6 gru 11 00:01

Nowe zasady ubiegania się o świadczenia z ZUS

Z dniem 23 listopada br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ubiegania się o świadczenia emerytalno-rentowe. Zawarte w nich uregulowania mają istotne znaczenie zarówno dla organu rentowego, ustalającego prawo do świadczeń i ich wysokość odpowiednio na starych lub nowych zasadach, jak i dla samych zainteresowanych. Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie możliwości zgłoszenia wniosku przez internet, a także prowadzenie akt sprawy w formie elektronicznej.

Udostępnij
0
Skomentuj
fot. TVN24

Konieczność zmian

Prawo do świadczeń emerytalno-rentowych oraz ich wysokość ZUS ustala w oparciu o przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zwanej ustawą emerytalną. Weszła ona w życie 1 stycznia 1999 r. uchylając jednocześnie m.in. obowiązującą wcześniej ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1982 r. 40, poz. 267 ze zm.). Mimo zmiany przepisów nadal jednak obowiązywał akt wykonawczy do "starej" ustawy, tj. rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz. U. z 1983 r. nr 10, poz. 49 ze zm.). Korzystanie z zawartych w nim przepisów było możliwe za sprawą art. 194 ustawy emerytalnej, o ile nie pozostawały w sprzeczności z przepisami tej ustawy.

Głównym założeniem takiego rozwiązania było stosowanie tych samych procedur dotyczących spraw emerytalno-rentowych do wszystkich ubezpieczonych, którzy nabywają prawo do emerytury lub renty według reguł starego, niezmienionego systemu.

W ustawie emerytalnej znalazły się jednak także przepisy ustanawiające zasady przyznawania emerytur z nowego, zreformowanego systemu emerytalnego. Jest on oparty na innych zasadach ustalania prawa do emerytury oraz jej wysokości, uzależnionej w głównej mierze od sumy składek zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego.

Obecnie funkcjonują więc równolegle dwa systemy emerytalne - stary i nowy. Pierwsze tzw. "nowe" emerytury zostały przyznane w 2009 r. Dotychczasowe zasady postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe należało więc odpowiednio uzupełnić.

Dlatego też, w oparciu o upoważnienie zawarte w art. 128a ustawy emerytalnej, Minister Pracy i Polityki Społecznej opracował nowe rozporządzenie w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe, zwane dalej "nowym" rozporządzeniem.

Dokumentowanie prawa do świadczeń

Do wniosku w sprawie przyznania świadczeń powinny być dołączone dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokość, określone w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Tak wynika z art. 116 ust. 5 ustawy emerytalnej. Doprecyzowano więc w "nowym" rozporządzeniu, dostosowując jednocześnie do bieżących realiów, przepisy z zakresu dokumentów wymaganych do przyznania poszczególnych świadczeń emerytalno-rentowych, w tym:

emerytury,

renty z tytułu niezdolności do pracy,

renty rodzinnej,

dodatku pielęgnacyjnego,

zasiłku pogrzebowego,

a także

świadczeń przyznawanych przez Prezesa ZUS w drodze wyjątku.

Czytaj na drugiej stronie... nowość służy ubezpieczonym

E-wnioski

Zupełnym novum, ułatwiającym sprawę ubezpieczonym, jest przewidziana w § 5 "nowego" rozporządzenia możliwość zgłoszenia wniosku o świadczenia drogą elektroniczną przez skrzynkę podawczą ZUS. Wniosek taki powinien jednak posiadać zabezpieczenie w zakresie identyfikacji tożsamości zainteresowanego za pomocą środków przewidzianych w odrębnych przepisach oraz zawierać dane w formacie elektronicznym ustalonym przez ZUS. Umożliwi to wprowadzenie tych danych bezpośrednio do systemu teleinformatycznego organu rentowego, dzięki czemu zainteresowani będą mieli do nich bezpieczny dostęp on-line.

Akta sprawy będą zatem prowadzone przez ZUS w formie papierowej lub elektronicznej. Dokumenty papierowe otrzymane od wnioskodawcy, po ich odwzorowaniu cyfrowym i umieszczeniu w systemie teleinformatycznym organu rentowego, zostaną zwrócone zainteresowanemu na jego wniosek, choć z pewnym ograniczeniem. Nie podlegają bowiem zwrotowi zaświadczenia potwierdzające wysokość wynagrodzeń, przychodów, dochodów i uposażeń, przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń, rachunki poniesionych kosztów pogrzebu oraz pisemne zeznania świadków i oświadczenia zainteresowanego.

