Europejskie indeksy rosną, pomagają piątkowe dane z USA

W Europie na giełdach wzrosty. Pomagają słabe dane z rynku pracy w USA - wskazują maklerzy.

Amerykański Departament Pracy podał w piątek, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu wzrosła o 142 tys., podczas gdy w sierpniu wzrosła o 136 tys., po korekcie.

Wrześniowe dane były wyraźnie słabsze od oczekiwań. W dół mocno zrewidowany został również odczyt za sierpień.

Rynek spodziewał się, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie we wrześniu o 201 tys. wobec 173 tys. w sierpniu przed korektą.

"Możliwość odłożenia w czasie podwyżki stóp procentowych w USA wpłynie na osłabienie się kursu dolara" - ocenia Helen Lu, analityczka Argonaut Securities (Asia).

"Dane z rynku pracy wskazują, że przed amerykańską gospodarką są jeszcze pewne wyzwania" - dodaje Lu.

Prawdopodobieństwo, że Fed podwyższy stopy procentowe podczas posiedzenia 15-16 grudnia, spadło do 33 proc. z 46 proc. przed publikacją danych z rynku pracy w USA. Styczniowa podwyżka stóp procentowych - to teraz według ocen rynkowych mniej niż 50 proc.

W poniedziałek tymczasem inwestorzy w Europie poznają przed południem wskaźniki PMI dla sektora usług we wrześniu we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i strefie euro. Po południu będzie zaś PMI z USA.

O 10.30 będzie opublikowany wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w październiku, który wylicza Sentix., a o 11.00 w eurolandzie zostanie podana informacja o sprzedaży detalicznej w regionie w sierpniu.

W Portugalii centroprawicowa rządząca koalicja socjaldemokratów (PSD) i ludowców (CDS-PP) wygrała niedzielne wybory parlamentarne, ale straciła dotychczasową większość absolutną. Ponad połowę miejsc w parlamencie będą miały trzy opozycyjne ugrupowania lewicy.

Według wstępnych wyników, podanych po przeliczeniu niemal wszystkich głosów, blok premiera Pedra Passosa Coelho - mimo niepopularnej polityki oszczędności - wygrał wybory. Zdobył 38,6 proc. głosów. Stracił jednak dotychczasową większość absolutną, co może utrudnić mu ewentualne tworzenie nowego rządu.

Opozycyjni socjaliści otrzymali 32,4 proc. głosów. Blok Lewicy zdobył 10,2 proc., a blok utworzony przez komunistów i Zielonych - 8,3 proc.

Niedzielny rezultat wskazuje, że po czterech latach prowadzenia polityki oszczędnościowej blok Portugal a Frente ma nadal poparcie znacznej części wyborców, którzy doceniają poprawiającą się kondycję portugalskiej gospodarki.

Na giełdach w Europie akcje spółki Glencore rosną o 8,2 proc. po spadku w ub. poniedziałek o rekordowe 29 proc.

ArcelorMittal rośnie o 6,2 proc. po rekomendacji analityków Citigroup zalecającej inwestorom nabywanie akcji tej spółki.