Spadki kontraktów na indeksy amerykańskie

Kontrakty na indeksy giełdowe w USA spadają, mimo że analitycy oceniają, iż dane z amerykańskiego rynku pracy potwierdzają jego dobrą kondycję. Obawy inwestorów budzi sytuacja związana z greckim długiem.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,25 proc. do 2.115,75 pkt.

Dow Jones Industrial Average futures idą w dół o 0,35 proc. do 18.077 pkt.

Nasdaq-100 futures spadają o 0,17 proc. do 4.534,75 pkt.

Ekonomiści oceniają, że opublikowane w czwartek dane, świadczą o sile rynku pracy USA i potwierdzają, że gospodarka odbija po spowolnieniu w I kwartale.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 282 tys. z 275 tys. tydzień wcześniej po korekcie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych spadnie do 270 tys. z 274 tys. przed korektą.

Był to dwunasty z rzędu tydzień, w którym liczba wniosków utrzymała się poniżej 300 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,222 mln w tygodniu, który skończył się 16 maja. Tutaj analitycy spodziewali się 2,200 mln osób.

"Rynki żyją trzema tematami, które na przemian się pojawiają i znikają: dane makroekonomiczne, decyzja Fed i sprawa Grecji" - ocenia Sebastian Werner, zarządzający z DWS Investment.

"Obecnie oczy Europy kierują się na Grecję, ponieważ może ona ponownie rozpocząć debatę o Unii Europejskiej i jej wpływie na systemy finansowe. To zwiększa ryzyka makroekonomiczne" - dodał.

W czwartek w Dreźnie odbywa się spotkanie ministrów finansów i gubernatorów banków centralnych G7, grupy najbardziej uprzemysłowionych krajów świata. Potrwa ono do piątku. Wśród tematów obrad główne miejsce zajmie sprawa Grecji.

"Naszym celem jest osiągnięcie porozumienia z wierzycielami do niedzieli" - poinformował w czwartek Gabriel Sakellaridis, rzecznik prasowy greckiego rządu.

Grecja musi zapłacić w czerwcu MFW 1,6 mld euro. Jeżeli do 5 czerwca, kiedy to Ateny muszą spłacić pierwszą transzę kredytu, opiewającą na 300 mln euro, nie dojdzie do ich porozumienia z kredytodawcami, Grecji grozi niewypłacalność.

Rząd Grecji od czterech miesięcy nie może porozumieć się z pożyczkodawcami w sprawie warunków, jakie musi spełnić, by otrzymać zablokowane obecnie 7,2 mld euro z pakietu ratunkowego.

W USA o 16.00 zostanie podana liczba podpisanych nowych umów na sprzedaż domu w kwietniu.