, 33-latek próbował wwieść aż 406,7 kg. jedzenia.

Polskie służby celne raczej nie zabierają Rosjanom zakupów. "Nie ma co owijać w bawełnę, wiadomo, że im więcej u nas kupują tym dla nas lepiej. Poza tym na całym świecie praktyka jest taka, że chronimy przede wszystkim nasze terytorium, więc dokładnie badamy to, co do Polski przyjeżdża, a to co wyjeżdża sprawdzamy wyrywkowo" - przyznał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy.

W rozmowie z PAP Chudy powiedział, że Polacy zabierają jedzenie Rosjanom, gdy warunki, w jakich jest ono przewożone "urąga wszelkim zasadom lub jest go nieprzyzwoicie dużo".

"Zatrzymywaliśmy auta, które miały podwójną podłogę a wn schowku przewożono połówki i ćwiartki tusz wieprzowych. To urągało wszelkim zasadom sanitarnym. Takich i podobnych przypadków mamy kilkadziesiąt w roku" - przyznał Chudy.

Pytany, co znaczy "nieprzyzwoita ilość jedzenia" odparł, że jeśli 4 osoby wiozą 50-60 kg jedzenia, to polskie służby uznają, że jest to na własny użytek tych osób.

"Jak ktoś sam wiezie ponad 100 kg to trudno już to uznać za własne zakupy"- dodał rzecznik olsztyńskich celników.

W 2012 roku polski konsulat w Kaliningradzie wydał Rosjanom 135 tys. wiz, a polsko-rosyjską granice przekroczyły 4 mln ludzi - takiego ruchu nie było na granicy od lat.

Na początku roku Izba Celna w Olsztynie informowała, że Rosjanie w ramach małego ruchu granicznego wydali w naszym kraju tylko od maja do 20 grudnia 2012 r. ok. 23 mln zł. Na tę kwotę Rosjanie przedstawili celnikom faktury, dzięki którym mogli odzyskać zapłacony w Polsce VAT. Celnicy zastrzegli jednak, że nie na wszystkie towary i nie wszyscy Rosjanie faktury biorą - ci, którzy przyjeżdżają do Polski po zakupy spożywcze do dyskontów najczęściej z nich rezygnują.

Mały ruch graniczny między Polską a obwodem kaliningradzkim obowiązuje od końca lipca ub.r. Po rosyjskiej stronie obejmie on cały obwód kaliningradzki, po polskiej część województwa pomorskiego i większość warmińsko-mazurskiego.

Udostępnij
30
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 









Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (189)

