2 lut 12 15:24

Co to jest hipotetyczna emerytura?

Od lat słyszymy, że to od naszej aktywności zawodowej zależy wysokość przyszłej emerytury. Dowodem na to, a jednocześnie zachętą do odpowiedniego działania, jest przesyłana corocznie do przyszłych świadczeniobiorców "Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS". Podawana w niej jest nie tylko ilość zgromadzonych na indywidualnym koncie składek, ale także - w przypadku osób, które ukończyły co najmniej 35 lat - wysokość hipotetycznej emerytury. I choć jest to zaledwie prognoza, pozwala na dalsze, bardziej świadome działanie na rzecz własnego zabezpieczenia emerytalnego.

Udostępnij
2
Skomentuj
fot. Shutterstock

Nowa emerytura

Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. co do zasady nabywają prawo do emerytury na tzw. nowych zasadach. Jej wysokość jest obliczana w oparciu o kwotę zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz średniego dalszego trwania życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Kwestię te reguluje art. 24-26a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Dla tej grupy ubezpieczonych liczy się zatem wyłącznie wartość zgromadzonych składek. Im będą one wyższe i dłużej zbierane, tym większego świadczenia może spodziewać się przyszły emeryt.

Obowiązek informacyjny

Ubezpieczeni mogą śledzić, jak wygląda ich sytuacja na koncie w ZUS, na którym ewidencjonowane są zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne i zwaloryzowany kapitał początkowy, a także ile wynoszą składki na otwarte fundusze emerytalne.

Organ rentowy zobowiązany jest bowiem do przesyłania swoim ubezpieczonym, urodzonym po 31 grudnia 1948 r., w terminie do dnia 31 sierpnia każdego roku, informacji o zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składkach, według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku. Ta "Informacja o stanie konta" przesyłana począwszy od 2006 r., powinna określać wysokość składek ogółem, a także odpowiednio m.in.:

zwaloryzowanego kapitału początkowego,

hipotetycznej emerytury,

należnych i odprowadzonych składek na otwarte fundusze emerytalne,

zewidencjonowanych na subkoncie składek i odsetek za zwłokę.

Szczegóły w tym zakresie zostały określone w art. 50 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Hipotetyczna emerytura

Wysokość hipotetycznej emerytury ZUS oblicza tylko tym ubezpieczonym, którzy na dzień 31 grudnia poprzedniego roku ukończyli co najmniej 35 lat. Otrzymują oni wówczas informację o wysokości hipotetycznej emerytury, jaką uzyskaliby w wieku emerytalnym, wynoszącym 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny. Przy czym podawana jest ona w dwóch kwotach, tj.:

1) według stanu konta ubezpieczonego oraz

2) z uwzględnieniem hipotetycznej kwoty składek.

W pierwszym przypadku hipotetyczna emerytura obrazuje szacunkową wysokość świadczenia, wyliczoną poprzez podzielenie sumy zewidencjonowanych za okres do 31 grudnia poprzedniego roku składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego, z uwzględnieniem waloryzacji, przez średnie dalsze trwanie życia dla wieku, dla którego podawana jest wysokość hipotetycznej emerytury. Przy czym brana tu jest pod uwagę tablica trwania życia obowiązująca w dniu 31 grudnia poprzedniego roku.

Natomiast w drugim wariancie przy obliczaniu hipotetycznej emerytury sumę zgromadzonych składek zwiększa się o kwotę składek hipotetycznych. W tym przypadku przyjmuje się, iż za każdy pełny miesiąc przypadający do osiągnięcia wieku emerytalnego na koncie ubezpieczonego będzie ewidencjonowana składka w wysokości średniej miesięcznej kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne z całego dotychczasowego okresu ubezpieczenia.

Jeżeli do osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 5 lat, w "Informacji o stanie konta" dodatkowo podawana jest wysokość hipotetycznej emerytury, jaką ubezpieczony uzyskałby w wieku przekraczającym ten wiek odpowiednio o rok, dwa, trzy, cztery i pięć lat.

Natomiast po przekroczeniu tego wieku, ubezpieczony, który nie wystąpił o przyznanie emerytury, otrzymuje informację o hipotetycznej emeryturze, obliczonej dla jego faktycznego wieku oraz kolejnych pięciu lat.

