ARP chce dokapitalizować ARP Venture z pieniędzy UE

ARP chce dokapitalizować z pieniędzy UE, inwestującą w projekty innowacyjne firm, ARP Venture. Spółka pozytywnie oceniła siedem projektów dot. m.in. energetyki odnawialnej. W ciągu najbliższych tygodni ma sfinalizować pierwszą inwestycję, co da nowe miejsca pracy.

"ARP będzie się ubiegać o środki unijne służące dokapitalizowaniu ARP Venture. Dzięki temu możliwe będzie znaczące zwiększenie liczby przedsiębiorstw korzystających z instrumentów finansowania ryzyka. Planowane jest zwiększenie wartości kapitalizacji spółki ARP Venture o 380 mln zł" - poinformowała we wtorek Agencja Rozwoju Przemysłu.

Od listopada ub.r., czyli od początku działalności ARP Venture, do spółki trafiło około 60 projektów. ARP wyjaśniła, że siedem z nich zostało pozytywnie ocenionych i są "na zaawansowanym etapie analizy". Chodzi o projekty dotyczące budownictwa, akcesoriów kosmetycznych i energetyki odnawialnej.

"W ciągu najbliższych tygodni nasza spółka ARP Venture sfinalizuje pierwszą swoją inwestycję w firmę wdrażającą innowacje" - podkreśliła cytowana w komunikacie wiceprezes ARP Patrycja Zielińska. Dzięki temu przedsięwzięciu powstaną nowe miejsca pracy.

Do niedawna ARP zajmowała się przede wszystkim restrukturyzacją dużych firm. Teraz wspiera też rozwój innowacyjności poprzez ARP Venture, która oferuje kapitał i doradztwo na ten cel w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. "Oferta spółki cieszy się dużym zainteresowaniem" - zaznaczyła ARP.

Do 2020 roku ARP ma wydać na innowacje ok. 1,3 mld złotych. Część tych pieniędzy będzie pochodzić z funduszy unijnych z programu "Inteligentny Rozwój". "Ubiegamy się o środki unijne, ale dziś jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Chcemy je przeznaczyć na wsparcie transferu innowacji w formule Open Innovation" - podkreśliła Zielińska.

ARP rozpoczęła budowę "Platformy Transferu Technologii opartej na mechanizmie +open innovation+ (otwarte innowacje)". To nowe podejście do wsparcia innowacyjności. Zgodnie z nim innowacje powstają zarówno wewnątrz, jak i w otoczeniu przedsiębiorstwa.

ARP poprzez platformę planuje wspomagać zarówno organizacyjnie, jak i finansowo przepływ innowacyjnych rozwiązań od "dawców technologii", czyli firm, jednostek naukowych, wynalazców do "biorców", czyli przedsiębiorstw, głównie z sektora małych i średnich. "Platforma Transferu Technologii będzie gromadzić dane o dostępnych innowacjach, patentach, licencjach oraz informacje o zapotrzebowaniu firm na dane rozwiązania technologiczne. Będzie to również wsparcie eksperckie dotyczące wykorzystania nowych technologii" - tłumaczyła wcześniej Zielińska.