~Wojtek do ~Danmark Skyyld: Tak, szczególnie 2-3 tysiąclecia temu Watykan znany był z mordowania Polaków. Co prawda chrześcijaństwo jeszcze nie istniało, Watykan nie istniał, nie wiemy, gdzie pra-Polacy wtedy mieszkali, ale widać ktoś ci główkę zbombardował wiedzą, że latający spodek Watykan latał na niskiej orbicie okołoziemskiej i strzelał do Polaków z lasera. Zapisz się w tym tygodniu do psychiatry.
Aż się dziwię, że nie głosisz w takim razie poglądu, że to Watykan jest współodpowiedzialny za śmierć Jezusa. skoro w 13 r. n.e., tysiąclecia temu, potrafili zabijać Polaków, czemu 20 lat później nie pozabijali Rzymian i sługusów faryzeuszy? No ale skoro ludzie po studiach rozpowszechniają jakieś podłe bajdy o krzyżowaniu na drzwiach stodoły, o zabijaniu 1000 lat temu pod Cedynią polskich dzieci przez Polaków ...
18 lut 13 20:48 | ocena: 100%
Liczba głosów:7
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Deckard : Może gdyby funkcjonariusze partii kaczystowskiej i jej zidiociały od klepania zdrowasiek tzw. "elektorat" umieli przeczytać ten tekst ze zrozumieniem to może (może!) zrozumieliby dlaczego nikt Rosji szabelką przed nosem nie macha, za to wszyscy - Amerykanie, Niemcy, Brytyjczycy itd, itd. - robią wszystko, żeby z Rosją dobrze żyć i być na tamtejszym rynku. Robią to, bo wiedzą, że ten rynek to dosłownie studnia bez dna. I mają GDZIEŚ, że to był kiedyś ZSRR, że tam nie ma demokracji "w stylu zachodnim" oraz, że nie oddają Polakom wraku ich Tutki. Bo liczy sie tylko kasa i płynący z niej dobrobyt. Polska tez mogłaby na tej współpracy z Rosją bardzo się bogacić, ale NIE! Bo przecież ONI zamordowali naszych oficerów w Katyniu, ONI zrobili zamach na polskiego prezydenta, ONI to, ONI sro, ONI tamto. Przez bzdety plecione przez takich Kłamczyńskich, jego eunuchów i całą tę moherową klakę podjudzaną przez Belzebuba toruńskiego Polska znowu traci. A może jest to celowa robota?
18 lut 13 18:35 | ocena: 57%
Liczba głosów:7
57%
43%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~paso : Rosja to kraj, z którym można robić dobre interesy i bogacić się jak robią to inne kraje. Polacy z Rosjanami umieją się dogadać i lubimy się wzajemnie, jednak przez Kaczyńskiego i pisowców tracimy bardzo dużo. Kiedy ten Pis wreszcie przestanie szkodzić Polsce?
18 lut 13 18:24 | ocena: 76%
Liczba głosów:17
76%
24%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Czarna rzepa do ~nie tylko Rosjanie ale caly swiat może w Polsce sie wyżywić,jeśli..???!!!: Panie Boże broń ! Tylko nie PSL. Oni sprzedaliby nas wszystkich ! Zostałyby tylko buraki.
18 lut 13 16:18 | ocena: 100%
Liczba głosów:9
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~asa : A ilu tam rosjan mieszka, ze taki emocjonalny artykuł.
Kiedyś jakby rosjanin wywoził towar z polski, to by go zlinczowali.
Niestety to zły znak, bo oznacza to ,z e tam mają więcej pieniędzy i bardziej realna gospodarkę niż w polsce.
Jako, ze do żywności a szczególnie do mięsa w Polsce się opłaca 70% jego wartości to oznacza tylko, ze polski obywatel dopłaca do utrzymania Rosjanina ze swoich podatków, a nie zarabia. Ekonomia to nie tylko dwa dodać daw, taniej, drożej. To pojęcie w skali makro.
Jak przestaniemy dopłacać do żywności a dalej będą wywozić to wtedy będzie ok i nasz zysk, teraz polak do tego tylko dopłaca a Rosja sie cieszy, ze na jeleni trafiła co ich utrzymują.
W obwodzie Kaliningradzkim sa dobre szkoły, nauka i oświata, głupków jest dużo mniej niż w Polsce.
18 lut 13 19:19 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
25%
75%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Boom do ~nie tylko Rosjanie ale caly swiat może w Polsce sie wyżywić,jeśli..???!!!: Niech rząd się nie wpieprza a gospodarka sama sobie poradzi.
18 lut 13 17:49 | ocena: 100%
Liczba głosów:11
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Andrzeisko do ~DZIADEK HUBERT: W latach 50-tych ubieglego stulecia z powodu braku miesa byly w Warszawie sklepy sprzedajace konskie mieso i bardzo smaczne i dobre wyroby. Mieso konskie bylo bardzo zdrowe, bez tluszczu i nie dorzucano kosci, wielu ludzi bylo bezpodstawnie uprzedzonych (przewaznie przybyszow z prowincji) do koniny, ja natomiast pamietam bardzo smaczna poledwice i kabanosy. Nigdy tego nie wstydzilem sie i wiem, ze w ciezkich czasach byla to jedyna mozliwosc zeby rodzice moi mogli dostac bez stania w kolejkach i placenia drakonskich cen dostac dobre mieso.
18 lut 13 20:25 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
67%
33%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~andrew : Tylko się cieszyć że Rosjanie chcą wydawać swoje pieniądze w Polsce.Każdy kto choć przez chwilę prowadził działalność "na swoim garnuszku" docenia dopływ "świeżej gotówki" .Poza tym każdy człowiek bez względu na narodowość dąży do polepszenia swojego bytu, bo niestety nasze " państwa" , nie dbają o podstawowe potrzeby swojego narodu, bo co to za państwo które pozwala żyć swoim obywatelom na poziomie który urąga nazwie humanitarnym, który mówi oficjalnie że na emerytury nie ma co liczyć, czyli zostaje liczyć tylko na siebie.
18 lut 13 18:43 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
75%
25%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~xvx : Polska żywność nie jest lepszej jakości, w Polsce można taniej kupić produkty które są z wyższej półki, bo chyba ktoś mi nie powie że parówki 3 zł za kg to dobra jakość, w Rosji kg wysokiej jakości parówek kosztuje od 27 zł u nas już od 23 zł. Tak, że nie wiem skąd pap, wymyślił takie tekst o jakości, tylko cena, jeśli na kg oszczędzają 5-7 zł. Mleko dobrej rosyjskiej firmy kosztuje od 3,20 do 5 zł, tej samej firmy w "liguszkach" woreczki można kupić za 2 zł, przelać do butelki Tupperware i nie ma problemu. Ostatnio pojawił się artykuł, że nasze towary zalewają Rosję, 7 $ rocznie na głowę to tzw "zalewanie"? Nasze towary to jednostkowe przypadki, Litwa, Finlandia' Łotwa, Niemcy, Białoruś tymi towarami są zawalone półki w Rosji.
19 lut 13 06:44 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~WW do ~Zygmunt: W XIX wieku Łódź, Białystok, Żyrardów były nie przy granicy z Rosją, tylko w Rosji, ty ciućmolu. Jeśli "przy granicy z ...", to z Niemcami. Gdy te miejscowości już powstały, (dwie z tych trzech na początku XIX w. nie istniały) po ich ulicach chodzili sobie rosyjscy urzędnicy, żołnierze oraz kupcy. 100 lat temu w Warszawie, Lublinie np. herbatę /sprowadzoną poprzez Rosję/ sprzedawano w drewnianych szkatułkach, na których były wymalowane okręty floty carskiej, pancerniki, krążowniki. Pewnie to było jakoś sponsorowane przez państwo w celu budzenia patriotyzmu i bynajmniej nie było to państwo polskie. Ani nie chodziło o polski patriotyzm.
Obejrzyj hasło Żyrardów na Wiki, jest fajna fotka z pewnej inscenizacji.
18 lut 13 20:58 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Jarosław Skoczeń, Emmerson
Ceny mieszkań spadają, deweloperzy ...
Czy wyśmienite wyniki sprzedażowe ogłaszane przez deweloperów przekładają się...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Grant Thornton
900 osób, 2 miliony porad – tak rzą...
Krajowa Informacja Podatkowa (KIP) obchodzi właśnie 10-lecie istnienia. Jak...
Grant Thornton
Kuba Karliński
Polski rynek nieruchomości zyska du...
Duże fundusze brytyjskie, inwestujące w rynek nieruchomości, już zamroziły...
Kuba Karliński
M. Szulikowski i Partnerzy
Ustawa o swobodzie działalności gos...
W dniu 19 maja 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 września 2015 r. o...
M. Szulikowski i Partnerzy
 • Copyright © 2016 Biznes.pl