Te dodatkowe informacje mają zobrazować, jakie korzyści daje każdy kolejny rok pracy, a w konsekwencji zachęcić przyszłych świadczeniobiorców do późniejszego przejścia na emeryturę. Im bowiem dłuższy okres gromadzenia składek oraz wyższy stan konta, tym większa szansa na uzyskanie wyższego świadczenia w przyszłości.

Analiza informacji

Dane zawarte w "Informacji o stanie konta" odzwierciedlają zapisy na indywidualnym koncie danego ubezpieczonego w ZUS, dokonywane w oparciu o dokumenty przekazane przez płatników składek. W przyszłości będą odpowiednio uwzględniane przy przyznawaniu i wyliczaniu emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego też po ich otrzymaniu w interesie każdego przyszłego świadczeniobiorcy jest sprawdzenie, czy są one zgodne ze stanem faktycznym.

Podana kwota hipotetycznej emerytury, jak podkreśla ZUS, jest jedynie prognozą i nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek błędów należy jak najszybciej zwrócić się o ich wyjaśnienie do swojego płatnika składek (pracodawcy), a w razie braku takiej możliwości - zgłosić reklamację w ZUS.

Podstawą do działania powinno być również nieotrzymanie w ogóle przez ubezpieczonego "Informacji o stanie konta".

Przypominamy, iż przesyłane są one do zainteresowanych listem zwykłym na adres do korespondencji podany w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Przy czym, jeżeli:

ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych przez więcej niż jednego płatnika składek, brany jest pod uwagę adres do korespondencji podany w zgłoszeniu, które ZUS otrzymał jako ostatnie,

w zgłoszeniu do ubezpieczeń nie został podany adres do korespondencji albo jest on nieprawidłowy lub niepełny - "Informacje o stanie konta" przekazywane są na podany w zgłoszeniu adres zamieszkania lub - w dalszej kolejności - zameldowania.

Gazeta Podatkowa nr 10 (842) z dn. 2012.02.02, strona 9

Dział: Emerytury, renty, zasiłki

Autor: Bożena Dziuba

Przeczytaj również w Onecie:

Poważny problem z przejściem na wcześniejszą emeryturę

Okazja czy urabianie naiwnych emerytów?

Czeka nas emerytalne biedowanie

Udostępnij
2
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (158)

~sdfsdf : ludzie, przeciez zadnych emerytur nie bedzie, a jak beda to moze ze 100zl.
juz teraz zus nie ma kasy na wyplaty, a przeciez wyz demograficzny pracuje.
co bedzie jak wyz demograficzny zacznie przechodzic na emerytury ?
kto na nich bedzie pracowal ?
mamy jeden z najnizszych wspolczynnikow przyrostu naturalnego na swiecie.

pogodzcie sie, emerytur nie bedzie, to co teraz odkladacie tego juz nie ma i nie bedzie.
wyplacane jest na obecne swiadczenia, a na rachunku w ZUS macie "wirtualne" pieniadze.
wysokosc emerytur 1 ustawa mozna zmienic.

