14 cze 13 15:27

III transza deregulacji obejmie 108 zawodów

108 profesji, podległych 8 resortom, znajdzie się w trzeciej, ostatniej planowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości transzy deregulacji, czyli ułatwienia dostępu do zawodów, do wykonywania których potrzeba państwowych uprawnień.

Udostępnij
0
Skomentuj
fot. Shutterstock

Resort pracuje nad trzecią transzą deregulacji. Z ustaleń PAP wynika, że obejmie ona 108 zawodów, w większości dotyczących profesji z branży finansowej i technicznej. Jak mówił w czwartek w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski, właśnie rozpoczyna się proces konsultacji społecznych projektu trzeciej ustawy deregulacyjnej.

Jak dowiedziała się PAP w resorcie sprawiedliwości, 108 zawodów, których ma dotyczyć trzecia transza deregulacji, to profesje podległe 8 resortom, odpowiedzialnym za nadawanie państwowych uprawnień potrzebnych do wykonywania tych zawodów. Są to ministerstwa: finansów, gospodarki, a także zdrowia.

Resort nie ujawnia na razie listy 108 zawodów i zakresu ich deregulacji ani też wszystkich ministerstw, którym te zawody podlegają. Z ustaleń PAP wynika, że zmiany czekają m.in. profesje maklera papierów wartościowych, rzecznika patentowego oraz felczera.

W czwartek Sejm rozpoznał poprawki Senatu do I transzy deregulacji, która czeka już tylko na podpis prezydenta. Obejmuje ona 50 zawodów, w których ogranicza się część wymogów formalnych w dostępie do profesji m.in.: notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, pilota wycieczek, pracownika ochrony, detektywa, rzeczoznawcy majątkowego, syndyka, zarządcy oraz pośrednika nieruchomości, geodety, bibliotekarza i taksówkarza.

W ciągu miesiąca do laski marszałkowskiej trafić ma druga transza, obejmująca ponad 90 zawodów związanych głównie z budownictwem i transportem. Niebawem rząd ma przyjąć projekt tej ustawy.

Udostępnij
0
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (65)

