Onet
7 kwi 13 20:32

Kiedy zwrot podatku, a kiedy dopłata?

Część podatników z pewnością niecierpliwie wypatruje zwrotu z Urzędu Skarbowego. Inni wolą nie myśleć o tym, że zbliża się 30 kwietnia, czyli ostateczny termin uregulowania niedopłaty podatku. W jakich sytuacjach możemy się spodziewać, że fiskus odda nam pieniądze, a kiedy musimy sięgnąć do kieszeni, by dopłacić?

Udostępnij
0
Skomentuj
fot. Shutterstock

Nadpłata podatku występuje w przypadku, gdy wartość zaliczek pobranych przez płatnika (czyli np. naszego pracodawcę) jest wyższa niż wartość zobowiązania podatkowego ustalonego za dany rok. Przypomnijmy, że rozliczając się wg. skali podatkowej, przy dochodach do 85 528 zł w skali roku, nasz podatek wynosi 18 proc. tej kwoty, dodatkowo pomniejszonej o 556 zł i 02 gr. Jeśli przekroczymy wskazany próg, nasze zobowiązania wobec fiskusa liczone będą już jako 32 proc. nadwyżki ponad kwotę 85 528 zł. Do tego należy jeszcze dodać 14 838 zł 02 gr.

Jeśli więc wartość wpłacanych w ciągu roku zaliczek była wyliczana na podstawie wyższego stopnia skali podatkowej, a okaże się, że nasze dochody nie przekroczyły jednak wymaganego progu – wówczas fiskus zwróci nam nadpłatę.

Zwrot odliczonych zaliczek otrzymamy także w przypadku, gdy nasze dochody nie przekroczyły w sumie 3091 zł, czyli kwoty wolnej od podatku. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli wiemy, że z powodu niskich dochodów jesteśmy zwolnieni ze „składki na budżet państwa”, wciąż ciąży na nas obowiązek złożenia deklaracji PIT.

Zwrot nadpłaconego podatku dostaniemy także w sytuacji, gdy skorzystamy z ulg i odliczeń. Z Urzędu Skarbowego możemy otrzymać od kilkudziesięciu złotych do kilkudziesięciu tysięcy. W ubiegłych latach odnotowano nawet rekordowe przypadki zwrotów nadpłat w wysokości ponad 1 mln zł. To zależy od pobranych już od nas zaliczek, podatku, który faktycznie musimy zapłacić i od ulg, które nam przysługują.

Odliczając od dochodów i od podatków przewidziane prawem ulgi, musi pamiętać także o ustawowych limitach, którymi część z nich została objęta. W przypadku np. najpopularniejszej ulgi internetowej, którą po raz ostatni odliczamy za 2012 rok, jest to 760 zł. Powszechnie wykorzystywana ulga rodzinna wynosi maksymalnie 1112,04 zł na dziecko. Z kolei niepełnosprawni mają limitowane odpisy na opłacenie przewodnika, utrzymanie psa-przewodnika oraz wykorzystanie własnego auta do przewozu na niezbędne zabiegi leczniczo- rehabilitacyjne. W każdym z tych przypadków granica odpisu wynosi 2 280 zł. Limit obejmuje także zakup koniecznych leków. Tu odliczyć można tylko kwotę nadwyżki przekraczającej 100 zł. Jednak w każdej z tych sytuacji obowiązuje podstawowa zasada: nie dostaniemy więcej zwrotu, niż pobrano od nas zaliczek.

Fiskus zastrzegł sobie dolną granicę wypłacanych nadpłat. Jeśli nie przekracza ona kwoty 8,80 zł (tyle wynosi wysokość kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym), wówczas zostanie zaliczona na poczet naszych ewentualnych zobowiązań podatkowych (obecnych lub przyszłych). Jeśli jednak podatnik oficjalnie wystąpi o należne mu środki, będzie mógł je odebrać w kasie Urzędu Skarbowego.