EMERYTUR NIE BEDZIE
2 lut 12 08:50 | ocena: 86%
Liczba głosów:28
86%
14%
| odpowiedzi: 22
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Drenaż kieszeni emeryta : Mr V.Rostoski - zatrudniony jako główny specialista ds drenażu kieszeni emeryta Kierownik Działu ds drenażu kieszeni emeryta oraz zatrudniony u niego Bronisław K. znalezi sposob na drenaż kieszeni emeryta. My to zapiętamy ... za taki wystepek to Trybunał Stanu się należy. Redaktor daj spokój z tą emeryturą hipoteczna .. to napedza pieniadze do banku. Z jednej stony zabrać pieniadze emerytom nie robiąć waloryzacji zgodnie z ustawą , a z drugiej strony wyciąganie pieniedzy emerytom przez banki. Po co redaktor piszę taki artykuł , chyba że sponsorują to banki.
2 lut 12 11:44 | ocena: 88%
Liczba głosów:16
88%
13%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~-- : Emerytury beda jak pogonimy te tabuny rospaslej administracji wsusie Spredamy te budowle za nasze miljardy i utworzymy obywatelski zwiazek ubezpieczen z centralnym bankiem wkturym kazdy bedzie mogl wplacac na swoja emeryture ,jak kiedys na mieszkanie jak kowu sie niespodoba to sobie swoje wyciagnie i spoko lub zostawi dzieciom.Bez sejmu ustaw icalej tej zgraji darmokrwio pijcow Tylko rze musimy sami wzias swoje sprawy w swoje rece Walesa biescie wszystko w swoje rece.Proponuje stworzyc komitet ogulno polski z emerytow ktury sie tym zajmie.Nieogladajmy sie na rzad bierzmy swoje sprawy w nasze rece
2 lut 12 09:49 | ocena: 82%
Liczba głosów:17
82%
18%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~michu : Czekam na dzień, w którym osobom młodym da się wybór gdzie chce się ubezpieczyć na emeryturę, w ZUSie czy indywidualnie, a kasa która obecnie trafia do tego worka bez dna, ZUSu, była wypłacana pracownikowi do ręki i on sam decydowałby co z nią zrobić
oczywiście jeżeli ktoś chciałby zrezygnować z państwowej emerytury to podpisywałby oświadczenie, że nie będzie domagał się od państwa żadnego świadczenia emerytalnego na starość. Gwarantuję, że większość młodych osób z miejsca rezygnuje z ZUSu, z prostego powodu, pieniądze oddawane pod przymusem do tych złodziei nigdy nie będą odziedziczone, a suma wypłaconych emerytur wypłaconej po przekroczeniu 67 roku do śmierci będzie grubo niższa niż to co się wpłacało tam przez całą swoją karierę, co jest złodziejstwem czystej wody, gdyż reszta kasy ze składek po prostu przepada, przy prywatnym ubezpieczeniu kasa ta zostałaby odziedziczona przez rodzinę
2 lut 12 11:58 | ocena: 83%
Liczba głosów:12
83%
17%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Joko Ono : Całe życie staramy się pracować efektywnie, awansować,mieć coraz wyższe zarobki,aby w przyszłości mieć wyższą emeryturę. A kiedy przychodzi smutny czas przejścia na tą emeryturę to okazuje się ,że "młode wilki" z rządu wymyślają takie karkołomne wzory wyliczania tej emerytury,że wychodzi ona głodowa. Wstyd. Życzę ,żeby Was fachowcy od emerytur też coś takiego w życiu spotkało ! Emerytury są zróżnicowane dlatego,że każda sprawa jest indywidualna. Jeden pracował za większe pieniądze,na wyższym stanowisku długie lata, drugi za mniejsze pieniądze na niższym i krótko bo mu sie nie chcialo. Jeden ma wyższe drugi niższe świadczenie. A dzisiejszy rząd / Premier/ zarządza waloryzację kwotową / po 71 zł/ wszystkim jak za komuny.
To jest skandal jakich mało .
2 lut 12 09:24 | ocena: 81%
Liczba głosów:26
81%
19%
| odpowiedzi: 3
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Ze zrozumieniem : Co się Polacy dziwicie jak na ważne stanowiska wybraliście ludzi obcego pochodzenia.Żydów,Niemców i innych.Przecież oni nie będą dla Was nic robić.Tacy ludzie pracują dla kariery.Popatrzcie ile tych gnojów ma majatki w USA,.Niemczech i innych krajach.Tu kradną,załatwiają interesy a kasa na Wyspy.I jak ma być dobrze.Potem opierdzielają emerytów bo ich można szybko udupić.Mają akta i wpierdzelą procenciki .A panom ministrom nie ma szans bo to w innym kraju kasa,brak porozumień ,itp,itd.Tak to jest kochani Rodacy.W zakładach pracy taki sam syf bo więcej Mośków zjechało do Polski,maja wyższe wykształcenie,znajomości i tak się kręci.A Wy płaczecie i płacicie wyższe podatki,wyższa akcyzę do paliw.Wg tego Żyda co za Wałęsy nadawał.Przykręcić śrubę a potem lekko popuścić jak się beda buntować.Budują stadiony ,autostrady - dla kogo?Bo nie dla tych co nie maja pieniedzy.Buduja je za nasze pieniądze.Bo Polska co dostała musi oddać.To po jaki h . nam stadiony?Oddawać nie będa tylko Ci ci przejadą autostradą ale całe społeczeństwo.