wesoły komuch(2) do ~asd: człowieku!!! jesteś śmieszny. Nie masz zielonego pojęcia co się dzieje w zawodzie prawnika. Powtarzasz brednie rożnych debili i reformatołów, którzy w poszukiwaniu łatwiejszego chleba zajęli się zarabianiem kasiory nie jako prawnicy, ale jako tzw politycy. To właśnie ci debile uważają się za dotkniętych palcem Boga. To właśnie ci kretyni-politycy doprowadzili Polskę do sytuacji że mamy dom wariatów.
A wszystko zaczęło sie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Kiedy to przy wsparciu $$$$ z CIA objawiło się nam grono geniuszy którzy uznali że posiedli wszystkie mądrości i jeżeli tylko da im się wladzę, to oni właśnie uszczęśliwią Polaków.
Macie 40 lat tych doświadczeń. I tylko ślepy i głuchy lub nieboszczyk nie widzi do jakich idiotyzmów doprowadzili właśnie tzw politycy Polskę. Pierwszy rzut tych oszołomów-polityków, to geniusze ze styropianu, teraz mamy kolejną ekipę cwaniaków tworzącą już klany rodzinne, rożnych Wałęsów, Tusków, Wassermanów, Olejniczaków i Bóg wie jeszcze jakich, dodatkowo objawili złotouści partyjni demagodzy którzy powinni pisać książki SF niż zajmować się polityką.
A wracając do prawników, po tym długim wywodzie, to właśnie kolejne pokolenie uważające się za geniuszy od wszystkiego leci jak pszczoły do miodu. Czyli do kasy. I problemem nie są dzieci adwokatów, bo tych wykańcza normalna selekcja naturalna. Ci dobrzy, a takich jest sporo radzą sobie. Gorsi sami odpadają.
Natomiast to co wyprawiają młodzi debile którzy po trupach dążą do zdobycia legitymacji adwokackiej lub radcowskiej to się normalnie w pale nie mieści, Tak niekompetentnego stada debili, tak pazernej hołoty nie da sie opisać ludzkimi słowami. Kiedyś w moim mieście wówczas ok 50 tysięcznym było 8 słownie osmiu adwokatów i notariuszy, bo prowadzili równocześnie takie kancelarie. Dzisiaj idąc ulicami około 100 tysięcznego miasta człowiek doznaje porażki. Różnego rodzaju chahmentów którzy uważają się za orłów palestry jest ponad 80. Na dodatek ceny usług wcale nie spadają, jak bredzi główny reformatoł Gawin. A wiecie dlaczego? bo każdy taki miszczu palestry musi z czegoś zyć, . Jak nie ma roboty, to jak złapie klienta to go doi i to jednorazowo, bo wie, ze juz nigdy klient do niego nie wróci. Bo tylko raz udaje się wejść do tej samej wody w rzece. Na dodatek usługa taka mimo, że droga nie daje żadnej gwarancji na pozytywne zakończenie.Bo on sam jest złotoustym aroganckim, przemądrzałym karierowiczem, Gawin. nie ma podstaw do twierdzenia , że jego reformy są słuszne i sprawdzą się w życiu, one są chwytliwe i populistyczne, Zajmują się coraz drobniejszymi szczególikami życia. Ale niestety sam populizm nie rozwiązuje problemów.
Problemy gospodarcze, bo te są podstawą rozwoju państwa, Polski, leżą zasypane tysiącami śmieciowych problemów. Tym sie nikt nie interesuje, a jeżeli juz to jest to kolejna populistyczna reforma, niewiele mająca ze zdrowym rozsądkiem, ale bardzo ładnie opanowana przez pijar.
Jedyna nadzieja w tym, że ten debilny chocholi taniec wreszcie się skończy
15 cze 13 08:15 | ocena: 100%
Liczba głosów:9
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~drobny_element_ludzkości Prezes Prawa I Porządku Absolutnego : NIech likwidują jak najwięcej ograniczeń. Tym zatroskanym o to, kto nam dom postawi powiem tylko tyle - przecież odblokowanie zawodu nie musi oznaczać dopuszczenia każdego. Wystarczy zlikwidować bariery wykształcenia i nadmiarowych praktyk.
