Na europejskich parkietach czerwono, trochę za sprawą Grecji, a trochę przez DB

Na zachodnich giełdach zniżki indeksów. To po części wina Grecji, a z drugiej strony Deutsche Banku - wskazują maklerzy.

Ministrom finansów z eurogrupy nie udało się w piątek w Rydze rozwiązać sprawy finansów Grecji i porozumieć z greckim odpowiednikiem Janisem Warufakisem.

Warufakis został w sobotę surowo skrytykowany przez ministra ds. gospodarki i konkurencyjności Hiszpanii Luisa de Guindosa za to, że w rozmowach z Atenami "nie ma żadnych postępów", a negocjacje "nie mogą toczyć się dalej w taki sposób, jak do tej pory".

Całkowity brak postępów w negocjacjach jest "źródłem bardzo dużej frustracji" eurogrupy - ocenił Guindos.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem mówił w piątek, że liczy na to, iż "krytyczne spotkanie 19 ministrów strefy euro" pozwoli Grecji zrozumieć, że zawarcie porozumienia ws. pomocy finansowej dla Aten, uwarunkowanej wdrożeniem reform, "jest bardzo pilne".

Tymczasem podczas burzliwej debaty parlamentarnej w nocy z piątku na sobotę minister spraw wewnętrznych Grecji Nikos Wucis oświadczył, że jeśli zajdzie taka potrzeba, rozpisane zostaną przedterminowe wybory parlamentarne, by Grecy wypowiedzieli się nt. polityki rządu.

Gabinet premiera Aleksisa Ciprasa znalazł się pod ogromną presją ze strony zagranicznych wierzycieli Grecji, Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także greckiej opozycji i władz lokalnych.

Grecja jest zdana na zagraniczną pomoc finansową od 2010 roku, czyli odkąd utraciła możliwość pozyskiwania środków na rynkach i stanęła na krawędzi bankructwa. Od tego czasu drastyczne cięcia wydatków budżetowych, recesja i wysokie podatki doprowadziły do spadku dochodów Greków o jedną trzecią. Bezrobocie sięga 26 proc.

Ciągnący się od lutego impas w renegocjacji greckiego długu znów grozi niewypłacalnością Aten, którym brakuje również pieniędzy na obsługę długu zagranicznego.

Tymczasem na giełdach w Europie mocno tanieją akcje Deutsche Banku, o 4,8 proc. Bank obniżył swoje założenia zyskowności na 2016 r. i ustalił niższy cel w średniej perspektywie.

"Deutsche Bank jest m.in. takim hamulcem dla rynków" - mówi Michael Woischneck, zarządzający Lampe Asset Management w Dusseldorfie.

"Inwestorzy nie są przekonani do nowej strategii przedstawionej przez ten bank" - wskazuje.

Dodaje, że gracze rynkowi czekają na większe okazje na giełdach.

"Wielu graczy realizowało zyski w ciągu ostatnich tygodni i teraz czeka na niższe wyceny spółek, aby powrócić do gry" - wskazuje.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 12.00

Indeks Kraj wartość 1D
(pkt.) (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3683,85 -0,52
DAX Niemcy 11906,63 -0,10
FTSE 100 W.Brytania 6772,08 -0,31
CAC 40 Francja 5017,35 -0,85
IBEX 35 Hiszpania 11488,30 -0,54
FTSE MIB Włochy 23132,40 -0,50