Jan Kulczyk nie żyje

Jan Kulczyk nie żyje - poinformowała spółka Kulczyk Holding SA. Najbogatszy Polak i jeden z największych przedsiębiorców zmarł w wieku 65 lat. Kulczyk Holding SA w komunikacie poinformował, że Jan Kulczyk zmarł "dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych".

Biznesmen pojechał do kliniki w Wiedniu na nieskomplikowany zabieg  - wbrew wcześniejszym doniesieniom był on niezwiązany z kardiologią. Ta operacja się udała. Potem doszło jednak do zatoru żylno płucnego, który był przyczyną śmierci Kulczyka - donosi RMF FM.

Najważniejszym składnikiem majątku Jana Kulczyka były akcje SABMillera, światowego giganta na rynku piwa, właściciela m.in. polskiej Kompanii Piwowarskiej. W ubiegłym roku spółka najbogatszego Polaka przejęła pakiet kontrolny akcji giełdowego Ciechu.

Jan Kulczyk był ponadto najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką był notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza.

Jan Kulczyk urodził się w 1950 r., pochodził z Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego.

W świat biznesu wszedł w 1981 r., zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 roku wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen.

W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House.

Jan Kulczyk był kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Znalazł się w gronie mecenasów kultury odznaczonych w czerwcu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2012 r. dom inwestycyjny Jana Kulczyka przekazał 20 mln zł na budowę wystawy głównej powstającego wówczas w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Kulczyk był przedsiębiorcą działającym w sektorze energetyki, ropy naftowej i gazu, surowców mineralnych, infrastruktury i nieruchomości. Brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce, inicjował i realizował duże projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego.

W jutrzejszym numerze miesięcznika "Forbes" wywiad z synem Jana Kulczyka, Sebastianem

Oto fragmenty wywiadu

Współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiej Rady Biznesu, przewodniczył Polsko–Niemieckiej Izbie Przemysłowo–Handlowej. Był prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Od 2006 r. zasiadał w Radzie Dyrektorów Green Cross International, a od 2007 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady.

W 2010 r. powołał do życia CEED Institute, think tank promujący osiągnięcia nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2014 r. zainicjował Radę Polskich Inwestorów w Afryce. Był członkiem elitarnej międzynarodowej rady doradców think tanku Atlantic Council.

Według rankingu miesięcznika "Forbes" był najbogatszym Polakiem z majątkiem wycenianym na 15,1 mld zł. W 2013 roku amerykańskie czasopismo „Forbes” umieściło Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata. Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowanych jest kilka spółek należących do Kulczyk Investments: Ciech, Polenergia, Serinus.