Odwzorowane cyfrowo dokumenty będą przechowywane przez organ rentowy przez okres 50 lat.

"Nowe" rozporządzenie, uwzględniając konieczność zapewnienia sprawnego i terminowego ustalania prawa i wysokości świadczeń przewidzianych w ustawie emerytalnej, określa odpowiednio:

zakres obowiązków informacyjnych organów rentowych,

warunki i tryb wszczęcia postępowania w sprawach świadczeń,

sposób ustalania daty zgłoszenia wniosku o świadczenie lub o ustalenie jego wysokości, jeżeli wniosek nie został złożony w organie rentowym,

dowody uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokość, które powinny być dołączone do wniosku w sprawie przyznania świadczeń,

rodzaje dowodów uzasadniających prawo do świadczeń lub ich wysokość, w przypadku gdy konto ubezpieczonego nie zawiera tych danych,

zakres danych, które mogą być udowodnione w drodze zeznań świadków lub oświadczeń ubezpieczonych, wraz ze wskazaniem formy tych zeznań lub oświadczeń,

sposób obliczania świadczeń i okresów uwzględnianych przy ustalaniu świadczeń,

elementy, jakie powinna zawierać decyzja organu rentowego oraz jej uzasadnienie, a także zakres informacji, które powinny być zawarte w pouczeniu do tej decyzji,

formę prowadzenia akt sprawy i ich przechowywania oraz okres przechowywania akt sprawy prowadzonych w formie elektronicznej,

tryb postępowania oraz rodzaje dowodów niezbędnych do przyznania przez Prezesa ZUS świadczeń w drodze wyjątku.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11.10.2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. nr 237, poz. 1412)

Gazeta Podatkowa nr 97 (825) z dn. 2011.12.05, strona 9 Dział: Emerytury, renty, zasiłki Autor: Bożena Dziuba

Udostępnij
0
Tematy:
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (150)