2 lut 12 10:42 | ocena: 82%
Liczba głosów:22
82%
18%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Realista : Demografia już w 2020r., a więc za 8 lat "wykosi" nasze emerytury! A później będzie jeszcze gorzej i na 1 pracującego przypadnie 1 emeryt, a uwzględniając sferę publiczną, jeden pracujący będzie miał 2 "utrzymanków". Analiza ZUS/FUS nie uwzględnia demografii i jej skutków. Przyszłych emerytur nie będzie! W ZUS/FUS nie gromadzi się pieniędzy, a jedynie uśmiechy Tuska, Pawlaka, Palikota (też głosował za odpowiednimi ustawami), a także uśmiechy polityków z PO, PSL orach Palikotowców. Niestety, za uśmiechy polityków w sklepie niczego nie kupimy, nie uregulujemy rachunków. Hipotetyczne emerytury są wyliczane na wirtualnych pieniądzach, a tak naprawdę na bazie uśmiechów powyższych polityków.
2 lut 12 10:25 | ocena: 80%
Liczba głosów:10
80%
20%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~xy do ~sdfsdf: ta
a nasze dzieci , te które są normalne, będą uciekać z tego kraju mlekiem i miodem płynącego.
Największy przyrost naturalny jest u mamusiek(z reguły)- polek, zapijaczonych, które płodzą dzieci rok w rok i co roku z kim innym na chybił trafił. Potem te dzieci chowa rodzina zastępcza i na ogół są to dzieci nie do końca zdrowe na umyśle -picie wódki w ciąży zrobiło swoje.
Co z takiego przyrostu naturalnego??? więcej rencistów???(wiem o czym piszę miałam okazję to oglądać)
Czy nie powinno się takie kobiety sterylizować??? Po co maja płodzić chore dzieci i jeszcze państwo je musi potem przez całe życie utrzymywać.
Uważam , że jak trójkę dzieci zabrano kobiecie za brak właściwej opieki to powinna zostać wysterylizowana.
O aborcji to wiedzą , że trzeba debatować , ale sterylizacja to zbędny temat.
W Rzymie chore niemowlaki uśmiercano, a my dajemy przyzwolenie na rozrost chorego społeczeństwa( nie mówię tu o normalnych niepijących rodzinach, którym los dał chore dziecko tylko o matkach degeneratkach)
2 lut 12 09:37 | ocena: 75%
Liczba głosów:24
75%
25%
| odpowiedzi: 5
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~! : Niech wszyscy młodzi Polacy i trochę starsi też wbiją sobie do swoich główek, że "hipotetyczna emerytura" to każda emerytura, która miałaby być wypłacona z systemu ZUS-owskiego dla obecnych 30-40 latków. Przyjmijcie wreszcie do wiadomości, że nie dostaniecie ŻADNEJ emerytury z ZUSu bo ten system staje się coraz bardziej niewydolny i prędzej czy później (raczej prędzej) upadnie, bo nasze państwo stanie się niewypłacalne. To co dostajecie co roku to tylko kartka papieru. W ZUSie nie ma ŻADNYCH waszych pieniędzy. To po prostu system, który wasze składki wypłaca obecnym emerytom w dodatku ciągle do tego dokładając z kredytu, który też kosztuje - taka samonapędzająca się machina. Im więcej brakuje tym więcej to kosztuje, a im więcej kosztuje tym więcej brakuje.
2 lut 12 10:24 | ocena: 75%
Liczba głosów:20
75%
25%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
lauda : To taka oferta dla frajerów. Ale dziadki mogą się na nią złapać. Banki tworzą takie produkty do dojenia dziadków. Ubezpieczenie MOI BLISCY jest też dla dziadków i babć ,aby wyrolować jeszcze pod koniec życia. To taka oferta do wyciągania kasy za darmochę ,a po śmierci nic nie wiadomo - o co chodziło w polisie...?
2 lut 12 08:29 | ocena: 78%
Liczba głosów:36
78%
22%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Jarosław Skoczeń, Emmerson
Powstaje rynek małych mieszkań
Przepisy nie będą ograniczać wielkości pokojów czy łazienek, powstanie rynek...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
M. Szulikowski i Partnerzy
Ustawa o swobodzie działalności gos...
W dniu 19 maja 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 września 2015 r. o...
M. Szulikowski i Partnerzy
Grant Thornton
Podatek akcyzowy - uproszczenie prz...
Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, w...
Grant Thornton
Kuba Karliński
Działki z warunkami zabudowy – czy ...
Ziemia od lat jest traktowana jako sprawdzone aktywo inwestycyjne. Mizerne...
Kuba Karliński
  • Copyright © 2016 Biznes.pl