2 kwi 14 15:03

Deklaracja premiera Litwy ws. Możejek po spotkaniu z Tuskiem

Rząd stworzył możliwość budowy rurociągu produktowego od rafinerii Orlenu w Możejkach do portu w Kłajpedzie; jesteśmy gotowi do rozstrzygania innych kwestii: stawek kolejowych i odbudowy linii kolejowej - deklaruje premier Litwy Algirdas Butkeviczius.

Udostępnij
4
Skomentuj
fot. PAP/Radek Pietruszka

Butkeviczius spotkał się w środę w Brukseli z premierem Donaldem Tuskiem.

Litewski premier podkreślił, że rozmawiał z Tuskiem o "znaczeniu dla Litwy spółki Orlen w Możejkach". "Rząd stworzył możliwość budowy rurociągu produktowego od Możejek do portu w Kłajpedzie, nie widzimy tutaj żadnych problemów. Gotowi jesteśmy do rozstrzygania różnych innych kwestii takich jak stawki kolejowe, odbudowa pełnych odcinków linii kolejowych i modernizacja" - powiedział Butkeviczius.

W styczniu prezes spółki Orlen Jacek Krawiec ocenił, że rafineria w Możejkach jest na granicy rentowności, ale sytuację powinna poprawić budowa rurociągu dostarczającego produkty rafinerii do portu w Kłajpedzie. Krawiec zaznaczył, że obecny litewski rząd jest tej inwestycji przychylny. Prezes PKN Orlen dodał, że zamknięty kilka lat temu przez Rosjan rurociąg Przyjaźń-Północ, dostarczający ropę do Możejek, nie zostanie otwarty. Jak mówił, z jego rozmów z prezesem Transnieftu wynika, iż rura ma 1400 usterek i jej modernizacja jest nieopłacalna.

Od kilku lat Orlen Lietuva występuje z propozycją zainwestowania w budowę rurociągów łączących port w Kłajpedzie z rafinerią, co znacznie obniżyłoby koszty transportu produktów przewożonych obecnie koleją.

Sytuację logistyczną rafinerii pogorszyło też rozebranie w 2008 roku przez Koleje Litewskie odcinka trasy kolejowej z Możejek do łotewskiego miasta Renge. Te działania spowodowały, że produkty z Orlen Lietuva wożone są do portów na Łotwie okrężną trasą, co zwiększa koszty transportu.

W czerwcu ubiegłego roku litewski rząd powołał grupę roboczą, która rozpatrzy propozycje rafinerii Orlen Lietuva dot. poprawy sytuacji logistycznej firmy.

PKN Orlen przejął w 2006 roku większościowy pakiet udziałów rafinerii w Możejkach, a obecnie jest właścicielem 100 proc. Orlen Lietuva, jedynej rafinerii ropy naftowej w krajach bałtyckich. Spółka wykorzystuje trzy kanały sprzedaży produktów paliwowych, jakimi są litewski rynek lokalny, eksport lądowy na Łotwę i Ukrainę oraz do Polski i Estonii, a także eksport drogą morską do Europy Zachodniej i USA z wykorzystaniem terminalu Klajpedos Nafta.

Udostępnij
4
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (171)

~WILNIUK : oni jeszcze z tymi oszustami litewskimi chcą rozmawiać o jakichś interesach ,przecież litewscy szowiniści robili dotąd wszystko ,aby zacząć ich traktować jako niepoważnych i złośliwych krętaczy.Niech szowiniści litewscy zrozumieją w końcu,że dla nich jedyna droga do cywilizacji i najbliższe oparcie może być tylko w Polsce.A jeśli nadal będą prześladować Polaków na Litwie ,to zrobić dla nich szlaban i będą mogli sobie współpracować z ruskimi,którzy podobno są mniejszym zagrożeniem od Polski !Jak się UE rozpadnie to szaulisy ,potomkowie morderców Polaków z Ponar,kolaboranci sowietów i niemców przeciwko Polsce zaczną przebierać nóżkami.Pozwolimy im wtedy tym razem na niebyt,nie angażując się jak przez całe wieki na Wschodzie litewskim (utrafiona inwestycja )
2 kwi 14 22:37 | ocena: 98%
Liczba głosów:41
98%
2%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Historyk : Naród, który posługuje się tym niezrozumiałym językiem, i określa się jako "Litwini", to tak naprawdę... Żmudzini. Zaś prawdziwi Litwini w większości są zgromadzeni na Białorusi. To są właśnie Litwini, bo o żadnej "Białorusi" nikt wcześniej nie słyszał - jest ona "wynalazkiem" czasów stosunkowo niedawnych; Rosji chodziło o to, aby mieć jakiś pretekst do oderwania tych ziem od Polski. Owszem: historycznie część tych ziem zwano Białą Rusią - ale ta nazwa ma takie samo znaczenie, jak u nas np. "Mazowsze"; oznacza region, krainę - a nie państwo. Sami Rosjanie mówią już o tym coraz otwarciej, np. znany publicysta i pisarz Lew Lurie: "Przecież Białoruś to sztuczny twór powstały dzięki układowi o utworzeniu Związku Radzieckiego, podpisanemu w 1922 roku".

