W Europie wahania, wkrótce PMI, po południu Yellen, a w Grecji bez zmian

Na giełdach w Europie wahania indeksów. Wkrótce inwestorzy poznają dane PMI w usługach w krajach Europy. Po południu ważne dla rynków mogą być komentarze Janet Yellen z Fed. A w Grecji bez zmian, porozumienia w sprawie nowych funduszy brak - podają maklerzy.

Na giełdach w Europie w środę zyskują akcje m.in. Vestas Systems, 5,6 proc., Telenor 4,7 proc., Evonik Industries 3,1 proc., Allianz SE 2,8 proc., Havas SA 2,0 proc. i Outokumpu OYJ 1,7 proc.

Na wartości tracą walory m.in. PostNL -5,7 proc., Meda AB -3,6 proc., Societe Generale -3,4 proc., Atlantia SpA -2,1 proc., Solvay SA -1,8 proc. i ICA Gruppen -1,7 proc.

Kurs euro rośnie o 0,44 proc. do 1,1234 USD.

W środę inwestorzy poznają ważne dane z rynku pracy w USA. Opublikuje je ADP Employer Services. Analitycy oceniają, że w USA w kwietniu przybyło 200 tys. nowych miejsc pracy po wzroście w marcu o 189 tys.

O 15.15 prezes Fed Janet Yellen i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde wystąpią podczas panelu w Waszyngtonie.

Wcześniej, przed południem będą dane makro z Europy, m.in. PMI w usługach w kwietniu we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i strefie euro, a także sprzedaż detaliczna w eurolandzie w marcu.

Tymczasem z powodu "poważnych rozbieżności" pomiędzy kredytodawcami Grecji, Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), negocjacje ich przedstawicieli z Grecją uległy zahamowaniu - oświadczył rząd w Atenach w wydanym we wtorek komunikacie.

Ze względu na to, że "niemożliwa jest zgoda pomiędzy tymi instytucjami, nie można osiągnąć kompromisu" - napisano w oświadczeniu.

Rząd Grecji zaznaczył, że w tej sytuacji odpowiedzialność leży wyłącznie po stronie pożyczkodawców. Zarzucił im, że obierają odmienne strategie: podczas gdy MFW jest bardziej elastyczny w kwestii restrukturyzacji greckiego długu, ale nalega na reformy rynku pracy i systemu emerytalnego, Komisja Europejska sprzeciwia się "wszelkiej restrukturyzacji", ale jest bardziej ustępliwa w kwestii tych surowych reform.

Z kolei minister finansów Francji Michel Sapin, który rozmawiał w Paryżu ze swym greckim odpowiednikiem Janisem Warufakisem, oświadczył po spotkaniu: "Jesteśmy w decydującym momencie i mamy możliwość dojścia do dobrego kompromisu".

Grecki minister finansów Janis Warufakis, po wizytach w Paryżu i Brukseli, udaje się w środę do Rzymu, gdzie spotka się szefem resortu finansów Włoch Pier Carlo Padoanem.

W ramach intensywnej ofensywy dyplomatycznej, której celem są zabiegi o odblokowanie ostatniej transzy pomocy dla Grecji w wys. 7,2 mld euro, w piątek Warufakis odwiedzi Madryt.

Od początku roku trwają rozmowy pomiędzy Atenami a Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) i MWF w sprawie pakietu reform, jakie Grecja ma uzgodnić i wdrożyć, aby otrzymać kolejną transzę pomocy finansowej. Grecja nie spełnia warunków, które dyktują jej kredytodawcy, a ci przez to nie godzą się na wypłacenie pożyczek.

Kolejne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro w sprawie Grecji ma się odbyć w poniedziałek. Eksperci reprezentujący Ateny oraz przedstawiciele grupy brukselskiej(czyli KE, MFW i EBC) pracowali przez cały miniony weekend, żeby przybliżyć porozumienie. Do tej pory - mimo postępów - nie ogłoszono jednak przełomu, który pozwoliłby na wypłacenie środków Atenom.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.10

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3548,95 0,07
DAX Niemcy 11356,45 0,25
FTSE 100 W.Brytania 6925,16 -0,03
CAC 40 Francja 4962,84 -0,23
IBEX 35 Hiszpania 11114,00 -0,01
FTSE MIB Włochy 22632,14 0,25