KGHM nie zakończył jeszcze analizy wyników testów na utratę wartości aktywów

KGHM nie zakończył jeszcze analizy wyników testów na utratę wartości swoich aktywów. Przedstawi je najpóźniej w momencie publikacji wyników za 2015 r. - poinformował PAP Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM. Dodał, że przy badaniu wartości spółki Sierra Gorda koncern współpracował z Sumitomo.

"Ze względu na fakt, że w kierownictwie KGHM zaszła zmiana, proces analizy wyników testów na utratę wartości nie został jeszcze zakończony. Wyniki testów zostaną przedstawione niezwłocznie po ich zakończeniu. Najpóźniej nastąpi to 17 marca 2016 wraz z publikacją sprawozdania finansowego KGHM za 2015 r." - poinformował PAP Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM.

"Zarząd KGHM zapoznał się z informacjami podanymi w sprawozdaniach finansowych opublikowanych przez Sumitomo Metal Mining i Sumitomo Corporation. Dotyczą one zmiany wartości księgowej spółki Sierra Gorda SCM, będącej współwłasnością KGHM i Grupy Sumitomo. Badanie wartości tej spółki było prowadzone przy współpracy i pełnym porozumieniu wszystkich udziałowców" - dodał.

Sumitomo, japoński koncern, który wraz z KGHM realizuje inwestycję Sierra Gorda w Chile, poinformowało w piątkowym komunikacie, że odpis na Sierra Gorda, biorąc pod uwagę metodę praw własności, wyniósł w przypadku Sumitomo 68.941 mln jenów, czyli ok. 590 mln USD, i został zaksięgowany na poziomie kosztów nieoperacyjnych.

Wpływ na skonsolidowany wynik netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej japońskiego koncernu wyniósł z kolei 48.259 mln jenów, czyli ok. 410 mln USD. Spółka uwzględniła odpis w wynikach III kwartału swojego roku obrotowego, który trwał od 1 października do 31 grudnia 2015 r.

Sumitomo posiada 45 proc. udziałów w Sierra Gorda, a KGHM 55 proc.

Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale, ocenił w rozmowie z PAP, że proporcjonalnie, biorąc pod uwagę udziały polskiego koncernu, KGHM miałby ok. 720 mln USD odpisu na tym projekcie.

KGHM informował pod koniec zeszłego roku, że prowadzi testy na utratę wartości swoich aktywów w związku z utrzymującymi się niskimi cenami surowców. Wyniki analiz koncern chciał przedstawić na początku lutego.

W środę 3 lutego rada nadzorcza KGHM Polska Miedź odwołała dotychczasowego prezesa Herberta Wirtha i powołała na to stanowisko Krzysztofa Skórę. Z zarządu KGHM rada nadzorcza odwołała Marcina Chmielewskiego, Jacka Kardelę i Jarosława Romanowskiego. Zachował swoje stanowisko wiceprezes Mirosław Laskowski. Nowymi wiceprezesami lubińskiej spółki zostali Mirosław Biliński i Jacek Rawecki.