Może się też zdarzyć, że zamiast oczekiwanego zwrotu podatku obywatel dostanie jedynie informację, że pieniądze zajęto mu w związku ze zobowiązaniami wobec Skarbu Państwa. Stanie się tak w przypadku, gdy zapomniał np. zapłacić mandatu.

Szczególnie przedsiębiorcy powinni pamiętać o jeszcze jednej, stosunkowo korzystnej dla nich możliwości. Jeśli np. rok 2012 nie był dla podatnika najszczęśliwszy i zamiast spodziewanych zysków odnotował straty, może je on odliczyć od swoich przychodów (z tego samego źródła!) w ciągu najbliższych pięciu lat (w jednym roku nie więcej niż 50 proc.).

Co do zasady Urząd Skarbowy ma 90 dni na zwrot przysługującej nam nadpłaty. Osoby, które swoje zeznanie podatkowe wyślą 30 kwietnia, powinny dostać zwrot pieniędzy do 31 lipca. Termin ten wydłuża się, jeśli konieczna okaże się korekta zeznania lub złożenie wyjaśnień czy poprawa błędów. Wówczas biegnie on od momentu złożenia dodatkowych i poprawnych dokumentów.

Jeśli zdecydujemy się wysłać formularz PIT drogą elektroniczną, są spore szanse na to, że pieniądze znajdą się na naszym koncie dużo szybciej, niż wtedy, gdy wysyłamy go listownie lub zanosimy osobiście do Urzędu Skarbowego. Warto pamiętać, że kwota zwrotu nadpłaconego podatku wysłana przekazem pocztowym zostanie pomniejszona o koszt jego nadania.

Co jeśli jednak fiskus spóźnia się ze zwrotem? Urzędy Skarbowe przeważnie skrupulatnie realizują swój obowiązek w tym zakresie. Jeśli jednak opóźnienie wystąpiło i nie stało się to z winy podatnika, płatnika bądź inkasenta, mamy prawo upomnieć się o odsetki w wysokości 14 proc. w skali roku.

Czytaj dalej: co w przypadku niedopłaty podatku?

Niedopłata podatku

O wiele mniej komfortowa dla podatnika sytuacja występuje, gdy mimo odprowadzanych zaliczek na podatek dochodowy, okazuje się, że musi on jeszcze do nich dołożyć. Dzieje się tak m.in. w sytuacji, gdy zaliczki pobierane były według niższej skali podatkowej (18 proc.), a roczne dochody podatnika były na tyle wysokie, że musi się on rozliczyć według wyższego progu (32 proc.). Sytuacja ta jest możliwa także wtedy, gdy utrzymuje się on z więcej niż jednego źródła dochodów. Zaliczki w poszczególnych źródłach rozliczane są wówczas wg. niższej skali, ale po zsumowaniu obywatel kwalifikuje się do drugiego progu podatkowego. Może się także zdarzyć, że podatnik nie rozliczył w ciągu roku niezbędnych zaliczek i należności musi wyrównać.

Niedopłata podatku powinna zostać zwrócona nawet jeśli wynosi 1 zł. Zanim jednak wyślemy fiskusowi kilkuzłotowy przelew, przypomnijmy sobie, czy przypadkiem w ubiegłym roku nie mieliśmy niewielkiej nadpłaty (do 8,80 zł), której Urząd Skarbowy nam nie przesłał, zatrzymując pieniądze na poczet naszych przyszłych zaległości. W poprzednich latach rekordziści, którzy musieli wyrównać swoje rachunki ze skarbówka wpłacali do kasy fiskusa nawet ponad 2 mln zł.

Zobowiązania podatkowe należy uregulować do 30 kwietnia br. W przypadku osób rozliczających ryczałt ewidencjonowany (np. najem) termin uregulowania niedopłaty minął 31 stycznia.