Zastanówcie się: przez jakie ziemie przepływa Niemen? Gdzie leży Nowogródek, miejsce urodzin Mickiewicza? A czy Wieszcz pisał o tej krainie: "O, Białorusi - Ojczyzno moja?". A czy zdajecie sobie sprawę, iż pełna nazwa stolicy obecnej tzw. Białorusi brzmi "Mińsk Litewski"?

Żmudzini nienawidzą wszystkich, bo ukradli Litwinom tożsamość - a "na złodzieju czapka gore". Przecież kiedyś to zostanie przyznane oficjalnie, a nie jedynie gdzieś po forach Internetowych. "Nie jest światło, by pod korcem stało". Poza tym nie od dziś znany jest ich paskudny charakter, podsumowany powiedzonkiem: "Kiedy gadzina ukąsi Żmudzina - to od jadu Żmudzina ginie gadzina".

Sama Żmudź odpowiada terytorialnie mniej-więcej przedwojennej tzw. "Litwie Kowieńskiej"; wileńszczyzna do niej nie przynależy.
2 kwi 14 14:55 | ocena: 90%
Liczba głosów:60
90%
10%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~antybiurokrata : Ach, Możejki.....

MODEL styropianowych interesów.

1. Zmusić ORLEN aby przepłacił za ten interes rzekomo aby pomóc przyjaciołom Litwinom i zrobić na złość Ruskim wrogom którzy chcieli to kupić.

2. Ruscy się faktycznie wielce przejęli i po prostu zamknęli rurociąg dostarczający Możejkom ropę.

3. Litwini nam bardzo podziękowali za pomoc wciąż protestując "złych polaczków" co to myślą że są w Możejkach najważniejsi i rzekomo obsadzają kluczowe pozycje "swoimi". Burda za burdą. Aż dziw bierze że Możejki jeszcze nie zostały "zestoczniowane".

4. Aby jeszcze bardziej podziękować polaczkom, Litwnini rozbierają jedyną w miarę ekonomiczną alternatywną drogę transportu ropy - linię kolejową prowadzącą do Możejek. To nauczy tych chamskich Polaczków rozumu i może zmusi ich do odsprzedaży Możejek za 1/10 tego co zapłacili. A co.

5. Ale na pewno wszystkie problemy zostaną szybko naprawione bo zarówno Litwini jak i my mamy po 10 rządowych komisji i grup roboczych od rozwiązywania tego problemu.


