W Europie wahania kontraktów, po południu dane z USA, a w Grecji bez zmian

W zachodniej Europie wahania kontraktów na indeksy. Po południu sporo danych makro z USA, a sprawy Grecji bez zmian - informują maklerzy.

W Europie kontrakty na Euro Stoxx 50 spadają o 0,627 proc., FTSE 100 - zwyżkują o 0,164 proc., CAC 40 futures w dół o 0,010 proc., a DAX - na minusie 0,182 proc.

Po południu na rynki napłyną dane makro z USA. W poniedziałek Amerykanie mieli wolny dzień w związku ze Świętem Pamięci.

O 14.30 zostanie podana informacja o zamówieniach na dobra trwałe w IV, a pół godziny później wskaźnik cen z rynku nieruchomości FHFA za ubiegły miesiąc oraz wskaźnik z rynku nieruchomości przez S&P/Case-Shiller za marzec.

W USA będzie też podany przed 16.00 wskaźnik PMI w usługach i composite w V.

O 16.00 inwestorzy poznają informację o sprzedaży nowych domów w IV, wskaźnik zaufania konsumentów w V oraz wskaźniki Richmond Fed i Dallas Fed w maju.

Tymczasem nadal pozostaje nierozwiązana sprawa finansowania dla Grecji.

Propozycje reform gospodarczych w Grecji są niewystarczające, aby kraj uzyskał w tym roku pierwotną nadwyżkę budżetową, czego domagają się wierzyciele - powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla "Les Echos" główny ekonomista MFW Olivier Blanchard.

Zważywszy na to, że według ostatnich szacunków Grecja ma obecnie znaczący deficyt budżetowy, Atenom potrzebne są realne, wiarygodne działania, by zmienić ten deficyt w nadwyżkę.

"To, co jest obecnie proponowane (przez Grecję), jest od tego dalekie" - powiedział Blanchard w rozmowie z francuskim dziennikiem finansowym.

Pytany o to, jakie jest stanowisko Międzynarodowego Funduszu Walutowego wobec trudnych negocjacji z Atenami, Blanchard odparł, że MFW "będzie elastyczny", gdy tylko greckie władze przedstawią pełny i skończony projekt reform gospodarczych, których domagają się wierzyciele Grecji.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis zapewnił, że Ateny będą realizowały swe zobowiązania wobec wierzycieli; była to reakcja na niedzielną wypowiedź szefa MSW Nikosa Wucisa, który stwierdził, że kasa państwowa jest pusta.

Wucis ostrzegł, że Grecja nie spłaci w czerwcu ok. 1,5 miliarda euro rat zadłużenia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Rząd Grecji od czterech miesięcy nie może porozumieć się z pożyczkodawcami w sprawie warunków, jakie musi spełnić, by otrzymać zablokowane obecnie 7,2 mld euro z pakietu ratunkowego.

Grecja, z racji gigantycznego zadłużenia de facto wykluczona z rynków finansowych, była dotąd w stanie obsługiwać swoje zadłużenie i unikać niewypłacalności tylko dzięki pomocy finansowej od międzynarodowych wierzycieli.

Aby uchronić się przed bankructwem, Grecja musi odzyskać dostęp do środków pomocowych przed 5 czerwca. By tak się stało, przed tym terminem muszą się spotkać ministrowie finansów państw strefy euro oraz przedstawiciele EBC i MFW, żeby zaakceptować warunki porozumienia z Atenami.