Przykład z życia. Ktoś kończący automatykę nie może robić uprawnień budowlanych elektrycznych. No chyba, że ukończył automatykę i robotykę, to wtedy w stopniu ograniczonym kubaturą może się o uprawnienia starać. By mieć pełne uprawnienia, niezbędne jest wykształcenie magisterskie wyłącznie na kierunku elektrotechnika lub energetyka (wymóg ustawowy). Automatyk po wykuciu kilku norm z przekrojami (co zresztą i ten magister elektrotechniki musi zrobić) może być dużo lepszym projektantem instalacji elektrycznych niż osoby ustawowo uprawnione, jednakże nie ma takiej możliwości. Wtajemniczeni bez problemu zrozumieją, że skala pokrewieństw między tymi rodzajami wykształcenia jest na tyle zbieżna, iż ustawa jest wyraźnym i celowym ograniczeniem zawodu. A tych przykładów jest multum.
Czyż nie sprzedacie własnej nieruchomości bez licencjonowanego pośrednika?
W wielu zawodach można wprowadzić egzaminy, które wymagają sporej wiedzy. Niech pozostaną nawet licencje czy uprawnienia - jak zwał, tak zwał, ale niech możliwość przystąpienia do takiego egzaminu nie będzie sztucznie zawężana. Przykładowo, by zostać wspomnianym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, nie trzeba kończyć kierunkowych studiów. To zmarnowane lata, a wiedzę tę można posiąść w krótszym czasie, za mniejsze pieniądze i bez udziału osób trzecich (w tym klik, którym zależy na ograniczeniu dostępu). Rozsądne ograniczenia TAK, wypaczenia NIE.
14 cze 13 18:07 | ocena: 90%
Liczba głosów:20
90%
10%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~asd do ~don chuan: Najbardziej mnie śmieszy jakość pracy w zawodach prawniczych. Tylko że tej jakości właśnie teraz nie ma, bo dzieci wiedzą że będą miały posadę u rodziców. I później moja firma wynajmuje jednego czy drugiego pajaca, a okazuje się że oni nic nie potrafią, bo się nie uczyli, a jedynie zatrudnili u taty i mamy- to cała ich wiedza. Zresztą w sądach też to widać, gdyż stanowiska tam MASOWO obejmują dzieci, a nie dobrzy pracownicy. Przykładowo sędzią znacznie szybciej zostanie osoba mająca marny wynik na egzaminie, ale mamę sędzię, niż ktoś kto dobrze zdał, ale pochodzi z rodziny bez powiązań.
14 cze 13 19:04 | ocena: 90%
Liczba głosów:31
90%
10%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~murzarz piecowy tech : w koncu technik budownictwa z dużym stazem pracy i duza praktyka nie będzie dyskryminowany uprawnieniami budowlanymi a dziatki z izby inzynierów i techników beda zbierac szczaw albo do Hiszpani an zbiory pojada nigdzie
na zachodzie i wschodzie e tym w Rosji nikt tego nie żąda liczy sie staz i praktyka a nie papiery jak najszybciej zlikwidowac bo ci co kupili lub zdali uczac sie na pamiec formułek z prawa bud dzis buduja lotniska drogi itd które nie wytrzymuja do okresu gwarancji tylko praktyka nim 10-15lat bezposrednio w wykonawstwie jako brygadzista lub majster a potem tylko dokument o praktyce
14 cze 13 16:08 | ocena: 75%
Liczba głosów:28
75%
25%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~AP do ~murzarz piecowy tech : Ciekawe w jaki sposób Inwestor zweryfikuje wiadomości u ewentualnego Kierownika Budowy bez uprawnień jak sam się na tym nie zna?
A co do inwestycji, które się "rozpadają", to wszyscy doskonale wiedzą, że te błędy nie wynikają z braku wiedzy i umiejętności osób prowadzących budowy tylko od Ich szefów notorycznie ścinających koszty (nie zgodzisz się, to mam na Twoje miejsce trzech albo czterech).
Zapytaj się każdego z uprawnieniami czy nie wie jak powinna wyglądać inwestycja? Każdy Ci odpowie rzeczowo od początku do końca, ale prawo zamówień publicznych niestety zrobiło swoje. Jak nie wierzysz to spróbuj wybudować coś na zamiennikach prywatnej osobie, która zatrudniła Inspektora Nadzoru Inwestorskiego - życzę powodzenia.
Bzdura totalna!!!
14 cze 13 16:49 | ocena: 68%
Liczba głosów:19
68%
32%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~człowiek : dziwię się, że liberałowie tak póżno się za to wzięli to tylko pod wpływem opinii publicznej bo oni nic nie umieją i niczego dobrego dla Polski nie zrobili niech jak najszybciej odejdą i niech ślad po nich zaginie chociaż będzie ciężko bo takich nieudaczników jeszcze w rządzie nie było oprócz komunistów ci idioci nieudacznicy też nic dla ludzi nie robili podobnie jak PO i ten rząd.
