Spadek kontraktów na indeksy amerykańskie

Kontrakty na indeksy giełdowe w USA tracą wyraźnie w poniedziałek. Przed sesją rynek poznał dane na temat zamówień na dobra trwałe w USA w czerwcu. Wcześniej nastroje popsuły doniesienia z Chin, gdzie na giełdy powróciły silne spadki.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,59 proc. do 2.065 pkt.

Dow Jones Industrial Average futures idą w dół o 0,72 proc. do 17.396 pkt.

Nasdaq-100 futures spadają o 0,76 proc. do 4.527 pkt.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w czerwcu wzrosły mdm o 3,4 proc., po tym jak w maju spadły o 2,1 proc. mdm po korekcie - poinformował Departament Handlu USA w poniedziałek. Analitycy oczekiwali, że zamówienia wzrosną o 3,2 proc. mdm.

Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu wzrosły o 0,8 proc. wobec spadku o 0,1 proc. miesiąc wcześniej po korekcie. Tutaj analitycy oczekiwali wzrostu o 0,5 proc. mdm.

W tym tygodniu zaplanowane jest posiedzenie Rezerwy Federalnej. Komunikat Fed wyda w środę wieczorem. Rynek zakłada, że bank centralny pozostawi stopy procentowe w tym tygodniu bez zmian. Wobec wielu sygnałów gotowości do podwyżki w dalszej części roku, komunikat po posiedzeniu może zawierać wskazówki co do preferowanego przez Fed terminu.

Uwaga inwestorów w poniedziałek ponownie skupiła się również na Chinach po tym jak bardzo silne spadki powróciły na tamtejsze rynki akcji. Indeks SCI giełdy w Szanghaju stracił na pierwszej sesji w tym tygodniu 8,5 proc. i była to najgorsza sesja na chińskiej giełdzie akcji od prawie ośmiu lat.

Przed załamaniem cen w poniedziałek chiński rynek akcji odrabiał straty poniesione w trakcie korekty z przełomu czerwca i lipca. Od lokalnego minimum z początku lipca indeks SCI zyskał 16 proc. W poniedziałek oddał jednak ponad połową tych zysków w trakcie jednej sesji.

„Inwestorzy obawiają się, że chiński rząd wycofa wsparcie jakiego udziela rynkowi. Bez niego, rynek nie jest w stanie utrzymać się na obecnych poziomach” – ocenił Sam Chi Yung, strateg inwestycyjny w Delta Asia Securities.

Notowaniom chińskich akcji nie pomagają ostatnie rozczarowujące dane z gospodarki Chin. Z piątkowego odczytu wynika, że PMI w chińskim przemyśle spadł w lipcu do 48,2 pkt. z 49,4 pkt. na koniec czerwca. Jest to najniższy wynik tego wskaźnika od 15 miesięcy, a także piąty z kolei odczyt poniżej 50 pkt., co przyjmuje się za sygnał spadku aktywności w sektorze.

W poniedziałek odnotowano 0,3-proc. spadek rdr indeksu dochodów przemysłowych po wzrostach w maju i w kwietniu o odpowiednio 0,6 proc. i 2,6 proc.