Po tym czasie brak zapłaty należności lub niewywiązanie się z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej może nas słono kosztować. Kiedy organ podatkowy stwierdzi brak rozliczenia lub wpłaty nieuregulowanych zaliczek, wyda decyzję określającą wysokość odsetek za zwłokę na dzień złożenia PIT-u. W przypadku braku deklaracji, odsetki zostaną obliczone od dnia 30 kwietnia na podstawie prawidłowej wysokości zaliczek. Co ważne, podatnik ma obowiązek uregulować odsetki bez stosownego wezwania w tej sprawie, samodzielnie wyliczając ich zakres.

Od 7 marca br. stawka odsetek za zaległości podatkowe wynosi 11,5 proc. W przypadku gdy podatnik złoży korektę wraz z uzasadnieniem i dokona zapłaty w terminie 7 dni, wówczas zapłaci odsetki według tzw. stawek obniżonych, czyli w wysokości 75 proc. ich wartości podstawowej (obecnie jest to 8,63 proc.).

Warto pamiętać, że stawki te zmieniają się średnio co miesiąc na podstawie obwieszczenia Ministra Finansów (ich aktualny wymiar można sprawdzić na stronie internetowej ministerstwa). Według ordynacji podatkowej stanowią one 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego i 2 proc. z tym, że stawka nie może być niższa niż 8 proc.

Poleć
Udostępnij
0
Tematy:
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (40)

Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~SzefJana Użytkownik anonimowy
~SzefJana
Brak zdjęcia ~SzefJana Użytkownik anonimowy
do ~Marek:
Brak zdjęcia ~Marek Użytkownik anonimowy
7 kwi 13 21:58 użytkownik ~Marek napisał:
Podatek nie powinien być proporcjonalny do dochodów. Dlaczego karać lepiej zarabiających? Każdy ma taki sam dostęp do transporu publicznego, dróg, chodników, latarni ulicznych itp. Dlatego podatek powinien być pogłówny. Sklepowa z GS płaci 100 zł i preze
ludzie tego nie rozumieją a politycy dzięki temu bawią się na bogato uchwalając pierdołowate powódy (jak stadion narodowy) wydawania pieniędzy zabranych podatnikom, dodatkowo szczując na siebie durnych polaków różniąc tym kto więcej a kto mniej płaci podatku (po co kłótnie swary głupie, wszyscy tak zginiemy w zupie"- wszystkich pieniądze wydadzą politycy a nie my sami !!!).
Powinny być tylko trzy rodzaje podatku (a nie jak obecnie aż 38 !!! ) na konkretne trzy cele. wojsko, policja (sądy, prokuratura), minimalna administracja (ok 500 osób na kraj). Reszta zostaje w kieszeni podatnika... ateraz zadanie; Policz przychód,swój i współmałżonka/partnera, zaplacone daniny,(zaliczki, skladki na zus, zdrowotne - zsumuj) a następnie te daniny odejmij od przychodu zostanie Ci/Wam dochód. Zauważ czy dochód mniej zarabiającego partnera był równy/wyższy/niższy od waszych zapłaconych danin... Wychodzi że jedno pracuje za darmo (tzn za pensje i ogrzewanie biurek urzędników ? Trochę głupio, prawda ? Drogie Panie (bo to Wy częściej mniej zarabiacie) czy nie lepiej byloby gdybyście były pachnące w domu na kawce z koleżanką zamiast w tym czasie pracować ? jeżeli tak to wiecie że warto głosować na JKM...
7 kwi 13 23:15 | ocena: 85%
Liczba głosów:7
85%
14%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~łysy Użytkownik anonimowy
~łysy :
Brak zdjęcia ~łysy Użytkownik anonimowy
Nie wiem po co nam ten cały cyrk z pitami, czy nie prościej byłoby uprościć prawo tak aby każdy płacił podatek, oczywiście adekwatny do jego dochodów i nic już potem nie odliczał i nie latał po urzędach. Pomyślcie ile pieniędzy można byłoby zaoszczędzić ograniczając liczbę urzędasów, pracujących w US i nie tylko.
7 kwi 13 17:44 | ocena: 86%
Liczba głosów:45
86%
13%
| odpowiedzi: 5
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
rowo rowo Onet Zobacz profil
rowo :
rowo rowo Onet Zobacz profil
Muszę przyznać, że prawo podatkowe jest jasne i proste. Nawet średnio rozgarnięty szympans zrozumie w lot jak się rozliczyć i wypełnić PIT. A tak poważnie, to dawniej krew mnie zalewała, gdy wypełniałem PITy dla całej rodziny "na piechotę". Teraz korzystam z darmowego programu ściągniętego z netu i jakoś ogarniam. Prawo podatkowe jest strasznie zagmatwane, ale to chyba celowo. Ostatnio dowiedziałem się przypadkiem, że moi koledzy z pracy nie wszyscy odliczają ulgę na dzieci. Rekordzista ma piątkę, z tego cztery do ulgi. Prawie pięć tysięcy przeszło koło nosa tylko w tym roku. Sami sobie winni? Tak! Bo podchodzą do podatków i PITów jak pies do jeża. Przypomina mi się historia konstytucji Księstwa Warszawskiego. Nasi nie potrafili jej napisać przez dłuższy czas, aż Napoleon się wkurzył, zawołał pisarza, usiadł i podyktował w ciągu godziny tekst konstytucji, krótki, zwięzły, przejrzysty i zrozumiały. Przydałoby się na godzinkę wskrzesić Napoleona i poprosić o podyktowanie nowego prawa podatkowego.I chyba nie tylko podatkowego...
8 kwi 13 06:54 | ocena: 62%
Liczba głosów:29
62%
37%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Tom Użytkownik anonimowy
~Tom :
Brak zdjęcia ~Tom Użytkownik anonimowy
Nie trzeba kupować Gazety Prawnej. Co roku edycja bezpłatnego i bardzo dobrego programu, obsługującego wszystkie PIT-y: http://pit.dobry.pl
Używam ich oprogramowania od 2005, czyli już 7 raz. Potem, wydruk, i poleconym do US. Nigdy tam nie chodzę osobiście, żeby złożyć zeznania roczne. Nigdy nie miałem wezwania, że coś jest nie tak. Nie pojmuje logiki ludzi, którzy jada specjalnie do US, żeby odstać w kolejce i złożyć dokument, który można wysłać pocztą za 2-3 złote.
7 kwi 13 16:54 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
25%
75%
| odpowiedzi: 5
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Lenka 16 Użytkownik anonimowy