STYROPIANY to najlepsze "biznesmany" na świecie. W ramach specjalnej, niepowtarzalnej okazji, my Polacy oddamy ich za darmo i jeszcze dorzucimy beczkę piwa.
2 kwi 14 15:20 | ocena: 90%
Liczba głosów:20
90%
10%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Tomek : Litwa nas wy... z Możejkami, sami pobierając ogromne sumy za transport ropy faktycznie transferują zyski z rafinerii dla siebie, już w momencie zakupu Możejek Orlen zapłacił rządowi litewskiemu kwoty które były zupełnie nie adekwatne do jej wartości, w ten sposób sprytni Litwini wykorzystując antyrosyjskie fobie ówczesnej władzy zwyczajnie nas ograbili. Dodatkowo sami mamy niedoinwestowane zakłady i dziś np: w stanach amerykańskie rafinerie przetwarzają znacznie taniej ropę niż nasze, codziennie tankując paliwo płacimy kilkadziesiąt groszy na litrze za to, że środki zamiast iść na modernizacje polskich zakładów zostały utopione w naszej pseudo ekspansji na wschód.
3 kwi 14 00:20 | ocena: 88%
Liczba głosów:17
88%
12%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
kartownik do ~kret: Nie tylko! Obsługa Możejek to 30% wpływów litewskich kolei. Mając polską rafinerię w reku dyktują stawki dużo wyższe niż np dla obsługi białoruskiego eksportu. A co do torów to z Możejek jest nieco bliżej do portu łotewskiego niż do Kłajpedy. Więc żeby pozbyć się konkurencji w ciągu jednego weekendu rozebrali te 18 km torów. A na forach internetowych po prostu pękają ze śmiechu nad głupotą polaków. To naprawdę nieszczęście mieć przygłupów na stanowisku prezydenta i premiera i to jeszcze bliźniaków.
2 kwi 14 17:42 | ocena: 87%
Liczba głosów:31
87%
13%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Wanda : uważam że w trosce o polskie interesy powinno się teraz ze strony polskiej kompletnie olać interes Litwy, łachę robili i foszki stroili utrudniając pracę Orlenu na Litwie to teraz Orlen powinien sprzedać Możejki Rosjanom, Ci zarządaliby trans-korytarza do tej rafinerii i temat Litwy by się rozwiązał bo stanowiłby w 3dni republikę rosji. Na to zasługują w nagrodę za wsparcie jakiego udzieli nam w pracy z Możejkami. Nawet łza by mi nie kapneła przy takim scenariuszu
2 kwi 14 15:39 | ocena: 85%
Liczba głosów:41
85%
15%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~markus do ~+: Tak ale polscy kierowcy wcale nie musza się w orlenie zaopatrywać są inni dostawcy i jakoś nie sprzedają taniej naiwniaku jakoś nie działa niewidzialna ręka rynku hehe. Jak by działała to oni sprzedawali by po 4 zł wykosili by Orlen i dalej pocwałował byś do krainy baśni. A tak naprawdę to Litwini nie chcą się wyrzec zysków i wymuszają Kłajpedę dlatego rozebrali tory na Łotwę bo tam jest podobny terminal. I nie z jakieś dzikiej nienawiści tylko dla pieniędzy. Gdyby Polacy prowadzili interesy tak jak zachodnia Europa po prostu sprzedali by ta rafinerie Rosjanom albo przynajmniej zaczęli negocjacje. Szybko by się wszystko unormowało. W ostateczności jeśli Rosjanie nie chcieli by współpracować masowe zwolnienia i groźba likwidacji firmy. Szybko by stanęli na baczność w Wilnie. Ale my prowadzimy politykę godnościową prodemokratyczną mamy misje na wschodzie i inne. To skutki widać.
2 kwi 14 17:52 | ocena: 82%
Liczba głosów:11
82%
18%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~dobosz* do ~ee4: Możejki kupił Orlen za rządów PiS wbrew zdrowemu rozsądkowi. Zaszkodzić PiS chciał tą inwestycją Rosji. Niestety zaszkodził interesowi Orlenu (który kontrolowany jest przez nasze państwo). W efekcie Orlen zamroził kilka miliardów złotych, a inwestycja w Możejki będzie dla Nas korzystna wtedy gdy Polacy wybudują na Litwie rurociąg i tory kolejowe, aby można było dostarczać surowiec do rafinerii i móc tanio transportować produkty tej rafinerii. Rolę pożytecznego idioty w służbie rosyjskiej agentury odegrali ludzie, których bozia pokarała brakiem rozumu. Dzisiaj nie warto płakać i rozpaczać dalej nad rozlanym mlekiem. Dzisiaj trzeba poszukać rozwiązań, które przyniosłyby wspólne korzyści dla kontrolowanego przez rząd Polski Orlenu i jego litewskiego oddziału w Możejkach. Skoro jest to Polska rafineria i działa na terenie Litwy trzeba wypracować takie rozwiązania problemu (niskiej rentowności), aby strony Polska i Litewska mogły przedstawić to jako sukces. W interesie obu tych państw leży aby tak się stało.
2 kwi 14 18:32 | ocena: 78%
Liczba głosów:18
78%
22%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Luk : Grali z Rosjanami przeciw Orlenowi, a teraz trzęsą portkami....Obudzili się z ręką prawie w nocniku. Jeśli mozna jeszcze uwierzyć stan techniczny ropociągu, to zlikwidowanie trasy kolejowej było wyraźnie pod dyktando ruskiego lobbingu...Rosja pokazała gdzie ma dobre obyczaje i prawo międzynarodowe - oczywiście - ma je tam, gdzie USA, czyli w deee, tyle, że USA nie zagraża granicom Litwy i Polski, a Rosja niestety tak...
2 kwi 14 16:16 | ocena: 88%
Liczba głosów:32
88%
13%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~dudi : Dlaczego nie napisaliście co premier Litwy odpowiedział Tuskowi na pytania w sprawie sytuacji polaków na Litwie. Co Polski rząd robi aby Litwa nie wynaradawiała polaków zmieniając im nazwiska i imiona na litwesko brzmiące, likwidując dwujęzyczne nazwy ulic i miast, utrudniając naukę w szkołach w jezyku polskim?
Jak jest aktaualna sytuacja polaków na Ukrainie - to też tajne i rządu ne interesuje ?
2 kwi 14 17:30 | ocena: 88%
Liczba głosów:17
88%
12%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
PKN
69,30 -1,00 -0,70

Z ostatniej chwili


Blogi

Jarosław Skoczeń, Emmerson
Droższe nieruchomości
Według GUS cena jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Grant Thornton
Podatki w Polsce: co sześć lat nowy...
Dlaczego polskie podatki są tak uciążliwe dla podatników? Problemy są przede...
Grant Thornton
Kuba Karliński
ZIELONY PIERŚCIEŃ WARSZAWY
Oprócz licznych uroków, jakie niesie ze sobą życie w dużej metropolii, Warszawa...
Kuba Karliński
Lotnisko Chopina
Nowy terminal na Lotnisku Chopina n...
Modernizacja starej-buraczkowej części Terminala A na Lotnisku Chopina została...
Lotnisko Chopina
 • Copyright © 2016 Biznes.pl