15 kwi 13 10:35

Kara za wycięcie drzewa bez zezwolenia

W ubiegłym roku wycięliśmy drzewo, które rosło na należącej do firmy działce. Obecnie prowadzone jest postępowanie w związku z wycięciem drzewa bez wymaganego zezwolenia. Dowiedzieliśmy się, że grozi nam kara pieniężna. Ile taka kara może wynosić i na jakich zasadach jest nakładana?

Udostępnij
12
Skomentuj
fot. Shutterstock

Na usunięcie z nieruchomości drzew lub krzewów należy, co do zasady, uzyskać zezwolenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, a jeśli nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków - wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wniosek o wydanie zezwolenia powinien złożyć posiadacz nieruchomości, a jeśli nie jest on jednocześnie właścicielem (lub użytkownikiem wieczystym), to musi dołączyć zgodę właściciela. Niekiedy jednak drzewa i krzewy można usunąć bez takiego zezwolenia. Dotyczy to m.in. drzew i krzewów owocowych (z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową). Nie jest też potrzebne zezwolenie na wycięcie drzew i krzewów, których wiek nie przekroczył dziesięciu lat. Pełna lista wyjątków znajduje się w art. 83 ust. 6 ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. nr 151, poz. 1220 ze zm.).

Usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia może spowodować nałożenie wysokich kar. Kara wynosi bowiem trzykrotność opłaty, jaką należałoby uiścić za ich "legalne" usunięcie. Opłata administracyjna za legalne wycięcie drzew określana jest w zezwoleniu na ich usunięcie i zależy od obwodu pnia na wysokości 130 cm oraz rodzaju i gatunku drzewa (im cenniejszy gatunek i większy egzemplarz, tym opłata jest wyższa). W celu wyliczenia opłaty należy przemnożyć obwód drzewa (na wysokości 130 cm) przez stawkę opłaty za 1 cm obwodu pnia dla danego rodzaju i gatunku drzewa. Stawki, waloryzowane co roku, znajdują się w obwieszczeniu Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz kar za zniszczenie zieleni. Takie obwieszczenia wydawane są co roku (na konkretny rok kalendarzowy). Stawki na rok 2012 zostały opublikowane w Monitorze Polskim z 2011 r. nr 95, poz. 963, natomiast na rok 2013 - w Monitorze Polskim z 2012 r. poz. 747. Otrzymaną kwotę należy przemnożyć przez współczynnik różnicujący stawkę w zależności od obwodu pnia drzewa. Współczynniki te znajdują się w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz. U. z 2004 r. nr 228, poz. 2306 ze zm.).

Wysokość kary za usunięcie drzewa bez zezwolenia zależy od jego gatunku i obwodu.

Odpowiedzialność administracyjna za bezprawne wycięcie drzew nie jest uzależniona od winy ukaranego - została ona zobiektywizowana. Jej ustalenie wymaga wykazania, iż istnieje związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem konkretnej osoby a zniszczeniem drzew lub krzewów - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 kwietnia 2009 r., sygn. akt II OSK 488/08. NSA uznał, że zachowanie to przejawiać się może w każdej formie (działanie i zaniechanie). Organy muszą zatem wykazać, że posiadacz nieruchomości przynajmniej wiedział o usuwaniu drzew z jego nieruchomości albo że na usunięcie drzewa świadomie się godził i mu nie zapobiegł.

Gazeta Podatkowa nr 30 (967) z dnia 15.04.2013, strona 20 Dział: Obrót gospodarczy Autor: Andrzej Janowski

Udostępnij
12
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (356)