W okresie ciszy referendalnej tj. od 5 września 2015 r. od godz. 0.00 aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie kampanii referendalnej. W trakcie trwania ciszy referendalnej zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter kampanii referendalnej lub podających informacje wskazane powyżej (sondaże/wyniki) może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy o referendum ogólnokrajowym zagrożone karą grzywny.
No photo
No photo ~konkretna Użytkownik anonimowy
~konkretna
No photo ~konkretna Użytkownik anonimowy
do ~emeryt starego portwela:
No photo ~emeryt starego portwela Użytkownik anonimowy
5 gru 11 19:37 użytkownik ~emeryt starego portwela napisał
No proszę! Kolejna POtencjalna osoba która w przyszłości bedzie wrzeszczeć o waloryzację kwotową.Z młodosci pamiętam takich pewniakow którzy pracowali na czarno zarabiajac wielokrotność tego co ja.ubierali sie w orginalne ciuchy z Pewexu wyśmiewając się z
dodam tylko,ze to Pan może mieć problem z otrzymywaniem -regularnie emerytury ponieważ ZUS już,, piszczy""z powodu braku pieniędzy,a będzie jeszcze gorzej!Bo widzi Pan młodzi ludzie w Polsce już dawno przejżeli na oczy i bardzo wiele tysięcy układa sobie(STABILNE)życie w innych krajch tj Holandia, Norwegia,Wlk.Brytania.......i jeszcze niech Pan sobie zada pytanie, czy ta pańska emerytura tak bardzo Pana satysfakcjonuje? i zapewne bardzo jest Pan zadowolony z waloryzacji jaką Pan otrzyma-ile?(50zł)gratuluję, a inflacja gdzie? a co w przypadku któregoś miesiąca gdy emeryturki nie będzie, kogo Pan poda do sądu?-ZUS! Z chorym systemem Pan nie wygra;-)póki co życzę zdrówka i regularnych wpływów!!!! A ja i tak dalej ani złotóweczki nie zapłacę do ZUS-u TAK MAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5 gru 11 21:46
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~za stara dla pracodawcy :( Użytkownik anonimowy
~za stara dla pracodawcy :( :
No photo ~za stara dla pracodawcy :( Użytkownik anonimowy
Za 3 lata bede wystepować o EMERYTURĘ . Interesuje sie tym tematem od jakiegoś czasu.MĘCZE KALKULATOR EMERYTALNY CO JAKIS CZAS.RÓWNIE DOBRZE mogłabym rozłozyc karty.
Pamiętam wysyłanie dokumentów by ZUS ustalił mi -kapitał początkowy.
Czytam, przepisy, zasady, i dochodze do wniosku ze włąsciwie nie ma znaczenia ile lat pracujemy i jak duzo zarabiamy.Zus to tak skroi i ograbi bo, różnice sa góra 50-100 zł.Pamietac nalezy ze gdy ktos pracował 40 lat to nie ma znaczenia.
Muszą WYBRAC według : 2 zasad -
1. 10 kolejnych lat
2. lub okres 20 lat
Wiec po co te tony papieru, to sciaganie poczta z archiwum papierzysk.
Przeciez wszyscy mamy w ZUS...udokumentowane okresy zatrudnienia.Pamiętacie gdy WAM zabrakło 2 złote to przychodziło pismo z ZUS z groźbami o karach ?
Zus do likwidacji.
Ustalić dla wszystkich jednakowa skladke .Jak ktos będzie chciał miec więcej to sam o siebie zadba.
A zaoszczedzone pieniądze na rozdmuchanej , złodziejskiej instytucji , z marmurami, budynkami wyłącznie...BUDŻET stworzy fundusz na emerytury dla ludzi doświadczonych przez chorobę, wypadek,.
5 gru 11 21:21
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Toldek Użytkownik anonimowy
~Toldek :
No photo ~Toldek Użytkownik anonimowy
debilizm w ZUS Jak te nibyurzęniki chca komuś zrobic na złość to biora kaluklator ( w którym mozna nastawic dokładność wyliczeń od 0=tylko liczy całe do 9 cyfr i pełne czyli tyle po przecinku ile sie zmieści na wyswietlaczu)Dokładność wyliczeń przewiduje przepis do 2 -giego miejsca po przecinku.jezeli nastawi sie kalkulator na 2 -czyli 2 miejsca po przecinku i wyliczy kwote wyjdzie np 52,26 zł.Jak nieuczciwa urzędniczka weźmie kalkulator i nastawi na wszystkie miejsca po przecinku=tyle ile się zmiesci na wyświetlaczu,to jej z tego wyliczenia zaokrągli i wyjdzie wynik 52,27.Jest to niezgodne z przepisem i nielegalne ale urzednicy w ZUS mają przepisy w nosie i każą podatnikowi składac korekte bo podobno oszukał skarb państwa.On nie rozumie o co chodzi da czekuldke i mu dama podyktuje co ma wpisac i złoży korektę na 1 grosz .W państwie prawa takie rzeczy sa niedopuszczalne nawet jakby nie dał tej czekuldki.To po prostu zgroza i chamstwo.
5 gru 11 21:17
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~UlotkiStop Użytkownik anonimowy
~UlotkiStop :
No photo ~UlotkiStop Użytkownik anonimowy
Ulotki, Gazetki, Broszury zasypały Twoją SKRZYNKĘ POCZTOWĄ ? Nie chcesz tych śmi Na zakaz-reklam.pl znajdziesz sposób jak zabezpieczyć skrzynkę pocztową, jak uwolnić się od zbędnej makulatury i jak powstrzymać papierową inwazje.

Nasza naklejka skutecznie obroni Cię przed natrętnymi gazetkami, ulotkami i innymi śmieciami.

70% gazetek reklamowych jakie otrzymujemy trafia bezpośrednio do śmietnika, do wyprodukowania tony papieru potrzeba około 15 drzew!

Nie zwlekaj, sprawdź jak łatwo i skutecznie poradzić sobie z tym problemem i przy okazji oszczędź kilka drzew.
5 gru 11 14:20
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Marco Polo Użytkownik anonimowy
~Marco Polo :
No photo ~Marco Polo Użytkownik anonimowy
Pisanie o likwidacji ZUSu jest kompletną bzdurą!! Ci co to piszą to kompletni ignoranci!A kto ma wypłacać emerytury aktualnym emerytom? rencistom??Jeśli chodzi o KRUS to powinien być powoli ale systematycznie likwidowany.OFE powinien być przejrzysty a teraz jest wielką niewiadomą Trzeba zapobiec wypływowi pieniędzy z OFE .OFE jest skubany przez zarządzających którzy pod postacią dywidend wypompowują olbrzymie pieniądze na swoje konta zagraniczne.
5 gru 11 23:09
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Realvision Użytkownik anonimowy
~Realvision :
No photo ~Realvision Użytkownik anonimowy
ZUS działa zgodnie z ustawami, które uchwalają posłowie! Jeżeli posłowie uchwalą debilne prawo i ustalą, że ub-ecy, urzędasy i inne służby specjalne, to święte krowy, to tak będzie. Inna sprawa, że stołki w ZUS-ie są obsadzone przez byłych ub-eków, ich rodzinki i znajomych. Podstawową zasadą powinno być, że pobierający emeryturę nie może być zatrudniony, a już na pewno nie w urzędzie. Ale kto to zmieni jak rządzą ub-ecy i ich współpracownicy.
5 gru 11 23:33
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~slony Użytkownik anonimowy
~slony
No photo ~slony Użytkownik anonimowy
do ~Marco Polo:
No photo ~Marco Polo Użytkownik anonimowy
5 gru 11 23:09 użytkownik ~Marco Polo napisał
Pisanie o likwidacji ZUSu jest kompletną bzdurą!! Ci co to piszą to kompletni ignoranci!A kto ma wypłacać emerytury aktualnym emerytom? rencistom??Jeśli chodzi o KRUS to powinien być powoli ale systematycznie likwidowany.OFE powinien być przejrzysty a ter
dokladnie ludzie jak dzieci w przedazkolu mysląze likwidując Zus nagle zniknie porblem wyplaty milionom emerytow i rencistów ich swiadczen, a osobom chorym wyplat swiadczen chorobowych . Zasilki pogrzebowe ez sie same zaplaca.

