EY: Polska najatrakcyjniejsza dla inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej

Polska jest najatrakcyjniejszym dla inwestycji krajem Europy Środkowo-Wschodniej, wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2015".

Na Polskę wskazało 38% ankietowanych przez EY przedsiębiorców, o 7 pkt proc. więcej niż rok temu. Na drugim miejscu w regionie znalazły się Czechy (14%) i Węgry (10%). W Europie Zachodniej pierwsze trzy miejsca zajęły Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

"Bardzo mnie cieszy, że Polska kolejny raz z rzędu w opinii największych światowych przedsiębiorców wymieniana jest wśród państw o najwyższym potencjale inwestycyjnym w tej części Europy. To pokazuje, że firmy doceniają bardzo wysokie kwalifikacje naszych pracowników, łatwość prowadzenia biznesu w naszym kraju i stabilność gospodarczą. Skumulowany wzrost PKB w ostatnich 7 latach w Polsce wyniósł 23,8% - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć nikomu w Europie" - powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

Polska zajęła trzecie miejsce w Europie i drugie w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby miejsc pracy utworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym (BIZ). W 2014 r. powstało ich 15,5 tysiąca.

"To świetny sygnał, że na tak konkurencyjnym rynku Polska postrzegana jest jako bardzo atrakcyjny kierunek. Branże, które tworzą w naszym kraju najwięcej projektów, to sektor motoryzacyjny (15%), przemysł gumowy i tworzyw sztucznych (14%), a także oprogramowanie (11%). Cieszy zwłaszcza ten trzeci obszar, który generuje innowacje i ugruntowuje silną pozycję polskich informatyków na światowym rynku" - powiedział Jarosław Koziński, partner zarządzający Doradztwem Podatkowym i Prawnym EY w Europie Środkowej i Południowej.

Pod względem liczby projektów BIZ Polska zajęła siódme miejsce w Europie i pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej, z 132 projektami.

W skali całego świata inwestorzy ankietowani przez EY wskazali Europę Zachodnią jako najbardziej atrakcyjny region (50% wskazań). Europa Środkowo-Wschodnia zajmuje czwarte miejsce (28% wskazań) po Ameryce Północnej i Chinach.

Według 59% inwestorów, w ciągu trzech lat poprawi się atrakcyjność inwestycyjna Europy, a jej motorami mogą stać się sektor teleinformatyczny (ICT), farmaceutyczny i energetyczny.

"Wśród funkcji biznesowych, które mogą stać się głównym magnesem dla nowych inwestycji w tej części świata, znalazły się badania i rozwój. Póki co, stanowią one tylko 7% BIZ w Europie. Konkurencyjność zarówno całej Europy, jak i Polski w tym obszarze znacząco mogłaby poprawić wprowadzenie systemu ulg i zachęt podatkowych dla tworzenia prac badawczo-rozwojowych i eksploatacji patentów" - podsumował Paweł Tynel, partner w EY odpowiedzialny za inwestycje i innowacje.