Manpower: 16 proc. firm chce zwiększać zatrudnienie

Spośród 751 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 16% firm, 9% zamierza redukować etaty, a 72% nie planuje zmian personalnych, podano w raporcie "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia", przedstawionym przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup.

Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi +7%. Natomiast prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +2%. To pierwszy dodatni wynik dla naszego kraju od czterech ostatnich kwartałów, podano w komunikacie.

"Na rynku pracy widać pierwsze symptomy wyczekiwanego od dłuższego czasu ożywienia. Druga połowa roku zazwyczaj jest lepsza dla przedsiębiorców i sprzyja decyzjom tworzenia nowych etatów" - powiedziała dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas, cytowana w komunikacie.

"Obserwujemy, że wzrasta zainteresowanie pracodawców elastycznymi formami zatrudnienia, a także innowacyjnymi rozwiązaniami HR, jak np. outsourcing procesów i funkcji. Procesy te pomagają przedsiębiorcom w dostosowaniu się do niepewnej wciąż kondycji rynku. Korzystający z nich pracodawcy optymalizują swoje działania, a co za tym idzie zwiększają też efektywność. Ma to pozytywny wpływ zarówno na rynek pracy, jak i na całą gospodarkę kraju. Spodziewamy się również, że utrzyma się panujące wysokie zapotrzebowanie na specjalistów" - dodała Janas.

W III kwartale 2013 r. w czterech z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm widoczny jest w sektorze transport/ logistyka/ komunikacja (+10%). Umiarkowanie optymistyczną prognozę odnotowano natomiast dla branż instytucje sektora publicznego (+6%), rolnictwo/ leśnictwo/ rybołówstwo (+4%) oraz finanse/ ubezpieczenia/ nieruchomości/ usługi (+3%), podano w materiale.

"Z kolei największy pesymizm widoczny jest w sektorze kopalnie/ przemysł wydobywczy (-15%), w którym prognoza netto zatrudnienia jest ujemna już czwarty kwartał z rzędu. Umiarkowanie pesymistyczne wyniki odnotowano także dla branż energetyka/ gazownictwo/ wodociągi (-5%), restauracje/ hotele (-4%), budownictwo, a także produkcja przemysłowa (-3% dla obu). Prognoza netto zatrudnienia dla sektora handel detaliczny i hurtowy wynosi 0%" - czytamy dalej.

Spośród 24 państw wchodzących w skład regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), dodatnie prognozy odnotowano w 13 krajach, pośród których znalazła się również Polska, z wynikiem +2%.