Zus to nic innego jak kasa do ktorej wplywają pieniadze i sa od razy wydawane na bieżace potrzeby czyli emerytury ,renty waszych babc, dziadkóa i dla was chorobowych.

5 gru 11 23:28
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~waco9 Użytkownik anonimowy
~waco9
No photo ~waco9 Użytkownik anonimowy
do ~DDD:
No photo ~DDD Użytkownik anonimowy
5 gru 11 19:14 użytkownik ~DDD napisał
A skąd chcesz wziąć na to pieniądze?
Zredukować biurokrację,sejm,senat do minimum,zlikwidować "szarą strefę"zabrać dopłaty partiom politycznym,Zmniejszyć diety poselskie,uregulować system podatkowy nie zwiększjąc podatki tylko "uszczelniając system"do tego podatek "kastralny",likwidacja KRUSu.I w końcu uprościć zakładanie Polskich Firm.
Mało??? tak można by bez końca!!!Poczynając od "Stolycy" kończąc na powiatach.
5 gru 11 20:21
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~gosiak Użytkownik anonimowy
~gosiak :
No photo ~gosiak Użytkownik anonimowy
nowe zasady może powiecie ile kosztuje renta w ciechanowie gdzie zabiera sie ją ludziom naprawde chorym kalekim a daje zdrowym bo stac ich na wizyty prywatne i podwalenie kasy,a lek orzecznik w ciechanowie lek lew.nie ma przygotowania ani wiedzy jest reumatologiem a daja ją do orzeczenia internist.zycze jej cierpien takich jakie maja pacj ktorym odmowila swiadczen
5 gru 11 20:27
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~fuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Użytkownik anonimowy
~fuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
No photo ~fuj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Użytkownik anonimowy
do ~płatnik:
No photo ~płatnik Użytkownik anonimowy
5 gru 11 14:33 użytkownik ~płatnik napisał
ODPOWIEDZI URZĘDNIKÓW ZUS Miałem przerwę w płaceniu składek ZUS wynoszącą ponad 180 dni, po wypadku i uszkodzeniu kręgosłupa szyjnego dyskwalifikującego mnie do kontynuowania pracy chciałem się dowiedzieć czy przysługuje mi renta (25 lat pracy w zakładzie
Takie jest polskie złodziejskie prawo. Tobie po 25 latach płacenia wysokich składek do ZUS nic się nie należy i proponują ci czekać na śmierć, natomiast 41-43 letnim znanym prokuratorom w stanie spoczynku należą się emerytury po 14 tys. zł/ m-c, mimo że oni nigdy nie płacili żadnych składek. Polacy macie teraz swoją durną, bolkową demokrację i sprawiedliwość.
5 gru 11 16:02
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Jarosław Skoczeń, Emmerson
Dom na działce rolnej – droga przez...
Nie można zaprzeczyć, że działki rolne są dużo tańsze od budowlanych. Dzięki...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Norbert Pyffel, FinanseTAK
Czy Polska zarobi na chińskim kryzy...
Za sprawą chińskiego kryzysu złoty umocnił się w stosunku do azjatyckich walut....
Norbert Pyffel, FinanseTAK
Księgowość jest sexy
Dokonujesz transakcji z odwrotnym o...
  1 lipca 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od...
Księgowość jest sexy
 Paweł Szwarcbach
Motywacja kluczem do rozwoju
  Zarówno dla pracodawców, jak i menadżerów niezwykle ważną kwestią...
Paweł Szwarcbach