~Lenka 16 :
Brak zdjęcia ~Lenka 16 Użytkownik anonimowy
Niestety po raz kolejny osoba pisząca artykuł na tema rozliczeń PIt-u popełnia podstawowe błędy i podaje nieprawdziwe informacje: Urzędy Skarbowe mają 3 miesiące na dokonanie nam naleznego zwrotu a nie jak podano 30 dni i stopa odsetek też jes inna niż podał autor- to żenada że takie buble są publikowane
7 kwi 13 13:39 | ocena: 62%
Liczba głosów:43
62%
37%
| odpowiedzi: 5
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~uzkreską Użytkownik anonimowy
~uzkreską
Brak zdjęcia ~uzkreską Użytkownik anonimowy
do ~Tom:
Brak zdjęcia ~Tom Użytkownik anonimowy
7 kwi 13 16:54 użytkownik ~Tom napisał:
Nie trzeba kupować Gazety Prawnej. Co roku edycja bezpłatnego i bardzo dobrego programu, obsługującego wszystkie PIT-y: http://pit.dobry.pl/
Używam ich oprogramowania od 2005, czyli już 7 raz. Potem, wydruk, i poleconym do US. Nigdy tam nie chodzę osobiśc
Używam tego programu od kilku lat i jestem bardzo z niego zadowolony. Moja rodzina pośrednio też, bo robię im też PIT-y.
Ale drukuję i zanoszę papier do US, a na kopii dostaję pieczątkę potwierdzającą złożenie. Czasem takie potwierdzenie jest przydatne. No i jest to dodatkowa kopia na wypadek, gdyby wersję elektroniczną coś trafiło, a potrzebowałbym zajrzeć do zeznania np. sprzed roku czy dwóch.
7 kwi 13 22:41 | ocena: 60%
Liczba głosów:5
40%
60%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~milos Użytkownik anonimowy
~milos :
Brak zdjęcia ~milos Użytkownik anonimowy
Każdego roku podczas rozliczania podatku możesz podarować Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom swój 1% Na pewno wiesz, że zdrowie dziecka jest dla rodzica najważniejsze, dlatego nie bądź obojętny i pomóż fundacji zebrać środki na leczenie swoich podopiecznych. Wystarczy wypełniając deklarację powierzyć im swój 1% wpisując KRS KRS 0000140007
2 mar 14 21:39
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Marek Użytkownik anonimowy
~Marek
Brak zdjęcia ~Marek Użytkownik anonimowy
do ~łysy:
Brak zdjęcia ~łysy Użytkownik anonimowy
7 kwi 13 17:44 użytkownik ~łysy napisał:
Nie wiem po co nam ten cały cyrk z pitami, czy nie prościej byłoby uprościć prawo tak aby każdy płacił podatek, oczywiście adekwatny do jego dochodów i nic już potem nie odliczał i nie latał po urzędach. Pomyślcie ile pieniędzy można byłoby zaoszczędzić o
Podatek nie powinien być proporcjonalny do dochodów. Dlaczego karać lepiej zarabiających? Każdy ma taki sam dostęp do transporu publicznego, dróg, chodników, latarni ulicznych itp. Dlatego podatek powinien być pogłówny. Sklepowa z GS płaci 100 zł i prezes banku też 100 zł. Ale przecież panowie socjaliści by oczy wydrapali.
7 kwi 13 21:58 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
75%
25%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
mqy1 mqy1 Onet Zobacz profil
mqy1 :
mqy1 mqy1 Onet Zobacz profil
Ja tam czekam na zwrot i już dawno rozliczyłem się z fiskusem mam nadzieję ze niedługo pieniądze wpłyną na konto bankowe i zamknę zeszły rok i tak z wielką stratą.Jeżeli możesz to pomóż ofierze ciężkiego wypadku. http://malelotnictwo-paraplany.blogspot.com
7 kwi 13 20:03 | ocena: 66%
Liczba głosów:3
33%
66%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~emeryt Użytkownik anonimowy
~emeryt :
Brak zdjęcia ~emeryt Użytkownik anonimowy
Jestem emerytem, ale nie chce mi się rozliczać. W jaki inny sposób mógłbym przekazać swój 1% dla potrzebujących. Czy jest koś mądry co by mi mógł doradzić.
7 kwi 13 16:48 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Jarosław Skoczeń, Emmerson
Wehikuł czasu – mieszkanie w ponad ...
Od pewnego czasu w Polsce zauważamy powtórną fascynację mieszkaniami w...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Lotnisko Chopina
Kontrola na lotnisku – nie taki dia...
Jako rzecznik prasowy, do którego spływają wszelkie zapytania dotyczące...
Lotnisko Chopina
Milewski & Partnerzy
Przeżyjmy jeszcze raz The Way Ahead...
Niestety spotkanie z Tonym Robbinsem już za nami. Tysiące pozytywnych...
Milewski & Partnerzy
Jarosław Sobkowiak
Innowacyjność głupcze!
Niedawno napisałem na blogu, że przyszłość Polski to moim zdaniem droga...
Jarosław Sobkowiak