Na GPW dominuje czerwień

Ostatnia sesja na GPW w tym tygodniu i miesiącu zdominowana jest przez spadki. Wśród dużych spółek wzrost rejestrują tylko PGE oraz Tauron. Na rynku walutowym złoty pozostaje w trendzie bocznym. Rynek długu również notuje niewielkie zmiany.

Około godz. 11.00 grupujący duże spółki WIG 20 traci 0,7 proc. i wynosi 1.776 pkt. Pozostałe indeksy GPW również notują straty. WIG spada o 0,5 proc., a mWIG 40 traci 0,4 proc. Łączne obroty akcjami wynoszą ok. 181 mln zł. Największy obrót papierami odbywa się na akcjach PKN Orlen, na drugim miejscu jest Pekao, a na trzecim KGHM.

Na zachodnioeuropejskich indeksach przewaga wzrostów. Niemiecki DAX rośnie o 0,6 proc., brytyjski FTSE traci zyskuje 0,03 proc., a francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,2 proc. Z kolei kontrakty na amerykański indeks S&P 500 idą w dół o 0,1 proc.

W indeksie WIG 20 rosną tylko dwie spółki: PGE (+1,1 proc.) oraz Tauron (+1 proc.), a notowania Pekao pozostają bez zmian.

Wyraźnie tracą akcje PKO BP oraz Cyfrowego Polsatu, które spadają kolejno o 1,5 i 1,3 proc.

Analitycy Haitong zalecają "przeważaj" dla akcji CCC i "niedoważaj" dla LPP przed wynikami za II kwartał. Akcje CCC zniżkują o 1,2 proc., a akcje LPP spadają nieznacznie o 0,1 proc.

Największy spadek wśród dużych spółek notuje Asseco Poland, której akcje idą w dół o 1,7 proc.

Na szerokim rynku wyraźnie w górę idą notowania Resbudu. Akcje spółki zwyżkują o 22 proc. przy obrocie około 950 tys. zł.

WALUTY I OBLIGACJE

Na rynku walutowym złoty pozostaje stabilny. Około godz. 11.00 kurs EUR/PLN wynosi 4,3660, a USD/PLN wynosi 3,9331.

Analitycy z ING Bank Śląski nie spodziewają się w piątek dużych zmian w notowaniach złotego. Dodają, że zagrożeniem dla takiego scenariusza może być publikacja projektu ustawy o restrukturyzacji kredytów FX.

"Kurs EUR/PLN od przeszło tygodnia znajduje się w trendzie bocznym. Dzisiejsze wydarzenia (rozczarowanie BoJ i dane z USA) nie wskazują, aby miało się to w ciągu dnia zmienić. Technicznie nadal spodziewamy się zejścia kursu do 4,33. Zagrożeniem dla tego scenariusza jest ew. publikacja projektu ustawy dotyczącej kredytów walutowych. Uważamy, że kurs EUR/PLN w średnim terminie (po tym jak projekt zostanie już opublikowany) wróci do 4,4 i pozostanie w tych okolicach do końca roku z uwagi na ryzyko związane z przewalutowaniem kredytów w CHF" - napisali w piątkowym raporcie analitycy ING BSK.

W USA o godz. 14.30 opublikowane zostaną dane dotyczące amerykańskiego PKB.

Na rynku długu niewielkie zmiany. Około godz. 11.00 oprocentowanie 2-letnich obligacji wynosi 1,66 proc., 5-letnich 2,34 proc., a 10-letnich 2,94 proc.

Analitycy z Banku Gospodarstwa Krajowego oceniają, że wpływ na krajowy rynek długu w piątek będą miały impulsy z rynków bazowych oraz szybki szacunek inflacji CPI w Polsce.

"W dalszej części dnia poza impulsami z rynków bazowych liczyć się będzie wstępny odczyt CPI za lipiec. Szacujemy, że CPI ukształtuje się na poziomie minus 0,9 proc. rdr, a więc nieznacznie poniżej konsensusu prognoz analityków. Dane GUS mogą więc ograniczyć wpływ wzrostów rentowności zagranicą na krajowy rynek" - napisali w czwartkowym raporcie analitycy z BGK.

GUS o godz. 14.00 poda szybki szacunek inflacji CPI.