14 cze 13 15:54 | ocena: 78%
Liczba głosów:32
78%
22%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~don chuan : Niech ktoś mi wytłumaczy, do czego są potrzebne limity/koncesje/utrudnienia itp. wynalazki w JAKIMKOLWIEK zawodzie. Pomijamy oczywistą oczywistość, że chodzi o koryto. Również socjaldemokratyczny bełkot w stylu "utrzymywanie jakości i wysokich standardów" można sobie darować.
14 cze 13 15:57 | ocena: 82%
Liczba głosów:44
82%
18%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~budowniczy trasy WZ do ~wesoły Polak prze weekendem wakacyjnym: Pleciesz bzdury.Najczęściej przyczyną tego stanu rzeczy są błędy technologiczne spowodowane zbyt szybkim procesem realizacji.Przykładowo; całkowity czas uzyskania pełnej wytrzymałości przez beton to ok 60 lat.Dla ław fundamentowych,aby mozna było na nich stawiać ścianę to min 7d 8 tygodni.A jak to wygląda w praktyce.Czy widział ktoś na budowie w czsie odlewania konstrukcji żelbetowych aparaturę do sztucznego starzenia?W warunkach małej wilgotności w biurowcach te stropy nie , ,dojrzeją' ' nigdy! sStąd zdarzają się zawalenia hal produkcyjnych nawet po kilkudziesięciu latach eksploatacji.
14 cze 13 17:10 | ocena: 56%
Liczba głosów:9
56%
44%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~wpac do ~drobny_element_ludzkości Prezes Prawa I Porządku Absolutnego: Problem podstawowy to:
Uprawnienia zawodowe, przede wszystkim budowlane, powinny być cyklicznie ODNAWIALNE (jak np. uprawnienia elektryczne), a nie DOŻYWOTNE.
Niewiele jest bowiem warta wiedza nabyta do egzaminu nawet już po kilku latach, chociażby tylko z tytułu zmian ustawodawczych, zmian normalizacyjnych itd, w tym wynikających z postępu technicznego.
W dzisiejszym układzie prawnym jest to wyłącznie wielka woda na młyn finansowy korporacji i urzędów wszelkiej maści a doprawdy rzadko stoi za tym "papierkiem" rzetelna wiedza inżynierska.
14 cze 13 23:00 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~drobny_element_ludzkości Prezes Prawa I Porządku Absolutnego do ~wpac: W pełni zgadzam się z Twoim stwierdzeniem. Obawiam się tylko, że wprowadzenie obowiązku odnawiania uprawnień znów doprowadzi do patologii. Opłata za odnowienie i procedury z odnowieniem związane nie mogą stanowić bariery.
Potrzebowałem zaświadczenie o niekaralności. Wykasowano mnie na 50 złotych za świstek papieru. Wielu ludzi potrzebuje takiego zaświadczenia przy ubieganiu się o pracę. Dla kogoś w trudnej sytuacji finansowej, bezrobotnego to spory wydatek. Wydatek ten jest nieadekwatny do pracy. W dobie informatyzacji wystarczy utrzymanie dwóch, lub więcej niezależnych (na wszelki wypadek awarii któregoś) serwerów w sieci międzysądowej, na których by zgromadzono dane o sytuacji karnej obywateli. Na utrzymanie jednego takiego serwera i całego dnia pracy kobiety w okienku zarobili w ciągu obsługi tych kilku osób, które stały przede mną w kolejce i becelowały po 50 złociszy.
15 cze 13 15:41
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Milewski & Partnerzy
Nie pracuj nigdy więcej chyba, że b...
Wczoraj rozpoczęło się niesamowite szkolenie Never Work Again w Londynie i...
Milewski & Partnerzy
Grant Thornton
Rewolucja w opodatkowaniu telefonów...
Unia Europejska szykuje rewolucję w opodatkowaniu VAT tzw. telefonów na kartę...
Grant Thornton
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Jak finansujemy zakup nieruchomości...
Branża nieruchomości, szczególnie rynek mieszkaniowy, są ściśle skorelowane z...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Księgowość jest sexy
Przewrót lipcowy w pełnomocnictwach...
Od 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące pełnomocnictwa ogólnego...
Księgowość jest sexy
 • Copyright © 2016 Biznes.pl