~baciar : Ja sześć lat temu na wiosnę posadziłem modrzewie planowałem wykorzystać je jako ścianę ochronną odgradzającą od ruchliwej drogi ale jak dowiedziałem się od znajomych jakie kłopoty mieli z drzewem gdy chcieli szopkę przerobić na garaż by mieć dojazd to dwa miesiące po posadzeniu wszystkie modrzewie powyrywałem i zrobiłem parkan z desek szkoda że nie można w tym kraju nic zrobić bez zgody urzędników taką własność mamy że nic nie możemy na niej zrobić bez zgody czyli nie jesteśmy właścicielami
15 kwi 13 11:04 | ocena: 98%
Liczba głosów:505
98%
2%
| odpowiedzi: 11
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Michu : W Polsce prawo własności to najbardziej ograniczone prawo. Odnosi się to nie tylko do nieruchomości, ale i ruchomości: np. kupiłeś samochód - zapłaciłeś za niego i czy możesz wyjechać na drogę ? Nie ! Musisz go ubezpieczyć, zarejestrować, zrobić przegląd techniczny.
Kupiłeś działkę aby wybudować dom: możesz to zrobić ? Też nie ! Aby go postawić musisz mieć zezwolenie budowlane, ale zanim je uzyskasz to musisz uzgodnić projekt z wodociągami, gazownikami, energetykami i jak któryś z nich powie, że NIE - to kaplica nie ma zezwolenia i nie ma domu, choć legalnie kupiłeś działkę. nawet jak sąsiad powie, że NIE, bo np. za blisko chcesz postawić swój dom od jego (masz pecha bo wybudował się przed Tobą) - to tez leżysz i kwiczysz.
Chory kraj i chorzy ludzie nim kierują
15 kwi 13 11:27 | ocena: 92%
Liczba głosów:323
92%
8%
| odpowiedzi: 11
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
g.sommer : Ta opłata to tak do końca nie jest obowiązkowa.Zgłosiłem chęć wycięcia czterech 25-letnich świerków ze względu na planowaną budowę.Napisałem wniosek do UM [wydział ochrony środowisa].Pani inspektor po oględzina ch faktycznie naliczyła mi opłatę 3600 zł ale warunkowo zawiesiła ją na okres 6 miesięcy pod warunkiem nasadzenia na tej samej działce także czterech drzewek ozdobnych o wym. pnia nie mniejszych niż 12 cm. w obwodzie.Wszystko byłoby w porządku gdyby nie biurokratyczne koszty dla budżetu, ponieważ najpierw byłył oględziny świerków,potem kilkustronnicowe uzasadnienie decyzji a na koniec jeszcze jedne oględziny związane z realizację postanowienia wsadzonych nowych drzew.I jeszcze potem decyzja o umorzeniu opłaty.Myślę że przy odrobinie lepszej organizacji można by to uprościć np. na zasadzie dobrowolnego oświadczenia o posadzeniu młodych drzew.
15 kwi 13 11:38 | ocena: 91%
Liczba głosów:11
91%
9%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~hg : sam posadziłem, pielęgnowałem a jak chcę wyciąć to muszę płacić. Złodziejstwo. Mój pradziadek przed ślubem posadził 2 deby. Jak umarła prababka to z jednego zrobil dla niej trumne. Z drugiego zrobił trumne dla siebie. Teraz to niemozliwe po powaleni ekoterrorysci wsparci przez urzędniczą mafie na to nie pozwolą. A gdzie swiete prawo własności ???
15 kwi 13 10:49 | ocena: 96%
Liczba głosów:368
96%
4%
| odpowiedzi: 5
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Kalifax : Co tu zrobić,? Na mojej prywatnej posesji w centrum zabytkowego miasta.Zaraz za płotem rosnie umnie zabytkowa ok 200 letnia lipa.bardzo chciałbym aby gadzina już sobie zdechła i uschł,abym mógł ja wyciąć w holere.W to miejsce chciałbym wbudować wąski budynek który chciałbym pddac na wynajem.Żecz jasna fasadą pasujący do reszty kamienic.Jedyne tak naprawdę wyjscie to pozostaje mi podtruwać gadzine i życzyć jej wszystkiego najgorszego.Jak iczekac az jemioła Ja wykończy.Wiem,że w momencie gdy Ja wytne,Urząd miasta wystawi mi taki rachunek az odechce mi sie wszystkiego.
Szanowni Państwo,czy jest na to jakiś sposób?
15 kwi 13 11:42 | ocena: 66%
Liczba głosów:79
66%
34%
| odpowiedzi: 18
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Kaźmierz : Chcesz wyciąć legalnie, na swojej działce, przez siebie sadzone, swoje drzewo, zasadzić w to miejsce nowe, musisz zapłacić haracz - za co do k... y nędzy ?. To wycinają nielegalnie i w razie wpadki / często z powodu "życzliwych" sąsiadów / płacą jeszcze więcej. To dziki i chory Kraj.
15 kwi 13 10:59 | ocena: 96%
Liczba głosów:284
96%
4%
| odpowiedzi: 10
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~poleczka : To skandaliczne okradanie , aby za legalne wycięcie drzewa opłacać jeszcze jakieś opłaty administracyjne!!!!!! SKANDAL! SKANDAL SKANDAL!!!
Samo wyciecie drzewa to też horendalny koszt!!!! Czy oni o tym nie myślą, ze ludzie nie mają pracy i nie mają pieniędzy na chleb, a jeszcze zmuszani są ponosić wysokie koszty za nic?!!!
15 kwi 13 11:04 | ocena: 96%
Liczba głosów:259
96%
4%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~biurokrata do ~junak: jestem urzednikiem i wydaje takie decyzje, ale tez jestem zdania ze to niepotrzebna robota. osoby fizyczne powinny jedynie dokonywac zgloszenia zamiaru usuniecia drzewa, a organ ewentualnie w drodze decyzji moglby zakazac wycinki. obecna procedure i oplaty pozostawilbym dla prowadzacych dzialalnosc gospodarcza. kwoty wg mnie tez sa zbyt wysokie
15 kwi 13 10:50 | ocena: 90%
Liczba głosów:160
90%
10%
| odpowiedzi: 4
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~em 86 : Chore prawo. Kupiłem za własne pienądze i posadziłem drzewko. Potem go pielęgnowałem, żeby szybko i ładnie rosło. Urosło, teraz go wyciąłem i co? Ano teraz za wycięcie swojego drzewa wlepią mi olbrzymią karę. Chore, chore, chore i tyle.
15 kwi 13 10:53 | ocena: 98%
Liczba głosów:284
98%
2%
| odpowiedzi: 11
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~mw : Od przyszłego roku potrzebne będzie pozwolenie w formie abonamentu na puszczani bąków.Pozwolenia będzie wydawał Minister Ochrony Środowiska.Ale będzie wesoło.
15 kwi 13 10:48 | ocena: 96%
Liczba głosów:210
96%
4%
| odpowiedzi: 5
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Milewski & Partnerzy
Nie pracuj nigdy więcej chyba, że b...
Wczoraj rozpoczęło się niesamowite szkolenie Never Work Again w Londynie i...
Milewski & Partnerzy
Grant Thornton
Rewolucja w opodatkowaniu telefonów...
Unia Europejska szykuje rewolucję w opodatkowaniu VAT tzw. telefonów na kartę...
Grant Thornton
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Jak finansujemy zakup nieruchomości...
Branża nieruchomości, szczególnie rynek mieszkaniowy, są ściśle skorelowane z...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Księgowość jest sexy
Przewrót lipcowy w pełnomocnictwach...
Od 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące pełnomocnictwa ogólnego...
Księgowość jest sexy
  • Copyright © 2016 Biznes.pl